Diskutime te lira - Tetor 2020

O Stalker , erdhi vala e dyte o Stalker ! Shifrat jane me te larta se ne Mars ! Po duan te mbyllen prape kudo por nuk dijne cilit zot ti falen ! Teoria e imunitetit deshtoi , shoket kinez paskan patur te drejte ! Kur do e kuptojme se qeverisemi nga idiote te pa-afte e populista leshi qe marrin vendime ne baze sondazhes e interesash personale ?! Edhe ne Suedine e famshme virusi vazhdon rrugen e tij ! Fakti qe virusi nuk vret si ne mars, nuk eshte merite e hapjes ne emer te fitimit te imunitetit te famshem !! Shoket kinez e mbyllen vendin 3 muaj e sot bejne jete normale e covid-19 eshte nje kujtim i keq ! Shoket kinez nuk jetojne maje malesh, bejne te njejten jete qe bejme edhe ne ! Shoket kinez marrin vendime dhe i zbatojne do apo nuk do bytha e zgjuar anglo-franceze apo Suedeze e radhes ! Ja kshu…e kishim nje model si ta hiqnim qafe kete virus, te ndiqnim shembullin e shokeve kinez, por jo vendosem te benim bythen e zgjuar me gjysem hapje e gjysem mbyllje , tani nuk na ka mbetur gje tjeter vecse te cmendim veten …i ka kapitalizmii keto i ka !!

Ke ankesa nga une. Prandaj mbete poshte ores me arabet dhe zezaket. Po me ata, ata, ku e ben, siper ures?

i ka ndodhur gjë albës? aman more ,se këtë pakicën serbe mezi e kemi,po pastaj kush do ngelet?? vetëm toliçi?? ai edhe mund tja fusi andej nga marsi,
internacionalistët vdesin për të zinjtë :crazy_face:aty i kanë shpresat! në këtë prizëm i mbështet dhe alba. pastaj,që në toshkëz kishte dobësi për jevgjit. dmth, i ka xhan :wink:
ndjenja të solidaritetit njerëzor.
ëndrra më e madhe e albës është që shqipëria të bëhet shtet pa të bardhë(shqiptarë).

Atje ku e ben dhe gruaja jote .

Te bardhet (shqiptaret) kane 100 vjet qe s’kane bere dot shtet , prandaj po ia mbathin prej andej e me kete ritem vetem kukumjacka dhe ti si plaku mere do ngeleni duke kakarisur :joy:

E di, e di qe e ben me mua, po me ata, ata them, ku e ben.

Alba me zamete dhe e ftohur ngambrapa ka nje game te gjere pelqimesh, jo vetem zezaket, si te antikomunistet e oreve te para ne Shqiperi dhe majtiste te oreve te fundit ne Amerike. Madje dashnoret me te medhenj ka ata, ata. Po ce do qe nuk po na e begenisin Shqiperine, nuk u ndahet shpirti nga Amerika, meqe eshte Alba me zamete dhe e ftohur ngambrapa aty.

po sigurisht! Vetem ti thoje “po bejme karantine qe ta zhdukim virusin”, ndersa une te thosha qe NUK iken virusi, do rrojme me të dhe pike. te thosha qe na mbyllen se nuk duan te shpartallohen spitalet (parashikim i gabuar nga Fergusoni ‘yt’ : spitalet rezistuan per bukuri)

Nxitohesh! Imuniteti eshte automatik per te gjithe rinoviruset. Nuk ka si te deshtoje diçka qe eshte specifike e tij

Shume here me pak ! Shto : pa masa mbrojtese (pa maska: as në shkolle, as ne tren, as në autobus… !!). Dhe numri i vdekjeve pothiaj zero.

Prap gabohesh. Shoket kineze (dhe jo vetem: vazhdojne te jene teresisht te mbyllur 90% e vendeve aziatike, me pretekstin se “hyn virusi”) do jene te fundit qe do dalin nga kjo meselé! Do e shohesh!! (ne afat shkurter dhe ne afat te mesem, ata duken ‘te fituarr’; ne afat te gjatë, JO.
O do qarkulloje virusi edhe atje, o ra e vdiq virusi ! (dmth: virusi do vdesi kur te kete bere xhiron; keshtu ndodh me te gjithe coronat)

Miqesisht: une nuk mendoj se ta ka fajin (jo vetem ty, por gjithkujt qe ka nje qasje te tille) corona. Shpesh raste te tilla behen sebep per te fshehur ‘halle’ te tjera, pra jane veçse preteksti

replying ferkim boling marloning

Ata qe shkaktuan kete kallje date njerezve, duhet te denohen per krime kunder njerezimit, sinqersisht. Kam pare video te rinjsh qe hidheshin nga dritarja. Virusit me kurore do t’i kishin mbijetuar, frikes prej tij jo. Pa llogaritur pasojat afatgjata te frikes e stresit.

2 Likes

I Mothi si gjithmone duke pare nga vrima e celesit ose duke bere roje kush eshte replying.

glkkkak bytelhj bgfsvbg hgxdfgsbn lhnhvn coonnhvghh virs mjjgjfhge lm fhgg dgenbng ngdnfn hgnhfbf nhhff hhfvf
vrima bythes se diskutuesit virtual.

  1. Ta kam thene 101 here : do ti kete edhe Finlanda, Danimarka, Norvegjia etj etj te vdekurit e Suedisë. Me patjeter ! Pak e nga pak, por do ti kete.
  2. Nuk ka vetem numerim vdekjesh (pleqsh) me nga 3-4 patologji në kete botë, ka edhe shendet mendor, social etj etj.
    Do ja shohesh hajrin në 2021 dhe 2022 karantinave

ps1: une e kuptoj qe kjo eshte çeshtje qasjeje, pra ti (dhe sëra jote) jeni humanistë te djathte dhe doni t’ja shpetoni me patjeter jeten kesaj zonjes 113 vjeçare, por problemi mbetet i njejte: dhe sa ditë (jave, muaj) don t’ja shtoni ymrin ?? Dhe pse? (nderkohe qe zonjes ne fjale ka fort mundesi ti kene vdekur tashmë femijë, niper dhe mbesa…)

ps2: pa kuptuar qe, te vdesesh nga coronavirusi eshte njesoj sikur te vdesesh në menyre natyrore siç vdiset nga 1001 shkaqe te tjera, a ha, kot ‘lodhemi’…

1 Like

replying vrima bythes diskutuesit

edhe diçka te fundit :
Ti je iracionalisht i frikesuar (edhe pse, sigurisht, frika eshte njerezore, por proporcionaliteti eshte nje nga karakteristikat kryesore te sjelljes se njeriut, nderkohe qe ti je iracional) sepse :
ti merr si shembull mbylljen hermetike te Kines (gje qe eshte e pavertete: Kina mbylli hermetikisht vetem 50 miljon banoret e njeres prej provincave te saj, pra ate te Hubeit. Por, si don ti qe planeti tok (7 miljarde banore) te mbyllej i gjithi hermetikisht sipas modelit te Hubeit ?? Ti do doje qe vende si Bangladeshi, Pakistani apo India, qe nuk kane me shume se 20-30 vite qe e kane kaluar urinë si fenomen social, ti kthehen edhe nje here asaj, pra urise ?? E din ti qe ne France (në France !!) deri ne fund te vitit llogaritet nje rritje prej 1 miljon njerezish suplementarë te kene kaluar kufirin e varferise zyrtare ? Apo ç’te plasi ty, kryesorja eshte mos infektohesh (me nje virus qe eshte nga më pak vdekjepruresit, edhe pse eshte nga më te ngjiteshmit).
Ti ke humur llogjiken, kaq eshte e gjitha.

1 Like

Hajde mshoja suma tjeter e disktutantit virtual me pergjigje: “je ti qe ke humbur racionalitetin, jo une!”
E lexuesit e blogut kthejne koken duke veshtruar sa ne kete ane, ne tjetren ane, sa ne kete sume, ne tjetren sume.

Stalker mos e mer personale njeher, se nuk kam gje personale e kam me mendimin! I qendroj pike per pike cfare kam thene me pare e do te te doja shume ta kisha gabim ! Po, mbyllja ishte per te ndaluar perhapjen e infektimin, gje qe kinezet e provuan, ndaluan perhapjen ! Kina mbylli vetem nje zone, sepse vetem ne ate zone kishte infektim ne shkalle te larte , gje qe duhet te benin edhe ne evrope por deshtuan ! Lejuan qe njerzit te leviznin(si ne itali nga veriu ne jug ) dhe kur e pane deshtimin (kujtoj thirrjet kineze merreni seriozisht , e shprehjet eshte si gripi apo italianet nuk dine) hyne ne panik e mbyllen gjithcka pa asnje kriter ! Por as ajo nuk u be seriozisht, me gjysem hapje e mbyllje qe perseri funksionuan por qe nuk mund te arrinin qellimin ! Sa u pa qe numrat u ulen filloi fushata e lobeve te ndryshme qe donin hapje per mos te thene per negacionistet , kjo ububu per turizmin edhe qe perseri as turizem e asgje nuk shpetuan ! Kjo sjellje e qeverive erdhi per shkak te mos guximit dhe paaftesise per te vendosur gjera qe nuk i kenaqin te gjithe ! Shume e lehte te besh populistin me fjale ,keto jane rezultatet! Une nuk kam frike nga infektimi e as nga vdekja ! Kam frike nga budalleku !Kush e di si do evoloj virusi? Askush! Di gje njeri perse nuk i prek femijet? Askush! Jane te gjitha teori, qe nuk jane provuar ! Imagjino per nje cast sikur ajo qe u ndodh te moshuarve tu ndodh femijve? Njerzit do dalin ti kerkojne politikanet e doktoret me sfurqe ne dore !! Si mund te mendosh , ok nuk ka gje, do jetojme me dicka qe se njohim e qe se dime edhe sa do vrase apo mos vrase akoma? Po sikur virusi te fitoj forcen e meparshme e spitalet te mbushen perseri? Numrat jane apo jo? Mendon se sistemi do mbaj? Ta them une qe do te jete shume e veshtire!! Kush do guxoj te mbyll njerzit perseri? Askush ! Kush do duroj kete gjendje per kush e di sa kohe akoma? Askush ! Kush garanton se hapja dhe teoria te vdese kush te vdese do funksionoj? Mbi cfare bazash ? E vetmja gje qe dijme me siguri eshte se ky virus nuk sillet si te tjeret e 100% nuk sillet si gripi !! Keto sjellje e masa te qeverive krijojne situata te ndera qe krijojne panik shpejt a vone , krijojne merzitje , krijojne turbullira! Ndoshta shoket kinez e dinin (qofte edhe per eksperiencen e tyre qindra vjecare me virus te ngjashem) ? Nje motiv me shume qe moren masa drastike ? Se di ! Ajo qe di eshte se njerzit jane te merzitur si une e duan te kthehen ne jeten e meparshme si une ! Por virusi nuk e lejon dicka te tille e nuk dime cfare te bej askush ! Mendoj se masat kineze per 2-3 muaj e pastaj kthimi ne jeten e meparshme ishte zgjidhja ideale , ne vend te kesaj gjendje te ndere ! Gjendja e ndere eshte e tmershme, eshte nje vuatje pa fund, nuk mund te pajtohemi me te ! Por tani me eshte shume vone edhe masat kineze ! Sinqerisht se di , vetem ndonje kure mund te na nxjerre nga kjo gjendje…sa per vaksinat jam dakort me ty , nuk krijojne asnje garanci , vetem ndonje merekulli !

oh kush do me nxjerre nga kjo llahtari e tmerrshme frike vdekje? Ju o kapitaliste te felliqur te prodhimit te maskave, i ka keto kapitalizmi, i ka? Njerzimi nuk do te vdese, e as une nuk dua te vdes, e kush do me shpetoje nga kjo llahtari vdjekjeje? Jam mbyllur ne shtepi e kam mbyllur deren me çels nga frika, dhe dritaren nuk e hap se flladi mengjezor sjell duhmen e vdekjes nepermjet eres se ceneritoreve ku digjen kufomat e Milanos, e as leximi i Marksit ne divan nuk me qetson! O kapitaliste te mallkuar qe here hapeni e here mbylleni si suma e Marie Shnajder nen ritmin trokellues te boleve te Marlonit, rafte mbi ju zemrimi i gjithe perendive te Olimpit dhe hakmarrja e Zotit te Sionit! Bashke edhe idhnimin e zotit te ishujve te Pashkeve qe ka ndertuar statuja te mrekullueshme me shije estetike te ralle! Ju lente pa fryme tubore e pa mushkeri zoti i Hollivudit, Bolivudit (prape Marloni) dhe MoskvaFilmit!

O kapitaliste te felliqur, i ka kapitalizmi keto, i ka, rente mbi ju tere zemrimi i perendive Apollon, Dioniz dhe Marlon! Ju hapte dallap, as hapur e as mbyllur si Shqiperia e Ramizit!