Diskutime te lira - Tetor 2020

I ka kapitalizmi keto. Po te ishte bota e re internacionale, nuk do te kishte as virusra,as semundje, le me pastaj kriza politike e ekonomike jo qe jo. Donit kapitalizmin ju, qofte edhe kapitalizmin njebolor kinez.

Ç’mendon Delta për emrin Ardian-Christian (Kyçyku), për të cilin i Mothi, si vëzhgues i mprehtë edhe i Blogut Tjetër, patjetër e di që është shkruar aty.

Për cilin bëhet fjalë?? Së,këta “kristianët” e rinj janë si “hamzatë” e gjergjit,
Ndjekin linjën e kohës. Atëherë gjoni bëhej ismet ndërsa tani sula bëhet xhorxh😀
Por ama mënyrën e mendimit e kanë të njëjtë! Janë të kategoria e jevgut,që kërkon ti bjerë qylit duke shitur identitetin.
Ashtu siç në 1700-n,mylimanizimi masiv desh na tjetërsoi kombëtarisht, edhe përpjekja servile e sotme për krishtërimi masiv mund të ketë të njëjtin efekt.

Ky eshte problemi yt: ne koken tende ka vetem Kinë dhe Europe (India 1.4 miljardeshe, Amerika e veriut dhe Jugut, Afrika etj etj…) nuk ekzistojne. Dhe mos me thuaj qe në fillim virusi erdhi ne Europe. Fake. Qe nga momenti qe doli nga Kina (me te gjitha gjasat ai kish dale qe ne dhjetor !!) , virusi mori dhenë kudo, në gjithe planetin (per shkak te ngitshmerise se tij te larte)

Hiqe nga mendja: nuk ndalohej (ndalohet) nje virus me ngjitshmeri te tille : filmat e Kines me izolime alla Hubei ishin sa per reklamë (ishin vonë dhe nonsens ).

Nel mezzo del cammin di nostra vita u gjenda ne nje blog pirdh te pjerdhim!

Nel mezzo del cammin di nostra vita,
u gjenda në një blog pirdh të pjerdhim,
ku asnjeri nuk lexon,
as çfar ka shkruar vetë!
O burra nxirre nga goja,
çfar të vjen nga bytha!
Bllokuar nga bolet,
ngatërruar me felet,
trokëllitur nga politika,
tun paret nga ekonomia,
lëvduar nga arti,
lubrifikuar nga gjalpi!

1 Like

nuk mund ta kuptosh ça malli është nga ky shkrimi,po fakti që ka ndryshuar emrin dhe shkruan në gjuhë të huaj e fut automatikisht te kategoria alba !
edhe sikur të jetë i talentuar, mungesa e dinjitetit i heq të drejtën e qytetarisë!

O Stalker, si nuk e sheh pa-aftesine e klasave drejtuese kapitaliste? Si ka mundesi? Nuk te pelqen rruga e shokeve Kinez? Ok ! Po bie per nje moment dakort me ty ! Biles akoma me shume , po pranoj qe u provua si thoshin shoket kinez e nuk funksionoi ! Tani , a me thua cfare eshte vendosur? A do ndjekim rrugen Suedeze? Jam dakort( ne fakt jam apo nuk jam dakort une, keshtu eshte vendosur , me shprese te zoti), biles te shkojme me tej ! Hajt e bejme, te hapet cdo gje, te hiqet cdo kufizim, cfare kuptimi ka kur synohet imuniteti si rruge per te mundur virusin ? ! Se keto budalleqet me maska ne ambiente te hapura por me bare, restorante e zyra te hapura e me keto 6 persona per tavoline po tallet trapi me njerzine ! Me shkolla e universitete te hapura por me kinema e stadiume mbyllur po tallet trapi me njerzine ! Me keto budalleqe as virusi nuk zhduket e as ekonomia nuk shpetohet , vetem vertetohet qe kemi te bejme me populista leshi qe nuk kane guxim te marrin vendime e jo me ti zbatojne , me shume te fala shokve kinez !

Emrin them dhe une, se si shkrimtar eshte ceshtje tjeter, me ate merret i Mothi. Se c’kishte te ai Blogu Tjeter nje material per “shumesine e emrave” te shqiptaret, po sidoqofte jo ne kete forme, te shkruar bashkerisht emri shqiptar te themi dhe i huaj. Megjithese degjoj qe nuk eshte aq e rralle te emrat qe e vene femijeve sot prinderit “modernë”.

Eshte bere si vaki tu befsha .Delta me pompinon etij Arbanin jane pleqte e frontit demokratik te lagjes qe flasin budallalleqe me mbajt muhabetin gjalle.por si tha pashko vasa :kujt i ban zemra me e lan me dek , kete fare blogu qe sot asht mek :grinning:

E mbarove punen per sot? Duku nje here edhe ketej, se na le thate mua dhe Delten, vetem zezakeve,arabeve dhe atyre, atyre, ua ben qejfin.

Sa filloi te shkruaje Alba me zamete dhe e ftohur ngamprapa te Blogu Tjeter, i mbyllen komentet, se ishin ankuar autoret per kopaçe. Ajo qe shkruhej me shpesh aty ishin fjalet drejtuar Albes me zamete dhe e ftohur ngamprapa: Po rri se nuk merr vesh nga keto gjera. Eh, nuk mjaftojne vetem rrefimet e Xha Abazit dhe citatet e Bilbles.

Une te them uri (famine) ti thua shoket kineze :rofl:

Në foto: shperndarje ushqimi në Kenia

image

titulli:

“Ne nuk vdiqem nga Covidi, por do vdesim nga uria”

1,7 million de Kényans ont perdu leur travail

1.7 miljone kenianë kane humbr punen - thote artikulli (imagjino vete se ç’lluks eshte te kesh ne pune në Kenia ! - por Kenia nuk quhet, quhen “shoket kineze” :rofl: )

1 Like

Po pra,nuk është dukuri e re. Edhe gjoni që ja vinte emrin djalit selim,e bënte të dukej " modern"!
Ndërsa vet e bënte gjon-myslim kyçuku🤓. Atëherë kur “brukseli” ishte stambolli!
Këta tipat,të ndodhur përballë humbjes përkatësisë kombëtare, mundohen të gjejnë argumenta të tipit “zimbabue” ,që ça të keqe ka,përbotizmi i ka këto,edhe afrikanët i kanë ndryshuar emrat dhe anglisht(këtë nuk e thonë po e mendojnë):stuck_out_tongue_closed_eyes:
U përpoqën 30 vjet ta paraqesin tjetërsimin si " evropianizim",po evropa i ka përgënjeshtruar me kohë. Të gjithë evropianët kanë kombin themelin e shtetit.Ndersa këta albo-kyçukët ,që tashmë e kanë të vështirë ti referohen evropës për çështjet identitare i shmangen edhe afrikës nga e cila kanë burimin e frymëzimit.
Nuk gjejnë dot në evropë një hans që ti shtojë nga pas emrit xhim, ose një jorgo me xhulio!
Ndërsa në afrikë ka plot abebuko-kristian kyçokua😋

Dikur e bënin edhe për arsye mbijetese, ose lehtësie, ndersa sot e bëjnë “se ashtu eshte modha”. Po tjeter është prapë kur ta vënë prindërit modhernë emrin, e tjetër si ky kokrra besoj, qe “ia ka vënë vetes”

Me tregonte nje tanzaniane. Presidenti yne, tha, doli i tha popullit: “Une nuk ju mbaj dot me buke qe ta mbyll vendin, keshtu qe nuk kam cfare bej, thjesht merrni masat, mbani maska, lani duart,gjera te tilla”. Dhe populli e do presindentin tone, tha. Tanzania nuk eshte nder vendet me te varfra te Afrikes, merre me mend c’behet ne ndonje Kongo, a ku e di une. Me duket se edhe Palloshi kishte thënë që një mbyllje e dytë do ishte katastrofike.

Dhe e forta eshte ajo qe kishte thene si Sëri anglez: Virusi me kurorë mund te mos zhduket kurrë, mund të bëhet si gripi. Na rrofshin mbylljet e tmerrimi i njerëzve.

Ai perserit exactement ato qe thote Macroni (nê kete rast) : kete fraze e ka thene frëngu i pari. Kam vene ré qe keshtu ndodhi edhe mars (perdorimi i frazave si ‘jemi në lufte’ etj etj).

Per mua, kjo ishte nje çmendi e motivuar mbi te gjitha nga rrjetet sociale (nga mileti, në turqisht, ose nga populi, ne shqip), e qe u kthye kunder miletit (dmth populit). Maskarade e vertete.
Por edhe me nje doze jo te vogel “larg b*thes sime” : se pari, nga ‘shoket kineze’ te cilet, te kapur në panik, ne fillim e mohuan tersisht ekzistencen e tij dhe pastaj, te frikesuar nga ndonje revolte masive, rinxoren nga senduqet e historise modelin e karantines se shek XIX. Ndersa europianëve ju kujtuan padyshim proceset gjyqesore te gjakut te kontaminuar dhe po ashtu menduan ‘larg prapanices sime’, katrahurë qe une e kam qujt qe ne krye te heres: mungese absolute kohesioni social midis elitave qeverisese dhe popullit (mallkim te cilit vetem disa raste sporadike si Tanzania apo Suedia apo Meksika, per fat, i shpetuan)