Diskutime te lira - Tetor 2020

Ti nuk duhet te jesh shqiptar/e (akoma nuk na e hoqe kureshtjen, apo as vete nuk e di ne je mashkull a femer, kot e humbi shqipja ate gjinine asnjanese), se ti u ben pompino te dobteve, arabeve, zezakeve dhe atyre, atyre. Po ndonje dollar u merr, apo si nene Tereza, megjithese nuk je shqiptar/e.

Me fal qe po ju nderhyje ne bisede, por ketij “Patriotit” mund ti citosh vetem kete lajm.

"Operacioni ‘Xibraka’ u zhvillua katër vite më parë në Elbasan, ku më 14 Janar të 2015, në pranga ranë 11 persona mes tyre dhe 2 kolumbianë të cilët sipas hetimeve merreshin me përpunimin e kokainës dhe pse në Shqipëri e kishin mbërritur me leje pune dhe si futbollistë. "

Ore, a ju kujtohet kur problemi ishte ISIS? :smiley:

Megjithse ka akoma loqe qe mendojne se problemi eshte shok enver. Per te mos permend goglat qe menojne se problemi eshte turku qe na ka bo synet.

Ke zene shoqni me Alben me zamete e te ftohur ngambrapa, vetem me te komunikon kodosh. Nuk na the mekatin e gazetes qe t’i vinim kycin. Une them me mire ta digjni, si “Kohen tone” ne 1997. Kete e beni mire ju cunat e PDhit. E ke degjuar ndonjehere shprehjen “Hane Shan, hane Bagdat”? Po e gjete lidhjen mes vijne si futbolliste dhe dhenies se shtetesise brenda dites si “pasuri kombetare”, ke nje dreke me Shaban Memine ose pace e pilaf me cunin e Fahriut.

Dhe kete ti shoku e dedukton nga cfare? Debati antikarantine/prokarantine eshte i deshtuar qe ne fillese. Nuk marr pjese.

Thame me ose pa karantine te varfrit e pesojne duke humbur punen. Ti vazhdo me endrra kineze.

ështu! me bole ose pa bole, Marloni do te vazhdoje ta boje punen e tij.

Se pari une s’jam me asnje parti. Se 2ti cdo media qe perdoret per qellime personale, ska lidhje me misionin e medias. Te dyja keto mediat qe citon ti here pas here nuk eshte shume e veshtire te kuptosh se per cfare punojne. Se 3ti lejet e qendrimit jane fakt sepse e ka deklaruar policia edhe prokuroria jote nen thupren Gjermane. Nenshtetesia eshte aludim i nje gazetari qe te pakten 7 vitet e fundit ska bere 1 dite punen e vet.

image

Problemi I ketij vegles eshte se nenshtetesia I eshte dhene nje afrikani jo se mund te jete shkelur ligji .

Se 1ri, duket qe je “i/e paanshem/me”. Se 2ti, me thuaj ti se cila medie nuk punon per qellime personale, qe te mos i veme kycin. Si thua te leme vetem mediat e Shkerdhenit, qe punojne vetem per qellimin e publikut. Se 3ti, kush tha qe lejet e qendrimit nuk jane fakt. Ti shtate vjet punen e ketij gazetari ke ndjekur? Te paska adhurues/e personal/e, duhet t’i behet qejfi. Na thuaj pak se cilet gazetare kane bere punen e tyre, qe t’i lëme të punojme, dhe te tjeret t’i pushojme, madje t’i kalbim ne burg qenat. Po qe eshte aludim nga e nxore, apo ta tha Bilushi i Kokelopës?

Ashtu eshte, mos ma ver re, nga xhelozia e kam, nuk le afrikan e zezak Harlemi pa kenaqur poshte ures. Kohe te keqija per ne racistet, thatë na ngeli. Po nga gjithe ato rrefime te xha Abazit, nuk ke degjuar që parulla e Ballit ishte: “Shqipëria e shqiptarëve” dhe jo “Shqipëria e dashnorëve të Albës me zamete dhe të ftohur ngambrapa (se ai ngapara akoma i punon, për të mirën e afrikanëve, arabëve, dhe të atyre atyre)”

Vegla e ke lexuar nenin 6 te kushtetutes qe ndalon diskriminimin ?Ty nuk te punoi lulushi kur ishe i ri qe te pillje futbolliste kuptohet qe do I marrin nga diku tjeter .Plus ia mbathe prej andej e ike ne te s’emes vetvetiu vendi yt atje do te zihet nga dikush tjeter qe vjen nga i s’emes .Ashtu si te paret tane dikur …

Une te fola per rrefimin (e xha Abazit), ti me flet per diskriminimin. Paskemi të njëjtët të parë hë? E ç’kënaqësi të kesh të njëjtët të parë me Albën me zamete e të ftohur ngambrapa. Po nga erdhën të parët tanë dhe kujt ia zunë vendin, ç’thonë ato studimet e tua të pambështetura në rrëfimet e xha Abazit.

P. S. Nenin 6 të cilës Kushtetutë, se më bëre të hap atë të Republikës së Shqipërisë, shtetas i së cilës jam:

Neni 6
Organizimi dhe funksionimi i organeve të parashikuara në këtë Kushtetutë rregullohen me ligjet e tyre përkatëse, përveç rasteve kur në Kushtetutë parashikohet ndryshe.

Është grua e shkreta, bashkëvuajtëse e toliçit!
Lufton për idealet marksiste të barazisë,solidaritetit,internacionalizmit,neni 6 thotë që jevgit duhet të marrin prapashtesën iç nga prapa

ç’halle ka shqipria, e ç’halle nxjerrin gazetat, pse ai afrikani e rrenoi shqiperine,
institucioni i presidentit, ne baze te rekomandimeve dhe studimeve/hulumtive qe ben,
ka te drejte ti japi nenshtetesine kujdo qe e sheh te arsyeshme, ligji ia njeh kete te drejte,
edhe kendej ne perendim, ndodhin raste te tilla, per arsye kombetare, etj,

eshte neni 18.
Shqiperia e shqiptareve ka ligje ne fuqi te miratuara nga shqiptaret me vullnet te lire in sound mind and body:
Neni 9
Rastet e veçanta të fitimit të shtetësisë shqiptare

  1. Shtetësia shqiptare mund të fitohet nga shtetasi i huaj që ka mbushur moshën 18
    (tetëmbëdhjetë) vjeç kur nuk përbën kërcënim për rendin publik dhe sigurinë kombëtare të
    Republikës së Shqipërisë, edhe në rastet kur Republika e Shqipërisë ka interes kombëtar apo
    interes në fushën e arsimit, shkencës, artit, kulturës, ekonomisë e sportit.

Prandaj nuk behet Shqiperia, z. Pjer, se edhe figurat e veta me te ndritura, si ju, bini pre e konformizmit ose e mesimit me te keqen. C’te keqe ka, thoni ju, ia jep kujt t’i doje suma. Si duket ne luften e pameshirshme ndaj Doktor Mavrise dhe Palloshit, keni filluar t’ia shkelni syrin Ilirit floririt. Ai i ka perdorur shtetesite per qoka. Si tha Keli, edhe une i kerkova t’ia jepte shtetesine nje kengetari, dhe ia dha menjehere, nuk prishi qejf, burre i mire tjetri. Eshte si Alba me zamete dhe e ftohur ngambrapa, qe ua jep dashnoreve te vet sa here ia kerkojne.

Prape i bere corbe.

Neni 9

Partitë politike krijohen lirisht. Organizimi i tyre duhet të përputhet me parimet
demokratike.
2. Partitë politike dhe organizatat e tjera, programet dhe veprimtaria e të cilave
mbështeten në metoda totalitariste, që nxitin e përkrahin urrejtjen racore, fetare, krahinore
ose etnike, që përdorin dhunën për marrjen e pushtetit ose për të ndikuar në politikën
shtetërore, si edhe ato me karakter të fshehtë janë të ndaluara sipas ligjit.
3. Burimet financiare të partive, si dhe shpenzimet e tyre bëhen kurdoherë publike.

Tani per kete punen e diskriminimit, po te merrje vesh ca, do ta kuptoje qe ai neni 18, ne vend qe ta ndaloje, e lejon diskriminimin, por diskriminimin “e drejte, te arsyeshem dhe objektiv”. Se c’eshte drejtesia, arsyeja dhe objektiviteti, hajde gjeje ti.

Nejse, besoj ata te cileve ua kane zaptuar token te paret tane, kane pasur Kushtetetute neni 6/18 i se ciles thoshte: Ndalohet diskriminimi, secili mund ta marre token tone, pa dallim feje, race, etnie. Dhe te paret tane, si firaune qe ishin, vap, ua “xune” token sipas kushtetutes se tyre. Çe do, të parët tanë ishin të zgjuar, po ne të (nga)prapmët, budallenj, bëmë kushtetute me nen antidiskriminues 6/18