Diskutime te lira - Tetor 2020

Dinamikat sociale jane njelloj pavaresisht se jeton ne nje fis te izoluar nga dynjaja ne Amazon apo ne shoqerine e larte te parisit.E njejta lufte per pushtet me te njejten egersi qe behet ne bordin e nje korporate shumemiliardeshe behet edhe ne nje crew pastruesish .ndryshimi eshte vetem sasia e parave ne loje .

1 Like

Ndryshimet janë të shumta. Në fakt tani po punoj në Walmart deli. Dhe aty është një meksikankë që s’lë gur mbi gur për të më hequr qafe. Asgjë s’i bëj. Shpif derisa përfundimisht iu mërzit dhe bosave. E kalon kohën duke më ngritur gracka mua. Tani ka humbur çdo kredibilitet dhe duket se është qetësuar. Jo se ndryshoi si karakter. Njëherë e dëgjova që po i kërkonte një shefeje të më pushonin nga puna. “You don’t want to lose many good workers for one bad worker like him”. Këtë e kam përdorur shpesh me shefat e mi.

Shanset e mia për të mbijetuar janë më të larta në Walmart deli se atje ka vetëm budallenj dhe të dështuar si unë. Por kjo s’është arsyeja pse unë rri atje. Rri atje se s’kam gjetur vend më të mirë me këtë krizën. Ajo historia e shefes së departamentit ma bëri jetën çorap. Dhe unë asaj jetën çorap ia bëra. U pendua që u gërric me mua. Tani me të tallen të gjithë. Por jo vetëm kaq. U tregova i rrezikshëm.

Vuaj dhe nga impostor syndrome, me dy doktorate. Një shoqja ime çifute me sens humori shumë të hollë më tha “you are an impostor. You are posing like a Walmart deli worker”. Ajo ka të drejtë. Fakti që kam 2 doktorate, 4BS, flas rrjedhshëm 5 gjuhë s’i bëri përshtypje askujt në Walmart. Që i gënjeva dhe u thashë se kam 40 vjet përvojë në deli dhe është pasioni i jetës sime, kjo i impresionoi.

America eshte nje cutthroat workplace environment.njerezit te akuzojne per gjera qe as te ka shkuar ne mendje ti besh .Ia bejne edhe njeri tjetrit por emigrantet e hane me keq se jane easy marks .

1 Like

Easy targets. Kështu është e gjithë bota. Siç e thashë, dallimi midis Shqipërisë dhe Amerikës s’është në sa vuan, por në sa ke mundësi të bësh diçka. Dhe në Amerikë po të mori shëndeti paksa keq, shkove për lesh. U bëra synet për arsye shëndetësore dhe ma çuan billën $10,000, që hoxha te fshati e bën për një dopio raki.

Unë s’jam easy target, jam bir kurve. BS i katërt është në psikologji, dhe përvoja ime është e pasur. Puna është se s’ia kam ngenë. Po humbe, humb gjithshka. Po fitove, s’fiton asgjë. I bëra zbor shefes së departamentit të kimisë që kishte gjithë universitetin në mbrojtje të saj. Boll u munduan të më përjashtonin, dënonin, vrisnin, dhe u doli gjithshka huq.

Hidhi ne gjyq per hostile workplace environment.

1 Like

Te universiteti, UCF, kam mundësi ta çoj deri në Supreme Court. Mendo, ata më bënë kurth të më vrisnin. Gjithshka e dokumentuar. Ata e dinë këtë shumë mirë. Thjesht ka një kleçkë. Unë fitoj gjyqin dhe dëmshpërblimet miliona, por kjo do zgjasë. Dhe po të doli nami se hedh në gjyq s’punon më. Kjo e fundit më shumë se gjithshka më përmban mua. Dhe ata me qëllim i zgjasin proceset që të të rrënojnë në proces.

Një profesoreshkë rrospihë pa vlera, Yulia Gerasimova, flirted me mua më prill 2017. Më erdhi erë muhabeti dhe s’e provova. Jo vetëm kaq. Eventualisht e denoncova në polici “she flirted with me, but I suspected honeytrap and did not hook”. Guess what. Prapëseprapë më denoncuan për… sex harassment. Vetëm se dolën shumë huq kur morën vesh se i kisha denoncuar unë më parë.

Po ta kisha ndjekur pas për në zyrën e saj atë ditë, siç më tha, ajo do më linte të hyja, pastaj do bërtiste përdhunim. Unë do kalbesha në burg. Fundi i përrallës.

Ne rastin tim avukati ma tha cope .Kemi prova mjaft sa gjykatesi te vendose te hapi gjyq dhe burden of proof is on them .Por nuk dihet nese fitojme apo jo .Por edhe nese ata fitojne do t’iu kushtoje 3 here me shume se sa ta zgjidhim pa shkuar ne gjyq .Dhe keshtu beme.natyrisht ai mori 50% dhe nenshkruam NDA nga te dyja palet .rasti I’m ishte employment issue.

Me NDA e ruan reputacionin? Besoj se po se s’e merr vesh njeri. Unë kam kundër meje universitetin më të madh në USA. Sa kam parë unë që kanë rrënuar dhe përdhunuar ata… komplet e pabesueshme. S’mund të të pyes sa fitove se është NDA, por shpresoj t’ia ketë vlerë. I was very cautious, many lawyers are in dirty games with UCF, it’s big.

Ç’u bëra unë këtyre, duhet të jetë dora e Zotit.

Një nga provat e mia është kjo. Detektivi Luis Rivera i UCF më “diagnostikoi” me Bipolar Disorder dhe me Narcissistic Personality Disorder. There is a catch. By Florida law he is not qualified to diagnose me, he is impersonating a psychologist without having proper licensing. “Psychologist” is a protected word in Florida, and it is a felony to impersonate one.

He diagnosed me so because Bipolars have a tendency to suicide. This in preparation of killing me. Then the Narcissistic Personality Disorder was there to remove all public sympathy for my killing. I deserved it. Narcissists are known to be manipulators.

Rivera also asked me whether I have close family in USA. If I didn’t have, it’s much easier to kill me without fearing repercussions.

You have no idea how much else they have done to other people. They even tried to erase my records from UCF. Problem was, I had taken too many screenshots, and showed them this.

Fol me nje avukat me ekpertize ne keto ceshtje .They don’t charge unless they collect .Keshtu qe nese mendojne se ti ke nje case kondra tyre ata e marrin persiper .Ne keto raste avukatet e shoqerise se sigurimeve te Universitetit e marrin persiper dhe ata jane te interesuar to settle perpara se te shkoje ne gjyq.

1 Like

Këto ndodhën deri më dhjetor 2019. Shumë vonë? Nëse settle NDA, sa mund të marr?

They have trespassed me in perpetuity from UCF, because this was their best option, the maximum that they could damage me after they failed to kill me or jail me.

It is strange to me too that I am alive and thriving from this story. ANY misstep whatsoever, and I was a goner.

Even in April 2020 they tried to sanction me through the Office of Student Conduct. Guess what? I pwned them. To top it up, I made it legally possible for me to record all of their meetings. They have incriminated themselves deeply in the oral records. Even if they cleanse the entire UCF of my records, I still have the oral records to get them.

UCF has made it a felony to record their meetings. Guess what. I insisted that they are not allowed to record my meeting, unless I have the same privilege, based on the principle of reciprocity. They gave in, poor fools. They were supposed to get back to me with their decision about my “infractions”. Guess what. They never showed up.

Zakonisht the statute of limitations is 3 years .ke ende kohe .varet nga rroga jote atje demi qe te sollen .te pakten paga e nje viti shumezuar me dy minus 33-50% te avokatit.Nese ke nje rast teper te forte qe nese shkon para jurise mund t’iu kushtoje shume me teper mund te marresh.

1 Like

Po e mendoj. E di statute of limitations 3 years, and limitless for some crimes. I think I have some time. There is also another danger for me. If I leave them off the hook, in three years, when my limit has run out, they will get back to me with whatsoever intrigues. They’ve done this pretty often.

How much can I get if I win? The lawyer must pick my case, then the judge must decide to judge the case.

What is my chance to pass these two steps successfully?

One thing that might protect me for life is that I am a witness for another person who is suing UCF. UCF cannot get back to me in 3 years because it is retaliation against witness.

Kerko ne internet firma ligjore qe mbulojne keto ceshtje .pershkruaj shkurtimisht problemin.nese ata mendojne de ti ke nje ceshtje atehere do te kontaktojne .apo merri be tel per nje free consultation.

1 Like

Morgan & Morgan refused me. That demoralized me. Chances are, I will let it be.

Ne rastin tim une kontaktova 6-7 avukate nepermjet faqes se tyre ne internet perfshire edhe nje avukat mik familjar .Vetem njeri out of the blue mu pergjigj dhe me tha :based on what you’ve written you’re entitled to some money .Ishim be nje gray area of the law.Nese fitojme ai merrte gjysmen .nese jo une si detyrohesha asgje .Kuptohet s’kisha asgje per te humbur .

1 Like

I think I am not in a grey area of the law. There is this felony which I wrote above. The honeytrap that they then accused me of sex harassment is widely documented. What they did to me is outlandish, incredible, unless one saw for himself.

I think UCF was so arrogantly confident against me that they REALLY have messed up in leaving unambiguous evidence behind.

I am not a happy trigger, but they really brought me as much distress as they could, and aimed to kill me. There still is my trespassing from UCF in perpetuity, FOR NO REASON AT ALL. That too was a trap. With all of my qualifications, UCF has badly compromised my employability.

Kam frikë se kur kalon statutory period do më shpifin ndonjë gjë. E kanë bërë shpesh me të tjerë dhe me mua. Ndoshta për këtë kam si mbrojtje të përhershme faktin që jam dëshmitar kundër UCF në një proces tjetër. Megjithatë mendoj t’i hedh në gjyq, edhe sepse më kanë shkaktuar dëme të mëdha, dhe se ka tanimë shumë prova të pakundërshtueshme. Po të kërkoj besoj se gjej avokat që e merr rastin tim.

Contact firma te tjera .Dikush do e marri rastin tend e gjej pune ne sektorin privat .me njohurite e tua te matematikes mund te gjesh pune be industrine e siguracioneve psh .

1 Like

o alba, ti je naive, nuk njeh njerzit dhe nuk ke force t’i rezistosh te keqes. Mos i jep muhabet kujt nuk e meriton as ta shahet!

Nuk e kupton kaqe gje qe studenti i dhjetorit, çfare ka bere ne konvikte, e ka bere ne universitet ne Amerike, ka bere dhe po ben ne Peshk, e do te beje te njejten gje ngado te shkoje?

E keqja eshte nje mekanizem kriminal, perserit gjithnje veten si mekanizem bielle-manivele.

1 Like

Pavaresisht nga diferencat , ne dhe te huaj kemi te perbashket te qenurit emigrante , qe do te thote te punojme dy here me shume se vendasit e te gjykohemi dy here me ashper se ata .
"Do not judge , or you too will be judged . For in the same way you judge others, you will be judged , and with the measure you use, it will be measured to you…mathew 7 :grinning:

2 Likes

e vertete kjo thenie qe ke sjelle, por problemi eshte Ai ka thene edhe te kunderten:

Do not think that I have come to bring peace to the earth. I have not come to bring peace, but a sword - Matthew 10:34

apo edhe Ai ishte emigrant nga katuni Betlemit i punesuar ne Universitetin e Jeruzalemit dhe shefja e katedres i kishte vene diagnozen Bipolar Disorder dhe Narcissistic Personality Disorder?

1 Like