Diskutime te lira - Tetor 2020

Then said Jesus unto him, Put up again thy sword into his place: for all they that take the sword shall perish with the sword ."

1 Like

Ta kisha llafin Alba qe Peshkun e keni shkaterruar ne bashkepunim te gjithe, te mire e keqadashes njesoj ne kete kuptim: nese nje i ardhur nga rruga sulmon me keqdashje nje koleg, kjo eshte sikur te ka sulmuar ty. Pra nuk vlen motoja individualiste amerikone e modhe “sekush shef bythen e vet”, se do te vije rradha edhe ty nje dite. Pranej nuk behet muhabet me nje qe ka bere maskarain me kolegun, indiferenca eshte baraz me te keqen aktive. Pradaj e keqja mbizoteron, sepse e keqja shfaqet si force. kurse miresia shfaqet si dobsi, e ne thelb jane njesoj dobsi.

Prandaj une kam qene gjithnje selektiv me peshqit, me dike qe e ka treguar veten se kush eshte qe ne koment te pare, as kam diskutuar kurre, nuk e kam konsideruar kurre siç ky rast, ndonje tjeter mbas diskutimit te pare e kam pare se nuk ja vlen dhe nuk e kam konsideruar me, si psh shkaben a tazon si quhet, kush e ka treguar veten qe ka karakter, i kam dhene konsiderate dhe stime infinite, pavarsisht se mund te kemi ide te ndryshme, si psh Xixa i nderuar (karakteri ka rendesi, idete ndrrohen).
E keshtu me tej, sekujt kesulen sipas kaptines.

1 Like

o Alba, kam shkrujte nje shkrim lidhur me Tekstin dhe Kontekstin qe ne jete jane te lidhur, dhe Ai i lidhte, ndersa profesoret e universitetit, jo vetem qe nuk i lidhin, por i zgjidhin, si te tyret, ashtu edhe te tjereve, perfshire edhe Tekstin dhe Kontekstin e Atij.

1 Like

Edhe në librin më të iluminuar ku do të shkruhej krejt e Vërteta Absolute, ky libër nuk mund të jetë kurrësesi e vërteta, sepse e Vërteta tamom është e vërtetë e jetuar. Vetëm jeta mund të përmbledhë dhe përmbajë bashkë, si Tekstin (librin), ashtu dhe Kontekstin ku ndodhesh. Kjo nuk është akoma e qartë, megjthse është histori e 2000 vjet më parë.
Kur Jezui fliste, skribet e tempullit (intelektualët e shquar të kohës) i tregonin Librin (Testamentin e Vjetër) duke i thënë: “nuk është e vërtetë, shiko se kjo që sapo the nuk e shohim të jetë këtu”. Jezui i’u përgjigjej: “Jam unë e Verteta, Udha, Jeta”. Dmth jam unë Libri, dmth Teksti dhe konteksti. Edhe pa qenë Krishti të ndodh e njëjta gjë me skribët modernë. Nëse thua një gjë të provuar së vërteti në lëkurë, për mirë apo për keq, të vjen intelektuali i modh që roit biblotekat, e të thotë: “Nuk është e vërtetë, shiko se ky ka thanë ndryshe në faqe aq e kaq, e ky tjetri e ka thanë në faqe kaq e aq!” Mandje ndonjëri, më i modh se të tjerët, të thotë: “Shiko këtu, s’ka than Krishti kështu” :smiley:
(i Modhi :smiley:)

1 Like

Eksperienca ne Shqiperi ishte e rende per te gjithe por disa kane kujtime me te hidhura se te tjeret .Disa jeta ne mergim I beri ti harrojne ,disa I moren me vete kudo qe shkuan varet se me c’mase e pesuan gjate komunizmes …

1 Like

Poshtersia me e medhe qe ka demtuar Peshkun eshte rrefimi striptiz i ndodhive personale, edhe ky ves i modh amerikon i intervistave te lloj lloj perversi. Sidomos i eksperiencave, dmth vuajtjeve personale ne kohen e komunizmit. Vetem nje maskara fillon e tregon, per me teper si anonim qe nuk mund te verifikohet e verteta, qe ka qene i persekutuar qe te fitoje pike e te gjykoje te tjeret qe nuk kane vuajtur, ose kane vuajtur me pak. Ku eshte masa qe tregon se kush ka vuajtur me teper, qofte edhe ne te njejten qeli? Per me teper qe çdonjerit per egocentrizem i duket vetja si Krishti, kurse te tjeret jane fuksa qe duhen share nga nena si spijune te Nexhit.
Vlera e personit duket kur vuajtja e ka fisnikeruar, jo qe ka vuajtur, e ben te tjeret te vuajne me shume.

2 Likes

Çne ky serbi nga toshkëza të shkruajë shqip??
Të gjithë shpirtzinjtë anojnë nga fara e zgjebosur serbë.shih lubonjën,tolin e salës!
Edhe alba e zezë ,jo më kot noton në ujrat e zeza ku gjallon njëqelizori toliç.
Këta ishin,pak a shumë,“antikomunistët”,që do çonin përpara shqipërinë.
Qënie inferiore që u takon të rrinë të vëndi i “qenit”

1 Like

Ti duhet te futesh ne librin Guinness pellazg efendi se ke nja 10 vjet qe shkruan perhere ekzaktesisht te njejtin koment .

1 Like

Kete tabiat duhet ta kete mesuar nga kauret se ata flasin gjithe diten e perendise per problemet e tyre sa te depresojne duke I degjuar.

1 Like

Kur I degjoj shqipot me tel ankohen sa keq eshte bere por ne nje video te njejtet persona te lumtur e te qeshur mu duken .
Me duket se me budallanjte dulen emigrantet qe dergjen te harruar rrugeve te botes …

1 Like

sepse ky është thelbi i përplasjes!
raraja nuk mban dot përgjegjësi mbi supe! nuk hap dot rrugë! di vetëm të bëjë viktimën ,shërbëtorin,daullexhiun,jevgun,serbin!
si klosi do përfundojë edhe ky loqja ! dhe jo vetëm ky! është mekanizmi natyror i vetpastrimit dhe vetruajtjes që na shpëton përudhëzisht nga gjëja e keqe(e zezë).
ky shekull do të karakterizohet nga dalja përfundimtare e zotërve të gadishullit ilirik nga errësirra! ndoshta edhe me ndonjë luftë qytetare me farën e keqe që është shtuar shumë vitet e fundit,por gjithsesi një e keqe e domosdoshme për të ecur përpara.

1 Like

Ti je kandili qe u ndrit rrugen zoterve te gadishullit ilirik per te dale nga erresira shekullore .

1 Like

lumi nuk kthehet më pas ,moj e kozmait! ta kam thënë,që, kur kur shpëtoi shqipëria në 13-19-n,nuk ka për ta gjetur më gjë! atëherë kur 80% e popullsisë ishtë si ty dhe iliatoliç! dum babën turk,grek,serb!
nga shumicë absolute në 13-,tani jeni shumicë relative! shënjat janë të mira! por masa kritike nuk është krijuar akoma! këtë frikë po e ndjen establishmenti internacionalist i tiranës prandaj po mundohen që humbjen e terrenit tek shqiptarët ta kompesojnë me zezakë e arabë,të cilëve meta po u jep pa doganë shtetësinë shqiptare!
ka mungesë jevgjish në tregun shqiptar me sa duket!

1 Like

Derisa te vije ajo dite ,kridh sufllaqe e merrja kenges si Fan Noli:
Pres një shenj’ e pres një dritë,

Pres me vjet’ e pres me ditë,

Se ç’u tera, se ç’ u-mpaka,

Se ç’ u-çora, se ç’ u-mplaka, :grinning:

1 Like

Alba, cer ka thene Ai te Matheu qe nuk duhet te gjykojme te tjeret, por t’i gjujme me shpate kaptines? :grinning:

1 Like

[44] But I say unto you , Love your enemies, bless them that curse you , do good to them that hate you , and pray for them which despitefully use you , and persecute you ; … [46] For if ye love them which love you , what reward have ye? :grinning:

1 Like
1 Like
1 Like

https://www.linkedin.com/in/ilia-toli/detail/recent-activity/shares/

Lexoje pak ça thotë profesori im i psikologjisë, zyrtari i tretë më i lartë i APA, American Psychology Association. Është pas resumesë sime. Ai i di të gjitha ç’më ndodhën në UCF dhe flet kështu. Por për Inkuizitorin dhe Pellazg efendinë këto s’kanë kurrfarë rëndësie, vetëm fjalët e paligjshme të një detektivi (polic) pa shkollë kanë rëndësi se ato janë në nivelin e Inkuizitorit dhe Pellazg efendisë. Dhe ato fjalë polici i tha ndërkohë që përgatiteshin të më vrisnin. Ju jeni dakord që policia amerikane është brutale, por ndonjëherë e kanë mirë ata që vrasin me paramendim, si në rastin tim. Neve të ligjve vetëm xhaxhi na vinte hakut. Do bënet Shqipëria se të gjithë ne të ligjtë ikëm. Ngelën vetëm ata të pastrit e shkolluar si Inkuizitori dhe Pellazg efendia. Që nga emrat që keni zgjedhur…

S’ju ka ngelur asgjë për të thënë dhe çuditeni që s’ju honeps njeri.

Pellazg efendia është i madhërishëm si xhaxhi Enver që na la partinë të pastër me spastrimet e tij, me rezultatin që të gjithëve na lexohej uria në sy, si në një Aushvic të madh. Jeni të varfër dhe grabitqarë në shpirt. Mund të prodhoni vetëm spastrime dhe mllefe me fjalor shumë të varfër. S’keni asnjë marifet tjetër për t’u dëgjuar.

Shqipëria do të bëhet?! Shqipëria ka qenë, është dhe do të jetë. Kush është në Shqipëri, jeton, punon, përpiqet, ashtu si mundet, si ka qenë përherë, por këta s’kanë kohë të merren me Peshkun, si puna ime dhe juaja.
Mos harroni asnjëherë: Shqipëria nuk është Edi apo Erioni apo ku di unë. Shqipëria nuk lexohet as në gazeta, as në televizor. Shqipëria frymon në botën reale.

1 Like