Diskutime të lira

277836936_6278170864559_3308997330939597826_n

Nje gje qe kam degjuar nga ekspertet, qe sidoqofte e kam thene qe na zhgenjyen, e bene mjekesine e disa disiplina te lidhura me te, si me qene dege te Filoqylit, eshte qe vaksinat nuk jane shume te efektshme kunder viruseve, qe pesojne perhere ndryshime e duhet t’u biesh gjithmone nga mbrapa. Pa folur pastaj qe po ekspertet kane thene qe nje vaksine e sigurt do nja tre a kater vjet te krijohet, jo nje vit si keto qe mbine si kerpudhat pas shiut.
Para dy ditesh me nisi nje afrikane titullin e nje artikulli: Ne Afrike me 6 % te vaksinuar, virusi eshte zhdukur. Ne fakt, tha me te qeshur, nuk eshte 6 %, eshte 1 %. Kinezet kane per ta censuruar kete lajm, i thashe. Nejse, dua te them qe nuk e zhdukin vaksinat virusin.

Gjithe Shangai ne rruge eshte, sic i thone ne gjuhen barbare, “wishful thinking”. Eshte 25 milione or mik. Ne Shangai muhabeti eshte pak ndryshe, sidoqofte, se andej nga marsi i mbylli ai trapi i bashkise pa paralajmerim, njeri per shembull mbeti vetem me nja 5 kilo mango dhe me ato e shtyu per ca kohe. U be tip shembulli qe te tjeret te mos benin te njejtin k…llik. Sot lexova qe ambasada amerikane i kishte paralajmeruar shtetasit e vet te mbajne rezerva per nja dy jave, se ku i dihet. Po dy muaj si ne Shangai nuk ndodh me.

E vërteta e fundit e ardhur taze nga sallonet mondane të Parisit:

Bën vaki që ndodhia ndodh.

Kufoma është muti i fundit që bën i ndjeri.

Ka thon nji i modh, por nji i modh më i modh se i modhi ka thon që kjo thënie është muti i parafundit i të modhit para se të bëjë mutin e fundit.

image

Duhet një stol i vogël
dhe një litar i gjatë
(që mund të shkurtohet
dhe lyhet me margarinë për lubrifikim),
atëherë historia ndodh që,
para se të bëhet muti i fundit,
bëhet muti i parafundit.

Lajmësi nuk vritet.
Por ja që historia ndodh,
dhe ndodh që Lajmsi vritet
dhe asfare nuk përbën lajm,
siç përbën lajm larja e duarve
me sapun Palmolive.

Prap po ben me hilé : per here te pare njeriu perdori vaksina RNA, krejt te ndryshme nga ‘klasiket’.

Nuk bej me hile, se nuk jam ekspert vaksinash, po nuk e di cfare kane magjike keto vaksinat. Di qe kam degjuar qe jane shume agresive, dhe nuk di te kete thene askush qe po e bere, ia hodhe bythes.

Ndodh që ndonjoni është më i zgjut se Palluqe Vrapi dhe ndodh që zbulon dizintrgrimin e atomit, siç edhe ndodh që ndonjoni qi osht më trim se Palluqe Vrapi hedh bombën atomike në Hiroshimë. Por nuk përbën lajm sepse nuk ndodh ajo që nuk përbën lajm mediatik që ata që janë më të zgjut se Palluqe Vrapi dizintegrojne genin njerzor, ndërsa ata që janë më trima se Palluqja e kan hedh bombën gjenetike Covid.

Ja vetem nje paragraf nga nje material, qe “perndryshe”, sic thone ne Kosove, eshte pozitiv per keto vaksina

  • There is still a lot of work to be done before mRNA vaccines can become standard treatments, in the meantime, we need a better understanding of their potential side effects, and more evidence of their long term efficacy

Nuk jane magjike, jane efikase. Ka studime shkencore per to tek “Nature”, “Lancet” etc.

Ate qe ti nuk don te shohesh eshte perdorimi i Covidit nga ana e autoriteteve kineze per kontrollin e popullates (rrethi vicioz ku autoritetet jane futur). Ja nje shembull i fresket : nuk them kurrsesi se vazhdimi do te jete i njejte si ne Shqiperi, por ‘modeli’ eshte identik me mbylljen e Universiteteve ne janar 1991 ne Tirane: sot studentet e Peknit jane urdheruar te leshojne konviktet e Qytetit te Studentit dhe te vazhdojne shkollen online nga shtepite e tyre. Sigurisht, qe mos manifestojne siç manifestuan deri dje

foto nga Univ Tsinghua, Pekin, dje

image

Konteksti boteror dhe demografia e dobet perjashtojne definitivisht kthimin e nje rritjeje (growth) te mjaftueshme në Kinë, per ta bere te perballueshme, si dhe deri më sot, peshen e nje diktature te kudogjendeshme. Fundi i saj eshte i paevitueshem, ndofta me i shpejte sa ç’kujtome, edhe pse kjo mund te marre kohë.
Eshte mese evidente kemi te bejme me pershpejtim te historise.

o po, nje here bej me hile, nje here nuk dua te shoh. Se ku bej me hile dhe se perse nuk dua te shoh, ti e di. Ndersa une per ty them se do qe te shohesh, po nuk ke mundesi qe te shohesh, ose sheh vetem ate qe do te shohesh, dhe kjo eshte verberia me e madhe.
Mos fol per “Lancet” (se po po me duket vetja subjekt i talljes oidrizore "Kujt i tregon Lancetin ti mer jahu), se me vijne zorret ne gryke. Jo edhe po te duash fol, shiko cfare ka thene per vaksinat kineze, per te mos thene qe eshte revista e parapelqyer e kinezeve, meqe ja antikinez. Lexo sidomos cfare ka thene per origjinen e virusit.
Tani ben gabim logjik, ose ngaterrohesh me kembet e tua sic me pelqen mua te them, ku edhe flet per perdorim, edhe rreth vicioz. Une lexova lajm per shembull qe jane shkruar parulla subversive ne hale, sepse vetem aty nuk ka kamera. Dua te them qe regjime te tilla autoritare te mbeshtetura tashme edhe nga teknologjia, nuk kane nevoje t‘i bien nga Kina, ta përdorin virusin. Kinezët e dinë edhe kur dikush bën një pordhë. Çfare pordhe, se pordha bën zhurmë, po fëndë. Rreth vicioz po, edhe mundet, udheheqesi e kishte personale me virusin: “O une, o ai kodosh virusi”. Nese hiqen masat pa u zhdukur virusi, kjo do te thoshte, sic thuhet ne gjuhen barbare, losing face. Nese nuk hiqen, ekonomia shkon per lesh, nervat dobesohen dhe shkohet sic e them shpesh, ne situaten e atij ushtarit japonez, qe nuk e dinte qe lufta kishte mbaruar.

#bilbilisabahut

immagine