Divorci i tekstit me kontekstin (pjesa e I, Figura e Intelektualit)

291628474_5639384542790193_884212506285764863_n
ishulli Santorini, Greqi

Teksti është avulli alkoolik, konteksti është bërsia; po vera ç’është? - i Modhi :smiley:

Bota përbëhet nga esencat dhe format materiale që në realitet ekzistojne gjithnjë bashkë të ndërlidhura në formën e qenies, e cila është bipolare, dikotimike, yin-yang. Ta do mendja që të kuptohet bota dhe gjërat, të përbëra nga esenca dhe forma (ose shpirti dhe trupi, ose teksti dhe konteksti, noumeni dhe fenomeni), këto duhen konsideruar dhe vëzhguar gjithnjë bashkë, e më pas natyrshëm kuptuar. Gjërat ndahen artificialisht sepse nuk mund të përshkruhen dhe analizohen pa i ndarë dhe pa i reduktuar, shkenca nuk mund të ekzistojë veçse si metodë reduktimi, prandaj ajo e vëzhgon botën e ndarë në degë dhe nën degë të specializuara që studjojnë vetëm fenomenin.

Pra është budallallëk ankesa olistike e modës new-age (me origjinë kritikën që Gëtja i bënte Njutonit) që shkenca redukton deri në absurd dhe specializon deri në hapërdarje kaotike. Në fakt është misioni i shkencës që ta bëjë këtë hapërdare analitike reduktuese, me qëllim që, filosofia më pas të bëjë sintezën olistike përqendruese hierarkike (paraqitjen e së tërës, fenomen plus noumen, Njuton plus Gëte) mbështetur mbi të dhënat shkencore. Gjërat dhe bota nuk mund të kuptohen veçse të bashkuara, shkenca që studjon veçan fenomenin rezulton natyrshëm absurde, gjithashtu panatyrshëm absurde rezulton filozofia nëse punon për hesap të vet si mendim puro që studjon veçan noumenin, filozofi për filozofi, mendim për mendim si mendim i lindur nga mendimi; mendimi pjell mendimin, noumeni pjell noumenin, libri pjell librin (interteksti), vetëm filozofin që grin sallatë mbi nocione dhe ide abstrakte, nuk e pjell filozofi: Shopenauri apo Niçja, por e pjell nëna dhe mëmëdheu i tij (në bashkëpunim me babën dhe atdheun e tij).

Ndërlidhja midis mendjes dhe trupit (noumenit dhe fenomenit) përbën shëmbullin më të mirë që ilustron shkëlqyeshëm sa më sipër. Nga pikpamja e shkencës ne rezultojmë një grumbull absurd fenomenesh, mishi dhe kockash, ose kimikatesh, ose atomesh dhe molekulash, etj etj, deri së fundmi në epokën digjitale zbulohet shkencërisht që ne jemi një grumbull informacioni. Në këtë rast të fundit absurdi i shkencës i afrohet asimptotikisht (pa e takuar kurrë) absurdit filozofik të filozofisë deri në identifikim: ne jemi një grumbull idesh, parimesh, mendimesh, ndjenjash, noumenesh. Me fjalë të tjera njeriu rezulton një absurd në katror, pra është turp të jesh njeri, një qen rrugësh ka më tepër dinjitet. Thënë më saktë: është turp të jesh intelektual, dmth shkencëtar dhe filozof, që shpjegon shkencërisht dhe filozofikisht botën dhe njeriun.

Historia providenciale e kulturës ka për qëllim që t’i rikthejë njeriut dinjitetin e humbur në origjinë (Rënia zanafillore), ose më saktë të ndërgjegjsojë dhe stimulojë njeriun në mënyrë që ai vetë të rifitojë dinjitetin origjinal; rënia e njeriut nuk është gjë tjetër veçse ndarje deri në absurditet midis esencës dhe formës, yin-it dhe yang-ut, mendjes dhe trupit, mashkullit dhe femrës, Krijuesit të Krijimit dhe krijesës etj etj, varg të gjitha dikotimitë dhe bipolaritetet e mundëshme (ndër to edhe dikotimia e sapo trajtuar filozofi-shkencë, noumen-fenomen).

Në shkrimet në vazhdim do ja mundoj të shpjegoj rrugtimin e historisë providenciale në fushën e artit, përqendruar kryesisht në specialitetin e pikturës, ku ilustrimi bëhet kollaj dhe i menjëhershëm me një kuadër që shihet në çast dhe vlen më tepër se 1000 fjalë, ndërsa një roman apo libër duhet kohë për ta lexuar. Do ketë edhe shëmbuj nga disiplina të tjera artistike si material mbushës dhe plotsues, por, ç’është më e rëndësishme, për të treguar se kudo në çdo fushë haset i njëjti mekanizëm fenomen-noumen në veprim që çon historinë përpara. Edhe pse historia duket e ngecur në baltë, ka akoma shpresë edhe në gjëndjen më pa shpresë, madje, sipas logjikës providenciale: në gjëndjen më pa shpresë ka shpresë:

Aty ku rreziku gjallon, hedh shtat edhe çfarë shpëton - Hölderlin


qyteti Chefchaouen, Marok

Fund i Pjesës Parë

1 Like

Me fal i Motho nese ta prish temen,po doja te dija nese eshte i.njejti vend ku eshte bere kjo foto dhe cili eshte teksti dhe konteksti i saj.

1 Like

Aha, nuk e ha me ate kokërr ulliri I Modhi. Sic e ka thene edhe vete tek aforizmat e shumta, intelektuali i Modh e do nganjëherë nga nje shpulle surratit qe ti vije mend. Tashi edhe sharjet e vjetra ka filluar ti fshije me radhe e ti beje 123456… Hahaha

Si ma ke ate kurvën që ke në shtëpi? Apo të ka lënë, ka hik me zezakun nga Detroiti?

Hahaha, iku Xake iku me dashnorin nga Detroiti. Tashti kam zene nje dashnore te zeze qe vdes per te bardhe. 123456…

Ke mamaçkën tende atehere, meqe merr vesh nga psikoanaliza e ke lexu Jungun.

Xake ta kam thene qe nuk behesh intelektual me Wikipedia. Ne Jungistat e rinj nuk e kemi mendjen si ju frojdistat e vjetër qe pallonit mamanë se kështu ka thane Frojdi. Hahaha. Ik tani Xake se populli pret t’iu shpjegosh artin tani qe u bene 100 vjet qe ka vdekur Plehanovi.

Shko o i shkerdhyer me me fis e me tana, qe as të bën përshtje asgjë vetëm të luftosh me tastjerë komunistët dhe fuksat e peshkut, që të kanë qirë tat e tëmë nëpër fshatrat e fierit. Sa të jetë peshku i hapur un do shkruaj edhe në mes të shkërdhyerve trimave disidentë shqipëtarë. Mos kujto se ndikohem nga ty dhe të shkërdhyerve të tjere që më begenisin me komente, bile më shtohet më tepër inoti. Jepi, na thuaj diçka për pidhn e satëme dhe bythen e babës tënd disident “më ka thenë baba mue” si ju shkërdheu operativi i fshatit.

Hahahaaaa!
O Xake o gjigant
Te ka mami elefant.

Mos u nxeh se do thyesh majen e lapsit dhe do e deshperosh lexuesin dije-kerkues.

Te del pidhi satom në pazar dhe bën hahaha. Merret me mend se sa i shkërdhyer je me den baba den.

Xakja i vogel, kokeloqe
Shkruan tekste neper blogje.

Po po, n’gurmaz sperma e operativit të fshatit dhe zezakut nga Detroiti dhe vazhdon muhabeti në infinit i disidentit “m’ka than baba mue”.

obobob jeni edhe intelektual juve

Xakja intelektual
Bythzbuluar paska dal

Hahaha Xake. U bera dhe une poet si ty dhe Dante Aligeri.

r.v., pidhi vogel, moj vajze çfar pret te behet pidhi me lesh sa dhe si i mamit tend qe te kuptosh çfar kam thene me qindra here, edhe ne kete shkrim te publikuar me lart, qe figura e intelektualit eshte nje figure e qelbur dhe kriminale prej bythpamuku qe lexon libra? Qe une e kam per turp te quhem intelektual, qe eshte turp te jesh intelektual, qofte edhe çmim Nobel.

Pale te jesh intelektual disident si bytha e babait te Katrorit nga kooperativa e rrethit te Fierit qe i meson djalit te tij qe ka lexuar Jungun ne Amerike se nuk ka problem se eshte qire gruaja, sepse ky eshte problem i Enverit dhe fuksave te tij.

Të jesh kundër ndonjërit, kushdo qoftë dhe sado kriminel, pervers dhe i poshtër qoftë, do të thotë të biesh më poshtë se ai.

-Shiko se qeni po dhjet mbi bar të parkut!

-E çër masanej, dhjerja është një e drejtë legjitime elementare, domosdoshmëri dhe pasojë e drejperdrejtë e proçesit të ngrënies të zhvilluar në kah të kundërt, nga brënda jasht; dhjes sepse ha.

-Po, po e di, i kam dëgjuar kushedi sa herë këto filozofi, por ndalohet me ligj dhe Maliq dhjerja në vende publike. Pa mendo pak sikur të gjithë qentë dhe gjallesat ta nxirrnin ngrënien e tyre nga brënda jasht nëpër parqe.

-Ligji vlen për qendrën me grataçiela të Milanos, ktu nuk shef njeri të gjallë gjëkundi. As qen e asgjë tjetër nuk ka, as insekte nuk ka më, i kan zhduk me insekticide, ka vetëm bar jeshil që duket artificial sikur me qenë fushë stadiumi; muti ngjyrë kafe i qenit i jep jetë dhe bukuri estetike sikur me qenë monument skulpture, instalacion artistik në natyrë.

-Nuk e sheh që ka kalamaj që po lozin e mund ta shkelin?

-E ku ta gjejnë që ta shkelin, të shkelësh mut është fat, shenjë profetike që do fitosh para; përveç se vlen si eksperiencë jete, të shkelësh mut është eksperiencë jete.

Të kesh bagazh intelektual është njësoj si të kesh pushtet - sipas Bacone: “të dish është të kesh pushtet” - dhe të kesh pushtet politik është njësoj si të kesh kasafortën dërdënga me para - sipas ekonomisë politike marksiste dhe jo marksiste. Pra nëse është turp të jesh bankier dhe politikan pushtetar, është po aq turp të jesh intelektual çmim Nobël, madje është akoma më turp të bësh intelektualin që akuzon politikanin dhe bankierin për krime që i bën edhe vetë, për të dalë i larë nga fëlliqësitë e pushtetit dhe parasë në sy të popullit dhe vetes.

Xake, pse kur lexoj ca aforizma te tuat si kjo e fundit, mua me duket se ti ke filluar te rrjedhesh nga pak. Hahaha.

thithe Katror intelektuali, thithe rrjedhjen time ashtu si gruaja jote thith rrjedhjen intelektuale te zezakut!
:joy: