E ardhmja ishte dje ?!

Me shpejtësinë me të cilën zhvillohet sot bota e teknologjisë pa frikë mund të themi se shpikjet më të mëdha të epokës së informacionit i kemi pasur përpara syve dhe thjeshtë nuk i kemi vënë re,kruajmë ballin dhe pyesim veten si na shpëtoi edhe kjo…

I tillë është dhe rasti i monedhave dixhitale e cila filloi atë që sot quhet nga ekspertët dhe entuziastët si revolucioni financiar i shekullit tonë.

Bitcoin e shumë monedha të tjera janë valuta të sistemit dixhital të cilat i mundësojnë njerëzve marrëdhënie financiare të decentralizuara duke përdorur cryptography,kanë kosto shumë të ulta transfertash si dhe zero kosto për hapjen e një llogarie, coinwallet. Janë të pavarura nga sistemet tradicionale të ndërmjetësimit sic janë bankat,institucionet financiare dhe të transferimit të parave. Mjafton të keni smartphone dhe një coin wallet.

Kush e krijoi Bitcoin ?

Ndër vite janë ngritur shumë pikëpyetje por deri më sot dihet thjeshtë pseudonimi Satoshi Nakamoto.

Si u krijua Bitcoin ?

Satoshi Nakamoto krijoi programin dhe protokollin e gjenezës së Bitcoin në 2009 duke qënë i pari që u shpërblye me 50 monedha. Rezerva e minierës virtuale së Bitcoin është 21 milionë,sot në qarkullim janë rreth 16.000.000 monedha.

Monedhat dixhitale ose Cryptocurrency formohen dhe nxirren prej “minierave” virtuale me anë te kompjutërve të cilët zgjidhin probleme matematikore dhe si rezultat “minatori” shpërblehet me monedha virtuale. Në të njëjtën kohë “minierat” shërbejnë edhe si mjedise virtuale që mundësojnë realizimin e të gjithë transfertave.

Kur u krye blerja e parë dhe a pritet rritje e tregut global ?

Një vit pasi koncepti i Bitcoin u publikua në vitin 2009,Laszlo Hanyecz një programues nga Florida kreu transaksionin e parë jashtë botës virtuale duke blerë dy pica me 10,000 monedha Bitcoin. Po ti këmbejmë ato monedha përafërsisht me vlerën e sotme picat do të kushtonin 25 milionë dollarë.

Nëse në vitin 2009 një monedhë vlente asgjë,në muajin maj të këtij viti dhe fillimin e qershorit Bitcoin arriti majën e çmimit të saj $ 3000 për monedhë.

Sot vlera totale e tregut së Bitcoin llogaritet të jetë 41Bilion $ përafërsisht e njëjtë me pasurinë e Llary Page, co-founder GOOGLE.

Padyshim si çdo inovacion tjetër dhe monedhat dixhitale nuk i shpëtojnë hezitimit, skepticizmit të publikut si dhe burokracive shtetërore.

Por zhvillimet e fundit sjellin një frymë optimiste po të konsiderojmë që :

  • Rusia po diskuton për ta kaluar në procese rregullatore ,megjithëse nuk e njeh ende si valutë por si njësi llogarie.

  • Australia pritet të kalojë legjislacionin i cili e njeh Bitcoin si valutë monetare dhe e përjashton nga taksat duke parë zhvillimin fenomenal së bizneseve që operojnë me Bitcoin në Japoni , Kore e Jugut , Kinë.

  • Skandiabanken,banka më e madhe online në Norvegji integron Bitcoin për klientët e saj.

Këto janë vetëm disa shembuj që tregojnë se revolucioni vërtetë ka filluar vite më parë dhe të gjitha shenjat tregojnë për rritjen dhe transformimin e sistemeve tradicionale në çdo fushë që ne njohim.

Po në Shqipëri cfarë bëhet ?!

Të mendosh që Shqipëria varet nga të ardhurat e emigrantëve të cilat janë rreth 550-700 Milion Euro në vit,
të duket e pabesueshme indiferenca që shikon në tregun financiar shqiptar.

Po të kishim infrastrukturën ligjore,inkurajimin e sipërmarrësve,bashkëpunimin e operatorëve financiarë (biznese,bankat) potencialisht shqiptarët mund të kursenin miliarda lekë në vit nga transfertat që mbajnë gjallë Shqipërinë.

Fatkeqsisht ne jetojmë të bllokuar në një kuti xhami nga e cila shohim botën.

Ndoshta do zgjohemi një ditë por do të jetë shumë vonë pasi “e ardhmja ishte dje”…

2 Likes

Rrofsh Pjero.
Kisha kohe qe ndigjoja per bitcoin por nuk e kuptoja mir. Shpjegimi ishte shum i mire.flm.

Pjero ?

Gëzohem që e pëlqyet, jam munduar ta thjeshtësoj sa më shumë pasi është një fushë tepër specifike.

Vlonjato, nuk eshte artikulli im, une do te shtoja disa te dhena te tjera, si psh, dikur para ca viteve, para se FBI te arrestonte grupin qe operonte ne USA, (2012-2013 ne mos gaboj per vitet), 1 bitcoin thyhej me 40-100 dollare, kjo ishte kursi, aty ngrihej pak aty ulej, dhe kur u arrestuan nga FBI dy-tre dite hetime intensive, kursi ra deri 16 dollar 1 bitcoin, e per çudi sapo dolen jashte, kursi filloi te ngrihej, dhe kur grupi deklaroi se ishin brenda rregullave te lojes, dhe FED i beri nje njohje por pae futur ne lojen e vet te kembimit, pra nje njohje te pjeseshme, kursi u ngrit ne 1 bitcoin = me 600 dollare. Me vone filluan ta njohin edhe BQ te vendeve te ndryshme, por, por, por mos harro, edhe sot qe ne flasim, shume BQ refuzojne ta njohin si monedh kembimi, e megjithate sot 1 bitcoin shkembehet me 1000 e ca dollare. Shume bankier e quaje monedhe spekullative, megjithse dhe Nakamoto e grupi i tij, i shperdar ne shume vende, po i ironizojne monedhat klasike qe perdorim me se shumti.

Ah se harrova, djali qe ka shkruar kete artikull, duhet te jete i ri ketu tek Peshku, se ai mund te mirrte material nga ne kur kemi shkruar per kete monedhe ne artikujt e meparshem per kete çeshtje.

Përshëndetje @Pjer !
Mesa pashë tek arkiva nuk kishte ndonjë artikull të posacëm mbi Bitcoin , duke parë që 70% e njerëzve të paktën në Shqipëri nuk e kanë idenë që egziston.
Spekulime , skema mashtrimi dhe krime të cfardolloji ndodhin në cdo industri por kjo nuk e ndalon progresin.
Cmimi aktualisht është $2530.
Meqë ra fjala cila eshte arsyeja qe ti presupozon qe unë jam djalë ? :stuck_out_tongue_closed_eyes:

1 Like

Ahh qenke femer, gje e mire kjo, se gjer me tani, per bitcoin kane folur e shkruar vetem meshkujt, te mos harrojm se gjer dje, para ca vitesh me i fjal, kete monedhe e cilesonin si te grupeve kriminale, psikollogji qe tashme eshte rregulluar/riparuar disi.

Piero, mos ha mjalt gjithandej se del bllof. Mbaje fort VQ DHE JE NE REGULL.

1 Like

Cdo app ose website në të cilën bëhen transferta ose depozitohen monedhat ta sugjerojnë tek security settings që të bllokosh IP që vijnë nga Tor duke e vështirësuar mundësinë e hackimit.

Po të diskutojmë për krime, krim më të madh se Lehman Brothers në 2008 nuk besoj se do të ketë bota e financave. Këto janë valutë alternative,akoma në fazë eksperimentale po në të ardhmen dyshoj nëse do egzistojnë para prej letre

Në fakt djalë jam, por doja të provoja reagimin tënd. Po të ishim në California mund të të hidhja në gjyq për racizëm , ngacmim dhe cyberbullying :joy:

1 Like

Mos perdor nga keto fjale se t’u versul AC/DC. I ka qejf keta te ACLU, keta ja sollen fundin Amerikes thote

Më mirë në UC Berkely :joy:

Not UCLA. ACLU, avokatet.

2 Likes

para se te zhdukni monedhen, zhdukni me pare lypsat e rruges qe nuk mund te kerkojne lemoshe digjitale.

keta nuk i sollen fundin Amerikes, keta jane nje prej shenjave te fundit te Amerikes ngambrapa.

Nje shenje tjeter e fundit eshte edhe dukuria ACDC, i djathte gam-gam qe voton aty ku ka investuar parate.

Nje mut i dy felave te se njejtes bythe jane,si ACDC-te,si ACLC-te a c’jane,kur thote Tiku.Mire tha Alba,shyqyr qe nuk e dija c’ishte Amerika,se do kisha ndenjur me Shkaben te Komuna.

Gjitheçka qe eshte e ngurte, shkrihet ne ajer - Karl Marks per modernitetin.

the chair might one day disappear from the domestic environment and we would sit on a column of air - Marcel Breuer

Ky parashikuesi i ngambrapes te ulur mbi ajer eshte shpikesi i kesaj karrikes qe ka revolucionarizuar dizajnin e mobiljeve:

70% e njerezve ne Shqiperi nuk e dine c’eshte Bitcoini?
Ndoshta 90% e njerezve ne gjithe dynjane nuk e dine ca eshte bitcoini. dhe nr 2
Shqiperia varet nga remitancat, qe jane s’janeas 2% e te ardhurave ne vit? lol
Dmth, 100% e ekonomise varet nga 2%? lol Mire, ja e provove dhe ti nje here.
Dhe e treta, bli karta grafike te posacme dhe mund te germosh per bitcoin edhe nga Shqiperia.

" … Po të diskutojmë për krime, krim më të madh se Lehman Brothers në 2008 nuk besoj se do të ketë bota e financave… "

LB nuk eshte se beri noi krim, thjesht spekullonte si te gjithe, por ja qe ju vune bat-bat. Ata te Bitcoin-it, nuk eshte se po bejne krim, nuk e thash ne ate kuptim, por shume bankiere (per arsyet e tyre) e cilesuan ate treg si treg ku shum kriminele benin transaksionet e tyre dhe pastronin parate, por me vone doli qe ne ate treg merrnin pjese edhe njerez te thjeshte qe shit-blenin gjera industriale me shume.

Ah se harrova, dihet ajo qe ne te ardhmen, paraja do jete gjithnje e me pak ne duart e njerzeve, ajo do ekzistoje elektronikisht neper karta. Biles edhe Bonot e ushqimit, Eco-çeket, etj, qe ekzistojne ne leter (fizikishtà po i kthejne ne karta elektronike.

1 Like