Edhe urdhëri i dytë ekzektutiv i Trump, bllokohet nga një gjykatës


#21

Une e lexoj NYT vazhdimisht se e le nje klient mbasi ha mengjesin ketu tek restoranti ku punoj dhe s’me kujtohet te kem lexuar dicka te tille. Na sill ndonje link ta lexojme.


#22

Po moj zonje kur gjykatesi nuk citon ligjet qe ka shkelur Trumpi por merret me fjalet qe ka thene ne fushate dihet qe ka marre vendim politik.

Urdheri i ri u be sipas rekomendimeve te gjykatave dhe ti e di mire qe u punua 3 jave qe ta nxirrnin.
Tani del nje gjykates nga Hawai dhe per te bere karriere ndalon urdherin.
Nejse ky ndalim ska per te zgjatur se do te hidhet poshte nga gjykatat e shkalleve te larta.


#23

#24

Te imagjinoj shume qarte, pasi fshin tavolinen, informohesh mbi ngjarjet politiko-ekonomike ne mbare globin, pastaj papritmas fillon e zgjidh ca ekuacione matematike qe shoqeria matematiciene ka kohe qe eshte dorezuar … dhe pastaj vjen ketu dhe te abuzojne.


#25

Gjykatat i dhane urdher se si te bente udherin Trump?! Une di qe gjykatat hodhen poshte urdherin e pare te tij por s’kane te drejte te japin keshilla si te shkruhen urdherat. Dhe cfare pastaj se stafi i 45-es punoi 3 jave qe te nxjerre te dytin, cfare rendesie ka kjo?

Ti duhet ta dish qe fjalen e fundit e ka Gjykata Supreme. Nje gjykates ne Hawaii e hodhi poshte por administrata mund ta apeloje deri ne Gjykaten e Larte qe jep vendimin e fundit. Apo e paske harruar qe psh nje gjykates ne Texas ndaloi urdherin e Obames ne 2015 per emigracionin? U merzite dhe atehere kaq shume?


#26

NYT ka hamendesuar per nje periudhe kohe, nuk ka thene ne menyre specifike per vitin 2005 sic e thua ti. A mund t’i vesh faj qe ka hamendesuar? Kur kandidati atehere dhe presidenti tani nuk tregon taksat le vend per hamendesime apo jo? Le t’i ndaloje hamendesime e njerezve e t’i tregoje taksat qe te mbyllet kjo histori. Beri gam-gam per certifikaten e lindjes se Obames dhe Obama ja tregoi.


#27

Me abuzojne? :joy: Mire, ashtu e leme.

P.S. ekuacione matematikore nuk zgjidh por ju llogaris faturat e taksat kamarjereve. Po ti cfare ben?


#28


#29

Mos e merzit Mozen!


#30

e kisha me spond per ate shokun tend acdc


#31

Pupu Na moren ne qafe kadileret kaure .do benet terror i madh si ne Suedi😄


#32

Bej pak matematike nga viti 1995 per 18 vjet rresht Trump nuk ka paguar taksa sipas NYT dmth deri ne 2013.
Keshtu qe 2005 eshte e perfshire.
Tani del qe Trump paska paguar me shume se Obama dhe Sanders ne perqindje.
Ka paguar 25% ose 38 milion$ vetem ne vitin 2005.

Obama e nxori certifikaten shume vone dhe mire beri se doli fitimtar.
Mendoj qe Trump do te beje te njejten gje, do ti tregoje taksat nga vjeshta ndonese ligji nuk ja kerkon.

Eshte naivitet te mendosh qe Trump nuk ka paguar taksat, se Po te ishte ashtu IRS do ta kishte pushkatuar politikisht vjet e parvjet.


#33

Une e kam bere matematiken por ti me duket s’paske bere Anglishten.

Could Have Avoided thote titulli i artikullit qe solle dhe brenda do te lexosh qe eshte hamendesim bazuar ne informacionin qe mungon nga 45.

Eshte naivitet te mendosh qe Trump nuk ka paguar taksat, se Po te ishte ashtu IRS do ta kishte pushkatuar politikisht vjet e parvjet.

:joy: IRS e ka te ndaluar me ligj te diskutoje taksat e individualeve. 45 ka kohe qe thote qe eshte ne “auditing” sepse e di mire qe IRS s’mund as ta deny as confirm.


#34

Jo une me anglishten jam shume mire.
Ajo fraze “could have avoided” ne Tetor 2016 kur u botua artikulli u perkthye qellimisht “have avoided” nga ata “trimat” e Hillarit qe ti I perkrah verberisht.
Ndonje mendim per kohen kur u botua artikulli ke?apo rastesisht u botua nja 3-4 jave para zgjedhjeve.
45 mund te thote cfare te doje,por nese nuk paguan taksat IRS i konfiskon pronat dhe e fut ne burg,ti e di shume mire kete por nuk te vjen zeri.
Fakti qe IRS ska marre asnje mase ndaj Trumpit,tregon qe ai ka paguar taksat sipas ligjeve ne fuqi.


#35

Ajo fraze “could have avoided” ne Tetor 2016 kur u botua artikulli u perkthye qellimisht "have avoided

Nuk di a te te quaj Sean Spicer apo Kellyanne Conway per perdredhjet qe po ben. “wiretapped” ne thonjeza. Me sjell artikullin e NYT, thua qe NYT ka thene s’ka paguar taksa, tani e ndryshon qe e kane thene te tjeret. A je burre apo cfare je? Burri kur thote fjalen nuk e dredh. Keshtu te pakten e kam degjuar une.

“trimat” e Hillarit qe ti I perkrah verberisht.

:joy: E para e punes nuk e di per ke “trima” e ke fjalen. Me siguri duhet te te pyes neser kur te gjesh nje alternative meaning se cfare ka dashur te thote autori. E dyta, nese do qe te flasim seriozisht, mjaft me kete menyren e shemtuar te genjeshtres. Une s’kam perkrahur asnje as verberisht e as me sy. Nuk jam si ti qe genjen haptazi fare. Ishe ti e jo une qe ka shprehur disa here qe do votoje per Hillary por, gjoja, pasi zure pune te re, ndryshove mendje. Behu burre dhe ti njehere dhe qendroji fjales.

45 mund te thote cfare te doje,por nese nuk paguan taksat IRS i konfiskon pronat dhe e fut ne burg,ti e di shume mire kete por nuk te vjen zeri.

O Sean Conway, njehere thua do ta pushkatonte politikisht IRS e kur ta nxora qe ja fut kot, e ndryshove ne konfiskim pronash. Ti vertete kujton se po flet me shkabat e Artistet qe s’e dine si funksjonon sistemi? Lexoje dhe njehere, por kesaj here kuptoje, artikullin qe solle te NYT se e permend si mund te mos paguash taksa dhe te jesh ne rregull me qeverine. Shko kerko ne google cfare do te thote loophole, etj.


#36

Ose qe ka avokat te zote.

Tani ky manipulimi i kodit te taksave eshte si bicim big deal sepse tjetri eshte President dhe supozohet te jete on the straight and narrow si I thone llafes, por po te ishte thjesht nje biznesmen si me pare, s’i plaste shume njeriu se c’ben Trampi me taksat I paguan a jo. Edhe une do ta beja po te kisha ndonje lloj benefiti. Nejse, opium per masat, the troll in chief is at it again. Flisni juve thote, I’m going to do my thing. Nderkohe qe robte harxhojne kohen duke folur per taksat, ai ju heq buken e gojes pleqve…


#37

Mos prit te te thote “me fal, e paskam patur gabim”. Do te sperdridhet ne nje dege tjeter pa lidhje. Po me mbushet mendja qe 45 nuk eshte problemi, ai eshte thjesht perfaqesuesi. Ka disa leaks ne failing media qe thone “trapizmin nuk jua solla une, ate e gjeta ndermjet jush.”


#38

Dridhe like I thone kesaj.

Liberalet kane gati 1 vit qe po cirren dhe po ulerijne qe Trump nuk paguan taksa, tani del qe paska paguar 25% ose 38 milion$.
Avokatet me te mire I paska Sanders qe pagoi 13% taksa dhe Obama me 19%.

Nese ligji nuk e detyron presidentin te tregoje taksat,eshte ne deshiren e tij ti tregoje apo jo.
Sa cirren e ulerijne ata idhujt tuaj ne media,bejne mire te lobojne ne Kongres qe te miratohet nje ligj qe detyron presidentin te tregoje taksat.


#39

rane squk vuvudelet qe na merzitshin taravelet, gëk mëk se paska dale qe paska pagu Trumpi me shume taksa se gjithe demokratet e mbledh bashke.
gëk mëk


#40

cu be me kete vale anti-muslimanizmi ne evrope?
cthone qytetaret evropiane te peshkut?

http://www.m.lapsi.al/planet/2017/03/18/debati-shamia-e-muslimaneve-p-rplas-new-york-times-me-le-monde#.WM1rETz3aaM

ku jane vuvudelet?