Ekspertët: Mos privatizoni Albpetrol, shtetëzoni ARMO-n

lexo artikullin i modho, ndarja eshte bere qe shfrytezimi/nxjerrja, te jete e ndare nga perpunimi dhe rishitja e metejshme, njesoj si me energjine, ku u bene tre ndarje,

sektori I energjise ne bote eshte ne krize .nafta e mire dhe e lire eshte me bollek .nafta shqiptare e kushtueshme per tu perpunuar qe shitet me skonto ndaj cmimit Te burses nuk eshte me leverdi .

Pjer mos u be i merzitshem. Sado i modh me qene, nuk eshte se ta ka nge njeri te nigjoje vazhdimisht fenat e tuja.

lexo komentin tim, ate bej.

kaq shpejt u merziske zotrote, ndersa plaku ka vite qe nigjon pordhet tuaja (t’gjithve), dhe nuk merzitem,

e mirpres shkrimin tend si gjithnje çfare shkruan, vetem se nuk di si do te perballesh nje nderrmarje te tille kaq te zgjeruar ne disiplina te ndryshme me dy faqe shkrim blogu.

Per te mos fut ne hesap qe pa qene Fuksi i Modh, si mund te hetohet ne mes te absurdit toksor te fakteve te cilave Fajtori i ka imponuar logjiken e fajit, dmth logjiken false (qe eshte edhe koshienca false marksiste, te ciles edhe Marksi ja rrujti per ta vertetsuar)? Ne kete menyre, çfardo te thuash, shkruash apo besh, vetem shton falsitetin ekzistues.

po mir atehere na nje kompliment: je i me i modhi per te duru pordhet e te tjereve pa u merzit, por je me i vogli per te lexu si duhet koment-pordhat e te tjereve pa u merzit, e per tu pergjigj si duhet.

mjaft me kaq mos te ankohem se mund te me vije “ne goje/post” llafe me te renda

Inkuiz,

Përtej ndarjes felore (majt-djatht), çështja e ndarjes së industrisë së naftës në dy sektorë: kërkim-shpim-nxjerrje-transport të naftës bruto (Albpetrol) dhe përpunim-rafinim-transport-shitje të produkteve të rafinuara (Albania Refining and Marketing of Oil -ARMO) ka qenë çështje peripecie politike dhe interesash qendërikëse të strategjisë energjetike fosile të Shtetit shqiptar - me fjalë të tjera, punë rrumpalle si në çdo sektor tjetër të industrisë së nxjerrje-shfrytëzim të lëndëve të para minerale të epokës post-komuniste.
Ndryshe: shit të shesim, fal të falim, grabit të grabisim - e gjitha kjo nën prizmin e ekonomisë së re të tregut, të konceptuar si nisje nga “ground Zero” - e rekomanduar nga ndërkombëtarët e squt-kandidë dhe e zbatuar nga vendalinjtë shejtan-budallenj !

Duke ju kthyer shkrimit më sipër dhe problemeve që ai shtron qysh në titull ( mos privatizohet sektori i parë por të shtetëzohet i dyti), mendoj se ai i thotë gjërat disi nëpër të - pra dhe duhet plotësuar me disa informacione të tjera për t’u kuptuar më mirë problemi:

  • 1.Paçka se ende shtetërore, Albpetroli nuk është kompania e vetme që operon në fushën e vet të shpim-nxjerrjes-transportit. Me sugjerimin e dikujt dhe me aprovimin e aksionerit, një pjesë të vendburimeve të naftës (thelat mê të majme) i janë besuar me koncesion Bankers Petroleum , i cili na del si defiçitar dhe ngurron të paguajë taksat… Pritet që ai t’i shesë aktivitetin një kompanie kineze.

  • Më tej, për mungesë teknologjie adekuate (dhe për një sëre arsyesh të tjera) Albpetroli praktikisht ka braktisur edhe aktivitetin e saj të kërkim-shpimit të naftës gjithandej në blloqet territoriale - sikundër quhen, i cili është dhënë me koncesion të paktën 3 kompanive të huaja (anglo-hollandezi Shell, kanadezi Petromanas dhe izraeliti Navitas).

  • 2.ARMO e dikurshme e Taçit ka falimentuar komplet dhe koleksionon vetëm humbjet (700 e ca milion euro te deklarume kush e di se sa të tjera t’mçefme). Fillimisht kjo kompani u zhvesh nga pjesa e marketingut që përfaqsohej nga pompat e shitjes së naftës Taci Oil, së dyti reduktoi perimetrin e përpunimit në rafineritë e Fierit dhe të Ballshit, së treta i kaloi ato në shfrytëzim të kompanive të huaja - e fundit e rradhës ishte Ionian Refining & Trading Ltd. (IRTC) që sapo u largua nga tregu. Paralelisht, një kompani e re private RBH Beline ka ndërtuar një rafineri të re në Balldren të Elbasanit (një mënyrë tjetër për të zëvendësuar rafinerinë e Cërrikut që shkoi nê skrap).

  • 3.Ajo çka mungon fare në këtë shkrim është sektori i shitjes së nëprodukteve të rafinuara të naftës që është krejtësisht i privatizuar. Bile është shumë kurioze të vihet re se, ndërkohë që ARMO falimenton dhe që Albpetroli po jep shpirt, kompanitë e tregëtimit të këtyre nëprodukteve janë nga më të lulëzuarat në vend. P.sh: Kastrati SH.A., Europetrol Durrës Albania dhe Genklaudis gjenden në top 10 të firmave shqiptare! Me fjalë të tjera: tregu i naftës vlon, shitësit bëjnë fitime kolosale me naftë importi, ndërkohë që prodhuesit e naftës brut të vendit falimentojnë!

Kaq për momentin…

2 Likes

me leke qe dalin jashte

xixe, nuk e paske kuptu kerkesen time qe, pavarsisht shprehur si gjithnje ne gjuhe felore, desha me dite se ne kete rast, qe eshte rasti me i veçante dhe maje per ekonomine tone, eshte biznesi qe kontrollon politiken sipas parimit marksist, apo anasjelltas.

Keshtu nuk kam marre akoma pergjigje, megjith informacionin stermadh qe ke sjelle, e me ç’shof nuk ka pergjigje per pyetjen qe kam bere. Kaos hesapi, Kozmosi eshte vetem n’kaptine te njerzve.

Shtetezoni ARMOn thote inxhinjeri.

ARMO e Albpetroli ishin ndermarje shteteroree e u kthyen ne cerdhe militantesh injorante e makute.
U vodh e u shkaterua, e u vodh prap, derisa te dyja ndermarjet u kthyen ne kufoma te pakallura.
Andej nga 2012 qeveria vendos privatizimin per Albpetrolin. Privatizimit i parapriu nje fushate edhe me e eger vjedhjesh e shkaterimesh qe e vuri Albpetrolin ne pozita edhe me te disfavorshme ne tavoline. Fakti qe Bankersat kishin Wesley Klark ne bord mund ta beje shitjen e albpetrolit te duket si qoke politike… nejse. Fakt eshte, qe andej nga 2012 kur nafta ishte ne pikun e vet dhe vendburime onshore per shitje ishin pothuajse zero, pasurite u dhane ne kushte te pafavorshme per palen shqiptare. ARMO me keq akoma. U shit te VK dhe miliona $ nafte ne depozita moren rrugen ne drjtim te paditur.
Bankersat e mushen bythen me $ dhe qeverise i tregoshin gishtin. Qysh nga CEOte, te anetari shqiptar i bordit qe shiste nji vend pune per $5000 e deri ne terren ku vidhej nafta e Albpetrolit ne mbetur per llogari te Bankersave.
Qeveria tanishme boni nja dy here gam po Bankersat u mcefen mbas kontrates dhe e cuan ceshtjen ne arbitrazh. Qeveria futi bishtin ne shale dhe kompania ndroi dure per te kinezet. Gojet e liga thone se edhe kjo ishte qoke politike, u fol se kinezet do ndertonin rrugen e arbrit dhe do merrnin persiper koncesionin e aeroportit ne kushte me te favorshme per shtetin AL… nje tjeter nejse.

Jemi ktu ku jemi. AL i kane kalu shume e shume miliona $ nen hunde dhe i jane vjedhur (fizikisht) ca me shume akoma per faj te shtetit. Ta shtetezojme thote inxhinjeri.

:laughing:
nga i di gjithe keto qelbsinlliqe qe ndodhin ne Shqiperi qe nga maje e Ameriqise? nga menyra e te folures tende gjith siguri dhe kopetence duket sikur ke qene pjesmarres ne kete kasaphane midis kushurinjsh.

Po ti ca bo ne ket ore me? Apo po pret me festu fitoren e forza talia

pyetje në thelb e kotë - ndryshe pa përgjigje, thjesht për mënyrën në të cilën është formuluar.

Në teorine e filozofisë, marksizmi ( sipas Marksit) theksonte pëparësinë e ekonomisë ndaj politikës - në të njejtën frymë sikundër materja paraprinte idenë (materializmi përpara idealizmit).
Por, në praktikën me kokë poshtë staliniane (enveriane) politika përcaktonte kryekëput ekonominë - në atë farë feje sa që e shëndrroi këtë të fundit në një nonsens dhe përshpejtoi fundosjen e gjithë sistemit.

Në të kundërt, kapitalizmi aq i urryer asnjëherë nuk e humbi veriun e busullës ekonomike - motorin lëvizës të botës aty mê lart… Në këtë botë konkrete post-komuniste, pikërisht sipas parimit marksist - politika është thjesht korolare e ekonomisë - me një dallim esencial se nuk bëhet fjalë as për të njejtin kapitalizëm as për të njejtën ekonomi, si në kohën e Marksit

Sidoqoftë, në thelb, kjo gjë të jep të mendosh se ekonomisti Marks ishte shumë më konkret dhe më i sukseshëm se filozofi Marks !

Industria e naftes eshte shume intensive persa i perket shpenzimeve kapitale .ketej shumica e e kompanive te ketij sektori mezi po mbijetojne .

me then te drejten, si edhe mund ta kesh kuptuar (por edhe un e kam thene shqeto shpesh here seriozisht dhe me te tallme), te gjitha keto lloj muhabetesh “… se marksi zotrie …” me duken te kote. Biles edhe qesharake, vetem te shikosh se si ne epoken ngambrapa na del Marksi profet i kapitalizmit ngambrapa, dmth te nje turbokapitalizmi qe po i pallon te gjithe ronshem, por nuk mjafton kjo, por tani jane marksistet qe hingellijne me teper nga qefi i pallimit. Por edhe kur ndodh qe ulerasin nga dhembja, si marksistet e llojit Stalker, Bela Tarri dhe Bela Kari ne forme Katrori rrumullak, nuk jane te besushem si qesharake, sepse kjo ulerime dhimbjeje eshte pjese e orgazmes ngambrapa sado-mazo.

Ky eshte perfundim i natyrshem i perpjekjes per te paraqitur si krejt ndryshe marksizmin nga leninizmi dhe stalinizmi, dikur perpjekje njesoj te 68-teshve per maocedunizmin. Ne fakt jane edhe te ndryshem, por kane edhe nje esence te njejte, por asnjerit nuk i intereson te merret me kete esence, sepse atehere del komunist edhe Trump, Macron dhe Le Pen, Berluskoni dhe Bepe Grillo, dhe Dasara me ACDC qe shurrojne mbi varr te Marksit.

Te gjitha keto i dor muhabete jane pa bereqet pa rene dakord per perkufizimin çfar quhet marksizem dhe komunizem. Muhabeti i perkufizimeve eshte diskutuar gjithnje ne Peshk, heren e fundit me Arbanin per perkufizim e fashizmit dhe nazizmit. Ti me mire se te gjithe ketu, meqe vjen nga nje kulture shkencash ekzakte (jo rastesisht kete muhabet e ka hedhur ne Peshk per here te pare o çimo! me kulture shkencore), di qe pa aksioma dhe perkufizime nuk mund te strukturohet asgje e as mund te behet muhabet per te arritur ndonje perfundim. Ndryshe muhabeti behet midis rrefimtaresh qe rrefejne rrefenja duke pjerdh ke votra e odes burrave.

E megjithate ka nje ndryshim esencial por krejt te dukshem dhe evident (si zakonisht nuk jane esencat): ndryshimi i marksizmit nga leninizmi, stalinizmi, maocedunizmi, enverizmi, eshte se keto te fundit mbronin maksizmin me topa dhe tanke, ndersa marksizmi i sotem, si edhe i hershmi, ka vetem lloqe Kavaje tip zhizhek, stalker, albano-id, korriks-oid, duke pjerdh ke votra e odes burrave.

patros, un prej kohesh qe s’mbahen mend bie te fle ne oren 12 dhe zgjohem pa gdhire. Un vigjeloj si fuks, po te flija dhe po te merresha me intrigat e kushurijve, tezes, xhajes ne aksione-privatizime Armo dhe Albpetrol, nuk do te lexonit shkrime metafizike te mijat.

Ne paranteze, lidhur me perkufizimin e komunizmit qe nxjerr komuniste shumicen e antikomunisteve ngambrapa qe shurrojne mbi varr te Marksit:

O Pjer,

ça don me tregu me kët lajm që po na sjell - lidhur me shkrimin qi hapi temën?

  1. Që duhet me privatizu Albpetrolin se s’ka as ushkur me lidh brekët e veta?

  2. Që nuk duhet me pivatizu Albpetroli se pikërisht ai osht enti shtetëror më i besueshëm dhe mo serioz për të nxjerr m’shitje blloqet e shfrytëzimit t’naftës?

Përfundimishht, ti je me ne apo me ariun?