Evropës në krizë i nevojiten etër të rinj (Pjesa e tretë)

U muar vesh, de.
Ama haxhi qamili, profeti i epokave. :slight_smile:

Hala nuk u ka morr vesh qe Haxhi Qamili, njelloj si Frojdi, eshte patrialkal qe do me vra baben, nuk eshte matriarkal qe do me pallu Nenen (Shqiperi). Pra eshte gjysem profet, eshte profet i vetem njeres fele.

1 Like

@Alba2265, si eshte ajo konga e Kadarese qe populli i knonte Nones ne 1914 “hik mi kuçke, se na bone verem”, qe te nigjoje ene machiteva se nuk me beso mu dhe Frojdin.

Ne xhenet u nisme
Sosem ne xhehnem
Shqiperi moj kucke
C’na bere verem😊

Meqe dikush e permendi homosexuality ne greket e lashte interesant eshte se homosexualet passive perbuzeshin ndersa aktivet nderoheshin .po keshtu do te ishte interesant te elaborohej se qysh kur e tek ne kulturen e njerezimi akti seksual mori simbol in e poshterimit e sundimit .psh ne pothuaj gjithe gjuhet e botes sharja me e perdorur eshte : “te befsha ty apo ate dhe jo anasjelltas :blush:

Mos e fol or burre, absolutisht nuk ka qene nderuar homoseksualizmi ne Greqine e Lashte ne menyre zyrtare, as ne Greqi e as Rome, e as ne ndonje qyteterim tjeter. Basifondet e Greqise po, e kane nderuar, biles ndoshta as basifondet. Nuk mund te ekzistoje nje qyteterim pa vlera klasike. Ky eshte nje falsitet bashkohor qe i behet historise duke e interpretuar sipas te sotmes, ngaqe sot nderohet Marloni dhe paraqitet sikur kjo ka ndodh gjithnje ne histori. Kjo qe ndodh sot, dmth zhdukja e çdo dallimi midis elitave dhe basifondeve, nihilizmi i vlerave, bile konvertimi i vlerave (sipas Niçes qe ka lexu Ardian Vehbiu me shoke), nuk ka shoqe ne histori. Tamam Fundi i Botes.

Akti seksual eshte simbol i fellliqsise, sundimit dhe poshtrimit sepse “mekati origjinal”, alias “ngrenia e frytit te ndaluar”, eshte ngrenie e palloshit te Marlonit nga Eva dhe Adami. Pranej thuhet per nje femer te perdale “ajo e ha ronshem!”. Çfar ha ronshem? Jo rastesisht ne shume gjuhe te botes organet gjenitale quhen simbolikisht me lloje te ndryshme frutash: “banane”, “rrush”, “pjeshke”, “shege”, “fik”.

Adami dhe Eva mbasi “hane frutin” nuk fshehin gojen, por fshen diçka tjeter, dhe “ate gjene tjeter” “e fshehin me gjethe fiku” (si majmuni ne foton ilustruese te shkrimit siper).

Tjeter argument: “e fsheh me gjethe fiku” ka kuptim per nje fshehje te manget, qe zbulon pikerisht sepse perpiqet te fshehe pa rezultat.

1 Like

Ishte.
Sipas kujt kjo me siper?

ja po ta them une, me i Modhi :smiley: i te medhenjve, dhe me argumentet me banale:

Perse njeriu e quan turp (ka ndjenje faji) aktin seksual, pse e ben fshehtas? (nuk flas me teper se çfar ndjen me pas si ndjenje faji). Asnje krijese e natyres nuk e fsheh seksin, perveç njeriut!

Pse akti seksual eshte akti me i madh i krijimit, dhe si tille duhet te ishte akti me siperan, konsiderohet si i poshter, dhe prandaj behet ne fshehtesi?

Un mund te sjell te pakten 10 shkrimtare klasike nga me te degjuarit qe thone çfare ndjejne per aktin seksual, çfare thone themeluesit e feve dhe librat fetare per kete çeshtje, celibati 2000 vjeçar katolik, celibati 2500 vjeçar budist etj, por kjo nuk ka asnje efekt mbi ty, apo çdokend tjeter, nese ti vete nuk e ndjen sadopak kete. Asgje nuk jipet nga jasht, nese ti nuk e ke vete brenda, qofte ne gjendje te paqarte a te pergjumur.

Po cka din celibati katolik per aktin seksual?! Ata nuk bejne seks. :stuck_out_tongue:

Eshte njesoj si te thuash, punimi i ares apo mbjellja e fares eshte felliqesi. Papa e krejt celibati jane produkt i aktit seksual, i felliqesise pra. Apo hiqni dore nga felliqesia, mos beni femije.
Me hanger haviar e mish eshte pasterti e madhe. :slight_smile: futja kot. Per ate krejt celibati katolik te cmendur pas abuzimeve seksuale me femije e me njeri tjetrin.
Kur te jep mend dhe prifti per aktin seksual!!!

si nuk na the ndonje gje sipas zakonit se çfar mendon shkjau prift ortodos per marlonin?

Se mos e merr jangllesh muhabene, nuk e kam fjalen per ta pas marlonin brenda. :slightly_smiling_face:

Ehhh mor tik mor tik. I ke rene pikes ( si shume here xhanem). Jemi shume po shume larg kesaj deshires ( apo konstatimit ?) tende per reformim. Pasi kaluam fazen " familje baba dhe nene" jemi ende ne periudhen " vetem baba apo vetem nene" me gjithe derivatet e saj baba/nene me njerk, dashnor(e). Ke dera sapo ka filluar te trokase trendi i ri " familje baba me baba ose baba ne katror" apo “mama dhe mama” qe rrisin femije qe nuk duan te jene as djem e as vajza!
Prandaj eshte ne krize shoqeria e me te vete kombet e shtetet. Nuk ka me hierarki vlerash, mendimi dhe respekti.

Qe e kupton kete, kjo eshte ne vleren tende, dhe ka shume mundesi ne vleren e nivelit te prindeve te tu. Nuk kuptohet sa me siper pa trashegimine stergjyshore, dhe kjo eshte trashigimia me e mire dhe me kryesore qe na lejne prinderit, pasta vijne paret dhe pronat.

Kjo ka shume implikime, psh implikimin ekologjik. Nese njerzimi do te kishte ndergjegjsimin per Arkeotipin Nene, dmth per arkeotipin feminil, qe nuk perfaqson vetem nenen, gruan, motren biologjike, por edhe konceptin e Gaias, me konkretisht te Tokes Meme ose Natyres, nuk do te guxonte te trajtonte natyren, ta shfrytzonte, helmonte dhe shkallmonte, dmth ta pallonte si Marloni, siç realisht po ndodh çdo dite e me teper. Ne esence nuk ka asnje dallim midis bukurise te femres, dmth nenes, gruas, Beatriçes dhe te nje bukurise prekese te nje peizazhi tokesor. Eshte e njejta lende e shenjte po aq sa Zoti ne Qiell, biles me teper e shenjte, sepse Vepra qendron me lart se Autori. E kupton tani qe ne vrasim Atin Qiellor majtas ne politike dhe shkerdhejme Token Meme djathtas ne politike? Qe nuk ka asnje dallim midis vrasjes dhe pallimit? Qe Eros dhe Thanatos eshte e njejta gje?

Ne gjuhen shqip kemi edhe mrekulline e termave “atdhe” dhe “memedhe”. Kesmet ne vazhdim ndoshta e prek kete teme, edhe per t’i sqaruar pse machitewa eshte me dy nena, Nenen Shqiperi dhe Nanen Kosove, njeren e don me e pallue, e tjetren nuk e don me e pallue. “Familje e zgjeruar” quhet kjo ne epoken e familjes moderne, familje e Marlonit, “familje XXL” :smiley:.

E kisha llafin qe pallimi eshte thjesht akt, thjesht si cdo akt tjeter, i ngrenies, pirjes, clodhjes, punes. Mjafton te mos mitizohet, himnizohet a demonizohet, se pastaj s’di ku ndalet kjo pune me mija perversitete, obsesione etj, si per cdo akt tjeter kur t’i çasesh me gur ne strajce.

Jepja ate natyre e mision te natyrshem qe e ka, human dhe tokesor.

Jo i dashur, gjerat nuk ka vetem kuptim toksor, kane edhe kuptim qiellor, kane kuptim jo vetem fizik, por edhe metafizik. Pikerisht kete jam duke thene, gje gjerat nuk kane vetem kuptimin e Nanes, por edhe te Baces. Ti je krijim i Nanes dhe Baces tend, nuk ke lind ne laboratoret moderne te Evropit dhe Amerikes, nuk je fara e Marlonit e ngjizur ne epruvete. Na e thuaj nese nuk eshte keshtu, e un nuk lodhem kot t’i shpjegoj fares se Marlonit se çfare ligjesh dhe parimesh mbajne ne kembe boten.

Te gjitha aktet jetesore te njeriut jane thjeshte akte fizike, trupore, toksore, historike (nena), por njekohesisht edhe jothjeshte akte metafizike, shpirterore, qiellore, providenciale (baba).
Ti konsiderosh thjeshte akte toksore, atehere rezulton vetem “çun mami”, “çun mitre”, “çun epruvete”. Por ekziston edhe baba qe mbjell faren, pra duhet me qene edhe “çun babi” qe te jesh nje qenie e plote per se mbari.

Akti i ngrenies nuk eshte vetem thjeshte toksor sikur mbllaçitet derri ne korite. Akti i ngrenies eshte edhe providencial. Ky eshte kuptimi i thelle i Çorbës së Fundit, ose psh i shprehjes pop “harram paç buken” (e Kosoves). Po deshe ta shpjegoj konceptin jo vetem me fene e shkjaut dhe popullit, por edhe me Islamin, e me çfardo fe tjeter ne bote.

Perfundimisht seksi nuk ka vetem kuptim toksor te pallimit te derrit me dosen, por ka edhe kuptim shpirteror, providencial. Dhe e ka humb kete kuptim per shkak te Renies se Ademit dhe Havase, prendaj eshte demonizuar, sepse nje gje e shenjte ne origjine, e çshenjteruar vetem mund te ndryshoje shenje ne negative (demonizohet), nuk mund te azerohet dot ose te behet neutrale, ose siç thua ti te behet toksore.

Me fjale te tjera, ku te ma gjesh pallimin e derrit me dosen, njeriu ka rene me poshte se derri dhe dosa, nuk eshte i denje as te haje ne korite te derrave, as te palloje ne plevice me derrat. Njeriu ka ndyre çdo gje ne univers, e me e keqja as e ve re. Ja mjafton te lexosh komentet ne temen kryesore.

1 Like

Nuk ka asnje dallim. Hiç.
Na mundemi me qiellorizu e me e fetishizu, me e specializu e me e bontonizu deri ne perfeksion, po akti ma origjinal i ngrenies eshte pikerisht mbllaqitja e derrit ne korite. Origjina, arsyeja e aktit, eshte identike, shuarja e urise.
Edhe te pallimi, akti seksual eshte i te njejtes arsye ne origjine, si te derri e dosa, si te njerezit. Na mundemi t’i çojme ne qiell aktet tona, normal edhe na ka hije si qenie egoiste, sepse na jemi te zgjedhurit e Zotit, jemi qeniet superiore mbi toke, vetemse hala nuk e dijme percka jemi te zgjedhur e percka jemi qenie superiore, apo pak ma sakte, vetemse hala nuk e dijme percka m*tin jemi te zgjedhur (ndjese per shprehjen).

nuk te marr vesh, ti hem jep pelqimin me zemer ne komentin me pare, e hem e kundeshton konceptin e pelqyer me komentin siper.

Nesje ti e din pse e ben ket, e si e ke hallin. Un di me te then vetem se edhe ti si shume vellezer shqipetare dhe kosovare, po beni modernin duke pare ngado vetem muskul, muskulin e Marlonit. Po si more paskerka ngrenia e bukes vetem kuptim te ngrenies ne korite te derrit dhe doses? Edhe ankoheni pastaj kur ju bejne sallam. E paske harruar shprehjen se “filanit i kam ngrene buken” dhe prandaj nuk mund ta bej kete gje kunder tij? Kete shprehje pop e kam ndeshur ne persone me prejardhje nga disa vende te ndryshem myslimane.
“Të zëntë buka sytë”!

Pelqimin me zemer te jap per respekt, per mundin qe merr per te dhene sqarime. S’ka rendesi nese une pajtohem, a nese nuk me pelqen mua personalisht. Se s’di qe jemi ne gjak a tu luftu per jete a vdekje.

Ato me marlon etj, vlejne veq per interes te koncepteve tua. Jane shuuuume ma te thjeshta gjerat. Shume. Ato me besa burrnia “ta kam hanger buken une tye”, jane futja kot. Ne mundesine e pare ta ngul thiken pas shpine. :slight_smile:

Pelqimi me zemer ka vetem nje funksion te caktuar: aprovimin e komentit, dhe shumica e perdorin me kete funksion, dhe eshte korrekte te perdoret ne kete menyre.

Çeshtje kjo menyre te arsyetueri duke absolutizuar gjera si vetem negative meqe ekzistojne raste - pavarsisht sa jane keto - qe jane negative? Ka edhe raste pozitive besnikerie qe nuk qellojne pas shpine! Me keto mend te tua paskan te drejte ata qe thone se mos ju beso malokeve - ku futen edhe kosovaret - se te qellojne mbas shpine ne prite. Ka pastaj qe thone qe kosovaret jane spijune te shkjaut, dhe te japin disa raste me fakte ne dore, e me keto raste, plus mend e tua, pirdhi ne te gjithe Kosoves, me gjith deshmoret e saj qe paskan qene spijune te serbit.

Psh mu me ka ndodh kohet e fundit ne pune me nje myslimon nga Afrika Veriut qe padroni i kerkonte te firmoste nje peticion kunder nje kolegu. Ai nuk pranoi kurrsesi ta firmoste me argumentin qe nuk mund te dilte kunder nje personi qe i kishte ngrene buken. Asnjeri nuk arrinte te kuptonte kete reagim, koqe te gjithe sepse ishin te postkrishtere dhe nuk e kishin kete lloj zakoni pop, kur hanin, mbllaçisin vetem sallomin e Marlonit dhe basta. Nuk e kuptonin se ç’do te thoshte te ndash buken me nje person, i bllokonte Marloni ngambrapa. Kam heq te zite e ullirit per t’i shpjeguar domethenin e ndarjes se bukes nepermjet “Darkes se Fundit” te krishtere, qe mesa duket eshte bere “Çorba e Derrit te Ngambrapafundit”. Merre me mend, as shqiptaret nuk e njohin me, perveç si forme hipokrizie per t’ja rras tjetrit sa krahu, edhe atij qe i kane ngrene buken, bile pikerisht atij.