Evropës në krizë i nevojiten etër të rinj (Pjesa e tretë)

#44

Ti, dhe gjithe te tjeret, iket prej ketyre burrave te mirë, te beses e te bukes, e qate detin e malet me shku me jetu te postkaurret e te marlonet.

Nuk ki nevoje me i zene bese as malokut as kosovarit. Demek jugoret e labet qenkan te gjithe tradhtare, sepse nuk jane maloke te beses?
Apo, mbahu te stereotipet.
E paske gjetur nje afrikano verior edhe tash duhet me i vra me buke ne goje gjithe perendimoret e evropianet sepse nuk jane si afrikani. Pse nuk po e merr afrikanin e veriut e me shku bashke me te me e ba jeten e lumtur sipas zakoneve te tij?

0 Likes

#45

Se pse kam ik un, si, qysh e tek, ti nuk e di, dhe s’ke si e di meqe nuk jam shprehur ndonjehere. Sa pa shprehur persene, deri atehere çdo supozim prej teje dhe prej kujdoqofte qe nuk di gje, behet ose me qellim fyerje ose eshte hajvanlliku i zakonshem llap e llap per gjera qe si ke as idene.

Nuk ke idene as muhabetit qe po bej, sepse evropianet dhe perendimoret i mbaj per koqe sepse nuk dine gjera qe dikur i dinin mire (meqe sot jane bere sallame moderne), gjera qe i dine primitivet e Afrikes Veriore qe jane koqe per gjera te tjera.

Un i perkas atyre qe gerthasin “o sa mire qe jam shqiptar”, sepse shoqeria shqiptare ka nje veçori te cilen e kam pervetsuar komplet: 4 fe te ndryshme, dmth 4 mendesi te ndryshme fetare, plus mendesine laike te epokes komuniste, te cilat i kam njof qe prej kalama vetem duke njof njerez, perforcuar me pas me lexime. Dmth 5 here njeri, prandaj “o sa mire me qene shqiptar”.
Gjithashtu kam pervetsuar edhe veçorite e shoqerise perendimore pa u bere sallam modern qe mban Marlonin mbi shpine ngambrapa.

Pra perfitoj ngado qe te mund, nga modernet edhe nga primitivet, pa pas paragjykime, por vetem parime. Kam vetem 4-5 parime qe i ndjek ne menyre absolute, ose paragjykime quaji po deshe.

0 Likes

#46

Nejse se ti po i merr si sulme personale etj, qe nuk eshte aspak qellimi.
Pra ti mendon se shqiptaret jane me te mirë se shoqerite perendimore?

Te pakten 100 vjet shkon shqiptari e afrikani per buke goje te shoqeria e marlonit. Shkohet nje here, dy here, ne kohe krize a lufte, por jo 100 vjet. Shkojne dhe u shesin mend si hahet buka e cka qenka akti seksual. Me mujt disi edhe sheriatin me iu dhane evropianeve, kishin pshtu.

0 Likes

#47

per te caktu se kush eshte me i mire, duhet rene dakord per kritere.

Por une nuk po diskutoj kush eshte me i mire, po i lavderoj shqiptaret, jo se jane me te mire se te tjere per hir te Zotit, por sepse jane ne nje pozite te privilegjuar ndaj popujve te tjere monofetare lidhur me njohjen e shume feve dhe shume mendesive gratis, pa pa pas nevoje per te studjuar fete dhe per te bere udhetime turistike, dmth per te pasur nje mendesi universale. Kush eshte burre me i mire nder shqiptare, e shfrytzon kete pozite te privilegjuar, dhe ka mundesi te behet me i mire se evropianet dhe amerikanet. Kush nuk e shfrytezon kete privilegj, rezulton dyfish koqe, sepse mbetet ne nivelin primitiv te kullotjes se dhive, nderkohe qe i duket vetja amerikan ose evropian meqe ha si derri dhe dosa sallamin ngambrapamodern te Marlonit.

Mos kujto se perandorite jane te pavdekeshme, historia tregon te kunderten. Ndersa realiteti po tregon çdo dite e me teper, se edhe nese shqiptari apo afrikani nuk i shesin dot mend evropianit dhe amerikanit, po i shet mendje kinezi. Ti dukesh i ri, e nuk e ke arrit kohen kur shqiptaret i shisnin mend kinezit. Bota ndryshon, sidomos ne epoken moderne qe mund te quhet epoke e akselerimit hiperbolik.

Por edhe te vjetrit i kane harruar keto gjera, nuk kane faj, kujtesa pengon servilizmin e momentit, lepirjen e sumes te se fortit te radhes.

0 Likes

#48

S’eshte lepirje sume te fortit.
Ama edhe t’i hash buken ne sofer te vet, edhe ta quash koqe te perdhunuar ngamrapa nga marloni, s’me duket konsistente nga ana jote.

0 Likes

#49

Te thash qe kam vetem 4-5 parime qe i respektoj absolutisht sepse jane parime te Zotit, dhe keto jane te panegociushme, kudo me qene, ne sofer te bukes apo ne qenef. Nuk luhet me to, sepse jane Parime te Zotit, dhe un nuk mund te luaj me Zotin.

Per punen e perdhunimit te Marlonit, kritika nuk vjen nga shqiptaret dhe afrikanet qe shesin sumen per nje cope buke qe te hiqen amerikane moderne, por nga vete amerikanet dhe evropianet. Te gjitha citimet e mija ne Peshk, qe nuk jane pak, jane me qindra, jane te gjitha amerikane dhe evropiane. Ja prit pak te sjell nje vjershe nga nje shqiptar i Afrikes se Veriut.

0 Likes

#50
0 Likes

#51
0 Likes

#52
0 Likes

#53

A do me per Belulin shqiptar afrikanoverior?

0 Likes

#54

I kam pa, t’gjitha. Secilen ne kohe te vet.

Jane koka te menqura qe japin mend per shoqerite e veta. Diagnozojne problemet e veta.
Perkunder neve ktu, qe i qajme hallin kaloresit (shoqerise perendimore). As nje bisht lahute, ne dore mijera vjet, s’jemi te afte ta njohim a ta faktojme.
Pakti me Gjarperin, tha. Na kemi bese e pakt me budallakine. Edhe na nje here e japim besen.

0 Likes

#55

Po çfar te veta mer trap, çfar te veta mor koqe maloku qe as per te kullot dhite nuk je! Por jane probleme te tujat se Kosoven e Shqiprine e kane kriju ambasadoret e marlonit nderkohe qe ti me shoke palloje dhite ne mal!

0 Likes

#56

Po ti me 4 fe e nja 500 parime, me nivel te nolt tradite “o sa mirë me qene shqiptar”, e lute marlonin me ambasador “hajde shpetome byçen” nga greku e na serbi e nga xhaxhi e i biri, kacavjerrur per litarin e anijes me sheqer.

0 Likes

#57

Ne qoftese ke per qellim qe un te humb durimin, ta them se ja ke arritur ketij qellimi. Por ky nuk eshte nje qellim kushedi se çfare, eshte kollaj te deshperosh tjetrin duke fol kutrum kodra mas bregu. Ta them qe fitove ti, por çfar fitove?

Ashtu qofte qe ambasadoret na kane ndihmuar pa interes ne çaste rreziku, por kjo nuk legjitimon servilizmin e perjetshem, qenien borxhllij te perjetshem, mbylljen e gojes ne nje situate akoma me te rrezikeshme - edhe per vete ambasadoret - si sot kur rrezikohet humbja e shpirtit dhe vlerave me te domosdoshme, kurre vene ne dyshim ne histori. Biles rrezikohet edhe humbja e trupit konsideruar shenjat e kohes “o Mete çdo ambasador per vete”. Akoma nuk ke marre vesh qe tani gjithsekushi po shef interesin e vet, Merkel dhe Tremp po e gerthasin me megafon ne publik, e ti me shume shoke keni dyllos veshet. Kaq te rendesishme qekan dhite?

0 Likes

#58

@Alba2265, kapet ket:

– Ç’mund të shënohet nga fëmijëria dhe marrëdhëniet e tij (Frojdit) me prindërit?

– Ai (Frojdi) e adhuronte nënën e tij dhe ishte shumë i ndjeshëm ndaj poshtërimeve që i bënte asaj i jati i tij. Kishte dobësi të veçantë për nënën. Ja pse ai e kuptoi më mirë revoltën e djemve ndaj baballarëve se atë të vajzave ndaj nënave dhe etërve të tyre. Në korespondencën e tij me Wilhelm Fliess gjëndet një frazë përçmimi ndaj babait të tij të cilin ai e sheh si një „pervers seksual“ që abuzon, në një kohë kur ai ishte ende dishepull i teorisë së seduksionit.

0 Likes

#59

1234567890

0 Likes

#60
0 Likes