Festivali i 57 i Këngës në RTSH

«Lejla » (ose per mendimin tim, «Lejla nuk ka kohe te qajë» - titulli i vertete i fabules) sipas Marko Strazimirit dhe Imbros:

1 Like

Lejla do ta veshë si kukull,
Don të mbaje taka për tu dukur,
14 ajo pa faj
Ajo do ta mbaj

Sinó ugetllaxhi,
Siamë ugetllaxhi
I la shoqet Lejla,
Për ninulla Lejla
Do të rritet Lejla
Bashke me foshnjen Lejla

Zemra rreh për zemrat Lejla
Enderr dashurie Lejla
Nina nana Lejla
Kenga jote Lejla

II.

Pa petale neper floke
Fjale qe hidhen shkel në toke
Si nje pemë gjethen do mbajë
Lejla s’ka më kohe të qaje

I la shoqet Lejla,
Për ninulla Lejla
Do të rritet Lejla
Bashke me foshnjen Lejla

Zemra rreh për zemrat Lejla
Enderr dashurie Lejla
Nina nana Lejla
Kenga jote Lejla

1 Like

eshte nje kenge qe mund te mashtroje veshin kkjo, thua?
e Kujtim Prodanit eshte hapur nje parodi, por kjo mund te “fshihet” pas pjeses melodike te korit dhe kontrollit te arrire mbi zerin.

teksti i bukur,
tematike. e forte jo shaka,
shtatzania ne adoleshtentet apo e kam gabim
(ku e gjete ti kete :slight_smile: )

Degjova audion dhe e shkrova :slightly_smiling_face:

po fjalet ne romance?

Jane fonetikë. Pra çik «futja katunit » :stuck_out_tongue_winking_eye::grinning:

1 Like

shume pak i kam ndjekur kenget kete vit, por me pelqyen ato qe kishit vendosur ne linqe. Ana skenike binte ne sy me teper kete vit, me cilesore, si duket e kane pershtatur per eurovizion., qe nuk eshte dicka e keqe tek e fundit. Prezantuesit e zgjedhur gjithashtu me mire kete vit, ndonese nuk kane eksperiencen e batuten e gatshme te prezantuesve me eksperience.

1 Like

i like it
ama e veshtire ti kapesh edhe aq, marshalla :astonished:

Te fitoje romi pa nami te behet (nje nga rastet e rralla qe nje kenge do funksiononte sh mire edhe ne anglisht, sepse deri dhe formati i kenges (3 minuta) eshte fiks koha qe lejohet ne eurovizion

ps : mbreme nderhyrja e Aurela Gaces i vu vulen (ne sensin qe e distancoi dukshem nga prurjet e tjera). Por tvsh ende nuk e ka vene ne YouTube ate paraqitje

1 Like

kenga e Romit kapet me degjimin e pare, mjaft e pershtatshme per eurovizion. Teksti kombinon mire me melodine dhe interpretimin, ate do mendoja dhe une. Kendimi i Erandes gjithashtu me pelqeu, e ndertuar mjaft mire dhe interpretuar shume mire.

nje cmim do i japin atij por te parin e ndajne politikat ne festivalet tona, faktori eurovizion influencon per keq ne ket pune :frowning:
kam parasysh fitueset e fundit Bote me Lindita Halimin dhe Perralle me Eneida Tarifen.

Eranda pastaj eshte tjeter gje (pra nuk eshte më ‘punë eurovizioni’ : Eranda eshte kenaqesi per veshet. Eshte RESPEKT !

1 Like

Jo jo, nuk eshte tamam ashtu. Kane filluar ta kuptojne qe ne eurovizion fitojne kenge me tematike (dhe muzike) ndryshe : portugezi, ose ukrahinasja (masakra ne 1943), ose tashaluqja izraelite (tematika e aparences).
Tema e minoriteteve etnike do ishte nje kryeveper. Shto dimensionin social te historise se kenges (nje 14 vjecare shtatezane)

1 Like

shume e kapshme me te paren, pa qene aspak banale, perkundrazi
orkestrimi pastaj e ngre ne nivele klasike

nese domunden ta nxjerrin fituese do ish arritje e vertete per instirucionin e festivatit te kenges (i cili si gjithe institucionet shqiptare sot vuan nga genjeshtra e aparences dhe tundimi ndaj korruptimit)

tema etnike do ishte kryeveper

:pray: :pray:

Ka dicka te ngjashme me baladat folk qe sjell shpesh Bosnja ose Serbia ne eurovizion (por kjo nuk ka asgje te keqe ë?)

1 Like

Bravo, kete me kujton, por vjen pak me rom per nga elementet.
Mbaj mend qe shqiptaret e Kosoves nuk kane pas qejf ate kenge Lane Moje, mjaft serbe dmth.
Mesazhi social i kenges eshte mjaft aktual, romet martohen e lindin ne moshe shume te re sot e kesaj dite, njof mjaft, kjo lidhet dhe me jetegjatesine e tyre relativisht te ulet.
Ti pate sjell nje film me romet e Italise mos gaboj, qe e pashe para ca kohesh.

1 Like

Ose’ kete

1 Like