Fije që nuk priten (Phantom thread – film anglez me regji të amerikanit Paul Thomas Anderson)


#21


#22

Gje normale (nominimi per Oscar, sa here ai luan ne nje film): sikur qofte dhe faqen e tij wiki (ne frengjsht te pakten) te lexosh, meson se DDL eshte aktor tipik “actor studio”, pra i nje shkolle te caktuar.

Adepte de la « méthode » de l’Actors Studio, Day-Lewis est célèbre pour la dévotion extrême et constante qu’il accorde à ses personnages, les longues recherches qu’il entreprend et l’important temps de préparation qu’il exige pour chacun de ses rôles

Fakti qe ai eshte sqimatar (i zgjedh rolet qe luan, dhe nuk pranon kollaj te luaje nje rol), nuk e ben ate automatikisht ‘aktor te mire’, sepse shkolla ‘actor studio’ (aktori futet teresisht ne rol, pra aqrrin deri aty sa i rren mendja qe eshte vete personazhi qe ai luan: Sander Prosi me nje fjale) sot eshte shume shume e diskutueshme. Qe ai ka patur probleme psiqike qe ne vogëli (gje qe e thote edhe wiki), nuk do te thote qe, qe te jesh ‘aktor i madh’, duhet medoemos te jesh çik si i ‘shkalluar’.

Sa per Akademine Oscar, ajo vazhdon ti bjere kesaj sazeje te vjeter (nominimit te ‘actors studios’, pra fiksimit pas lojet psikologjike) sepse se pari eshte Akademi ultra-konservatore (artistikisht), por sikurse e kemi thene plot here ketu, 3/5 e anetareve te saj jane më se shumti zanatçinj te kinemase, dmth: piktore kostumesh, marangoze dekoresh etj etj, por qe kane vote te barabarte behen shume (shto qe jane pothuaj te gjithe te gjinise mashkullore, mbi 60 vjeç dhe 90% te bardhe - por per keto tiparet e fundit po mbillim nje sy). Pra marangozët e bardhe 60 vjeçare , edhe shume vesh nga kinemaja e vertete s’para marrin)

Filmat ku ka luajtur DDL jane prova qe, edhe pse ai eshte gatuar si aktor i tille, jo gjithmone kane dhene te njejtin rezultat. Sikur te krahasojme qofte dhe dy filma te Paul Thomas Andersonit: “There will be blood” dhe ky i fundit (Phantom Thread). Tek i pari, edhe pse roli eshte nje çik i tille (nje tip megaloman dhe nevrotik ne kulm), DDL eshte nje terrorist i vertete (il surjoue - thote frengu, pra nuk aktron, por stëraktron). Tek ky i fundit, eshte krejt gje tjeter.

Pra varet se si e ‘perpunon’ nje regjizor DDL-ne e famshem. Scorsese, per mendimin tim, eshte i vetmi regjizor ta kete “perdorur” DDL-ne siç duhet: te dy filmat qe ka bere me të ( The Age of Innocence dhe Gangs of New York) jane sh sh te mire (sidmos i pari). Por dhe tek “Lincoln” i Spielbergut ai eshte sh mire.


#23


#24

mjaftonte vetem njera per te percuar idene, 4 jane pak redundant


#25

cilen do zgjidhshe ti?


#26

ate qe do zgjidhje ti


#27

un do zgjidhsha te dyten.

pse nuk e thu tenden, ke frike nga Stalker?


#28

squarepusher is replying…


#29

ahahahahaha :grinning:


#30


#31

Ajo muzike nuk mund te ishte ilustruese.
Ajo kishte dialogun e vet ne skenar.
Muzika dinte te ndalonte se foluri ashtu sic Alma kuptonte kur duhej heshtur gjithashtu.
Personazhi i Almes, nga figurat me te arrira ne kinema se fundmi per mendimin tim


#32

:pray:

çik me karar, po nejse, sekush te tijen :yum:

(ne fakt, “nuk kafigura ne kinema, sikurse “nuk ka” aktorë. Ka filma. Dmth ka regjizorë. Dmth ka autorë (krijues).
Dhe pastaj, ne nje lexim te trete, “nuk ka” as regjizorë (autorë), por… vetem filma (vepra)

(ps2: por dhe kete e di ti po he)


#33

dhe nje pyetje (si pa lidhje me gjithe sa me lart) : e ka pare njeri “Celine and Julie Go Boating” te Jacques Rivette ? (une per vete, jo)


#34

Kam folur me mendesi Oscars.
Fesivali i Kanes nuk shperndan cmime aktoresh, apo jo meqe ra fjala…
Nuk me kujtohet te kete cmime per performance :smile: ne Kane

Kete film te '70es as une jo, sigurisht qe jo


#35

shperndan dreqi shperndan… .

Semundje universale :joy:


#36

por meqe rà fjala : nje artist kurajoz si Cronenberg (i fundit president jurie në Kanë, i cili, sipas meje, dha çmime kurajoze dhe jo-konsensuale, dhe te mendosh qe ka qene ne vitin 1999!), ja dha çmimin e performances, mashkull apo femer, 3 aktoreve amatorë: asaj qe luan Rozeten (tek filmi me te njejtin titull te vellezerve Dardenne) dhe dyshes qe luan dy heronjte kryesore tek “L’humanité” (i Bruno Dumont)

por dhe gjithe awards te atij festivali mbeten ME KURAJOZET qe prej 1999-s! Bej hesap vete !!


#37

meqe e ke pare filmin, kam nje pyetje skenaristike (por qe ne fakt, ne thelb, ehste pertej skenarit), por nuk guxoj ta bej se ka qe nuk e kane pare ende filmin

keshtu qe si fillim po paralajmeroj :

ATA QE NUK E KANE PARE FILMIN DHE DUAN TA SHIKOJNE NJE DITE, KURREN E KURRES mos ta lexojne debatin e meposhtem :

SPOILER SPOILER SPOILER :


#38

pyetja eshte :
sipas teje, heroi kryesor e kuptoi vetem heren e dyte qe e shoqja … ja bente ate marifetin me ke… apo e kish kuptuar qe heren e pare?


#39

ky qeka filmi modh, kom per ta pa. Kto jon filma!


#40

Stalker nuk me lexove, thashe qe kete film francez te 70es as une jo, s’e kam pare.

Mbase e gjej & shoh sot

(Te lexova per cmimet e performances -Kane, cik e papritur. Problemi eshte se nuk mund te hyj me gjate ketu)