Fiks Fare teston bulmetin në treg, përmban deri 15% vaj palme

Vaji i palmës ka dalë i pranishëm në 19 ndër 20 mostra gjalpi dhe djathi kaçkavall të tregtuar në Shqipëri. Vaji i palmës konsiderohet i rrezikshëm për shëndetin e njeriut për efektet negative që shkakton në sistemin kardiovaskular dhe si shaktar i diabetit përmes dëmtimit të pankreasit. Marka vendase dhe importi u testuan. Në etiketa nuk ka asnjë përmendje të substancës së vajit të palmës, megjithatë ajo rezulton prezente ngado.

Tani te thuash qe vaji i palmes eshte i rrezikshem duhet me pas ca te dhena apo argumente Përse?
Ketej vajin e palmes e gjen ne pjesen me te madhe te ushqimeve te pergatitura.
Nqs problemin e kemi me nje perberes ( vaji i palmes) qe nuk duhej te ndodhej ne djath per shkak te recetes origjinale apo sepse nuk e ka shenuar ne etikete, atehere po kemi te bejme me nje mashtrim.

1 Like

vaji i palmes eshte i demshem sepse palma eshte bime e vendeve myslimane qe nuk kane demokraci siç ja ka qefi gjembit.

Patrioto, ka pasur dyshime te forta dhe gjetje shkencore qe

  1. Vaji i Palmes shkakton Diabetin 1 tek njerezit sepse ne raste te rralla e cmend Pankreasin deri ne ate pike sa e nxjerr jashte loje. Personalisht e evitoj dhe gjendet pothuajse tek te gjitha noodles si edhe ne embelsira.
    Kunder ketij argumenti jane rreshtuar Industrite e mbedha ushqimore qe pretendojne qe te dhenat nuk jane te mjaftueshme dhe bindese.
    Argumenti i dyte ….numer 2 (te me fale gjembi) vjen nga ambientalistet qe ankohen se prerja pa kriter e palmave po con ne shkaterrimin e ambientit, prandaj evitimi i produkteve me vaj palme eshte nje fushate pro gjelberimit.
    Kush Genjen a thote te Verteten te nxitur nga kauzat e tyre te ndryshme? ndoshta te gjithe por personalisht e evitoj vajin e palmes kur e shof ne etikete dhe e evitoj edhe ne guzhine sepse ka temperature te ulet vlimi qe e ben shume kancerogjen.

Tironco, po si i lexon perbersit e produktit, kur ato jane me germa te vockla fare, sa duhet xham zmadhues :grinning:

Pjero mos boj Gjembin, po si lexove …e ke brenda. Pastaj po ta them…100% e noodles kane vaj palme…dhe pjesa me e madhe e embelsirave qe vijne nga vendet e botes se trete…Por ti Pjer nuk duhet te behesh merak se nuk jeton ne Kontinentin Amerikan por ne Belgjike e Parlamenti Europian para nje muaji ndaloji me ligj futjen e produkteve me vaj Palme. Me siguri do vershojne ne Shqiperi e vende me pak kontroll doganor keto produkte. Bravo Evropi…kujdeset per Pjerat…nderkohe ti mos e dhit me shume qofte ne Albanie se ska gjo me te keqe se Qoftet per njeriun. Kujdes shendetin Pjer se ne presim VQ 2.0

Jam shume dakord me çfare thua. Edhe une e evitoj ne maksimum blerjen e artikujve me permbajtje vaji palme apo canola. Mundohem te qendroj te artikuj sa me pak te perpunuar dhe me sa me pak perberes.
Por ne lidhje me shkrimin siper e kisha me shume nese ishte ceshtje etike ( perberesi gjendet ne etikete) apo thjesht mashtrimi .

Gjembi e ka qefin te keto vendet jo myslimane me palma

1 Like

Ti nuk ha Nutella?

flm per kujdesin Tironco, por kete punen e vajit te Palmes, tani e nigjova. Para 1 jave bona analizat e gjakut, dhe doktori me tha, se; s’ke gjo, kolestoroli te eshte ulur, % e sheqerit po ashtu, infeksione s’ke, dhe shyqyr se ishte bo gati te me jepte medikamente, pikerisht mua qe i urrej ilaçet dhe qe nuk i lexoj seç permbajne produktet qe blej. Ne fakt une blej ato promocit, ofertat, ble 1 se tjetren e ke gratis, thone reklamat, dhe une me vrap. Ble 3 shishe vere, ble 4 shishe vere, se 3, 2 shishe i ke gratis :grinning: vuu une me vrap. Ble uiski se kesaj radhe, vetem kete jave, thone reklamat, eshte ulur me 25% e vuu une :yum:

1 Like

Jo, une perdor …organic peanut butter…kur du te ha embelsi mbi nje toast apo banane… por ne Italy do prodhohet Nutella pa vaj Palme dhe Pjeri ska pse te ket me frike vec Qofteve qe i ha ne anonimitet ne Albanie…sepse ligji u kalua ne Parlamentin Europe per nje Evrope pa vaj Palme.

Gjembo per ate pune vaji i palmes gjendet edhe te cerealet, te qoftet e mishit te pergatitura, te ushqimet e marinuara e plot te tjera.

gjembi:

Nuk ka te bej kolesteroli me vajin e palmes…Vajrat per ate pune …me te miret per kolesterolin si vaji i Palmes, vaji i mistrit apo i lulediellit… nuk te demtojne sistemin kardiovaskular…ajo qe i te demshem ne rastin unik te vajit te Palmes eshte dyshimi se ben Pankreasin te mos prodhoje me insulin kurse ai i misrit dhe i lulediellit ndonese te rekomanduar nga American Heart Association, jaNe kancerogjen sepse kane pike te ulet vlimi ndryshe nga vaji i Avocados e Coconut qe kane temperature te larte vlimi= temperature te larte kur digjen …e pasurohen me shume me pak elemente kancerogjene.

gjembi:

2 Likes

mire ato po ti o vlonjato nuk te falen keto lloj gabimesh, :stuck_out_tongue_winking_eye: Fabula e shkrimit eshte shume i ndjeshem ndaj pupblikut dhe material i mire per debat por kur nuk bon pak DD sepse vaji i palmes nuk mund te tretet kurre ne qumesht. Autori i refenjes ka ngataruar nga padija vaji palme me coconut milk ,by the way coconut milk is very good for your health :grinning:

Kapo qumeshti i coconut-it eshte shume i mire. Edhe vaji i coconutit. Dmth coconuti eshte per keta qe e kane me shumice sic ishte njihere e nje kohe patatja per ne; buke e gjelle bashke :grin:.

Paskemi pas te njejtin mendim.

Nuk jam ngaterruar une kapo por je ngaterruar ti. Behet fjale per vaj palme dhe jo arre kokosi. Kontrollo lajmet se do e gjesh kudo.

1 Like

Po lere ate se Kumandari ka votu per Edvin Kryeminister…e eshte ne shock ideologjik ende. Po te Gjalpi cfar coconut milk kan futur??? Kan rrahur me dybek Coconut Milk??? Hec mo me perpara fusnin ene Graso…