Fiks Fare teston bulmetin në treg, përmban deri 15% vaj palme

Di gje njeri sesi behet vaji i palmes? A thu per kyt arsye km yne i dashur mjell palma ne cdo cep?

Me ne fund po e kuptoni vizionin e qarte te tij!

1 Like

dhe une te imagjinoja qe pije vetem vera te mira

1 Like

thene shkurt , vaji i pallmes eshte perbersi konstant ne cdo produkt teknollogjik ushqimor te vendeve te zhvilluara ne bote , as qe paramendohet ne kete rrafsh prodhimi i produktevee pa te.
I gjithe sensibilizimi si skandal per kete produkt vie nga qarqe te caktuara te konkurenteve ndaj keti produkti… (dhe si zakonishte ,allban-et e cekt qe ti ikin problemeve madhore vemendjen e opinjonit e koncentrojne ne gjera koti

Dafne, une mendoj se njerezit kane te drejte te dine se cfare po hane.

niveli i bullshitit ne kete blog po shkon la e me la, dite per dite.

asnje nga keto artikuj qe flet per palm oil, nuk permend effektet e keqija te palm oil qe lidhen me diabetin apo me pankreasin.

According to US-based nutrition and food scientist Associate Professor Dr. Smiti Gupta, oil palm phenolics, in particular, has demonstrated the ability to inhibit the growth of pancreatic cancer cells.

http://www.livestrong.com/article/132886-adverse-effects-palm-oil/

https://www.diabetesselfmanagement.com/nutrition-exercise/meal-planning/cooking-oils/

Dairy consumption is linked to a lower risk of type 2 diabetes, but constituents responsible for this relation are not established. Emerging evidence suggests that trans-palmitoleate (trans 16:1n-7), a fatty acid in dairy and also partially hydrogenated oils, may be associated with a more favorable metabolic profile and less incident diabetes.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23407305

te vetmit qe ankohen jane ambientalistet.

Pse Parlamenti Europian ndaloji me ligj produktet qe permbajne vaj palme? Kudos, cdo produkt teknologjik ushqimor ne Europe qe ktej e tutje nuk do kete me vaj palme. Se cmund te dali me vone,dhe vaji i palmese te rikualifikohet ne Europe eshte gje tjeter. Nderkohe vershimi i produkteve me vaj palme ne Shqiperi me te drejte mund te perceptohet si depertim i produkteve qe nuk pranohen me ne tregjet ushqimore te BE.

cdo produkt i amballazhuar ka perberesit dhe normativen e lejuar.
p.s.
te provojme nje test te shpejte vetem mbrenda Peshkut ,dhe nuk do dalin as 2 antar qe keto 10 vitet e fundit do ju kete regjistruar memoria qe kane lexuar ne specifikacion amballazhe emrin , vaj palme .
Nuk i gjene , ne cdo bisede snobesh ne qarqet tona e gjitha cka do te marresh pergjigje eshte ,nr i calorive dhe proteinave qe e mesojne permendesh.

Une personalisht kurre nuk shof kalorite, nuk me interesojne…Shof Sheqerin, Vajin e Palmes, kolesterolin dhe Sodium…Snobat ne pergjithesi jane njerez qe mendojne ndryshe nga ty dh este pelqejne.

Une per produkt evropian po flas , ata per momentin i kam ne dore , (kur po te shkruaj ty .)
p.s.
Kush i financon shtetet eropiane ,ke pyetur , qe ato financojne Parlamentin Evropian …?

Asnjeri nga produktet e testuar ne kete raport nuk e ka te listuar vajin e palmes si perberes.

nuk te konssideroj edhe ashtu qe imiton jete snobi, de

Dy mjeke kane folur per gazetaret. Le tu japim respektin e degjimit. Perberes nder te cilet vaji i palmes eshte nje prime example jane te demshem per pankreasin, tregon ky studim shkencor, http://www.fhshh.com/health-palm-oil-opens-the-way-to-diabetes.html .

bsalaj , kuzhina ime perbehet nga produkte gjermane , francese dhe italiane ,
bile dhe ne etikette te Grano Padana te italianeve qe sapo morra nga frigoriferi e gjej mbrenda te shenuar Vai palme % …
Si thua neser ta blesh qe te bindesh ?

Nese Ligji eshte kaluar para nje muaji, sigurisht do kesh produkte me vaj palme ende.
Tani te kthehemi tek thelbi i argumentit…pyetja ishte Vlonjatit e dyshimet e tij, u mundova me sa munda te sqaroj friken qe kane njerezit e jo snobet ndaj vajit te palmes. po ti referohesh pergjigjeve te mia do shohesh qe flitet per studime te kontestuara…per sa i perket rolit qe ka ne epidemine e diabetit por BE e ndaloji mbi baza mbrojtjeje ambienti per te ruajtur pemet e palmave. nderkohe u kalua si ligj dhe shihet si dicka pozitive. Neser mund te dali nje studim qe vaji plames kuron glaukomen por ne flasim per sot.
Beji nje foto frigoriferit sepse sdo i kesh me produktet njesoj mbas nje viti, per te mire shpresoj.

une nuk pashe ndonje studim shkencor tek ai linku. ishte thjeshte nje lajm qe fliste per nje studim shkencor.

pastaj ca mjekesh do te degjosh ti. ka fakte ? jo.

ashtu qoft !

Krimi ne kete rast eshte mos shkruajtja e vajit te palmes dhe raportit ne % qe ze ai ndermejt ingredienteve te tjere te produktit, qofte ai gjalpe apo djath. Ky krim duhet denuar me heqjen e licences per biznes dhe burg per falcifikatorin/et.

thene bukur ! falsifikatoret dhe amatoret te ndeshkohen ,
ketu qendron poenta.

Ore dafne se kjo eshte e treta here qe ta perseris. Etiketeat tona nuk thone ASGJE ne lidhje me Vaj palme. Njerezit kane te drejte te dine cfare po hane.

Dhe e gjitha kjo, zonja dhe zoterinj te nderuar, ndodh ne nje kontekst shqiptar ku PASIGURIA ushqimore eshte ceshtje shume e mprehte. Ketu luhet me data skadencash, me produkte false - dhe luhet ne kurriz te biznesit te ndershem dhe te konsumatorit. Sot ne Shqiperi eshte shume e veshtire te gjesh produkt PA HILE dhe njerezit blejne me mik, nga frika. Mos te gjykojme duke harruar ku jetojme, ne nje vend ku institucionet e kontrollit shquhen per mitmarrje.

1 Like