Flisni pra shoke, a eshte faj te thuash te verteten?


#21

i ka mesu Baba (e di ti cili). U ka thene: mos e çani Tra(m)pin, provojeni nje here diversionin (“Ti je i Sorosit” - i tha, kupton ti ??).
Po eci, eci, po nuk eci, nuk eci.


#22

Edvin Kristaq Rama eshte nje "Bad hombres"

“Bad hombres”, një përzierje në anglisht e spanjisht për “burra të këqij” është një frazë e përdorur edhe më parë nga Trump gjate fushates ku premtoj se do ti hiqte shume shpejt qafe sapo te vinte ne pushtet.

"Keni një tufë burrash të këqij aty poshtë”, i ka thënë Trump presidentit Mexican Nietos, sipas ekstraktit të parë nga AP. “Nuk po bëni sa duhet për t’i ndalur. Mendoj se ushtarët tuaj kanë frikë. Tanët nuk kanë, kështu që mund t’i dërgoj aty poshtë për t’u kujdesur për këtë punë”. :smile:


#23

jo ‘ne saj te SHBA-ve’ ne pergjithesi.
Ne saje lidershipit progresiv te SHBA


#24

Nese nje personi te familjes ja lejon ligji te marre pasaporte diplomatike, pajiset edhe bashkeshorti/ja me ate lloj pasaporte? Di gje njeri si eshte legjislacioni shqiptar?


#25

https://www.youtube.com/watch?v=xQCaWLF2gfs&t=52s


#26

Shkelmin ne fyt po qe musliman…mos shtohen pushtat islamik…Europa duhet te mesoje nga USA qe te mos shperbehet …nuk ka per te mbijetuar kurre BE pa kufij te jashtem …dhe pa ndalur invazionin Euroarabia…kur te behet muri ne kufirin Greqi- Turqi athere do ndertojme Europen te gjithe se bashku …!!!


#27

allah, allah, po pse je kaq i inatosur o njeri?


#28

:joy: hajde gjeje


#29

Si fillim po sqaroj se pergjigja ime nuk ka lidhje me Edi Ramen, nuk kam as simpati dhe as atipati per te.

Te thuash “vecanerisht kunder atij te ndalimit te hyrjes ne amerike te myslimaneve” tregon ose injorance ose po perpiqesh ti hedhesh benzine flakes. Keto 7 vende jane vendosur ne listen e vendeve qe perbejne rrezik per Ameriken nga administrata e Obames. Po qe se Trump po ndalonte myslymanet ai do kishte bllokuar vizat e Pakistanezeve, Indonezjaneve, Indise, etj qe perbejne shtetet me numer me te madh myslymanesh ne bote.

Bllokimi i emigranteve nga keto 7 shtete eshte vazhdim i politikes se Obames. Cudeiterisht asnje nga ju apo nga keta qe po bertasin tani nuk u ankua apo ta quante Obamen “rrezik per boten” kur ai beri tamam te njejten gje si Trumpi kur ndaloi per 60 dite hyrjen e Irakeneve ne Amerike. Fiks i njejti urdher, me te njejtat kufizime nga dy presidente te ndryshem. Jeni hipokrite.

Po injorance eshte te shkruash “Nje vale e gjere zemerate njerzish ka shperthyer ne protesta kunder akteve te nenshkruara nga presidenti,”. Nje proteste e me pak se 1% e popullsise nuk domethene se popullsia nuk mbeshtet presidentin. Trump u zgjodh pikerisht sepse tha qe do bente keto gjera qe po ben. Pra popullsia qe e votoi i mbeshtet keto vendime.

Kushdo qe ka ardh ne Amerike e di se sa i dobet eshte procesi i shqyrtimit i identitetit te emigrantit. Une mund te dal nga Amerika sot, te hyj si Sirian me emer dhe personalitet qe kam shpikur vete, me histori perndjekjeje qe kam shpikur vete dhe jam pothuajse 100% i sigurt se do fitoj ceshtjen sepse nuk ka rregulla qe verifiokjne identitin tim, e vetmja metode do ishte marja e DNA (qe nuk behet akutalisht per te gjithe). Sidomos kur kemi te bejme me shtete ku korrupsioni mund te bleje cdo lloj dokumenti qe do. Ligji nuk eshte kunder myslimaneve eshte pro-mbrojtjes se vendit. Biles nuk eshte as pergjithmone por i perkohshem sa te vendosen rregullat e duhura per shyrtimin e identitetit te emigrantve.

Ti po qe se je kaq i indinjuar nga ky ligj, besoj se do jesh 2-3 fish me i indinjuar per ligjin qe kane vendet Arabe kunder hyrjes te cdo personi qe ka pashaporte apo vule ne pashaporte te Izraelit. Ky ligj ka vite te tera e nuk po shoh te ankohet njeri. Apo akoma me i indinjuar besoj do jesh per Kuvajtin qe nuk lejon hyrjen e personave nga keto 7 shtete por ndryshe nga Amerika e ka ligjin e perhershem jo te perkohshem. E paimagjinueshme se sa i indinjuar do jesh per kete padrejtesi qe Kuvajtjanet po u bejne myslimaneve.

Vazhdoni me keto budalleqe se prape do e fitoje pas 4 vjetesh. Se ne vend te perpiqeni te kuptoni pse popullata eshte kaq kunder liberalizmit edhe te perpiqeni te futeni ne debat pozitiv, po e beni cdo gje negative, qe nga “ska paguar puntoret, i veshi gruaja fustan te bardhe”, Thuajse keto do e bejne presidentin. Kur i kundervihesh per cdo lloj gjeje, populli krijon imunitet dhe injoron cdo kritike, qofte kjo dhe e drejte. Prandaj asnje kritike nuk i njgjit Trump, hipokrizia dhe vogelsia e liberaleve. Meruni me vogelsira meruni. brenda 10 ditesh ka futur ne shina pothuajse te gjitha premtimet qe ka dhene. Po ca njerez nuk ajne mesuar qe politikanet te mbajne premtimet dhe hutohen. Mendoje, ky po ben cdo gje per te cilen mori voten, eshte idjotesi te thuash nuk mbeshtetet nga populli, kur ky fitoi per ato premtime qe beri.


#30

Jam dakort apo jo me postimin tend pak rendesi ka (ne disa gjera jam dakort, ne disa jo), por ky krahasimi me lart per mua nuk qendron. Pse dikush tjeter ka rregulla e ligje qe jane diskriminuese nuk domethene patjeter qe duhet te krahasohemi me ata. Arabia Saudite ka edhe rrahje me kamzhik ne publik, ne Dubai s’lejohet puthja ne publik, cfare duhet te beje Amerika? Te adoptoje ligje antihumane si keto qe te shkoje dhembe per dhembe? Secili vend ka civilizimin e vet, traditat dhe ligjet e veta dhe shoqeria operon ne baze te tyre, jo ne baze krahasuese me nje vend tjeter.


#31

Detira e KM eshte te suguroje marredhenie Te mira me aliatet per Te ndihmuar ne mbrothesimin e kombit shqiptar e jo ti jape mend dynjase se ke duhet Te xgjedhin per president Te tyre .me aq sa e njoh une historine e shqiperise deri nashi nga perplasjet e shqiperise me fuqite e medha e humbur ka dale shqiperia .a do mbajme edvin k ramen e sakrifikojme popullin apo do heqim Edvin k ramen e shpetojme popullin ? Kjo eshte ceshtja .


#32

tani ky km-ja jone, vec te verteten nuk e thote dot. E ka alergji apo eshte semundje profesionale si cdo politikan shqiptar e joshqiptar, kete nuk e percaktoj dot. Po lista e gjate e rrenave te tij, nuk ka fillim e sigurisht qe nuk ka as fund.
Sa per historine ne fjale, ishte gomarllek me brire nga menyra si u shpreh dhe nga fakti si kerkoi vemendje publike. Emri i tij u lakua si nje nder politikanet e huaj te paket qe u shprehen shume fort kunder njerit prej kandidateve; pikerisht per ate qe eshte ulur ne karrigen e presidentit sot dhe qe me shume gjasa, nuk do mjaftohej me 80 mije dollare per nje fotografi…


#33

Rama te jape doreheqjen sepse me deklaratat e tij po rrezikon marredhenien me aleatin me te fuqishem te popullit shqiptar. I foli goja para mendjes.


#34

Dakort, por sa per sqarim. Une nuk po them te barazohemi me ta. Po perpiqem te tregoj 1) hipokrizine e te indinjuarve duke filluar nga protestuesit e deri tek OKB. Keto nuk jane ligjet e vetem Trump. Sic u permend i kishte Obama i kane dhe shume vende te tjera. Sot e gjeten te indinjohen keta. 2) Ndryshimi midis vendeve qe kane ligje kufizuese dhe ketij ligji eshte arsyeja pse eshte vendosur. Kufizimi ndaj Izraeliteve nuk eshte vendosur se perbejne rrezik, dhe eshte ligjh i perhershem. Ky ligj u vendos per te rritur sigurine perkohesisht sa te gjndet nje metode me e detajuar shqyrtimi e emigranteve. 3) Cdo shtet ka kufizime te ndryshme, shumica e botes do vize per te hyre ne BE, BE krahasohet lehtesisht me Ameriken per civilizim, pse nuk po ankohet njeri per keto kufizime. Apo disa kufizime nuk na bejen pershtypje e disa na indinjojne te cohemi ne protesta?


#35

O Pjeter, je gabim ne shume e shume vende.
Kryegjatoshi nuk duhej te pozicionohej se kjo eshte ceshtje e elektoratit amerikan. Per me teper nje premier i nje vendi calaman qe gjyqtaret do ia kontrolloj dhe vendose bota. Ku shume vendime qeveritare kalojne me pare nga ambasada e US.
Zemeratat e protestat qe shikon te CNN jo domosdoshmerisht vertetojne parashikimet e premierit Nostradam. Ka dhe do kete gjithmone te pakenaqur qe dalin ne rruge e djegin kazonat… Po te pyesesh Fiqon psh, ai do di me te thone gjona te tjera.
Kshu pra sic do thoshte nje heretik qe sillet verdalle ketu verteta nuk eshte absolute.


#36

Qe ka nje doze manipulimi politik ne kete situate, kjo s’do mend, por edhe qe nuk po menaxhohet sic duhet nga administrata edhe kjo eshte e vertete. Packa se vertet dicka ndoshta duhej bere, nuk duket se ishte I miremenduar si veprim, dhe ne mendimin tim eshte me shume si tour de force per te dhene pershtypjen qe “ju futem punes rendshem e s’pyesim per asnjeri”. Kjo duket qe nga menyra se si kaloi me nje urdher ekzekutiv te shkruar keq, i cili me pas duhej te rishkruhej. Si pasoje e ketij urdhri, tani ke familje amerikane ku burri punon per nje kompani nafte ne Lindjen e Mesme, iku ne janar dhe s’kthehet dot me (pra s’u menduan te gjitha skenaret se ku do aplikohet). Kjo ndoshta vjen nga natyra e tij si biznesmen i paduruar qe pret rezultate te menjehershme, nderkohe qe ekzekutivi ka ritem tjeter. Projektligjet krijohen, shtjellohen, pastaj kalojne per aprovim. Nuk mund te menaxhosh qeverisjen e nje vendit sic menaxhon nje kompani, te heqesh dike nga puna me nje fjale, apo me nje firme. Prandaj jane ato qe quhen checks and balances, qe njerezit te mos abuzojne me pushtetin dhe ka nje fare pavaresie mes roleve te secilit. Cdo projekt apo sipermarrje sado e miremenduar dhe e analizuar, deshtimin dhe suksesin ja dedikon zbatimit te planit. Po te ishte menaxhuar me mire si situate, te kalonte ne hallkat ku duhej, qofte edhe shpejt, por te respektohej procesi, nuk mendoj se do kishte kaq shume buje.

Po, keto shtete ishin ne nje liste te krijuar nga administrata Obama si vende me rrezikshmeri te larte, por Obama nuk ndaloi ardhjen e tyre krejt, thjesht u limituan rastet kur jepen viza si dhe u vune hallka te tjera ne kontrollin e individeve qe te minimizohet impakti nga terroriste qe hyjne ne SHBA me dokumenta te fallsifikuara. Ketu qendron ndryshimi, ne menyren se si po aplikohet kufizimi, ky ju vuri gersheren te gjitheve dhe ju jep mundesi kundershtareve politike te shfrytezojne situaten.


#37

https://www.youtube.com/watch?v=usd-GAdKpm8


#38

RAMAZANI…shkoi ne CNN dhe prezantoi Shqiperine si vend islamik ,mbasi mori 3000 muxhahedine per ti dhene nenshtesi shqiptare , mbasi ndertoi xhamine e Erdoganit me 4 minare te parlamenti …dhe injoroi civilizimin amerikan …me sa duket dhe partia e re “” Sfida per Shqiperine “” e Gjergj Bojaxhi dhe admini jone i peshkut …po e perdorin ceshjen kundra Presidentit Trump… per te BLERE VOTA MUSLIMANESH per zgjedhje njesoj si Ramazani i kryeministrise…


#39

Berisha: Olsi Rama trafikon kokainë. Makinën e ka gjetur prokuroria. Rama komunikon me Balilin

Ish-kryeministri Sali Berisha ka hedhur akuza të forta ndaj kryeministrit Edi Rama dhe vëllait të këtij të fundit, Olsi Ramës. Berisha tha në Kuvend se Olsi Rama është i përfshirë në trafikun e drogës, të kokainës dhe bashkëpunon me Jonën e FSHF-së.

“Edi Rama ka një vëlla, vëllai I tij quhet Olsi Rama. Olsi Rama. Qytetar shqiptaro-amerikan. Kur denoncova në këtë parlament se u kthyer për afera e trafiq, asnjë prej s’e besoi, por e vërteta është se informacionin unë e kisha nga një anëtar i penduar i grupit të në Boston.

Olsi Rama me makinën e kreut të grupit të kokainës, sëbashku me një ndrikull që punon në Federatën Shqiptare të Futbollit, një Jona, Jona…Kjo makinë është gjetur nga prokuroria me vende të përshtatura për transportin e kokainë. Kushdo i ka këtu hyrje-daljet e vëllait të Kryeministrit me makinën e Gjonajt.

Për të mos thënë tjetrën: ka një komunikim konstant me këtë bandë edhe nga Kryeministri. Kreu i Kryeministrisë është edhe kreu i banditokracisë.
Edi Rama është kreu i bandave.

E ka të mbushur celularin me mesazhe të Balilit, të Dritan Dajtit, të Lul Berishës, madje duke u kryer edhe punë atyre.

Këto janë absolute të vërteta dhe mos kini merak se do të vijë shpejt dita e do të dalin në dritën e diellit. Por ju as do të skuqeni dhe as do të zverdheni.

Edi Rama ka komunikim direkt me banditët. Janë të regjistruara.

Nuk e keni dëgjuar në mënyrë të përsëritur që i vetmi politikan sot në Shqipëri që është akuzuar pulibkisht nga biznesmenë se u ka kërkuar nga 600 mijë e 1 milion euro. Por tani është në regjistrim në shiri, është regjistruar në shirit duke kërkuar shumë milionë”, tha në Kuvend ish-kryeministri Sali Berisha.
E kam denoncuar këtu kur i thoshte gjykatësja e Durrësit: “Ti je rrugaç” se i thoshte “unë të pres këmbët!”. A keni dëgjuar ndonjëherë ju t’i thuhet gjykatëses 30 vjet në profesion: “Unë t’i pres këmbët?!”Pse? Se duhet të mbante në burg me çdo kush një fukara që nuk paguante faturën e energjisë!


#40

Produkti I Levizjes dhjetoriane demokratike ku inteligjenca si puna jote u largua nga Shqiperia dhe ja la Edi Rames qe zdi me bo shtet ! Blokmenve te rrinje orrganizata kriminale e droges dhe eskobarit Rama ! I RAMA OLEGEN PRITE SALEN SE PO VJEN !