Gati për ndeshjen me Spanjën!

Shiu na toleroi dje Lizandro. Edhe une isha ne stadium.Ra para ndeshjes dhe gjate ndeshjes ka fillu anej nga nga min e 80,po na,u tregum te zgjut,s’kishte ca t’na bante se kishim marre me vete pelerinat. :grin:
S’e di po une vazhdoj te them se mesfusha jone nuk ishte ajo qe njohim. Nuk e kapen pothuajse asnje here nr tre te pasimeve,te pasi i dyte humnin topin. Pastaj,Spanja Spanje dakort.

Si thua ti mor Lizander, per pordhet tua patriotike tiranase, ne te vazhdonim te luajme edha nja 30 vite neper ara e livadhe, te izoluar, derisa nanua, edi e saliu te puthen me vućićet per bashkimin kombetar?! Se qe thua ti, uefa e fifa nuk kane vetem gara nacionale, por jane klubet, motivimi i rinise etj.
A mendon ti se eshte rastesi qe spanja e italia luajne ne orar te njejte?! fifa ua ka me te futur edhe atyre. Se komploti FIFA kunder kombit pellazgjik eshte i thelle. Gianni Infantino dite e nate mendon si t’ua fuse pellazgjinjeve me orarin e ndeshjeve.

:innocent: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: ::eggplant::alien:

2 Likes

Pjetro nuk di car pjese te stadiumit ke qene ti (ndoshta ne tribune) apo sa tolerant ndaj shiut jeni ju me mustaqe te kuqe. :stuck_out_tongue: Po ne me mjeker te zeze (tek tuk) e gri (me shumice) nuk e durojme dot shiun, i cili te C5 nisi para golit te pare dhe u bo litar nga minuta e 70 e ca.

Ore gojefelliqur, me sharje e urrejtje do bashkosh kombin?!
Merre halil matoshin bashke me beratin e futi mbrapa a ku te duash, faqezi.
Tashme 30 vite po behen qe humbin brezat e reja ne izolim te plote. Pa asnje perkrahje a stimulim, djem e vajza te talentuar me enderra te shuara, duke pritur nje dite si kjo qe te tregojne veten (tip dukati si majlinda kelmendi etj).

Me tregon ti sot mua patriotizmin ti pjella e monstrumeve tip dushan mugoshe e enver hoxhe, 100 vite nivel gabeli.

Kam qene D2 , C 50. Po te vazhdonte vija e mezit te fushes i binte me kalu permidis hunes time. :stuck_out_tongue: Une kam hy ne stadium para ores 7 dhe pelerina i kemi vesh nga min e 75 e neshjes e mrapa. Po t’mos kishim pelerinat,mjaftonte per te na ba telef.Meqense ne Shkoder kemi hy nga ora 1.30 dhe shi binte, po ja, ashtu duke pikrru. Nga ora 2- 5.30,6.00 ja filloi vence,po ne ket kohe ishim neper lokale,pastaj pushoi per te fillu prap aty ku thashe.
Dhe meqe ra llafi i lokaleve, se shkodranet ankohen per KM-n se ju shau Voltanen,me ate stadium qe ju bani,ne dy neshjet me Kosoven dhe Shqiprine,biznesi aty ka xhiru minimalisht nja 1 miljon euro per secilen neshje.

nga flamuri dukesh qe je rugovist. qartësoni njëhere a jeni per një shtet shqiptar te vetem ne ballkan apo jo,e pastaj diskutojme edhe anën sportive. se une psh kam përshtypjen qe ldk-ja eshte një parti jugosllaviste. nuk del hapur kunder bashkimit kombetar por as e perkrah. matoshi,spahiu e me radhe mbeshtesin linjen serbe te ‘‘kombit’’ kosovar’’,si mjeti më efikas per te penguar shqiptaret te behen faktor i rendesishem ne ballkan. po ashtu ,faj te madh kane edhe partite e shqiperise qe kane frike te flasin edhe sepse jane te ‘‘kapur’’ nga interesat serbo-greke,edhe sepse ketu behet propagande e madhe kunder nacionalizmit me pretekstin e integrimit.
ç’duhet bërë? e para te mos mbeshteten pdpslsi ne shqiperi dhe ldkpdk ne kosove. te behet presion per një kampionat te perbashket futbolli mbareshqiptar i cili do tju jape mundesine të luajne ne evrope edhe ekipeve shqiptare te kosoves. te heqe dore kosova nga perfaqsimi ‘‘kombetar’’ dhe te kete nje kombetare shqiptare ne gjitha sportet.
mos më thuaj që isa mustafa ka ndryshim nga dushan mugosha:-1:

Tema “Gati për ndeshje me Spanjën” duket që u përdhos…Nuk e kuptoj se përse debate të tilla nuk i bëni tek “Diskutime të lira” apo të hapet një temë tjetër për turqqelinjtë e Kosovës (jo shqiptarët) Vari hejbet me Gjilasin e Mugoshen, Thaçin Matoshin, demarkacionin…Shqipetaret e Kosoves janë mosmirnjohës, koha po e tregon, patriotizmen e kanë patur gjepur siç po duket, gerr gerr në fejsbuqe, blogje por po e tregojnë veten legena kudo e kurdo…fak

Po si ka mundesi qe u trazuat te gjithe nga ky machitewa? kush eshte ky qe e pyet ti per bashkime kombetare a ku di une? Kosova nuk bashkohet me Shqiperine dhe pike, le te mendoje cte doje lsi-ja apo ldk-ja apo kreshnik spahiu. Ne rastin e Ballkanit ky eshte rasti i 4 ku e njejta etni eshte e ndare ne dy shtete pas rumani-moldavi, greqi-qipro, dhe bosnja. nuk i pjerdh europa politikanet e le me pak macitewen ose ne te thjeshtet.

Pjeter kur i ke hap pelerinat ti o puna jote. Une po te thomi qe kur o bo goli shiu kish fillu. mund te shofesh edhe cadrat e hapme te fotografeve rrotull fushes.
Sa per “fitimet” e bizneseve ne Shkoder nuk e di si i bo llogarite ti po une per vete nuk harxhu 60-70 euro ate dite. Biles as ata qe kane fjete ne Shkoder nuk i kane harxhu shifra te tilla. Po edhe sikur te ishin te verteta keto shifra, stadiumi u be gje me paret e Kristaqit? JO! Nuk ia ka kush per borxh pra te shaje.

Po ty te vuni njeri polic te temes? Mos le nom tani me keto budallalliqet per mosmirenjohje! Ndaj kujt e per cfare u dashka te qeka nje shqiptar mirenjohes ndaj nje tjetri (ne aspektin kombetar)?

Delta, he per he mua me mjafton qe sot sheshet e Kosoves i kam te mbushura me permendore emra te zahir pajazitit, ibrahim rugoves, adem jasharit, fehmi aganit, luan haradinajt, skenderbeut, ismail qemalit, ukshin hotit, te fishtes e bogdanit, kadarese, lasgushit, bekim fehmiut e faruk begillit etj. Mundem lirisht t’i mesoj ne librat e historise ne shkolla.
Se nga e keni kete alergjine ndaj emrit Kosove e kosovar, e dini ju vete, ju qe pritet 50 vite nen diktatin e mugoshes qe sapo t’u hapen dyert se pari te kujdeseni qe te mbushnit bordellot e evropes me gocat e kushurinjeve e me faqe te zeza, pastaj t’i ktheheni patriotizmit te flakte duke zbrazur vrer kunder Kosovareve.
Kosova eshte shtet i pavarur. Se ashtu e deshi populli i saj. Pikë.

Pse bëhesh pallë o djalë, kush të përmendi me emër ?

po mo ta shaje edhe vence biles,baka karshillek surrati i saj ?! qeveria investon 13 milion euro dhe ajo s’denjon me pastru venin per rreth. pikrisht pra, qe s’e bani me leket e Kristaqit dhe nuk e bani per Zahon,se jane gati me e shpall stadiumin “armik”, meqe u financu nga kjo qeveri. :smile: .
une tani thashe nje shifer sipas perceptimit tim,se per t’u drekos vallum lokal m’lokal per te gjet nje ven te lire dhe aty ku ishim ne, pame figura publike t’u prit me ju liru veni. Edhe te kafenete po plot,te “Rozafa”’,gjithe ajo hapsire dyst, aq sa dhe deputeti Paloka po priste n’kam me ju liru naj tavoline. Kjo pra eshte.
sa per shiun,muhabet kot asht ky,noshta ka klu naj re siper kokes tuj me perpara. :stuck_out_tongue:

Qe Shiqeria e Kosova do bashkohen kete ta flejne mendjen te gjithe ata qe nuk e duan bashkimin. Sa me shpejt ta kuptojne aq me pak telashe do i hapin vetes bq qe jane kunder.
Shembujt e tu jane krejt te ndryshem. Nuk e di nese ti e ke parasysh se ku eshte Qipro gjeografikisht (sigurisht qe e ke) apo se si eshte e ndare Qipro? Nuk e di se si qenka e ndare Bosnja, se mua me duket me shume sikur ka pretendime te te tjerve ndaj saj se sa ajo per te tjeret. Kurse rasti i Moldavise nuk eshte fare si i Kosoves. Mund te kete ngjashmeri me Maqedonine por jo me Kosven.
Sidoqofte une nuk po them qe kufijte e te tjerve jane ne rregull. Po them vetem qe ky kufiri jone nuk duhet te ekzistoje.

Qipro eshte vertete larg por dhe Rodi psh nuk eshte shume afer me “kontinentin”. Dhe qipro u shpall shtet i pavarur qe te mos kete ferkime ndermjet Greqise dhe Turqise per punen e minoritetit turk atje. Numrat jane pak a shume te njejte te minoriteteve si ne Kosove, plus gjithashtu veriu i Qipros eshte shtet paralel. Edhe Moldavia u pushtua nga BS dhe pastaj mori pavaresi si ish-republike sovjetike dhe jo pjese e Rumanise per te drejtat e minoritetit rus (edhe atje sot ka shtet paralel). Per te mos folur per Bosnjen qe eshte zyrtarisht shtet me plane paralele :D. Te gjitha keto shtete jane shtete te tipit “terhiq e mos e keput” te krijuar nga fuqite e medha te koheve perkatese, dhe pervec Qipros jugore te gjitha po deshtojne keqazi. Ndryshimi me Kosoven eshte qe nuk ka te drejte te behet pjese me shtete te tjera.
Pastaj ti mos hamendeso qe keta “bq” qe permend ti jane pak. Nese ne Shqiperi ka qene i njohur nje indiference/mospelqim rreth kosovareve, e njejta gje ka filluar te ndodhe dhe andej dhe po shtohet dita-dites. Pra kjo siguria jote rreth bashkimit me cudit. Per mua nuk behet jo vetem per arsye te jashtme, por gjithashtu sepse njerezit e tabanit nuk kane pelqim rreth njeri-tjetrit dhe kane krijuar nje rehati te tipit “secili ne te veten”.

Pjetro, ky eshte koncepti qe keni ju per shtetin, pronen, ekonomine (qe ben 1 milion euro me kafe per 4-5 ore) dhe edukata e krye…it tuaj. Stadiumi u bo ne Shkoder se atje ishte gjys gati dhe jo se i preu barku per Shkodren. Dhe u bo pa asnje pike vizioni se te gjithe po e shofim car tmerri eshte me shku e me dale prej Shkodre kur ka ndeshje. Pa fol per hyrjet ne stadium ku vazhdimisht bohesh sardele se vidhet dhe perfundojne 6-7000 veta tu u fut ne 4 porta rrotulluse. Voltana nuk ka fare pse shem shpiat e njerzve qe i kane ndertu me sakrifica, se do Rama parking per vete dhe per oborrtaret e tij. Me qe paske qene ne D2 besoj e ke pa se me zgjat doren nga stadiumi te arriti te pallati njit. Pra problemi i ndertimeve rreth atij stadiumi eshte kudo jo vetem te shpiat qe i prishin terezine Rames.
Nejse ma ke kput shpirtin tani qe me the qe paska prit ne kome deputeti Pall-oka.

-ti pemaa po e sqaron gjeopoiltiken ne emer te Evropit, si me qene zedhenesi i komisionerit, Zoti Hann …:stuck_out_tongue:

kush te tha ty qe Greqia dhe Qipro nuk bashkohen sepse nuk do Evropa ?! - Greqia tentoi te bashkohet me Qipron ne 74-en, por nderhyri Turqia qe aneksoi direkt gjysmen e ishullit. pra greket duan te bashkohen, por e duan ta zoterojne te gjithe ishullin e Qipros dhe pengese per kete eshte Turqia, jo Evropi ! -
dhe normale qe ska si te jete pengese Evropi se keto jane shtete sovrane (sikurse Rumania me Moldavine) qe nese vendosin me vullnet te lire , referendum, te bashkohen, ska ligj nderkombetar ti pengoj !

Une nuk i neglizhoj prandaj shqetesohem kur vijne e bejne propaganden e tyre te ndyre ketu apo gjetke. Se shpejti do fillojne te thone qe Adem Jashari e UCK-ja luftune per pavaresine e Kosoves nga Shqiperia. Bashkimi nuk pengohet nga “te jashtmit” te cilet nuk e kane mundesine e pengimit, por nga maskarenjte qe duan ofiqe e kane interesa qe mund t’i cenohen.
Sigurisht, po dole neser tu thone a do bashkohemi nuk ka kuptim se nuk i ke kriju kushtet dhe do kesh rezistence nga komuniteti nderkombtar. Por po punove urte e bute per ta bere bashkimin zyrtar nje formalitet atehere nuk te pengon dot me njeri. Po te unifikosh programin arsimor, legjislacionin, te besh politika ekonomike te perbashketa dhe sigurisht nje kampionat futbolli (me qe jemi te kjo teme), kush do te te thote pse po heq doganen ne Morine?
U bene mbledhjet e perbashketa te qeverive dhe qe dicka shume e mire ne aspektin simbolik. Po cfare rezultati dhane? Te dukshem asnje, sepse keta nuk e dune bashkimin por duan te bejne show duke dite ndjeshmerine qe ka kjo teme. Mire i ka thone Fori atij shokut grek : “Si ta merr menia ty qe tu pas 2 presidente, 2 km, 2 pale ministra keta do pranojne qe te bashkohemi?”

Mire me dhashe nje mendim keshtu si me pika te trasha :smiley: , por nje koment pak me te gjere e kam dhene si pergjigje te komenti i Lizandrit. Dhe kur them Evropi e kam parasysh dhe Turqine, dhe Rusine (aktor kryesor ne Moldavi ne kete teme-brenda-teme). Keto shtete jane krijuar me harta ne flamur (pervec Moldavise) qe te mos kete me ndarje dhe secili te ndihet i kenaqur ne pjesen qe i bie. Dhe deshirat personale te pjeseve kryesore etnike nuk jane pyetur dhe nuk besoj do pyeten me referendum. Nese do kete ri-ndarje kufijsh, druaj se nuk do jete pa “efekte anesore”