Gëzuar 28 Nëntorin


#21

Tani po te marresh cdo eveniment historik e si ka ndikuar ne historine e nje vendi, natyrisht qe dilet me data te ndryshme. Mund te thuash qe pavaresia e vertete nuk erdhi deri 1919 pasi Presidenti Uillson insistoi qe Shqiperia te mos ndahej, ose qe ne fakt nuk erdhi deri ne 1944 se atehere iku pushtuesi i fundit, ose deri ne 1989 se atehere vdiq diktatori. Shpallja e Pavaresise mund te ishte thjesht teorike me shume sesa praktike sepse ne ate kohe vetem Vlora ishte nen kontrollin e delegateve. Shqiperia e pavarur zyrtarisht u njoh ne 17 dhjetor 1912 ne konferencen e ambasadoreve ne Londer. Pastaj ne 29 korrik 2013 pas Luftes se Pare Ballkanike komuniteti nderkombetar e njohu Shqiperine si shtet sovran. Zgjidh cilen date te duash nga keto me lart, e mund te rrime te debatojme gjithe diten. Te njejten gje mund te themi per Kosoven qe u shpall e pavarur ne 17 shkurt 2008, por akoma s’e kane njohur te gjitha shtetet. Edhe per Pavaresine e Amerikes ka data te ndryshme ne loje. Pavaresia u shpall ne 2 korrik 1776, jo ne 4. Kongresi aprovoi tekstin e deklarates ne 4 korrik, por firmat nuk u hodhen deri ne 2 gusht 1776.

Ajo qe njeh historia si dokument historik, i nenshkruar nga baballaret e kombit, eshte ai qe fillon me “Ne Vlone me 15/28 te Vjeshtes se Trete 1328/1912”. Te tjerat jane muhabete koti.


#22

Per ate pune datelindja e Jesus krishtit eshte e sajuar dhe kauret nuk e kane problem .meqe po flasim per historine duhet mesuar si ka ndodhur per te ditur te verteten e jo per ngjallur krenarine kombetare duke permendur vetem ato fakte qe na vine pas midese .burimi per mua me I sakte e konciz I periudhes 1912-1937 mbetet historia e abaz ermenjit .


#23

Mos ia ver re Albes me zamete, se hyn te shmutizueset. Tani do shmutizojne edhe daten e Pavaresise. Nuk e di Alba me zamete qe quhet shpallje e Pavaresise, se te jete per pavaresi te vertete, shqipot as tani nuk kane.


#24

Jam si Baftjari i Fizeve, me ndrron menja prap. :smiley:


#25

http://www.gazetadita.al/haradinaj-godet-ne-washington-post-planin-serb-te-perkrahur-nga-presidenti-thaci/


#26

Meqe na solle baftiarin :blush:


#27

Na e shpifi me keto urimet patetike ky injoranti copy\paste i UDB-se se viteve 80 …:face_vomiting:! Ok shok e pranoj, i ka kapitalizmi keto…liria e fjales e shprehjes…:face_vomiting:


#28

Sa here te urova ty bre bir i kurves?


#29

Manifestimin e parades me rastin e 28 Nendorit 2018 e paskemi dhurate nga Kolegji “Turgut Ozal” :star: Tirane


#30

The joke practically writes itself.


#31

une thashe ‘manifestimin e parades’, nuk thashe kenga, teksti etj etj.
Keto te fundit jane sic shumica e prodhimeve krijuese bere per masen e gjere :slight_smile:


#32

As nuk e degjova. E kisha fjalen per manifestimin me rastin e Pavaresise nga Turqia e kemi dhurate nga nje kolegj turk.


#33

e ke gabim :slight_smile: Eshte nje stigme shqiptare per kolegjin turk nisur nga arsye teper siperfaqesore, tipike shqiptare (sic e kemi ne zakon kur shajme: cam, jevg, grek, k.rve, e me radhe).
Kolegji turk eshte mjaft i mire per shqiptaret por ata (ne) e mbajme shume perpjete hunden.
Kolegji Turgut Ozal sidomos eshte edhe me i mire meqe merret me femije 6-15 vjec. Por edhe shkolla e mesme s’ka te share. Metodat e studimit i ka pak te rrepta ky i fundit, dhe studimi i ngarkuar, me sa di, por aty mbaron e gjitha.


#34

Nuk shava kolegjin turk, por pashe ironine e situates me Pavaresine nga Turqia dhe “dhuraten” po prej Turqise. Nuk do ishte kjo ironi psh po qe se po ky kolegj do zhvillonte manifestimin me rastin e clirimit nga gjermanet.

Kolegji turk, te pakten ai qe mbaj mend une, pergatiste nxenes te mire, I mbaj mend nga olimpiadat dhe konkurset e ndryshme qe beheshin.


#35

u kapa me ‘manifestimet e paradave’ se e meritonim ta shihnim nje per festat e Nentorit, jane festat me te pershtatshme per kete pune


#36

ne juesej behet nami me manifestimin e thanksgiving, si nje shembull i afert. S’mbeti institucion a biznes a shoqate pa u perfaqesuar ne parade.
Qeveria ramiste kishte rastin t’i bente nje permbledhje perfaqesuese arritjeve te saja por edhe shoqeria e bizneset gjithashtu, si pjesemarres … mundesi per materializim te prekshem te punes konstruktive bere jo pa sakrifica kete 1 mandat e gjysem.


#37

Arritjeve te saja ?:blush:


#38

The future Dear Leader i uron vitin e ri dajes se vet ne bllokun e udheheqsave. Uuuu pika, pika…

image


#39

Po nese i ben te treja?


#40

Edhe nje premtim tjeter i mbajtur!