Goran Bregoviç(Горан Бреговић) në Korçë

Dridhe Like, i thone kesaj.
Çetniku qe gjate kohes se masakrave e dhunimeve ka hanger e ka pi, e ka ngre dolli me kasape te shqiptarëve, ftohet e nderohet si i shenjte ne shqiperi… Derisa ne Kosove jane gjalle nenat qe u jane masakruar para syve nga kater femije ne pak sekonda.
Cka ka te pakjarte ketu per ty? Apo kompleksi i gabelit e padinjitetit?

Qenkan aty disa kosovare te hidheruar me serbin pse u mori topin ke lagjja, dhe ja shih sa primitive kosovaret, shif si bejne si te zemeruar.

Primitivizem eshte mungesa e vetrespektit, dinjitetit, mungesa e ndjeshmerise per dhimbjen dhe vuajtjen tende (edhe te tjetrit, tekefundit), identitetit, ndjenja e inferioritetit karshi tjetrit.

Patriotizmi eshte e kunderta e primitivizmit. Eshte civilizim.

Serbet kane zaptuar uren e mitrovices pellazg efendi.Do vec atje tu tregoc vendin , apo ti e lufton armikun me llapen tende te argjendte ne internet? :rofl:

Dridhe like, nuk na e the, Rama eshte spijun i serbit si Esat Toptani, Zogoll Toptani, Enveri dhe ai qe do vije mbas Rames?

çdo ofeze, aq me teper e leshuar pa teklif ne web e anonimat kur nuk ka pasoja, eshte rezultat i nje kjartesie kriminale dinjitoze jevgore qe kujton se shpeton nga jevgjeria genetike duke perbuz te tjeret si race e paster ariane.
Se kush te ka vra mamane ty, nuk e gjen dot kurre ne Peshk, nuk eshte mçef ketu ne Peshk, ne kete mejdan shume shume mund te gjesh ndonje argument ose ide neqoftese nuk ke komportament jevgu dhe tru jevgu qe aq kupton, di vetem te qaje me lot e qyrra sepse kujton se impresionion emocionalisht te tjeret, e ne kete menyre imponohet.

Spijuni eshte me perkufizim skizofren si person qe nuk di te dalloje kete bote nga ajo bote, sherbimin sekret shqiptar nga sherbimi sekret serb
Ka edhe sherbim sekret jevg, alternativa e trete, por duhet me prit i çike se tani na myten jevgjit race ariane.

interesant une birren as qe konsumoj e kaq shume rreth shkasit te saj mirrem .
degjo Inkuzicion …Kastro Zizo - Asaj - YouTube

gjeniale , ky tipi sfide te thekt i bene goranit e gjithe bielo dugmes kronollogjikisht historikisht profesionalishte . Pse te mos ishte Kastro i ftuar nderi ne festen e birres se Korces por Gorani ?Ju adhuroni bielo dugmen sepse vetem e keni degjuar si ritem , une kam ndjere ne jete te jetuar cdo varg te tyre ,megjithate ata ishin shume toksor , kurr nuk ju afruan Zizos qe permes krijimit arriti humbjen dhimbjen, tjetersimin e shkallmimin e vuajtjes ta kapercej ne alegro .
e ka analizuar kush kete …?

dafne me fal por nuk e hap linkun tend se pesonet qe ke permend nuk i njoh fare, e as du me i njoh, jam deri ne gryke me keto emra Mugosha e Miladin Popoviç e bjello dugme, dyshi jugosllavit, trimi i Dragobise, LNÇ e UÇK, Hashim Thaçii e Vasil Laçi, etj, vari trapin. Nuk del gje nga keto lloj muhabetesh, i kam te qarta te gjitha, po deshe diskutojme ne parim.

e pra , une e thash , une shprehi intelekt jo intelegjence , me vie mire qe dhe ju shprehet intelekt dhe nenkuptuat sa e gjere eshte gama e keti perkufizimi .
Kete e vlersoj tek ju , por intelekti im eshte me i formesuar sepse e dominoj arsyen karakterin ,egon ,une nuk etiketoj kurr ne jete ,kurr nuk fyej dhe mendoj qe mos pasja e keti kriteri nencmues me jep drejten e vlersimit ne tjetrin qe sado i formesuar te jete kompleksi i inferioritetit sillet rreth e rreth tij …

p.s.
kam degjuar kohen e fundit disa debate ne tryeza mediale rreth te drejtave te lgbt ne Shqiperi , aman more Zot sa kam qeshur , tuk e tuk e tuk e tuk kuku sa ne ekstrimitete mbronin lirine , mu tut e mi kqyr tash e te mbas , prandaj shkrimet me jevget qe kaq shume i silleni ketej ,lereni te qete … jane njerz me plot dinjitet si gjithe ne krijesat , hajdeni ma argetuese do te dukej vesi nese etiketohet si sinonim …

mbas ketij komenti te fundit, nuk pranoj te diskutoj as ne parim.

cilin e lexove ti te fundit , ma shkruaj dhe nje here …?

Tortura me e madhe per mu ne kohen e komunizmit eshte se me nje person te zotin ne profesin, te mire si qenie njerzore, te bukur, te ditur, te zgjuar etj, te gjitha te mirat i kishte, me i mire, me i ditur dhe me i bukur se une, nuk mund te flisja hapur per ca te verteta qe e rrezikonin, jo jeten e tij prej policise, por se rrezikonin qenien e tij si besim, sepse çdo besim qenësor mbeshtetet ne disa aksioma themelore, pa te cilat shembet bota e krijuar mbi keto aksioma themel. Prit, prit erdhi dita e katastrofes, dhe tani perseritet prape historia me burrat e mire qe jane edhe intelektuale t’mdhej revolucionare, por aksiomat e sotme nuk i prekin kurre, nuk ja ma bytha.
Jom tu prit katastrofen e ardhshme, ç’te bej, s’ka menyre tjeter, sidomos me muhabet interneti.

Kjo orgji e masturbimit patriotik eshte alibi e deshtimit ne drejtimin e shtetit .nese s’mundesh Ti bashkosh njerezit prej rritjes se mireqenies,uljes se korrupsionit e rezutateve te mira ,bashkoi nepermjet frikes e urrejtjes per armikun e perbashket.hidhu red meat si i thone kauret .
P.S muzika sllave mu me eshte dukur gjithmone fshatareske edhe ne kohen e Dulles kur gjithshka tingellonte me moderne se sa xhixhilerat e meselerat e radio tiranes .

1 Like

Alba, mbas renies komunizmit shtet-kombi eshte i deshtuar ne parim. Problemi tani eshte i kundert, qe deshtimi i shtetit ka krijuar aktivitete bandash qe hiqen sikur jane shteti i frikshem i dikurshem, por nje lesh nuk i ka frike ashkush. Tani e frikeshme eshte anarkia banditeske ne çdo fushe dhe ne çdo lulishte, te vjen andej nga nuk e pret.
Rasti bjello dugma dapadunga gunga gunga qe po diskutohet tani eshte tipik anarki, kush ta haje le ta haje, neser harrohet e fillon banditizmi tjeter, i here me Ramen kunder Berishes, pastaj kunder Rames, pastaj me Ramen kunder Berishes, pastaj me leshin e persheshin kunder leshit dhe persheshit, kush i ma men te gjitha kurverite politike 30-vjeçare. Po te kesh memorie se sa here intelektualet e mdhenj kane nderruar pozicionet, luan mënç. Zot na ruajte mend e krese!

Shume dobet o Nacionalist i 2021. Une perkundrazi jam i mendimit qe cfare jane Serb, Greke, Turq, Italian e Gjerman sduhet te shkelin ne Shqiperi e duhet ti hedhin ne det si ne 1920. Jeni vecse MJERANE skam fjale tjeter per ju. Ose ne rastin me te mire HIPOKRITE si pronari i birres PEJA qe u terhoq nga festivali nderkohe qe gjithe naten ben tregti me Serbin. Ikni ne proteste ne Korce e bashkohuni me Kujtim Gjuzin e 2 hajvane qe e shoqeronin.

Kur burrat e shtetit I thone njeri tjatrit “s’me han lulushi per ty” .edhe na ne kete blog kemi me shume etikete komunikimi😂

Te gjithe ata persone - jasht Peshkut dhe brenda Peshkut (90% e peshqeve ne histori te Peshkut) - qe kane thene qe Berisha eshte spijun malazes i serbit njesoj si Esat Toptani dhe Enveri, dhe nuk jane ngopur akoma se ngreni mut, le te vazhdojne akoma te hane mut njesoj kunder Rames se ka mut me tonelata rezerve per te fol edhe kunder spijunit te serbit qe do vije mbas Rames.

Ne e kemi problemin vetem me dylberat intelektual

ikuzicion ,qysh jam lodhe keto dite ( iden nuk e ke ) plus shatzat vizite , kujt me ju perkushtu me perpara …e qe kesh tuj thone ,hajt pasi shume kohe ndodheshim ne kordinata te ndryshme instiktivishte veshtroja kamerat ne handy ti shof cka po bejne ate moment . Nuk e ke iden cfare ndjenje te poshter filova te ndjej ne vetevehte .Monitoroja privatesin e tjetrit …! kur ju telefotoja nuk tregoja qe sapo ju pashe , dukej si rastesi e gjitha , dhe ata e pranonin si rastesi . shume here mendova sa qesharak jemi perpara forces supreme … sa te veshtire duhet ta kete Ai atje boten e privatesise se gjithe mases veq e veq,
Por dhe ne e dime qe Ai e dine , sikurse une e dija qe ata te mite e dinin … prandaj aktrimi eshte gjenialitet i ardhur nga perendia , Ska krijese ne toke me mend ne koke si qenje e natyres qe nuk ndjen e nuk kupton veteveten ,rrezikun apo faktorin e jashtem qe do ta perplas me boten e mbrendshme , eshte sens intutiativ qe i eshte dhene i pakontrolluar neve vdekatareve si mbrojte , e gjitha eshte mvaresi momenti deri ne cfare shkalle done te lodhe tjetrin duke i lene iden qe ne nuk dime asgje , me ra befasi , me shembi boten …Prandaj mendoj qe vertete torture ke perpjetuar por nashte, kemi intelekt dhe jemi qe ta veme ne sprove … ketu dallojme nga frymoret tjere …

edhe me lesbiket intelektuale qe rrine ne lulishte bashke me mamin e tyre.

Tragji-komedia e kesaj situate eshte se po ndodh ne nje kohe kur Shqiperia eshte ne flake ne kuptimin fizik te fjales , jo ate figurativ dhe debati mbi ahengxhiun serb po merr me teper energji se sa perpjekjet per te shuar zjarrin qe rrezikon ti djege te gjithe.