Goran Bregoviç(Горан Бреговић) në Korçë

djegia e shqiperise eshte nje fenomen lokal, dhe teper i perkoheshem, nderkohe qe ndodhemi situates te luftes planetare Covid qe perballet me mjete tragjiko-komike lokale, bile individuale. Merre me mend eshte duke e zgjidh Stalker me debate.

nje shembull per te treguar qesharaksine tragjike te gjithe perpjekjes per vaksinim te popullsise ku jane harxhuar miliarda e mbeshtetur mbi parimin qe te ndalet epidemia duhet vaksinuar nje perqindje e konsiderueshme e popullsise (ta zeme 80 %) qe te kete kuptim vaksinimi (dhe miliardat e harxhuara). Ne vendet e zhvilluara qe kane pare kjo eshte e arritur deri diku, ndersa psh ne Afrike ka shume vende ku vetem 1% e popullsise eshte e vaksinuar, e jane fqinj te Izraelit qe eshte vaksinuar 100% e popullsise. Praktikisht ne kete situate eshte vetem per te qesh, sepse ne kete menyre virusi nuk ndalet kurre, por qarkullon vazhdimish duke ndryshuar strukturen gjenetike e duke u fortifikuar vazhdimisht e duke u rikrijuar si rrezik i ri edhe per vendet qe jane vaksinuar. Dmth vendet e zhvilluara ja fusin vetes per vete faktin se jane te zhvilluara dhe kane pare :smiley:.
Dhe ne kete situate albanologet grinden me pellazget ne kulturen shqiptare (ku ka vetem shkencetare albanologe dhe shkencetare pellazge, nuk dine gje tjeter), e qe ne politike do te thote nderkombetaristet grinden me kombetaristet per bjello dugmen gunga gungen, ndersa ne Peshk do te thote lesbikja nderkombetare r.v. grindet me sufllaqistin pellazg delta.
2 bolet e Marlonit!

dmth nga do te shkosh ne bote e çfardo niveli kulturor te shikosh, gjithnje gjen prezent 2 bolet e Marlonit qe ndeshen midis tyre duke bo qef t’modh!

2 bole te malonit plus 2 fele te marlones bejne 22 bole dhe fele bjello dugma gunga gunga
:joy:

kjo çeshtje, eshte politizuar kaq shume, sa te vjen per te vjell,
kush do shkon ne festen e birres, e kush nuk do, nuk shkon ne festen e birres,

1 Like

Asht nje kosovar ktu pari qe kam pas respekt per te si komentues. I lexova nje koment, qe gjembi ja fshiu, me nje mllef per shqiprine ma te zi se i cetnikeve per Kosoven. Une per vete,edhe e kam shpreh ktu, mungesen e ndjeshmerise sone per dhimbjen e kosovareve ne raport me mardhanjet me serbet, por ky lloj reagimi i kosovarit te peshkut me perziu zorrt e barkut.
Shqiptaret e shqiprise kane vujt ku e ku ma shume se kosovaret nan serbi. Shqiptaret e shqiprise kishin anderr me majt flokt e gjata si kosovaret. Po te kishin nje pale xhinsa si te kosovareve dhe nje kemishe ngjit per trupi me dy xhepa me kapake dhe me spaleta si te oficereve, ishin ma garipat e katunit, po te kishin nje televizor me ngjyra ishin ne majen e shoqerise.
Kanalet e ish jugosllavise ishin rrubineta ajri lirie per ne. Aty ndicnim rock jugosllav, filmat e hollywood-it, sport dhe elektrik blue. Aty kemi pa John Belushin e blues brothers.
Edhe Radio Prishtinen e kerkojshim me male me ngju rockerat e Kosoves, c’eshte e verteta.
Keshtu u dashurum me Bjiele Dugme e Liepa Brenen, me Cibonen e Yugo Plastiken. Ca faji mund te kete robi se’admiron Deazhan Petrovic ne basketboll? Perse s’duhet me e peqy Djokovicin ne tenis, ( une s’e pelqej me qe ra llafi per shkak te karakterit jo si serb)
Kjo menyre e te pamit te gjanave nga kosovaret, qe asht vetem per konsum publik, pasi vete shkerdhehen para e mrapa per interesat e tyne me serbet,tregon se s’ ja kane dal te clirohen nga komplekset e tmerrshme si qytetare te dores trete ne raport me serbet dhe gjejne shesh me me vjelle gjithe ngarkesa e tyne psikologjike si pershesh per me ushqy sedren, ktu, me ne shqiptaret e Shqipnise, te pandjeshem per vuajtjen e tyne.
Mos pretendoni prej nesh qe te refuzojme cdo lloj serbi ne rruzullin toksor, kur ju te paret jeni qe qiheni ne byth per interesa te xhepit tuj, dhe jeni gati me i shkerdhy nanen shqiptarit te shqipnise, per hater te serbit ortak me xhepin tuj. That’s it!

1 Like

“I dashur mister, jam Edi Rama, kryeministër i Shqipërisë, ish-lojtar i kombëtares shqiptare të basketbollit dhe një admirues i vjetër i Sampdorias së Vujadin Boshkovit. E mora numrin tënd të telefonit nëpërmjet mikut tonë të përbashkët, Alexander Vuçiç. Folëm për ju dje në mbrëmje këtu në Novi Sad.

Kam dashur gjithmonë t’ju shprehja admirimin tim për egërsinë me të cilën po e përballoni armikun tuaj më të frikshëm të jetës, por edhe për t’ju thënë se pasi keni mundur shumë portierë direkt nga goditja e dënimit, ju me siguri jeni i zoti të mundni dhe hijen që është vendosur mes jush dhe portës suaj të së ardhmes.

E di shumë mirë rrezikun që mesazhe të tilla solidariteti mund të bëhen të mërzitshme për një kokëfortë si puna juaj, por ju siguroj se ky i imi nuk është një mesazh i kësaj natyre. Përkundrazi, është një shprehje admirimi antik.

Ju kërkoj ndjesë që nuk arrita t’ju shpreh më mirë ndjenjën e vlerësimit të lartë dhe simpatisë kundrejt jush, por nëse do duhej një dëshmitar, atëherë miku ynë i përbashkët mund t’ju sigurojë se, tashmë prej vitesh nuk ndodh asnjëherë që të mos flasim për ju si një figurë speciale në botën e futbollit.

Duke ju uruar gjithë të mirat juve dhe të dashurve tuj, nuk po ju bezdis më me shpresën se një ditë do t’ju takoj personalisht”, shkruan Edi Rama në mesazhin e tij për Mihajloviç.

PS. Btw, mihajloviqi gjate kohes se maskarave ishte regjistruar zyrtarisht si pjesetar i forcave te kriminelit arkan, qe pergjithesisht perbehej nga grupi i tifozeve te c zvezdes

Pushka top me kete campaign kondra te Gjatit .Po se cfare fitoni remains to be seen?!!

Asgje te vecante. Thjesht po mbrojme vendin tonë, Kosoven. Ate qe kemi bere gjithmone. E kemi mbrojte gjithmone edhe prej cetnikeve te beogradit edhe prej cetnikeve te tiranes. Instinkt i mbijeteses.

Dakord po si i thone kauret ;pick your battles.Ky debati mbi ahengxhiun serb eshte nje energji e harxhuar kot.Qofsha kabim po problemet me Serbine po perdoren nga qarqe te caktuara politike si tymnaje e alibi per te fshehur korrupsionin e keq qeverisjen e Kosoves .

Per cetniket e tiranes gjithmone keshtu ka qene. Ne te Kosoves nder shekuj u kemi rene cetnikeve te kulturuar e te pafajshem ne qafe per te fshehur korrupsionin.
Nga tirana gjithmone na keni keshilluar qe ujku eshte vegjetarian, kot i bini ne qafe e beni paranoja, por ne spo arrijme ta kuptojme ngaqe jemi primitive e te trashe.

Nashi ka plot nga nahija jone qe ndihen ashtu si thua ti por kjo nuk eshte e pergjithshmja ashtu si nuk jane e pergjithshmja ne kosove ata qe termin"shqiptare shqiperie " e perdorin ne kuptimin perbuzes.Po kete problemin e korrupsionit galopant ne Kosove nuk e kane shpikur shqipot e nahijes tone .Urdhno kete ciken nga Mitrovica qe po ngre zerin per kete pune:
Mos i jepni para! – Gazeta Tema

C’me duhet kjo cika e mero gelbazes? A t’i jap tash une ty nja 300 shkrime te saj, te ketij viti, ku Albinin e konsideron si te shenjte, patriot, te paster, VVne te vetmin shpetim? Edhe 300 te tjera, te saj, ku i ndryshon qendrimet sipas sezones e fustanit qe veshe?

Heminguej ka bere nje roman (per mu me i miri) me titull “Perse bien keto kembana”, te cilit i ka bere nje sqarim ne forme paragrafi-nentitull, me pak a shume kuptim: “Per ty bien or trap veshegjate qe degjon dhe kujton se nuk ke per te vdek kurre, por do te vije nje dite qe keto kumbana te bien edhe per ty”, ne kuptimin qe edhe ti do vdesesh nje dite, pranej mos u nref kot.

Un si kopjac qe jam, dhe hajdut interneti, e kam kopjuar titullin e Heminguejit dhe modifikuar per epoken postmoderne. Po shkruaj nje liber me titullin: “Perse trokëllijne keto bole” dhe me paragraf sqarues: “Per ty or loqe qe tundesh e shkundesh sa majtas djathtas, sa nga jugu ne veri … etj etj”.

alba, ti be si te duash, por meqe nganjehere ben muhabet me mu per ti pas te sqarume gjerat aq sa mund te jene te sqarume gjerat ne bordello kriminale. Nuk ka asnje dallim midis machitewa dhe Arbanit (po marr nje kampion perfaqsues nga Shqiperia), perveç pashaportes, te dy jane ne gjendje krimi ordiner, ç’eshtjen e Kosoves dhe Shqiperise ne kete rast, dmth çeshtjen politike ne pergjithsi, e kane si pretekst per te krime verbale per te nxjerre marazin e tyre, meqe ne peshk vetem ky lloj krimi mund te kryhet. Motivet persa jane ne kete gjendje, eshte pune e tyre, ne s’kemi si e dime dhe s’ka ç’na duhet. Mund te kene arsye te forta per kete, por nuk eshte taksirati jone te paguajme per te tjere. Un e kuptoj qe ti ke deshire te besh i dor muhabet, edhe un e kam, por ka nje kufi ne çdo gje.

Per ke bien keto kambana eshte nje metafore e bukur per ngjarjet ne Afghanistan.Nese shba ia mbath nga Kosova serbi kthehet prape e ahengxhiu serb do te jete the least of their worries .ky traplliku I terheqjes nga Afghanistan qe beri Biden duke cuar dem $1 trillion e mijera jete te humbura e te shkaterruara te ushtareve do ti frimezoje serbet te fitojne sa me teper kohe derisa amerikanet te merziten e tia mbathin nga Kosova .Kurti ben mire te mos kruhet me mbrojtesit e tij te vetem e ta pregatise vendin per kete skenar qe mos ndodhte kurre .keto nuku jane kohera per ta hedhur shurren perpjete ne debate mbi ahengxhinjte .

Siç e kam thene edhe here tjeter, sa me teper kalon koha, aq me teper vihen re parale historike mis Perandorise Romake dhe Perandorise Amerikane. Bëma e fundit e perandorit Biden Bolethari eshte tepke veprimet e perandoreve te fundit romake qe leshonin nje nga nje vendet periferike te perandorise, te pushtuara me shume mund dhe sakrifica e duke justifikuar largimin nga pikpamja financiare e lloqe te tilla te ngjashme. Ne fakt Roma e kishte humbur shpirtin e saj (besimin ne perendite e saj),;keshtu e kane keto pune, ne fillim humb shpirtin, pastaj trupin (tokat, paret).

1 Like

Te organizoje Mukjen thu ti :joy:

Fuck if I know si I thone kauret.pergjigjet se si duhet te veproje nuk i kam por edhe keto gafurrjet si pellumb i shkruar qe do te shpetoje shqiptarine nuk te cojne gjekundi .rruga per te fituar respektin e perendimit eshte progresi teknologjik e shembujt e vetqeverisjes se mire .serbet command me teper respekt se ne sepse Beogradi edhe pas bombardimeve duket si Vjena ndersa prishtina e Tirana si Kandahari .

nuk ka pergjigje ne epoken postmoderne, levizjet jane fatale si ne shah, kush e kupton fundin si shahist qe llogarit deri njezet levizje, largohet nga loja, e ne loje ngelen vetem ata qe luajne shah si pensionistet ose magazinjeret, shohin vetem levizjen qe behet aty per aty: “ta hongra ushtarin!”, “ma hongre torren!”.

Historia ne meson trokellimen e boleve e Marlonit, edhe ne kohen e luftes dyte ishin dy bole qe trokelliten me logjiken, qe, sidoqofte, ne mos njera, tjetra do fitoje. Dhe fitoi bolja partizane, humbi bolja balliste. Po e njejta gje edhe sot, luhet me dy bole, por ka shume mundesi qe kesaj radhe te humbin te dyja bolet, jane te dyja te humbura dmth. Ka te re ne kete diell, edhe Bibla ja fut pordhes ngandonjehere.

kemi 108 vjet shtet i pavarur .perkunder qarjeve tona se na e kane fajin intrigat e te huajve , gjithmone kemi patur perkrahjen e nje fuqie te huaj te madhe ,austro-hungaria , italia, BS, kina , SHBA, BE e per 108 vjet kemi bere nje mut te madh ne ndertimin e shtetit.Ka ardhur koha te bejme pietjen e sinqerte :What the fuck is wrong with us?