Hapet Shtëpia e gjetheve - muze i përgjimeve të Sigurimit

Shtëpia e gjetheve u hap dje në Tiranë, një muze kushtuar metodave të përgjimit dhe hetimit që Sigurimi i shtetit përdorte për të kontrolluar popullatën gjatë diktaturës. Hapësirat e muzeut janë konceptuar nga arkitektja italiane Elisabetta Terragni, me ndërhyrje minimale, për të ruajtur pamjet dhe ndjesinë që kjo shtëpi përgjimi ofronte sa ishte vërtet e tillë. Në muze gjenden mijëra objekte origjinale të përdorura ndër vite nga agjentë të sigurimit.

Fotografitë: Joni Baboçi.

  1. Bravo dizenjatores dhe penicilines qe ju kane hap shtepine per keto foto te zgjedhura. Nuk ka shkrujt Fariu ndonje artikell per kete eveniment?
  2. Po noi ekspozite, te qujtme Pergjim 2.0, me foto grekesh e izraelitesh qe sjellin mjete pergjimi e kundra-pergjimi, per llogari te politikaneve e mafiozeve pas 90s, nuk do te hapin?

Perkthimi ne anglisht qysh a… se do revoltohen byrazerat per nivelin e anglishtes e ku do futet Rilindja.

Eshte dhe lista me emrat e fuksave 5 lekesh atje?

2 Likes

Po. Kishin vu edhe Gramozin me pikçër :slight_smile:

Mysybet eshte I nivelit Te klases se peste "the house of leaves ":smile:

Ish sekretar partie, ish Ministër i Brendshëm, Gramoz Ruçi qe është sot në krye të grupit parlamentar të PS dhe numri dy i parties më të madhe në pushtet eshte vene si aureol mes figurave te piramides se pushtetit komunist dhe jo per krimet e tij ndaj popullit te vet.
Ky projekt ishte i dyshimtë qe kur nisi dhe rrugëtimi i tij deri sot ka vërtetuar këtë. Ideatorë, zbatues e financues te tij janë ne konflikt interesi me këtë projekt ose me mire te themi qëllimin zyrtar te tij. Kryeministri Rama , ministrja Kumabro , zbatuesi Shehu , Drejtori përkatës në ministri Puto etje janë drejtpërdrejtë pinjoll te drejtpërdrejtë autorëve të krimeve te luminizmit . Paneli dhe ne bilancin e këtij projekti nga emrat ishte një pjesë e byrosë politike te PPSH. Ne këto kushte nuk besoj se ka shqiptar normal qe beson se këta duan te tregojnë e dokumentojnë historinë e vërtetë te krimeve te sigurimit e komunizmit që do te thotë historinë e krimeve te përdhesve te tyre politike e gjenetike . Mendoni qe krime te tilla si varja e Havzi Nelës me firmën Kristaq Ramës , pushkatimet pa gjyq , masakrat e Mirditës , e Shkodrës e Postribës e Zhapokikës apo kampet e shfarosjes se Maliqit , Tepelenës , Burrelit etj me firmën e Mehmet Shehut , gjyqi special me dëshminë e Arben Putos , vdekjet nga uria e mjerimi e sëmundjet te grave pleqve e fëmijëve në kampet e internimit me firmën e Prio Kondit do te jenë pjesë e këtij “muzeu” me këta autore te projektit ?

1 Like

Cfare Monstrash e drejtojne Partine Socialiste te Shqipnis!

Ne fakt sipas zhargonit te perditesuar nga presidenti i Amerikes, keto nuk jane Monstra se tu thuash monstra ketyre iu behet qefi, keto jane Losers!!!

Evil Losers!!!

1 Like

E nese atehere kishte vetem tek ne si kjo shtepi pergjimi, sot ka ne te gjithe boten e zhvilluar. Ka qene largpames Enveri!

Duhet quajtur Muzeu “Gramoz Ruci”

1 Like

As kaq nuk beri PD per te treguar qe eshte shkeputur nga komunizmi, edhe pse ka kryetarin e saj 25 vjet anetar te PPSH, ka mbledhur gjithe ish komunistet qe nga Lefter Xhuveli e deri te Kastriot Islami, dhe vodhi bashkine Tirane me mbeshtetjen e PPSH-s aktuale per t’i dhene qytetareve kater vite fatkeqe paralize.

doni të thoni që tani nuk ka shtëpi me gjethe fiku ?? apo tani fuksat janë dixhitalë!!
që kur është krijuar njërëzimi e në vazhdim ka patur gjithmonë fuksa,bile tani ka më shumë! ja,kapua psh është alamet fuksi digjital! na sjell edhe citatet e partisë ,madje!

DOSJET kur do hapen. Ato qe sula i mbate te sirtari… ato dum me pa.

1 Like

Me shume se muze dokumentues historik, te krijohet ideja e nje improvizimi artistik. Nga keto fotot e vena nuk shoh ndonje objekt domethenes qe vjen nga koha (pervec asaj dares ne kuti xhami) - shoh ca kartolina te kohes, dyshemeja dhe ato dritaret e zena me mur te pasuvatuar si dhe nje tufe radiosh e regjistruesish qe nuk e kuptoj c’duan te thone kur i shoh te mbledhur bashke ne nje dhome. Duket sikur eshte nje magazine dhe po u behet inventari

Muze i mirfillte i kundert me kete qe duhet te ish ky, ka qene ai te ministria e brendshme. Me fotot e Hamit Matjanit kur ish kap, te Xhevdet Mustafes te mbuluar me gjak etj

1 Like

Po mire ky Kastriot Islami, persa kohe ishte me PS-ne ishte burre i mire, tani qe kaloi me pd-ne per ceshtje interesash qenka burre i lig?

Me duket se kjo ka qene vetem per pergjime, jo per tortura.

aha gjembi nuk e kuptove kunjin kesaj rradhe, megjithse nuk eshte tamam per ty si e sherbimit sekret amerikan qe merret me çeshtjen: kush e ka pallu Torren?

kape edhe ket fuks 5-lekshin tjeter, edhe per faktin se monedha ka nje bukuri te veçante.

1 Like