"Harvey" bashkon Amerikën ?!

usa
fotolajm
harvey
hurricane

#143

Parate s’po i merr JJWatt qe duhet ta mbeshtesin ose duhet te jene fansa te tij qe te kontribojne , jane per Harveyn.

E kisha fjalen ne pergjithesi, qe jane shume para po prap te konsiderosh pasurite e sportisteve aktoreve e biznesmeneve s’jane asgje 18 milion , sipast teje 18 milion i paska mbledh populli i thjeshte :stuck_out_tongue:


#144

Ta thashe edhe nje here qe biznesmenet, sportistet, te pasurit jo te gjithe dhurojne tek fondi i JJ Watt. Shume prej tyre dhurojne personalisht ose nepermjet fondacioneve qe kane krijuar vete, ose neper fondacione/OJF me te cilat kane marredhenie qofte biznesi qofte sponsorizimi. Krahasimi yt se sa para kane te pasurit dhe sa ka mbledhur JJ Watt nuk ka shume kuptim. Watt firmosi kontrate 100 milione me skuadren e vet, s’domethene qe duhet te jape gjithe parate e tij. Ai 200 000 e kishte qellimin fillestar, por njerezit dhuruan me shume. Ai gjithashtu po e ben per PR se i pelqen nje cike publiciteti, sidoqofte eshte perpjekje e admirueshme. Edhe po, parate tek nisma e JJ Watt jane dhuruar kryesisht nga njerez te thjeshte, jo te famshem.


#145

Bravo i qofte, po te kurseje ndonje lek se po vjen Irma me Josen :stuck_out_tongue:


#146

Xhimi Fallon paska dhuruar 1 milion te fondi i JJ Watt. Nderkohe Beyoncé, Xhorxh Kluni, Xhulia Roberts, Opra dhe te tjere do bejne nje telethon. Do kete dhe ndonje koncert kantri besoj. Keshtu vene keto. Per ato kompanite e tipit Halliburton dhe Koch Industries s’po degjojme gje, po mbase AC/DC di me shume si i brendshem qe eshte.


#147

Ato nuk i njoh , mbi te gjitha une s’jam ne Amerike , keshtuqe ndajini vete kush ka shkuar per qoke ne Houston e kush jo :stuck_out_tongue:


#148

Arriti 27 milione ky fondi se e kishe merak. Hiq disa donacione te medha (6 milione te pakten) dhe duke llogaritur qe jane mbi 188,000 veta qe kane dhuruar, i bie afersisht 110 dollare/person. Ja pra qe jane njerez te thjeshte qe dhurojne.

Sipas perllogaritjeve te deritanishme, uragani Harvi do jete fatkeqesia natyrore me e kushtueshme ne historine e Amerikes, me totalin e demeve qe arrijne ne 190 miliarde dollare. Njerezit nuk kane faj, por jane politikanet qelbanike te tyre si tipat e Ted Cruz qe votojne t’i heqin fondet FEMAs. Tani qe ju duhet FEMA government is good. Edhe ai 190 miliardeshi do shtohet se do gjejne rastin te futin pork money. U hap thesi tani.

Te shohim c’do ndodhe ne Florida me Irmen, mbase e merr ate Mar-a-Lagon e degdis ne Misisisipi. Do hapet thesi dhe per Irmen, demet qe do t’i behen rezortit te Trampit do t’i paguaje qeveria.


#149

Ska gje se dhe per pak e plas naj kapsolle ne Korene e Veriut dhe vershojne bilionat nga te gjithe anet :stuck_out_tongue:


#150

u bo amerika shkret si shqypnia