Hebraizmi dhe helenizmi (Pjesë e parë)

#21

me cilin e ke se nuk te mora vesh?

0 Likes

#22

Ka pas qene njoni qe shkoi ne mal dhe u kthye ne fushe me 10 urdheresa.
Urdheresa e pare ishte:

1) Nuk do të kesh perëndi të tjera para meje.

Pjer, po e gjete, kush o ky njoni? dhe kur ka qene ky njoni, para ne kohe apo pas Jezuit?
(nuk eshte nevoja me qene ekspert me e gjet)

0 Likes

#23

kur kemi patur në krye ca salinj se më parë ka patur çeçua biçak! mgjt unë ju referova procesit asimilues që fillon me shkëputjen nga përkatësia kombëtare dhe ruajtjen në fazë të parë të përkatësisë periferike,krahinore deri zhbërjen graduale të saj nën preteksin e një identiteti të ri shtetëror. ky proces i ‘‘kosovalinjve’’ është provuar më parë me arvanitët prandaj ta thashë se mos bën vaki dhe e kupton.

0 Likes

#24

E pata me kete gallaten “çifutet jane veshur si çifute qe ne te mendojme se jane palestineze; greket jane veshur si greke qe te na duken si vllehe”.

0 Likes

#25

vetem se nuk eshte gallate kur e peson vete ne kurriz, si psh ne variantin:

kosovaret jane vesh si shqiptare qe t’i duken shkjaut si amerikane!

0 Likes

#26

Po diskutohej per identitetin e hebrejve dhe grekeve.

Pse duhej te permendje kosovaret ne kete diskutim?

Apo vlen, megjithate, edhe per ty ajo “s’durohet qeni pa hanger mut”?

0 Likes

#27

kte muhabet e bej qe te dale e qarte se grek, hebre, kosovar, luksemburgas, qen bir qeni e çfardo lloj emertimi genetik qofte nuk durojne dot pa hanger mut nese nuk kuptojne shija e mutit eshte e njejte pavarsisht nga emertimi genetik i noflles qe pertypet. Vetem atehere mund te pushojne se ngreni mut, e mund te hajne shqip.

0 Likes

#28

Nuk ke nevoje me u hap bythsh e me dhane pergjigje haparesh, prej adamit kah hebraizmi e te kosovari (kot, vetem pse komentova une).

Ose, hapu more, vazhdo hapu bythsh, po mos u anko per marlonin pastaj gjithe kohes.

0 Likes

#29

jo kot pse komentove ti, po pse ti komenton kot me kot, e kur te kerkova sqarim, komentove akoma me kot.

Por komenton ti apo nuk komenton, nuk ka pike rendesie per problemin e shqyrtuar qe ne esence eshte i njejte. Dhe problemi eshte ky:

qe nga koha e Ademit dhe Havase, greku, hebreu, palestinezi, shkjau, kosovari, luksemburgasi, amerikoni, kinezi e kushdoqofte rob tjeter qe i rendon botes, i eshte hap bythesh Marlonit, perpelitet te shpetoje nga Marloni dhe ankohet gjithe kohen per Marlonin.

0 Likes

#30

Per komentin, kot a plot, pergjigju komentuesit, bile ne rastin me te mire pergjigju komentit, i tille cfare eshte nese veç don me u pergjigje, e jo kosovarëve e kosoves (kur s’kane te bejne aspak).

Meqe e njeh kaq mire edhe kontekstin e nje luksenburgasi (sic!), A e din cka i ka thane luksemburgasi dajes se vet luksemburgas per kusheririn e gjyshit te tij luksemburgas?

0 Likes

#31

Me ndje po nuk e kuptoj dot dallimin mes se vertetes reale dhe asaj surreale. Tani te besh krahasime e paralelizma futja pordhes, te Hitlerit me shtetin e Izraelit, mund te besh, po me mire ruaji energjite per perfaqesuesin e kombit te perzgjedhur kosovar.

0 Likes

#32

nese kosovaret dhe Kosova, sigurisht edhe Shqiptaret (qe jane me superiore si shtet ame :stuck_out_tongue:), nuk lidheshin me helenizmin dhe hebraizmin, atehere une nuk merrja mundimin te shkruaja per kete teme qendrore.

Pra çeshtja kosovare ka te beje shume me kete teme, sepse çeshtja e kombit fillon me çeshtjen greke dhe sidomos hebraike ku del se çeshtja kombetare eshte çeshtje providenciale. Pra modeli kombetar origjinal eshte hebreo-helen, pra palestinezi, shkjau, kosovari, luksemburgasi, amerikoni, kinezi e kushdoqofte rob tjeter qe i rendon botes kane kopjuar kete model duke dhene variante te ndryshme.

Kurse reagimi yt i perseritur kushedi sa here, qe çeshtjen kosovare e konsideron çeshtje private trajtuar vetem nga ty ose vetem ti jep lejen ta trajtojne te tjeret, duhet te jete nje shenje e sigurte e Providences qe kombi ka marr fund me t’tana, e ka ngel ne shesh te burrave vetem Marloni.

0 Likes

#33

i gjithe kuptimi i ketij muhabeti eshte se nuk mund te besh dot dallimin midis asaj qe eshte reale dhe sureale, nga çdo pikpamje qe ta shohesh çeshtja e kombit tani rezulton absurde. Kete e deshmon me mire se çdo tjeter nje koment fantastik siper i deltes pa dhom qe, me supermjeshteri artistike te nje deshperuari per fatin e kombit te vet, perzjen bashke konceptin e krishtit, hebraizmes, helenizmes, ortodoksise, agimit te arte, kosovareve, avranitesve, muçnananos, etj.

Tani po qe i zoti si e interpreton ti, pa ja fut pordhes, paralelizmin midis hebrejve qe e mbanin veten per “popull i zgjedhur”, dhe popullit gjerman hitlerian qe gjithashtu e mbante veten per “popull i zgjedhur”?

Kjo pyeje eshte ekonomike, nuk harxhon energji kot, sepse i jep pergjigje njekohesisht edhe perfaqsuesit te kombit te perzgjedhur kosovar.

0 Likes

#34

qe ku e ke komentin fantastik te deltes pa dhom:

0 Likes

#35

Pikerisht ketu konsiston reagimi im. 100 komente nuk e permend fare kosoven e kosovaret, ne momentin e pare qe komentoj une ti merr shembull kosoven (athua se eshte ceshtje private e imja).

Sa i perket a ka marre fund kombi me t’tana, na ty te kemi etalonin e kombit. Po the ti, ka marre fund.

Nje thes me oriz ishte rrezuar pertoke ne nje fshat kinez. Kjo dmth qe kombi ka marre fund, marlonin e ka ngamrapa.

Poashtu raportohet se ne polin e veriut nje pinguin kishte rreshqitur teksa po ecte neper akull. Edhe kjo eshte e sigurte qe kombi ka marre fund me te tana dhe se marlonin e ke ngamrapa.

S’di a e njeh ate personazhin qe ishte i bindur se shampoja e xhamave sheronte 99.9% te semundjeve?

Njoh edhe une njerin qe eshte i sigurte se me marlonin ngamrapa shpjegohet 99.9% e historise ekonomise filozofise politikes arkitektures bujqesise se njerezimit.

0 Likes

#36

Nje zot nje bashkshort thote? Nderkohe qe letrat e semiteve lejojne poligamine e si shembuj japin qe nga Abrahami, Jakobi, Davidi, Solomoni etj etj Nderkohe qe semitet i rreshtoje grate edhe sot si veturat.
Nje zot nje kulture unike thote; po kulturen e kujt? Ky qendrim kafsheror akoma mban raketat ngrehur mes Indise, Pakistanit e Bangladeshit. Nje qendrim i tille primitiv akoma mban raketat ngrehur mes Saudeve e ish Persve. Nje qendrim i tille, si nje gozhde nastradini, terheq boten e te ardhmes drejt halese se te shkuares, konfliktet e pafundme te lindjes se mesme.

Te kish nje zot, do i kish shuar keta viruse qe akoma e kesaj dite infektojne mendjet e njerzve me praktika e qendrime nga me kafsheroret e makabre.

Shofero, parkoje ke idiotsite klasike.

0 Likes

#37

O bamje parkoje tek bordello, afer motoçikletes Marlonit ku kan parku jevgjit e infektu me AIDS ngambrapa kombit, se aty e ke Fundin e Historise.

0 Likes

#38

edhe markësizma është krishterizëm pa zot! baba kanë çifutizmën. helenizma ka pjellë kombëtarizmën,por baba kishte pellazgjizmën. çifutizma dhe pjellat e saj, kanë ndërkombëtarizëm,shtëpizëm(ekumenikos,universal),komunizmën ,antiracizmën,përbotizmën , që i kanë shumë shumë qejf shqipot e lodhur!
helenizma,pasi erdhi natën nga beiruti me fenikes që të bënin fresk , u fut te oborri i pellazgut,dhe i tha- të mirë e ke shtëpinë zotrote,gjynah të ta prishë gjermani! po unë si kam bërë gjë ,tha i ziu(i bardhi në këtë rast)! po të mësosh gjuhën time s’të bën gjë gjermani- i tha fenikasi. unë do them e ti do bësh, ok?? po ok bre lalkë !

0 Likes

#39

ku ka ndodh kjo, ne Kosove? :smiley:

0 Likes

#40

Mos valle marloni kishte prejardhje kosovare qe te fjeg bytha kaq shume? Problemine ke te cilesia e gjalpit, spo fakti qe te pelqeu?

0 Likes