Hebraizmi dhe helenizmi (Pjesë e parë)

#41

Keto tema pervecse per te mesuar rreth tyre, te mesojne edhe qe ne shqiptaret jemi fshatare rreth kultures dhe fese ne pergjithesi.

Dhurate nga themeluesit e shtetit te pare ateist ne bote.

0 Likes

#42

injoranca eshte pasoje e maskarallikut, ka nje nderlidhje midis keqdashjes dhe injorances. Bile eshte e njejta gje, sepse injoranca e vertete nuk eshte mosdituria intelektuale enciklopedike, por eshte perçmimi i tjetrit dhe perbuzje e urtesise. Nje katunar i paditur intelektualisht mund te jete shum mire i urte, gje qe eshte virtuti kryesor.

Me mire nje katunar i urte se nje intelektual i shquar qe e ka marre Marloni para ne motoçiklete.

1 Like

#43

Keta qe llafosen per hebraizmin dhe helenizmin me kujtojne qafekuqet e amerikes qe kuvendojne per aferat boterore pa qene ne gjendje te dallojne kanadane ne harte.tiku u jep xhevap njerezve qe s’kane haberin per cfare flasin .

0 Likes

#44

o Korrikse, thuj nonji gjo edhe ti per Marlonin, se njela vetem un duke fol qe ka pas 11 kalamoj legjitime me gra te ndryshme dhe 17 kalamoj ilegjitime, dmth 17 kopila ferrash, dmth 17 pretendente per artiste t’mdhej:

Te pakten te flase Stalker per Marlonin, t’i shpjegoje o-Bamjes qe Marloni e mban raketen gjithnje ngrehur kunder Kiarostamit:

0 Likes

#45

fol tu befsha.

0 Likes

#46

Duket se nga bordellot ke dale e vec ne bordello mund te perfundosh. Keshtu e ka historia, tragjedi e farse.
Maskaralleku nuk di ti pergjigjet ndryshe tragjedive njerzore, vetem me tragjedi te tjera, dhune e gjak.

0 Likes

#47

You’re going to hear about wars, actual wars and rumoured ones; make sure you don’t get alarmed. This has got to happen, but it doesn’t mean the end is coming yet. 7 Nations will rise against one another, and kingdoms against each other. There will be famines and earthquakes here and there. 8 All this is just the start of the birthpangs.

0 Likes

#48

O Bamje,
maskaralliku njerzor, para se te konsiderosh ne nivelin planetar (gje qe nuk ke byth ta trajtosh me ndonje shkrim), osht duke te dale prej hunesh me komente ofenduese prej maskarai qe sulmon pa pike arsye dhe ne menyre te poshter duke i ra tastjeres per disa minuta, nderkohe qe tjetri ka harxhuar disa ore per te shkruar artikullin.

0 Likes

#49

Une nuk merem me robt e shpise: ta kam per mendesine. Ashtu je gatuar, dhe shkon nga shkon aty perfundon, te bordelloja.

Fakti se ke shkruar nje pacavure te rradhes nuk e ben me pak pacavure.

0 Likes

#50

Ti nuk e din ku ku jam gatuar un, ashtu si un nuk di ku je gatuar ti. Me fjale te tjera, se si i ke robt e shpise ti, bordello apo jo, nuk e di, s’kam nga ta di, e nuk me intereson ta di. (shpresoj qe edhe per ty te jete keshtu ne lidhje me mua). Ndesa Marloni i ka marre neper goje vete robt e shpise te vet, meqe i kruhet vete te jete person publik dhe te kete autobiografine e vet ne Wikipendia.

Ndersa referuar se çfare ke thene me vite ne kete blog, perseris duke theksuar referuar vetem e vetem fjaleve te komenteve tua, rezulton mese e qarte se mendesia jote eshte mendesi e bordellos. Ti ne jeten reale mund te jesh edhe nje murg ne manastir, por ketu ne blog vlersohesh dhe gjykohesh vetem e vetem per çfar thua.

Refereruar vetem e vetem çfar un kam shkruar dhe komentuar ne blog, rezulton qe kam mendesine e antibordellos dhe antiraketes, kunder raketes se Marlonit, kunder raketes se çdonjerit dhe kunder raketave te çfardolloj fuqie imperialiste.

Per ty shkrimet e mia rezultojne paçavure, ne rregull, nuk ka asnje problem me shkrujte nje koment me fyerje dhe shpifje kunder çdonjerit qofte, rrapadap rrapadap bjeri tastjeres, edhe nje koqe analfabeti e ben. Perderisa ti nuk tregon me fakte se ku kam shkrujt une pro bordellos dhe pro raketave, deri atehere te hyfshin ne mythe te gjitha raketat imperialiste te botes, myslimane apo krishtere qofshin, bashke me penisin publik te Marlonit, e ngelsh me barre e na shtofsh kopilat e ferres ne bote.

0 Likes

#51

E ke ndryshu 4 here, ke me? Ti prap te familja? Do e kesh plag se gjuha aty shko, po nuk ta kisha te familja, per te dyten here kjo. Une te mendoj nja 70 e kusur vjec ty; e normalisht nuk mund ti vej faj prinderve te tu per gomarlliqet qe shkru ne peshk. Nuk gjykoj prinderit per fajet e te bijve, e as anasjelltas.

Njeriu deri diku eshte edhe viktime edhe bashkfajtor i keq formimit te tij te hershem; e raporti ndryshon me nivelin e perpjekjes per te ndryshuar. Ligesine, persekutimin etj gjeje vete se ku i ke marre, (bordello-tragjedia jote kjo); roja me pishtar, pergjimi celsave te “marloneve” te botes pas kaq viteve jete si njeri i lire eshte bordello -farsa jote.

Une po prezantohem me sica, jo me bamje. Nese mendon se kam ardh me emer tjeter por jam perpjekur e kam deshtuar te ta hedh ty qenke per te ardhur keq.

Ca me tej, une mund te jem murg e te jesh murg nuk eshte as gje e mire e as gje e keqe. Te jesh murg eshte zgjedhje, dhe eshte OK per aq kohe sa nuk je murg me pishtar, kamera e mikrofone duke i shkuar pas topeve te marloneve te botes e te perpiqesh ti konvertosh ne murgje si ty. Te jesh tip bordelloje nuk eshte problem pervec se kur vete fjala e vine e ta hypin ty, pa deshiren tende. Do jem i pari qe do i them marlonit ti zbrese inkuizitorit. Nuk ka ligesi me te madhe se sa te meresh me punet e jeten personale te te tjereve. E duket qarte se vetem me ate di te merresh.

Une u mora me surrogaton qe ke nxjerre ne balline, dhe te tregova qarte se ku i ka vrimat. Dhe jo nuk i meshova tastieres minuta, vetem disa sekonda. Lexoj e shkruaj shume shpejt.

Dhe qe te ta heq mundesine ta ndryshosh me shkrimin qe e paske pasqyre te shpirtit, po e ciltoj ketu me poshte:

“Per ty shkrimet e mia rezultojne paçavure, ne rregull, nuk ka asnje problem me shkrujte nje koment me fyerje dhe shpifje kunder çdonjerit qofte, rrapadap rrapadap bjeri tastjeres, edhe nje koqe analfabeti e ben. Perderisa ti nuk tregon me fakte se ku kam shkrujt une pro bordellos dhe pro raketave, deri atehere te hyfshin ne mythe te gjitha raketat imperialiste te botes, myslimane apo krishtere qofshin, bashke me penisin publik te Marlonit, e ngelsh me barre e na shtofsh kopilat e ferres ne bote.”

Te shkruash pro mendesive te mykura eshte te nxisesh rraketa; sepse ato rraketa sot egzistojne vetem per arsye te nxitjeve te mendesive te mykura nga njerez si ty.

0 Likes

#52

shko or idjot qe ne fraze te pare duket se je idjot e nuk kupton qe po them qe s’kam gje me familjen tende sepse familja jote nuk shkruan ne Peshk, por shkruan vetem ti idjotlliqe dhe maskaralliqe.

Ti ke hall se une merrem me te tjeret, po ti çfar ben gjithe diten ne Peshk duke pergjuar mbas brimes se çelsit se çfar ben Berisha e Rama dhe familjaret e tyre?

0 Likes

#53

Pergjo ketu ne brimen e bythes se Marlonit se si shkencetaret iluministe jane kunder mendesive te mykura fetare qe prodhojne raketa berthamore:

0 Likes

#54

Në këtë periudhë (periudha aksiale) bëhen bashkë fakte nga më të jashtëzakonshmet. Në Kinë jetuan Konfuci dhe Lao Zi, u hodhën të gjitha prirjet e filozofisë kineze, medituan Mo Zi, Zhuang Zi dhe shumë të tjerë. Në Indi u shfaqën Upanisad-ët, jetoi Buda dhe, njëlloj si në Kinë, u eksploruan të gjitha mundësitë filozofike deri edhe skepticizmi dhe materializmi, sofizmi dhe nihilizmi. Në Iran, Zarathustra propagandoi vizionin emocionues të botës si një betejë mes të mirës dhe së keqes. Në Palestinë u shfaqën profetët, nga Elia tek Isaia dhe Jeremia. Në Greqi u shfaqën Homeri, filozofët Parmenidi, Erakliti dhe Platoni, poetët tragjikë, Tuqiditi dhe Arkimedi. Gjithçka që këto emra nënkuptojnë mori formë në disa shekuj pothuajse në të njëjtën kohë në Kinë, Indi dhe Perëndim, dhe asnjë prej këtyre rajoneve nuk dinte kurrëgjë për të tjerët. Risia e kësaj epoke është që në të gjitha këto të tre botët njeriu bëhet i vetëdijshëm për Qënien në tërësinë e saj, për vetveten dhe për kufizimet e tij. Njohu tmerrshmërinë e botës dhe pafuqinë e tij. Formuloii pyetje radikale.

Karl Jaspers, Origjina dhe objektivi i historisë, faqe 2

0 Likes