Hiqen vizat për kinezët për të hyrë në Shqipëri

Po cer thua? Me te shkalluarit merresh ti? Chin Chinet per ndertime infrastrukture kane parakaluar Ameriqine, apo nuk kane edhe fonde investimesh shume joshese qe u jargavitet ti terheqe gjysma e vendeve te botes. Fatkeqesisht na shohin si njerez me bisht dhe nuk vijne tek ne keshtu qe une tallem kur u ngjall frike vershimi kinez. Nuk vijne investimet kineze e turistet kineze sepse nuk jemi TERHEQES per te investuar.
Me koqon, Nerenxin e Dakon do e bitisim turizmin plus edhe lopcaret emigrante qe kane pasur sukses ne Greqi e Kalabri me dhente

E kishim nje rast te arte ne vitet 70 me ta.mao ce duni na jepte dollaret lume ne shkembim i varfri vetem ca furce te tipit “o mao ti je me i mencmi botes “ donte .llafet jane pa para e ta do mendja qe Kjo do te ishte no brainer.mirepo as kete s’ishin ne gjendje te benin shqipot.dulla i dergon maos nje leter 19 faqe ku e bente rezil se kishte pritur nixonin ne kine pa u konsultuar me te me pare .flasim per pellazge qe fluturojne me prase ne kuptimin e plote Te fjales .

I morem nja 2 miliard dollare si lypsare qe ishim e nuk ju a kthyem me. Bom edhe nje thiatro Furrnalta ku tregonim superioritetin ton Pellazgian ndaj rraces inferiore kineze, ja kshu eshte edukuar brezi yne i ri, Lipsar per dallaret e chin chinit por krenare se jemi ma te fisem e me kyltyre te lashte.

Termine e Dulles “kinezerira” e perdorin rendom te mencmit e tirones.ata jane populli i konfucit ,5000 vjet qyteterim I dekumentuar ,keto pellazget pasardhes Te barinjve qe nuk dihet hala nga jane erdhur iu nxjerrin gjuhen.tobe ekstrafukurallah

Ne jemi njerez qe hame kafshe e peshq qe rriten ne rrethana burgu e torture?!

S’e kuptoj kete lol. Cfare kane te keqe?

Jo kush tha qe jemi njerez ne. Ne vrasim qente. Por as kinezet qe i hane s’jane njerez. Nuk e prisja kete ndjeshmeri peshkore ndaj kinezeve ne fakt.

Nuk di si ta gjykoj kete qe ti quan ndjeshmeri. Ndoshta eshte mire te fillojme tek ajo qe kur s’duam te flasin jo mire per veten tone, s’flasim jo mire as per tjetrin.

E kush qenka vetja jone? Shqiptaria s’me lejoka mua te mallkoj kinezet qe masakrojne qente e macet?

Mallkoji. Kush te ndalon. Mos u cudit pastaj kur te perbuzin a tallin flamurin, gjuhen, kuzhinen, etj.

kjo gje do i japi nje impuls pozitiv turizmit

Nuk me intereson fare mendimi i kinezeve mbi flamurin, gjuhen, kuzhinen shqiptare. Ne dac te tallen ne dac te perbuzin.

cudi ja ke qelluar ! .Njejte dhe bota thote per shqiptaret e vendit ame ( e mua me vie zor ) per ate mungese ndjeshmerie qe kane per njeri tjetrin , ( vrahen ,prehen , dhunohen , bastardosen ,coptohen per nje cope leke )
eh , kete te mire e ka migrimi ,( dynjalleku ) tek tuk na hap syte e na vetedijeson pak pak… pike pike …

Moza po don te thote: nuk jane bisha pra… :slightly_smiling_face:

Unë punoj me një kinez e me ka thene qe ndihen inferiorë ndaj të bardheve. Rracite në të kundert

Nashti kemi edhe ca pergjithesime te gabuara mbi ushqimin. Qente konsumohen kryesisht prej Vietnamezeve, kurse Macet prej Koreaneve. Ne Ameriqi, kur urreje macen e Dashnores e hypshe ne makine dhe e braktisje ne lagjen e Koreaneve e skish gjasa te gjente mo shtepine e dashnores.

Kinezet kane qejf shume Gomarin e shkrete. Kina ka pasur popullsine me te larte te gomerve ne bote tek 8 milionshi por fale kerkeses per mish gomari dhe lekure gomari popullsia eshte pakesuar. Kjo ka cuar ne rrezikimin e Gomarin ne nje kontinent tjeter …e ku tjeter vecse ne Brazil i njohur per therrtoret e panumerta dhe numrin e gomerve, plot 1 milion. Por gomari ne Brazil ka konotacione dashurie sepse popullsia e ka perdorur tradicionalisht si kafshe pune, per te transportuar dru ne shtepi dhe per te transportuar femijet ne shkolla. Ne Brazil kafsha me besnike per njeriun ka qene gomari e jo qeni e jo pak artist e poet i kane thurrur ode gomarit. Me urbanizimin gomeret u braktisen dhe livadhisin te lire ne natyre. Kerkesa e Kines per mish gomari po e rrezikon kete qenie te dashur dhe dashnoret e gomarit po dalin me propozime se si te grumbullojne gomaret ne zona te mbrojtura e ti mjelin qumeshtin e rralle dhe shume te shendetshem per ata qe jane alergjik sidomos nga qumeshti i lopes. Qumeshti i gomarices mbahet si me i aferti me qumeshtin e njeriut.

1 meter se gjysem burra. Ew. Nejse :crazy_face:

Ketej I perdorin gomeret per te bere dashni😊
https://www.google.com/amp/www.foxnews.com/us/2017/08/01/arkansas-man-arrested-accused-having-sex-with-familys-pet-donkey.amp.html

1 Like

Ne na duken njesoj po Kina ne fakt eshte shtet multi-etnik. Disa prej etnive edhe perzjehen po nje pjese e mire e kinezeve “Han” jo.

“Bile përlaheshim se cili e ka gomaricën më të mirë. Sot ju e keni kollaj midis Prishtine keni femra sa të doni”, ka thënë ai për Klan Kosovën.

“Ta vjedhshin gomareshën e nuk e shihshe për 24 orë”, tregon Cena, duke thënë se kishte një gomaricë të bukur të cilën ia merrnin çobanët e fshatit.

“Për vete i kam pasur dy gomarica. Njëra i ka pasur këmbët e larme, ou… krejt çobania e dojshin edhe ma merrnin. Kam qarë si fëmijë, më është dhimbsur, e kam kuptuar si xheloz”, shprehet etnologu.