Hoyt Brian Yee risjell në tryezë paketën McCallister


#21

Nderkombetaret dun me e fut me zor PDne ne zgjedhje?


#22

ata qe jane largu prej verteti nuk kane nevoje t’ja u permendesh se s’u intereson me shqiperia hiç (ketu futen shumica atyre qe lindin jashte). ndersa ata qe shef neper forume nuk jane larguar prej verteti, e kane vetem nje kembe jashte saj. mund te kthehen ne çdo moment, pranej dhe u intereson ecuria shqiperise.


#23

mesa shifet po. eshte pa precedent kjo historia mos marrjes pjese se opozites. ajo njollos qeverine ne fuqi me korrupsion, dhe i hap rruge shume gjerave njeheresh. rama po te jete i sigurte ne fitoren, nuk ka pse mos pranoje nje qeveri teknike per disa kohe.

ky presidenti i sapozgjedhur francez, qe ishte minister i nje qeverie te majte ka ca muaj, zgjodhi per kryeminister nje te djathte psh. qe e çoroditi klasen politike te vendit.


#24

Tani per tani Z. Trump ka te tjera prioritete,

As e ka idene ça bejne ndihmes ndihmesat e zevendesve kineze te Obamit me bishtin e kavallit AL, por shume shpejt do e hedhe edhe nje sy ketej nga kanabistani.


#25

Yallaaa si na qenkan hallet në PD

E vetmja betejë ligjore që opozita ka nisur është ajo e ankimimit të listave të regjistruara në zgjedhje. Duke shfrytëzuar regjistrimin e diskutueshëm të Partisë Agrare Ambientaliste, ekspertët e Bashës kanë ankimuar vendimin e KQZ. Në thelb, opozita kërkon nga Kolegji rrëzimin e 18 Qershorit që do të pasojë me një dekret të dytë të Presidentit për një datë tjetër të zgjedhjeve.

Por përse ky merak i Bashës për zgjedhjet ku vetë opozita nuk ka dëshirë të marrë pjesë? Çfarë do t’i shërbente Lulzim Bashës pezullimi i 18 Qershorit përveçse ta numëronte si një ‘fitore’ të radhës pas anulimit të zgjedhjeve në Kavajë?

_Të gjitha vijat logjike të çojnë në një përfundim të vetëm: Lulzim Basha e ka mbajtur me sforco të mëdha çadrën këto 3 muaj vetëm për të shtyrë zgjedhjet. Ai nuk mund të shkojë në garën e korrikut për kryetar të PD-së si një humb_ës edhe i zgjedhjeve të përgjithshme 2017, edhe i zgjedhjeve lokale 2015 apo edhe i votimeve të pjesëshme të Korçës, Dibrës, Kolonjës dhe Kavajës që nuk u zhvilluan.


#26

na fol i çik per kryeministrin e ri francez te djathte, pse zgjodhi nje te djathte ky, prej cilit shkak (s’ja vuni njeri dyfekun ne koke me duket) ?

leni gazetat shqiptare se nuk dine gje se per çfare flitet realisht. po rama me duket me ftyre te zymte keto kohet e fundit neper fotot ku shfaqet.


#27

---- o xhaxha, di gje ku eshte stacioni i trenit?
---- 20 lek kile e peshkut, te keqen xhaxhai. qefull i freskut
---- aha, u morrem vesh. ika une.
---- po me plasi mua se nuk morre ti peshk.


#28

ju paska bere shqiperia kapitaliste abstrakte.


#29

mos u tall me hallexhiun z. Yee, shife dhenjehere cfare halli ka tjetri


#30

ehh ja ta c’abstraktizoj per ty.

une e kisha llafin qe si i ikur vete qe jam prej 26 vjetesh nuk i kuptoj mire ca gjera qe ndodhin aty.
si psh. qe vijne keta te huajt dhe bejne politiken ne shqiperi kur ne fakt nuk i ka zgjedhur asnje shqiptar per ti perfaqsuar.
shkojne lopcaret hollandeze dhe zgjedhin ndonje hun, han, apo hun han, dhe shkon ai dhe fut hundet ne punet e politikes shqiptare. nuk ndodh as ne afrike me kjo pune. ka ndodhur para ca dekadash.

tani ika une,
ti, futi nje — po me plasi mu se nuk morre ti peshk.


#31

Mos u nxito Brado, do ti shpjegoj ca te fshehta plaku. Ti vertet je i perbrendeshem aty ne Shqiperi, ti vertet kontrrollon ter lideret aty, por plaku kontrrollon shefat e shefave te ty.


#32

Ne fakt kjo puna e presidentit francez vetem ju qe jetoni ne France ju intereson se tjeter kush se rru hiç, kushdo te jete Pr s’ka peshe, duhet pare ç’do ndodhe ne Gjermani.


#33

o pjer, nje pyetje nga salla.

te gjithe pleqte duan te duken te rinj.

ti i ri, do te dukesh plak.

Si shpjegohet?

ka te beje lloji i veres?


#34

Ne Gjermani, Merkel-Macron, per nje Europe me te forte, keshtu qe kushdo te zgjidhet ne Gjermani, do heci sipas shinave te shtruara.


#35

ngaqe i japin paret qeverise shqiptare per buxhetin. i fusin dhe hunet. normal them.


#36

dmth sipas teje, meqenese kina i ka dhene nje borxh te madh amerikes, i takon ti fusi hundet ne punet e trampit.


#37

as mu s’me rruhet ne fakt, nuk i ndjek bile fare lajmet e ketushme. mirepo pashe qe ai Stalkeri e quajti fitoren e ketij Makronit si fitore te se majtes, dhe desha ta ngacmoj me zgjedhjen e nje te djathti si kryeminister. mgjth e di qe ai s’pergjigjet, kur zihet ngushte apo s’di ç’te thote.


#38

e bejne ti rrisin vleren vetes o zeqo. shiko, te thone, jetojme ne France, vend i rendesishem.
e ke pare ate xixellonjen qe shkruan carcafe ketu per politiken e frances?


#39

Pjero, me cfare e perzien veren? Me kerpudha?


#40

s’ka kina aq fuqi. prodhimet amerikane monton neper uzina. kur te filloje dhe prodhoje te sajat, atehere s’eshte çudi te filloje t’i beje presion po njesoj si na bejne ne. nje nga pikat ekonomike baze te Trumpit eshte te ktheje prodhimtarine ne usa (proteksionizem). dmth te largoje sa me shume afrimin e nje dite te tille. mirepo spekulatoret sorosiane i ka kundra kesaj gjeje.