Hymni i Fuksit

gabim teme

dafne ne nuk merremi vesh bashke se vetem vuajtja sublimon gjerat konkrete, qe ne muhabetin tone do te thote se un flas per metafiziken e fuksit, ndersa ti flet per sumen (fiziken) e fuksit.

shpejt thoni ndonje gje te hajrit sa pa ardhe kapo dhe dasara.

aaaaa , degjo pra ,
a e ke iden ti cka do te thote , sa pasoja le , sa frustrim akumullohet , sa ndrydhje emocioni gjate rrites dhe formesimit tek nje femi mosbesimi i te rriturve karshi te voglit ,kur mbrenda familjes ne bisede e siper baba humb kontollin shume here e i drejtohet nenes , asnje bisede sekrete ne prezence te femise , asnje , mundesoju idealen e kushteve e dashurise por besim sa jane femi jo .
pse thua ti …?
sepse rastesisi ne femirine e tij ne ditet e para te clirimit te atdheut nene te ishte ne nje ngjarje makabre si deshmitar okular kur e bija e vetme me duket e nje pasaniku qe kishte dal malit me partizanet dhe pas clirimit te Tiranes partizanja vullnetare se bashku me shoket partizan shkon te konfiskoj pasurin e babait , E babai si baba dorzon nje shume te arit dhe thote kjo eshte e gjitha , del heroina e LNC dhe i drejtohet babait ne prezence te shokve te idealit dhe turmes se femive kurreshtar dhe e i thote ecim bashke dhe nen peme i tregon vendin ku fshehet ari ,
epilogu i stories reale eshte , e qe sigurishte tiranasit e dine kush duhet te kete qene ky njeri babai i pasur varet apo pushkatohet ( kam harruar sepse me ka irrituar kjo ngjarje gjithmone )por fjalet e fundit perprara egzekutitmit kane qene , babai i drejtohet bijes dhe partizaneve , po me vareni, se kur dhe femiu im me tradheton nuk pres tjeter nga jeta ,e se bijes i drejtohet , per ty e kisha ruajtur …
e kupton tash , une as nuk ju kisha me borgj e as nuk njoha sistemin tuaj por indirekt pasojat ju barta e ti me drejtohesh jo metafiziken tende e fiziken time te argetimit fuks-ian … une demshperblim ose te pakten nje leter keqardhje nga Shteti juaj duhet te ju kerkoj .

1 Like

leri bre le te shprehen , se po me intereson , jam ne fazen e hapjeve te arkivave te shtetit une ,e ti sjell ketu per Italine ?

Mali i Zi po pregatitet per te dhi ngambrapa sekretet keshtu?

ne fuksat e shtetit shqiptar ame nuk te japim asgje, perkundrazi ti duhet te paguash paret e biletes te babait tend qe e kemi bere spektator falas dal vivo te nje tragjedie te pashembullt edhe ne Greqine e lashte.

as sa here e kam mallku ne femiri ate vizite te tij ne kohen e gabuar dhe momentin e gabuar , plus me kthen mu nga viktima ne xhelat .
pasoj e sistemit , e kuptoj .

ti kupton nje lesh, ose kupton leshin e sistemit te demokracise te lyer me parfum zhardin sur le nil 150 euro bileta per te pare tragjedine greke “Edipi mbret” ne Mulin Ruzh.

Sistemet shoqerore jane projektime dhe perzgjatime te sistemit shpirteror njerzor te dhjere me glase zgalemi qe ne kohe te Ademit dhe Havase - i Modhi :grinning:

1 Like

larg nga ai shtet o i urruar !
Ik nga kurvizmi dhe kurre mos e kthe koken mbrapa.
Ik sa më parë, sa më larg. Hiç mos u sëkëlldis se shqiptarët paksohen dhe Shqipëria zvogëlohet. Shqipëria kurrë nuk ka qënë më e vogël se e ka merituar. Shqiptarët nuk kanë qënë kurrë më pak se kanë mundur të jenë.
Mos u merakos se pasi të kesh ikur do vijnë t’i pushtojnë vatrat e ngrohta, shtëpitë e gjalla, tokat e begata. Ku kurvizmi u kultivua me aq zell e pasion dhe në atë masë sa tashmë ka infektuar gjithçka, kurrë dhe askend nuk do ta marri malli t’i popullojë vatrat e ftohura, t’i ëmbëlsoje tokat e helmatisura, t’i ngjalli shtëpitë e vdekura.
Majtas e djathtas rrugët dhe rrugicat mbajnë emra vrasësish. Po të vazhdosh të ecësh mbi këto rrugë, pas pak do çmendesh. Ik. Ik e mos u duk.Në bulevard ta err shikimin varri i kurvit. “Është vepër arkitektonike”, “dëshmi historike,” “brezat e ardhshëm duhet të dinë çfarë ka ndodhur”, janë gënjeshtra trashanike për të mos i lënë shqiptarët t’i largohen kurvizmit. Ik o ik. Ik si zhapik duke u zvarritur. Si kunadhe duke u fshehur. Si gjarpër duke u përdredhur. Vetëm ik.
Edhe ne FB apo PPU burra-lavire do gjesh,spiuna e fuksa pa asnjë zotësi dhe asnjë talent të cilët në perëndim i ka hedhur sigurimi, burracakë të pështirë që sa më larg të ndodhen aq më trima hiqen. Ik nga këta këllira, ik e mos u duk. shkruan i modhi Ypi :v:

Edhe pa shkue deri tek leshi i Inkuizit, mund të të them :

  • nuk mund të gjykosh njê vend që nuk e njeh nga brenda, të cilin ti për më tepër e quan “amë”, nëpërmjet fantazmimit prezent të një të rrituri(e), të ngritur mbi kujtimet fragmentarë të tij - dikur fëmijë, ndaj një historie që dëgjon dikur padashur nga goja e babait të tij/saj, që rastësia e bëri dëshmitar momental të një ngjarjeje të tillë, atje tej !

  • Ta tha edhe Inkuizi më lart: është njësoj si të imagjinosh sot të përditshmen e Greqisë së lashtë pas kqyrjes së tragjedisë Orestia të Eskilit në Amfiteatrin e Qendrës për Kulturë në Ulqin !

Në shkëmbim, ke bajgën e Kapos aty më sipër, të cilit vetëm përmendja e atij vendi të lindjes i ngjell krupën dhe i sjell zorrët tek goja - sipas shembullit të idhullit të tij Ypi!

aaaaa, Peshku po me thote te ju le hapsire dhe tjereve te shprehen , paskem marr mbi 20 % te hapsires ,
po si Peshku nuk e kupton qe sot une kam predispozitat e kohes te jem aktive si dhe qjef-in?

p.s.
u ktheva une ne te gjykuar tani ?
ok , Si ta kuptoni ju ? Nuk i gjykoj njezit , gjykoj sistemin , nuk e gjykoj vendin , kuptoni kete ,e kam te shenjet dhe nga shenjetimi qe ndjej per ate vend une kurr se kam pritur te me ze nata atje sepse jam rrenqethur , ajri akoma perqon klithje ndjenjash vuajtje jetrash qoft viktim qofte zbatues i ligjit ne sistem pa dallim , ai sistem per mua ishte shembulli me unik se si eksprimetohet mbi psiqiken e njeriut , ai elaborim si sistem eshte cmenduria dhe devijimi per te keq qe prodhon forca e mendjen njerzore kur merr nje pushtet . Nuk ju fajesoj as juve qe ndiheni te indinjuar apo provokuar nga postimi im sepse keni plag me te renda , eshte luajtur me fate jetrash , por kerkoj sado pak te mundoheni te kuptoni qe jo cdo gje eshte kunder jush , Gjeni force te kuptoni qe per tjeret qe jetuan jashte rrethit te purgatorit tuaj eshte e quditeshme copeza dokumentesh kur rastesisin qe deshmojne forcen e te keqes mbi njeriun ,
Gjeni force te kuptoni se jo cdo qe afer jush qe kalon ju demton ose duhet ta demtoni !
une vetem nje shembull dhash , qe rrezatimi i se keqes ka shtrirje ne gjatesi valore e kohore jo sa pesha qe ju bartet por as nuk lejoj te mendoni qe ndjehemi te priviligjuar qe nuk patem fatin tuaj, …
Prap e shkruaj ate qe e them , Ju kushdo qofte qe jetuat ate kohe duheni te mburreni per ate qe jetuat dhe tejkaluat , jeni me te mbijetuar se viktimat e Holokausit dhe duhet te ju njihet e drejta kolektive nga bota si viktime e nje diktature ,
Nuk ja patet me borgj .nje jete jetohet …

Jepi dafne se lirohesh.

me ka kufizuar Peshku me kete 20 %po as ty pa pergjigje spo te le …
me trego te lutem Kelt pse vendasit e vendit ame ,ndihen te indinjuar kur kujtojne pasojat ?
A nuk do te duhej te ndiheshin me madheshtor ?

p.s.
e kuptove metoden-a ?
i kam fjalet e kufizuara prej Peshkut

Gaber nuk ka qene komunist, po thjesht nje cun mami qurranjos qe mbante floke te gjata dhe degjonte Beatles se ashtu ishte moda. Komuniste ishin Stalini, Koci Xoxe, Enveri, Caushesku… Komuniste ishin oficeret e Sigurimit, shefet e kuadrit, Komisari i repartit N ne Tropoje, fuksat qe spiunonin edhe njerezit e familjes per nje post apo apartament; komunista ishin lloj-lloj shkerdhatash, te paafte per te ngritur lart ne jete me pune dhe me krahet e tyre e qe te vetmen menyre per te dale siper e kishin duke varrosur e shkelur me kembe kedo qe ishte me i mire dhe i zoti se ato.

[redaktuar]

Nuk e di se kush nga administratoret e fshiu pjesen ku une i thoje Inkuizitorit “derri te qifte nenen nese ke qene vertet fuks”, po vete fakti i fshirjes tregon se sa te tredhur nga trute jeni ju qe censuroni ne kete blog. Nuk e di se cfare reagimi do prisnit ju nga nje hebre qe i kane vdekur njerez te familjes ne kampet naziste te perqendrimit nese dikush ne nje blog do thoshte me mburrje se ai ka ene oficer i Gestapos apo “shef” ne kampet e perqendrimit. E pra dhe une njesoj kam njerez te pushkatuar nga komunistet thjesht sepse kane qene tregtare te sukseshem dhe nuk pranonin te jepni florite e tyre per rreckamanet komuniste qe donin te forconin pushtetin. Burra nga fisi im kane vdekur ne Qafe te Barit ndersa grate me femije vdisnin ne fushat e Torovices ku punonin e jetonin si lope e jo si njerez ne qendrat e internimit. Ne kurre nuk kemi per t’i harruar ato dhe sigurisht nje dite do t’ua marrim hakun deri ne fund, komunistave sic edhe ua kemi marre. Kush rrojti me dhune, nga dhuna do te vdese, ka thene i vjetri. Ndaj nese doni te mesoni se c’ka qene komunizmi e kush ka qene komunistat mos lexoni vjershat e Giorgio Gaber apo eurokomunisteve “intelektuale” dhe artistike, po lexoni prozen e dhimbshme autobiografike te “Arqipelagut Gulag” apo edhe romanet e nobelistet Herta Muller etj etj. Njerez, jini vigjilente, ka thene Bertold Breht.

Aman ore te keqen mos merr hak mbi Salih qenefin, Tritan Shehun, Arben Imamin, Kastriot Islamin, Petrit Vasilin e Gramoz Pashkon, e Lulthim Xhelal Bashen se mbetena pa opozite.

Ne se ke vuajtur vertete shko ne kishe te gjesh paqe e merr noi leksion nga I mothi per dhimbjen.

[quote=“Katror, post:55, topic:3976”]

Me fal se nuk e kuptova mire kete fjaline e fundit te Ekos. Kam probleme me kete gjuhen barbare. Cuni im njeh edhe dialektet, napolitancen, siciliancen e me radhe, po une, aha…

ke te drejte ti or byrazer sepse pas shembjes së diktaturës burgjet politike u zbrazën, por nuk do habitej askush nëse të shumvuajturit e sapo çliruar nga zinxhirët do të hakmerreshin ndaj atyre që u kishin nxirë jetën me cfurqe e biçaqe. Nuk ndodhi.Ramiz Alija dhe Aranit Cela ngordhen ne spital edhe pse cdo dite benin xhiro nga liqeni artificial. Të cfiliturit padrejtësisht nuk çfaqën asnjë vullnet, asnjë dëshirë, asnjë zell për masakër apo për çfardolloj hakmarrje ndaj tmerreve që kishin vuajtur. Ndaj persekutorëve që u morën jetën, shumica e të cilëve ishin gjallë, dihej cilët ishin, njiheshin me emër, nuk bënë asgjë, as gishtin nuk lëvizën. E kishin në dorë ta bënin, por nuk e bënë, as mendja u vajti. I dënuan me moskoonsiderim, me përbuzje. Zgjedhja e sjelljes prej njerëzish të arsyeshëm dhe jo prej shtazësh, mos çfaqja e asnjë meskiniteti materialist apo histerie kolektive e të persekutuarve të diktaturës, ishte një sprovë madhore qytetarie, një shembull i lartë repekti dhe tolerance, por më së shumti dëshmi e një vizioni patriotik atdhetar. Ishte ky, i pari shembull, dhe deri më tash i vetmi i tillë në krejt Historinë tonë. Ky eshte ndryshimi midis te persekutuareve fisnike dhe harbuterise enveriste

1 Like

kurse un po te them: derri, dhe te gjithe kafshet e kooperatives komuniste, te qifte nenen çfardo qe te kesh qene ti, sepse çfardo te kesh qene ti, qofsh edhe Solzenicini dora vete, ti rezulton vetem nje handikapat dhe nje maskara, se vetem nje handikapat dhe maskara mendon se nje fuks vjen te rrefehet si anonim ne nje blog anonimesh. Vetem nje handikapat dhe maskara anonim gjen pretekst te hakmerret per mizerjen e jetes tij me nje tjeter anonim qe nuk di nga bie.

fjalia e fundit nuk ka pike rendesie lidhur me muhabetin tone rreth mundesise per te perkufizuar “fashizmin” si koncept dhe me tej nese historia ka ligje (per kete nuk jam shum i sigurte nese diskutimi ka qene specifikisht me ty, por qe behej aty rrotull jam i sigurte).
Nese te kujtohet te pata thene qe nazizmi eshte fashizem gjerman. Pra Eco ka vjedh idene e Fuksit t’Moth.