I pafani Skënderbej (I)

Jo po s’kam me çfarë të merrem dhe shtrembëroj llafet e tua… këtë do që të them, mor aman?

Përfundazi, rrofsh që na begenise ore Kurro dhe kështu, me duar plot të na vish përhera o evlat!

kurro kape kete ushtarakun ne vetvete:

ky eshte ushtaraku i mesjetes. qe ishte bythqim lulishtesh i mbrojt i teri me hekur, qe mos humbte jeten. keta ishin perendimoret e sotem. baballaret e tyre. edhe sot s’dine te luftojne, bombardojne nga larg duke djegur çdo gje. vetem krime dine te bejne. se do koqe lufta. do zemer. duhet te ndeshesh me tjetrin dhe ta kesh da menjen.

po t’i s’mund ta kuptosh dot kaq.

dhe mos i posto imazhet e tuja nga dy here, rifresko vetem faqen se ato shfaqen qe me te paren. ose blej ndonje kompjuter me recent.

o kompjuterisht i moth qe jep mend per gjera qe s’ke dy pare mend. Un ndrrova vetem linkun e te njejtes foto, gjeta te njejten fote te nje cilesie me te mire te bere nga shaptilografi i Aleksandrit t’Moth.

Kape kte ushtarakun ne vetvete te koheve moderne, se t’parin e kuptove me dy pare men qe ke:

Lidhja e Gjergj Kastriotit me Lekën e madh dhe piron e Epirit është mëse normale për atë që ka veshë,dy dhe bole.

Tek filmi “braveheart”, heroi hyn ne lufte tek pasi pushtuesit i vrasin te dashuren. I verbuar nga hakmarrja. Por shpejt kthehet ne prijes dhe frymezim per te gjithe popullin (deri ne ate moment te perkulur e dorezuar) qe te ngrihen kunder pushtuesit.

Btw, a ka pase femije te feudaleve “te tjere” serbe, pengje te sulltanit (apo sulltani e kishte inatin vetem me serbin Jovan, te atin e Skenderbeut)?
E kam fjalen, a ka ndonje rast tjeter ne ate kohe ku nje bir serbi (sllavi) te ishte ne ushtrine osmane etj?

Gjergj Brankoviçi i dërgoi Muratit II vajzën e tij të mitur Mara që u bë sulltaneshê. Paçka që ajo s’la trashëgimtar, Mehmeti II, i biri i Muratit II - armiku intim i Skënderbeut, e quante “nënë”.

Ndërkohë arbër të tjerë kishin dërguar djemtë e tyre - dhe jo veç Kastrioti. Ishte rasti i Zenebishit - zotit të Gjirokastrës, i Muzakës - zoti i Beratit, i Shapatajve nga Preveza, më tej i Dukagjinit… etj

Jan Paleologu - perandori i Bizantit dërgoi të birin Manuel, deri edhe Vlad Drakula i dërgoi dy djemtë e tij Drakul dhe Radu.

Ky me vajzen e brankoviqit mund te konsiderohet edhe gjest miqesie etj. Sllavet tashme u kishin gjetur piken e dobet padishaheve muslimane, qe linin koken e token pas femrave :P.

Gjithsesi pas vitit 1389, (si duket me te vertete vrasesi i sulltanit ne betejen e kosoves ishte shqiptar, meqe te dyja palet u bashkuan kunder shqiptareve :slight_smile: ) ne cdo rast qe serbet mesyne trojet shqiptare, kishin miratimin dhe ndihmen e osmaneve. Kunder shqiptareve padyshim ishin bashke.
Ka dokumente autoktone qe tregojne bashkepunimin e oficereve te sulltanit me serbet gjate gjenocidit kur u zbrazen nishi prokupla e leskovci, deri ne ate kohe etnikisht shqiptare.
Pastaj marreveshja mbreteri SKS me turqine per deportimin mbi 200000 shqiptareve ne anadoll etj.

gjest miqësie apo nënështrimi - hajde gjeje sot e pesë shekuj e 1/2 më pas…

Sidoqoftë, nga halli or’ Zotnia juej - dhe jo nga qejfi. E sigurt!

Po po, nga halli, Zotnia juej, por serbia perjetoi veç zgjerim e rritje gjate kohes se sulltanit.

E ke gabim komplet i dashur. Rishiko tekstet…

Ne kurriz te tokave shqiptare po se po. Rishiko hartat…

Sigurisht, por jo vetëm…po qe se nuk ngatërron epokat historike…

Me vjen keq që ta përmend por ke shumë punë për të bërë… dhe me këtë rast, para hartave, duhet të rishohësh edhe konceptin historik “shqiptar”.
Më bëj besim në këtë çËshtje!

-kjo ndodhi shume me vone… dhe ky fakt vlen per ata qe mbrojne argumentin e famshem qe , ‘‘turqit apo osmanet, mbrojten tokat shqiptare’’… e pra ne se i ‘‘mbrojten’’ nuk mbrojten tokat shqiptare por mbrojten tokat apo kufirin e perandorise se tyre.
. por ne fakt nuk eshte keshtu. kur perandoria osmane pas viteve 1800 u dobesua dhe humbi luafterat ne Evrope, filluan te krijoheshin shtetet e Ballkanit , shtetet sllovo ortodokse qe nga pas kishin fuqite e Evropes dhe dhe sponsor kryesor Rusine… Turqia, si humbese u detyrua te bente paqe dhe leshime ketyre shteteve , natyrisht… dhe cfare u leshoi Turqia ketyre ? -tokat shqiptare. sic keto qe permend ti ; Nish, Prokupulje Leskoveci… edhe akoma me shume… Shkupin, Janinen , Kosturin ,Camerine etj… me pak fjale ato dy viljatet e famshme, nga 4 gjithe gjithe . dmth turqit ben pazare me tokat shqiptare ne negociata per te shpetuar ato te tyret… pasoje e kesaj katastrofe ishte nje fare organizmi i vet shqiptareve anemabne qe bene Lidhjen e Prizrenit.
keshtuqe une se kam kuptuar asnjehere kete argumentin e famshem qe ‘‘osmanet mbrojten tokat shqiptare’’ , ndryshe nuk do kish Shqiperi.

3 Likes

Kujtova se tashme u morem vesh per kete konceptin historik. Kjo shqiptar vlen mes nesh, meqe e dijme prapavijen.
Gjithsesi si shqiptar mund t’u referohemi qoft edhe pershkak te gjuhes se tyre.

pse nuk shkoi ne kosove skenderbeu por erdhi ne kruje. bile perpara tij babai i tij pse u vendos ne kruje dhe s’ndejti ne Diber ?

s’besoj se kishte shqiptare deri ne Nish ne ato kohe. vetem neper male kishte te tille. ne zonat e qyteteruara shqiptaret u zhduken, u asimiluan. i shpetoi nga asimilimi me vone, sepse u bene shumica muslimane, qe nuk martoheshin me te krishteret.

ça lesh tokash leshoi turqia, ajo komandohej nga shqiptaret. ja harta e shqiperise etnike e vitit (8 dhjetor)1912, botuar ne gazete gjermane.

duket qarte qe ne zonat orthodokse, greqi dhe maqedoni, shqiptaret u asimiluan. nuk ka me fare te tille.

S’ka gajle per vone :slight_smile:
Qellimisht i permenda keto periudha, tragjike, por edhe te prekshme, sepse kemi “te fresketa” kujtimet e muhaxhereve te zhvendosur nga nishi etj gjithandej kosoves. E kam pikerisht per keta qe mohojne skenderbeun per hir te babe sulltanit. Kujtojne se turkun e kemi pase vlla por skenderbeu ka dashte me na e prishe kete vellazeri.

Sha ie bre tu folen?!!!
Une e kam pase fqinje plakun qe baba i ka linde ne nishin etnikisht shqiptar.

shqiptare te lindur keshtu gjenden edhe ne athine apo ne rumani, etj. po nuk kane qene shumice e popullsise atje. dhe kur s’je shumice zhdukesh po s’pate dallime te tjera te te mbrojne.