I pafani Skënderbej (I)

Disa nga datat për t’u mbajtur mend, lidhur me shpërbërjen përfundimtare të Perandorisë osmane në Ballkan janë:

  • shkurt 1804, shpërthen revolucioni serb me Karagjorgjen - që u rindez në prill 1815 me Millosh Obrenoviçin. Traktati i Adrianopojës i 14 shtatorit 1829 ku Sulltan Mahmudi II nënshkroi Hat i-Sherifin, me anë të të cilit vulosi autonominë përfundimtare të serbëve në shkurt të vitit 1830.

  • shkurt 1821, ndizet revolucioni grek. Konventa e Londrës (maj 1832) dhe Traktati i Stambollit (korrik 1832) volosin pavarësinë e shtetit grek.

  • lufta ruso-turke e viteve 1827 – 1829 që çoi në Traktatin e Adrianopojës, disfata turko-egjiptiane nga anglo-franko-rusët në betejën detare të Navarinit (në tetor 1827) që çon në Konventën e Londrës, lufta ruso-turke e viteve 1877 që mbledh Kongresin e Berlinit - shfaqja e çështjes shqiptare në Ballkan.

cfare do te tregosh me kete harte ti se spo kuptoj ?! -se harta te Shqiperise etnike jane bere edhe vazhdojne te behen edhe sot ne 2018 , por jane harta virtuale , si duhej te ishte.

Mos bre burre, pse kaq vrazhde?!

Po a nuk qe gjakova ne vitin 1999 etnikisht shqiptare, a nuk e zbrazi serbi me gjenocid e perzuri cdo shqiptar ne shqiperi?
Dallimi eshte se ne vitin 1870+ nuk nderhyri bill klintoni me i kthy shqiptaret e nishit neper shtepite e veta.

1 Like

tregojne tokat ku shqiptaret kane qene shumice. turqia kish falimentuar dhe do te ndaheshin territoret e saja ne ballkan. nga kjo diskutohesh me karta ne dore ne ato momente.

nishi ka kohe qe s’ka pasur shqiptare. dhe qe serbia eshte formuar ne kosove s’besoj se eshte rene. serbet jane shqiptare orthodokse nje pjese e madhe. bile ata po fillojne te thone, qe shqiptaret jane serbe te muslimanizuar. nje post te tille e pash dje.

-po pra… nuk eshte e rastit qe (mbi)emri Muhaxhiri , eshte nje mbiemer shume i perhapur gjithandej ne Kosove. e mu kujtua edhe ajo kengetarja nga Kosova qe perfaqesoi Shqiperine ne Eurovizion, Rona Nish-liu.

1 Like

jane nderrime siç bene me muslimanet qe ndodheshin ne greqi dhe qe ishin miliona. u shkembyen me orthodokset qe ndodheshin ne turqi dhe qe ishin miliona po ashtu. nuk jane gje shitje apo falje trojesh keto, po thjesht marreveshje me shpetu çfare mund te shpetohej. siç do te behen nje dite edhe per serbet e mitrovices, qe kurre s’do ta njohin kosoven per shtet te tyre.

Përmbahuni bre burra dhe respektoni sensin jo vetëm të respektit ndaj njeri-tjetrit por edhe ndaj kronologjisë historike.
Përndryshe çorba (turqisht) përfundon gullash (kosovarçe)!

Mos përzini leshin me linë - apo edhe me mëndafshin! ilirë - arbër - shqiptarë!

Xixa, sa per korrektesi, dhe permbajtje ndaj temes:
Une pajtohem se skenderbeu ka qene serb, bir serbi, bir serbeje.
Shqiptaret e sotem ne ballkan kane ardhur nga karpatet nga azia nga gjirokastra e nga tepelena pas vitit 1945.

asaj qe ju dha grekve s’ka te beje fare me kete te sotmen, ishte vetem nje pjese e vogel. po ashtu serbia nuk ishte kjo e sotmja por shume me e vogel. s’po gjej nje harte ta postoj per ta pasur me te qarte.

te ishte serb do te shkonte ne serbi dhe jo ne kruje. siç ti qe vjen ketu ne forum shqiptar dhe s’diskuton gje ne forum serb. identiteti eshte i rendesishem per njeriun, nuk jane llagapet.

ti sigurisht ben ironi te trashe. te mungojne argumentet per te diskutuar seriozisht.

problemi i territoreve te shqiptarve, sipas meje, eshte variabel. ne situata paqeje ne shqiptaret na zbythin te tjeret, qe jane shumice dhe qe luftojne me shume per konfortin e vogel. kur behet pisk, ne rifillojme te zgjerohemi dhe te marrim fuqine, sepse jemi fara me dinamike e ballkanit dhe bile e botes. por ne jemi per kohe lufte vetem. ne paqe na e fusin robt e vegjel, qe jetojne per dy lek te qelbeta. veshtire ta kapesh ti kete, por s’kam kohe as nerva te postoj me shkoqur ne lidhje.

çfare po thua ? ku e di ti qe sulltani luftonte per gjakun turk e tjetri per ate serb ?

s’kishte kombe fare ne ballkan dhe itali ne ato vite, a po kupton ? asnje s’luftonte gje per komb te tijin se koncepti nuk ekzistonte. mbreterit e europes perendimore nuk kishin fare origjina me popujt te cilet sundonin. sipas shume studiuesve origjina e shumices se familjeve aristokratike europiane eshte nga Bizanti. dhe une e besoj kete variant.

kombet u formuan pas revolucionit borgjez francez. menjefjale pas renies se aristokracise dhe fitores se borgjesise.

nuk shihet historia me syrin e sotem. duhet te vendosesh ne kohen per te cilen flet. gabimi i shumices se llafomanve qe degjojme neper shtyp por edhe e studisve te karit tim qe merren me keto probleme ngaqe ne shkolle s’ja u thoshte truni per me shume, se mesonin dot fiziken apo matematiken dhe mos me ngal pa dipllome iu futen historise e gjeografise.

Turqit sot i nderojne sulltanet me xhamia me mauzole etj sepse krenohen se luftuan per gjakun turk. Turqit sot dmth. Njejte serbet per caret e tyre, sot mendojne se caret luftuan per gjakun serb, e krenohen me ta.
Shqiptaret sot nuk i ze gjumi duke u munduar te mohojne skenderbeun.

ik nashti se po lodhem me ty. shoh qe s’paske ngritje. hajt çiao. te mbajt jotja.

Shihet me syrin e sulltan erdoganit. Mjafton.

erdogani ben politike. s’ka gje tjeter mese te mburret dhe mburret me sulltanet, por e ka gabim them. se sulltanet s’ishin gje turq (keta te sotmit). truqit dhe greket jane gjithe lukunia e njerzve qe ndodheshin ne ato zona, prej qindra vjetesh dhe kishin humb identitetin. i dhane vetes nga nje te ri dhe rifillun.

greqine (te gjithe ballkanin bile) Rumeli (Rome) e quajten otomanet kur erdhen ne ballkan. ndjenjen hellene ja u krijoi gjermani, shqiptarve te greqise qe me legjenda rrojne akoma dhe keta e formuan greqine e sotme.

ja perberja etnike e greqise se kohes.

41

Ngritje, edhe kemi. Vende vende :slight_smile:

Krejt ky muhabet, ketu e ka qendren operative:

ti poston politike une histori. veshtire me u marr vesh dmth.

ballkani ne 1300 sipas kesaj hartes. kur osmanet filluan ofensiven.

keto hartat duhen marre me dorreza sepse nuk jane autentike shumica. thjesht jane teza te autorit te saj. bazuar ne fakte historike pa dyshim.