I pafani Skënderbej (I)

kritikë

#81

Viti 1300, kingdom of albania?!


#82

prej ketij e kemi njohjen nderkombetare me emertimin Albania, qe na njeh bota edhe sot.


#83

mos ishim pushtu nga osmanet ne do te ishim te tere nen serbi sot, ne fakt.


#84

Viti 150 :slight_smile:


#85

çfare them une çfare thu ti. te thashe kur diskuton mundohu te vihesh ne kohen e atehershme jo te sotmen me wikin qe e gjen me dy klikime.
Ptolomeun do kish lexu edhe ai francezi (ne ate kohe kur wikin se kishin hudh akoma ne rrjet), vllai i mbretit te frances se kohes dhe shkoi dhe u shpall Mbret i Napolit, Jeruzalemit dhe Albanise. duke filluar nga kjo date, ne filluam dhe u njohem pak nga pak si EMERTIM. ne ate kohe vetem pak njerez mund te lexonin libra dhe ta dinin se çfare kish thene Ptolemeu per ne apo rreth nesh. tani normal qe shkon dhe e lexon tek wiki. por ate kohe po flasim. libra kishte shume pak, s’ishte shpik shtypshkronja po ashtu akoma, etj peripeci.

tani e rendesishme eshte te dihet sepse na perzjeu me napolin, dhe jeruzalemin ? kjo eshte enigme qe mund te na jape shume info interesante psh.


#86

ça the ça the? ç’mthu ti mu ate qe t’kom thon un ty? a nuk ta thash un qe ti s’ke çër t’thush fare? un e thash ç’kisha per thon, se po qe per thonme un e them, jo se nuk e them! Thuje ti po deshe ate qe kom thon un, t’shofim i here edhe te thonmen tate! Kur thuhet i gjo, o thuhet o s’thuhet! Mos me thuj mu se njof mire çër kon thon historianet per Skenderbeun, e çër ka thon Skenderbeu per historianet!

le qi s’ka rendesi çër kon thon historianet per Jotin, por ka ronsi çër ka thon Joti (dhe shok Enver) per historianet!


#87

Ha ha pashe nje emision ku ishte ftuar nje historiane franceze dhe disa nga kokoshet tane paskali tosi preci etj .francezka dinte shqip mire dhe kishte bere kerkime serioze per historine e shqiperise .filloi e varfra Te flase po u hodhen shqipot e dominuan muhabetin sipas parimit shqiptar se osht me I mencem ai qe berret me fort ,duke iu drejtuar njeri tjatrit me fraza si :po rri or ti se nuk di gja se e di mire una .e qepi ajo e s’u ndie Me .0&


#88

Franceze qe s’i njeh njeri ka me shume se shqiptare qe s’i njeh njeri. Dhe ditja e shqipes nuk i shton e as i ul gje. Duhet te na rraportosh se mbi çfare po flisnin.
Siç e kam thene disa here historianet jane ne baze njerez jo shume te zgjuar se thjesht po te ishte ndryshe ata s’do te merreshin me kete profesion qe te rinj. Do te kishin ambicje me shume.


#89

Jo jo, nuk jam. Po deshe ti them edhe fshatrat nga i kam gjysherit. Se mos besh ate pyetjen tende te perhershme fatale “C’te keqe do kishte po te ishte?”, se do te te jepja pergjigjen time te perhershme fatale “Asnje te keqe nuk do te kishte.”


#90

Po c’ke o KurreshKar, une shqiptar te vertete te quajta, perse sekelldisesh a te kam rixha. Po kujdes, se me logjiken tende, as ti nuk je shqiptar, se shqipot nuk jane sociopate. Le qe ty te tregon pamja qe je shqiptar 24-■■■-atesh: bojalli, leshverdhe e syshkruar. Gjermane e skandinave te te hane mune. Po kam nje kurReshtje te cilter o KurreshKar: shkerdhate nga cilat fjale te pellazgjishtes vjen?


#91

Arban, kam nje prandjenje, apo intuite qe ti je me origjine bektashi.


#92

I Motho, ose te ka marre vertet shume malli per shokun bektashi, ose ndikohesh nga fakti qe devolliu me i madh (te pakten “ne dijenine time”, sic thone sot gazetare e politikane), ishte bektashi. E kam fjalen per Driterone. Cudi si nuk ndikohesh nga nje figure tjeter e shquar devollite, ACDC, qe eshte ortodoks. Une jam koke e kembe ortodoks, madje gjyshin e kam nga nje fshat qe nxori nje familje, te themi, te nomenklatures, por qe pastaj Enveri e sakatoi me ato grupet armiqesore qe nxirrte here pas here per ta grasatuar partine. Ata mbanin mbiemer pikerisht emrin e fshatit. Sic do thoshte shoku yt per te cilin te ka marre malli, te dhashe asist, gjynah te mos besh gol ose kosh me kete te dhene.


#93

Qyqa…te iki une njehere te Myftari, ndoshta ma zbulon pemen gjeneologjike te familjes:grin:.


#94

Hajde të themi nga Hoçishti (me që im gjysh vinte pe andejza)


#95

po arumune/vllehe nuk ka fare Greqia?


#96

Pse nuk thua ti qe qenkemi tanet. Por edhe e gjete, edhe je i pasakte. Domethene, une jam edhe nga Hochishti, por e kisha fjalen per Zicishtin, per Llambin e Mihallaqin. Pse nuk thu ti qe u beme nje dore e mire, se edhe ACDC andej eshte. E di se kam krushqi me te, prandaj edhe zihem shume. Nuk ia fal qe votoi per Trapin. Po edhe nuk i ve faj, se nderroi pune, se po te mos kishte nderruar, per Hillarine do kishte votuar, si une.


#97

I ke ne harte te shkruar. Tek ajo e 1300. Tek ajo tjetra nuk i kane vene, si duket nga numri i paket. Po kam nje harte me preçize sa i perket ketyre lloj te dhenash.


#98

Me fal se paske te drejte, tani po shoh ne WIkipedia qe keta Zicishtat qenkan nga Hocishti. Po pse kane marre mbiemrin Zicishti. Megjithate, edhe une pa dashje paskam qene i sakte, se sic thashe, e kam nje gjyshe nga Hocishti.


#99

Thone teorite moderne psikologjike se meshkujt shpesh e ngrene zerin jo se jane arrogante dhe te paedukate, por sepse e kane ne gen qe te sillen ashtu, sepse duan te tregojne se dominojne. Madje keto teorite moderne shojne gjeri atje sa te thone se asryeja pse pjesa me e madhe e letersise dhe poezise cilesore dhe jo cilesore eshte e shkruar nga meshkujt eshte per kete arsye… se meshkujt kane dashur dhe duan te tregojne dominancen e vete jo vetem ndaj femrave, por kryesisht ndaj sho shoqit… sepse femrat jane te terhequra nga meshkujt dominante, dhe nje menyre, jo vetem shqiptare, per te treguar dominance esshte te flasesh shume dhe bukur.


#100

harte etnografike e turqise europiane. valaket, vllehet, ose arumunet jane me ngjyre bojqielli. si dhe rumunet vete mesa shihet. turqit me te kuqe, ne me te verdhe, serbet ngjyre ulliri, greket me ngjyre blu, etj.

neve na i ka rras greqia ne fakt. serbeve u kemi marre toka ne kosove, ne kohen jugosllave. ndersa turq s’kishte fare ne shqiperi, shume kishte ne bullgari. shifet dhe qe greqia e pavarur ishte shume e vogel ne territor. perfitoi nga renia e turkut. besoj se ka paqartesira ne bosnje, ku boshnjaket tregohen si serbe, kur nuk jane te tille, po ashtu dhe novi pazar, nuk ishin serbe. harte franceze qe ishin pro serbise ne ate kohe. dhe i fryn si faktor. ne fakt serbet ishin te paket si greket, u fryne pas renies se perandorise.