I pafani Skënderbej (I)

kritikë

#122

Kete “fakt” qe sapo e shkrove, qe vojsava e aferme e xixellonjes, po ta kishte shkruar dikush me emrin oliver apo schmitt, do ta mbroje me cdo argument te mundshem. :slight_smile: . Kaq eshte e gjitha.


#123

asgje mbron ai, se s’ka peshe edhe te doje. do t’i kish bere nje vend vetes se vet ne gjithesi po te mundte me shume sesa ben aktualisht.


#124

O Kurrokoqja,

me një fjalë vërtetësia e historisë (që për t’y s’vlen më shumë) se klasa e parë e fillores, varet pra nga epoka kur ky nxënës i zellshëm ka marë penën në dorë?
apo nga emri i babës së nxënësit?


#125

varet nga llogjika e gjithsecilit dhe nga NUHATJA e gjithsecilit per te kapur variantin e drejte ndermjet te gjitha atyre qe analizon, si çdo gje tjeter ne jete ne fakt. kur humb rrugen ne pyll, etj variante ti nisesh nga vetja tende dhe mesimeve qe ke marre nga jeta.

u bene 30 poste ketu qe kete po te tregoj, dhe s’'po e kupton akoma. ti mund te besosh ke te duash, shmit, apo tjeter, varet vetem nga ti kjo pune.
por pa pasur ti vete peshe, si njeri, asgje nuk e leviz dot nga piedestali. sa harxhon kohen tende kot mnjf.

ai Gavril Dara ka me peshe se ty per momentin, ndersa Skenderbeu, ka me peshe nga te gjithe juve. duhet force ta levizesh.


#129

ty te paska ngel ne mendje mesa shof. duhet te jete gje me peshe me ç’shof. apo ne trunin tend pa rrudha çdo gje len shenje lehtesisht ?


#130

Do te thote “i pafe”, jo “i pafat”.


#131

duket llogjike se vetem i pafat nuk mund ta quash skenderbeun. tjetri me shpate ne dore te gjithe jeten, vdiq ne krevat nga semundja. nuk e munden kurre ne fushe te betejes.

mnjf, tjetri qe ne titull eshte gabim, nuk kupton gje prej gjeje, jo me shume. imagjino nashti te mbeshtetesh ne analizat e tija te metejshme.


#132

o xixe, vete e ke fajin, tipa si kurrobolja duhen trajtu si klysh qeni. Nuk meritojne tjeter, e vete e keni fajin kur mundoheni t’i trajtoni normalisht duke bo i dor muhabet me ta per kombesine e boles qe prodhoi spermatozoone qe krijoi heroin tone kombetar.


#133

vemjet si ju qe boni si te zgjute, qe ne titull, te kotesirave qe shkruani, duhen pushkatu siç bote xhaxhi. se ju keni pushtetin e fjales sot, qe u ka dhene demokracia dhe s’ka njeri t’ju ndaloje me llogjike.


#134

kush te ka ndalu ty te kesh pushtetin e fjales si ne, perveç injorances tende qe nuk je i zoti te lidhesh dy fjale pa e shoqeruar me fraza “ti nuk kupton”, “nuk arrin aty ku jam un” etj? Kush te ka ndaluar te besh nje shkrim perveç zgjuarsise tende dhe biblotekes tende?

Per eliminimin e te zgjuteve e paske zbut ekzekutimin - me pushkatim -, me pare e kishme me origjinal si pellazg barbar, me kafshim ne fyt po te na takoje.


#135

kerkesa e larte e CILESISE ! artikujt tuaj te kote, do ta kisha turp t’i shkruaja. aq me teper pa kuptuar fjalet qe do te perdorja. kur te shkruaj, duhet te shkruaj po aq mire sa me te miret e botes, jo vetem shqiptaret, ndryshe s’ja vlen.

bile sa i thashe atij Emigrantit qe shkruante ketu nga krijimet e tija : qe s’gjendet Floriri ne rruge, iku nga ky blog. dhe ti me vertet qe s’kupton gje prej gjeje. prandaj te vjen dhe inat kur ta thekson. e verteta vret.

ju t’ju lexosh çdo rresht e keni pa koherence. pra pse te merresh me ju ? kur shkoj dhe ha qofte me birre ta zeme, siç do thoshte me te drejte Pieri.

si dhe ne fakt te shkruash, eshte turp. se te shruash mire duhet te shpalosesh ndjenjat e tua ME te thella. (u prish me prinderit Kafka psh) prandaj perpara shkruanin me pseudonime. sot eshte bere krenari te shkruash çfaredolloj gjeje. pa pike kerkese vetjake.


#136

po shkruj vetem nje te pakten qe te na mbushesh mendjen qe nuk je nje loqe handikapat cilesor qe hiqesh si shum i zoti pa gje ne trajse.

Nuk je vetem ti qe do te shkruaje shkrime gjeniale prej floriri por nuk do vete t’u hedhesh ne rruge, jeni nje bande e tere handikapatesh te pranishem dhe te varrosur ne histori te Peshkut “dhi e zgjebosur e bishti perpjete”.


#137

s’kam une nevoje t’i bind mendjen dikujt. edhe postet e mia i shkruaj me qellim pa respektuar asnje rregull drejtshkrimor, psh pa germe te madhe ne fillim te rreshtit, per te treguar qe nuk jane postime serioze, por gjera te hedhura pa kujdes dhe shkruajtur mbrenda sekondit.

por kjo s’me pengon te tregoj inteligjencen dhe te jap kontribut mbi ate qe diskutohet. shih kete temen ketu, jam i vetmi qe kam hedhur dokumente historike. je tani historian shko dhe verifikoi dhe e gjen te verteten e tyre. s’je myll halen dhe shif punen tate.

ja nje tjeter dokument mbi skenderbeun, qe s’ka historian shqiptar ta dije :


#138

shko ore pirdhu, ti je i vetmi historian ne blog qe hedh floririn ne rruge. Ti je vetem nje loqe qe nuk kontrollon qe shkruan te kunderten e nje komenti me pare. Dhe kete gje e ben rregullisht si kokloqe i perjetshem.


#139

nuk eshte floriri im ky. nuk jam lodhur ta grumbulloj vete. vetem sa jap mundesise te shkosh po deshe tek ai. llafen tek posti paraprak e kisha per krijimet e mia neqoftese kam si kam per ty, po per tjeter njeri.


#140

per ty çdo mut koment qe leshon ketu te duket flori e shkuar floririt. (siç duket meqe edhe psikoanaliza tregon lidhje midis floririt dhe eskrementit)


#141

komente leshojne te gjithe ketu. se prandaj dhe vij. te ishte vetem per shkrimet lart ne krye te faqes, s’do kisha shkel me fare ketu ne fakt. blogjet si ky, te mbyllin komentet, nuk i frekuenton me njeri fare.


#142

shkrimet e tua perderisa nuk i boton ketu ose linkuar gjetke, futi m’ythe ne gjendje anonimati, qofsh edhe Kafka vete. Nuk kemi si ta dime qe je Kafka. Pa botuar gje qe ta lexojme edhe ne, per ne je nje cope handikapati qe mburresh me shkrime te paqena.


#143

nuk kam ore shkrime, apo pse shkruan ti te bej dhe une, te njejtat kotesira ? dhe s’me ha fare palla se çfare jam per ty. po sikur te te kisha perballe dhe te me drejtohesh njesoj siç ben ketu, do t’i kisha rrafshu te gjitha dhembet e gojes, po te paten ngel akoma.


#144

perveç handikapat, je edhe ulog, se vetem nje ulog kercenon ne internet.