I pafani Skënderbej (IV)

O Katror, o ditëzi,
Përveç komentit për Pjerin që edhe të ty të përshtatet si një dorashkë… paçka cepave me lajle krenarie kombëtare që maskojnë qoshet e kaptinës tate…

Dije se ai shkëmb safi i gjallë që është Skënderbeu - origjinal ashtu siç ka qenë m’kohë të vet, nuk ka nevojë aspak për myshqe si puna e historianëve me shkollë t’nolt as edhe për alga shqipfolêse si puna jote për të rrëshqitur mbrena kornizave false ku doni me e shtie !

Sa për “ujrat e qelbta”, vet Gjergj Kastrioti ja ka pas ndie erën qyshkuri në Ujëbardhë - para Milotit, pikërisht aty ku zuni rob Hamzain, nipin e vet, atë që e lante dhe e lynte - para se ta tradhtonte për dy aspra turku,

1 Like

o xixe, un kom thon mos u merr me Katrorin qe lexon libra, po ti nuk ni nga ai vesh (ndoshta se eshte vesh admini). Te kom thon mos u merr me prostituta qe pallohen pa pare, jo qe jo dhe ne asnje menyre, mos u merr me ato qe pallohen me pare si Katrori.

xixe, kush ta ka vene emrin? ne kuptimin kush e ka propozu? apo rastesisht?

Nomen est omen : the name is a sign. In the Ancient Rome, this proverb used to lead parents of new-borned children to consult clairvoyants to know the names that would benefit them. After, these names were given to the child during the ceremony of the Dies Lustricus (day of purification) during which, through the acquisition of his tria nomina, were recognized both as a son by his father and asan individual by the city.

çunat e lagjes kur kam qenë kalama. Bon vaki pri mbiemrit…

Përtej emrit, allora Joti?

po edhe Jotit ja kishin von kalamojt e lagjes emrin Gjergj (qe vjen nga shen Gjergj). Kalamojt e lagjes kane me inteligjence se Katrori qe lexon libra:

“In 2001, architect Rem Koolhaus (nomen est omen!) was engaged to develop a master plan for the property that involved leveling most of the buildings and constructing a series of pavilions that would take the visitor chronologically through the collection, with different galleries illuminating different cultures’ artistic contributions to that historical period.”

Nomen (est) omen in Latin means “the name is a sign”, I’m not sure how to explain this any clearer. The name is supposed to suggest certain traits of personality (if you talk about a person) or behavior.

grekët e morese-thotë shmidboy! asnjë i vetëm nuk i përmend banorët e moresë si grekë. romios quheshin të krishterët e bizantit dhe më konkretisht arvanitë banorët e moresë. ashtu si ata të epirit,arbërisë dhe malit të zi,që nuk ju nënshtruan osmanëve. i gjithë proesi i ‘‘çmitizimit’’ që fillimisht kishte për qëllim prerjen e mbështetjes historiko-kombëtare ndaj projektit të shqipërisë më të madhe,po kalon në favor të këtij projekti,sepse po bëhet gjithnjë e më e qartë se shumica e popullsisë vëndase në ballkan ka qenë iliro-arbërore.boja fetare nuk doli mjaftueshëm për tu ndërruarr përfundimisht përkatësinë kombëtare. prandaj duhet falenderuar edhe shmidi dhe regjimenti i tij i lodhur shqiptar për ndihmën ndaj çështjes shqiptare.

Po bëj sikur s’po e kuptoj ironinë tënde or ti Del-ta, kur përmend dikë me shprehjen “shmidboy”…
Jo për gjë, por thjesht për të treguar vendin: atë të një lexuesi që bën vaki - e ka lexuar këtë shkrim me sytë e skleposuara tê mëngjezit apo gjysëm të mbyllura nga e pira e darkës.

Pra, si ai që e ka shkruar, më bie barra t’i kujtoj atij që e lexon se ai që e ka thënë shprehjen “grekët e Moresë” quhet Kenneth Meyer SETTON, një historian amerikan, botërisht i njohur si një nga njohësit më të mirë të Mesjetës dhe të Kryqëzatave.
Në se atij i janë dukur grekë ata banorët e Moresë - është puna e tij, në se ty të rezultojnë arbër-arvanitë është thjesht tëndja…Ky shkrim vetëm sa citon një pjesë të shkëputur ipso facto nga vepra e tij.

Po ç’bëri… sejcili krijon përfytyrimin e tij nga gjithë ajo çka ka arritur të kuptojë lidhur me çka ka përjetuar vendi ynë dhe banorët e tij gjatë shekujve dhe mbi këtë përfytyrim nxjerr edhe mësimet që i përshtaten, dhe i mban në krye të kaptinês - si puna e festes.

Me devizën në ballë “shumica e popullsisë vëndase në ballkan ka qenë iliro-arbërore”, festja tënde u quaka “fitorja e çështjes shqiptare në Ballkan - pa dallim boje fetare apo gjë tjetër”, ndryshe “projekti i Shqipërisë së Madhe” Ashtu qoftë dhe aty rri!

Me bindjen tashmë të krijuar se “qënia shqiptare e sotëm pak ose aspak ka të bëjë me atë të supozuarën pellazge apo ilire” festja ime quhet “reflektim i thellë mbi një të shkuar sa të keqnjohur aq edhe të keqinterpretuar për të kuptuar njëherësh përse ky realiteti i sotëm s’është aspak i këndshëm sikundër ai horizont i nesërm aspak të sigurt”.

Siç e sheh, po them thjesht se gjendemi në linja të kithta - për të mos të të kujtuar edhe një herë Shën Augustinin.

patjetër që gjëndemi në pozicione të ndryshme. ty të mjafton shën-muchi dhe shën-ljuboja që të plotësohet tablloja e jeniçerit kulturor! po mirë që mbas këtij reflektimit të thellë ,shqiptarët na qënkan mall importi,po nga është nisur ngarkesa thuaj much-shmidit! po shqipen kush ua mësoi? apo ishte si biçim esperantoje që e flisnin me njëri tjetrin për tu dukur trendy

xixe, indirirekt ta kam dhene pergjigjen, po them diçka direkt.

Intuita e Nolit per shen Gjergjin, te cilen e kisha harruar, eshte e vertete, dhe nuk me shkonte ne mendje kurre qe ti kishe per ta perdor si baze per te shpjeguar formimin e shtetkombit shqiptar (duke perdor paralelizmin dhe analogjine e Zhan D’Arkes). Por mos te shkoje mendja kurre se ka per te kuptu gje Katrori, delta pa dhom, dhe te tjere zvarranike me dhom dhe pa dhom, ose qytryme me shishe ne goje si Pjeri.

Por edhe me kuptu gje njeri (ta siguroj un qe nuk kupto gje njeri sot se çfar ke dash me thon ne shkrimin tend), nuk ka vlere me, sepse krishterimi ka marre fund me te tana, tani eshte vetem histori, dhe histori e deshtuar. Kjo shpjegon daljen ne mejdan te katroreve dhe deltave qe vetem dun me u zi. Pranej te kom thon, nese mban mend, se nuk del gje me nga Joti dhe bolet e heroit tone kombetar, vetem sherre te kota si ne Peshk.

1 Like

Leni shqiptarët aty ku jane mor bir, m’at’derexhe t’vetën …

çere po t’duket, mër dhomç, se je tuj mor kalan’ greke përmrena aty m’Selanik, apo ke shku me ftillu arvanitasit që t’morin çiften për Shqypnin e Modhe?

T’mor vesh si herit, po çeret me i bo?

Masanejna m’vjen inot mër burr…
se gjith ky milet - gjasme rini pa lesh m’koqe e qi vjen me t’ dhon men’ a me t’shit pordh’, qi t’gjith hallvaxhij qi s’din as me shkrujt as emer t’vet, qi hyn e del me jarg’ t’varme m’skaj të llapës - gjynof për at’shen Gjergj se ka shku për lesht.

Ju rrnoft malloma e shqiptarizmës qi ju varet m’bytht, si bisht i hajvonit.

Masanejna gjitmon me shpres, se bismilah: për at’ Kuran t’Shenjt qi ene Joti jeniçer dikur e ka pas puth dhe e ka vu m’ball - kush shpeton nji gjynafqar - makar ene Del-ta dhomçin, shpeton mar’ njerzimin e bekum!

1 Like

Nje jeniçer qe ka te gjitha privilegjet e nje perandorie absolute, me te ardhme te ndritur me karriere etj, heq dore nga te gjitha dhe kthehet ne vendlindjen e pushtuar e te varfer, lufton e ndihmon me cka mundet per lirine e atdheut.

Pertej kesaj mundesh me i shkru edhe miliarda shkrime e analiza qe ne secilin rast do te shumezohen me zero.

Nje Skenderbe qysh e njohim na, shqipet e kane kriju per veti, per nevojat e veta, as per schmitt as per mit. Shqipeve u duhej nje model qe duhej ndjekur, imituar a si te duash, nje pike orientimi, yll polar… e krijuan, iu ka funksionu fort mirë. Flamuri i skenderbeut (kastriotit) valon sot ne OKB e ne NATO.

Te tjerat jane t’i mbash dertin jeniçerit se i varen k.embet.

Gjithsesi ndjese per nderhyrjen :slight_smile:

U keput I ziu tik duke te keshilluar,ti,jo do shpetoj delten une😇.nuk u kupton njeri mor aman,uleni pak nivelin ,a mkupton or ti! Keto halle i ka gjeniu ,prandaj te qan hallin tiku,se edhe ai u torturua per kete pis milet,po nuk ja di njeri. Mosmirnjohje kudo.po tI vazhdo,ndricoje popullin e paditur,se edhe nje shqiptar ti besh dhurate serbit,qar eshte. Ne jemi ne pritje te prejardhjes qe na e kane fshehur masonet komuniste.skenderbeun vendosni kujt do tja jipni! Geogi kastriotovic apo jorgos kastriotopulos? Se po hahen keq me njeri tjetrin

hej ç’na gjeti me k’ta njerz…

inç’allah po vjen Pjetër mirditori dhe po i jep dum këtij muhabeti - në mos pêr Gjergjin kastriot, për hir të atij Shën Gjergjit tjetër që vrau dragoin - që i falemi që të gjithë!

Amen!

Ah, keto nuk i paskam ditur!!!

I terheq te gjitha cka shkruajta me larte, gjithashtu te kerkoj falje, sinçerisht, per shqetesimin.

Btw, ajo me “dobiça”, cka po te duhet?

Boll na ka kriju vrima ne uje njaj schmitti, or taj. Na ka mytë. (Sidomos perkthyesi i dashur i vepres se tij nuk e permbajti dot veten).

Ke shumë të drejtë - edhe pa shku tek falja bile as edhe tek Hasani…
Ish krejt e tepërt ai cilësor - po shkoj ta rregulloj.

Vazhdo rrugën, i neruem… askush s’ka n’mend me rregullu tjetrin njeri! Veç jena tuj diskutu… por ene kjo pa asfar’ vleret!

Dakord apo jo, ky cikel shkrimesh per Skenderbeun te sjellura nga Xixa, per mu ishin shume te arrira. Ka argumente domethense edhe per tezat qe s’na pelqejne. Per ca s’na pelqen, kush ka takat t’i hedhe poshte me kunderargumente dhe jo te anatemoje autorin duke tund karten e patriotit. Nuk ka asgja te keqe te njofim Skenderbeun historik, pervecse ate mit qe kemi ne koke ne. Nese deformohet me keqdashje, kush din, t’na hedhe drite, s’ka pse me reagu me fanatizmin e nje besimtari religjioz, qe i shahet profeti i fese vet.

A e ki seriozisht?!!!

Kur diskutohet teoria e relativitetit, formula e komponime kimike, s’ka nevoje me e tund karten e patriotit.

Ama, kur flet per Skenderbeun?!

Ose ok, a ban me fole per skenderbeun te pakten duke e tund kartemonedhen e erdoganit?! Se pa i tund dicka nuk i jep robi zor kaq shume bash ne kohet kur turku ka kthyer kthetrat ketej pari duke tund karten e sulltaneve te madherishem ne keto troje.

Or Maqitev,

po t’jap thjesht nji kshill dhe me tejet ban si t’dush.

Mere at’kimik dhe shkruj nji tekst - dhe na i hudh n’mes t’mejdanit
Shkruj besa çere t’dush à Erdogan do, à Skenerbej do …; ç’ka po t’don ajo loçka e zemres tande… veç na shkruj nji gjà dhe naj i qit me t’pa se si e ke doren… dhe menien