I pafani Skënderbej (IV)

hej ç’na gjeti me k’ta njerz…

inç’allah po vjen Pjetër mirditori dhe po i jep dum këtij muhabeti - në mos pêr Gjergjin kastriot, për hir të atij Shën Gjergjit tjetër që vrau dragoin - që i falemi që të gjithë!

Amen!

Ah, keto nuk i paskam ditur!!!

I terheq te gjitha cka shkruajta me larte, gjithashtu te kerkoj falje, sinçerisht, per shqetesimin.

Btw, ajo me “dobiça”, cka po te duhet?

Boll na ka kriju vrima ne uje njaj schmitti, or taj. Na ka mytë. (Sidomos perkthyesi i dashur i vepres se tij nuk e permbajti dot veten).

Ke shumë të drejtë - edhe pa shku tek falja bile as edhe tek Hasani…
Ish krejt e tepërt ai cilësor - po shkoj ta rregulloj.

Vazhdo rrugën, i neruem… askush s’ka n’mend me rregullu tjetrin njeri! Veç jena tuj diskutu… por ene kjo pa asfar’ vleret!

Dakord apo jo, ky cikel shkrimesh per Skenderbeun te sjellura nga Xixa, per mu ishin shume te arrira. Ka argumente domethense edhe per tezat qe s’na pelqejne. Per ca s’na pelqen, kush ka takat t’i hedhe poshte me kunderargumente dhe jo te anatemoje autorin duke tund karten e patriotit. Nuk ka asgja te keqe te njofim Skenderbeun historik, pervecse ate mit qe kemi ne koke ne. Nese deformohet me keqdashje, kush din, t’na hedhe drite, s’ka pse me reagu me fanatizmin e nje besimtari religjioz, qe i shahet profeti i fese vet.

A e ki seriozisht?!!!

Kur diskutohet teoria e relativitetit, formula e komponime kimike, s’ka nevoje me e tund karten e patriotit.

Ama, kur flet per Skenderbeun?!

Ose ok, a ban me fole per skenderbeun te pakten duke e tund kartemonedhen e erdoganit?! Se pa i tund dicka nuk i jep robi zor kaq shume bash ne kohet kur turku ka kthyer kthetrat ketej pari duke tund karten e sulltaneve te madherishem ne keto troje.

Or Maqitev,

po t’jap thjesht nji kshill dhe me tejet ban si t’dush.

Mere at’kimik dhe shkruj nji tekst - dhe na i hudh n’mes t’mejdanit
Shkruj besa çere t’dush à Erdogan do, à Skenerbej do …; ç’ka po t’don ajo loçka e zemres tande… veç na shkruj nji gjà dhe naj i qit me t’pa se si e ke doren… dhe menien

Ngasja duket qe asht vetem intelektuale, dhe mu me vlen si informacion me mush kaptinen time, aq sa asht ne gjenje me nxan. Kush asht intelektual nga ju, te shmrazje argumentat e veta, une prap perfitoj​:grin:,po lejini kto pallavra me erdogana,Erdoganit ja q*me robt. :stuck_out_tongue_winking_eye:

Po bre, çudia madhe qysh çasja intelektuale po qet sheqer n’bakllaven e erdoganit?!

Thuj ti “kush ka luftu turkun ka qene dobiç e cub”. Taaak çasja intelektuale, fet e fet analizen :slight_smile: Per pese dakika skenderbeun dobiç e cub :wink:

Xixe,

Jam tuj munu e tuj shkru me krejt kapacitetin mendor qe e kam, mor burre. Po e pranoj, cka nuk muj e nuk dij, nuk kam cka i boj. :slight_smile:

Faleminderit qe po knaqni pjetrin e neve me kto perla ndriçuese.

Mos shko ma larg…

lene dreqin dhe hudhe kimikun tutje - kur vjen dora, vjen pri fminije, kur del mjekrra ka morr’fun!

Kur s’ke mujt me nda qysh herit at’ q- e qenit turk nga ç-e çorapes serbe, kur tjetri s’arrin me t’kuptu qa je tuj than or taj n’mes ktij bordelit qi osht sos aj’PPU - me ta qi a me ta çi …Erdoganin - vari kart’

1 Like

Xixe,
Prej se te kam pa intervisten ne tv, me emer e mbiemer etj, kam vendose mos me u fut ne fyerje personale. Nga ana ime kjo, ti vazhdo tenden si te te vije.

Ato me ç e me q, e pranoj qe ishin argumente te forta nga ana jote, gje per te cilen te komplimentoj.

T’u rrit ndera Mach…
Dije se askurrë s’kam pas dëshirë - dhe s’kam pas ngasjen me sha’ apo fyer njeri .
Bile i tërheq mbrapsht gjit’ato shprehje që mund të t’ken lëndue!

S’m intereson aspak të kapem me asnjeri personalisht! përpos debatit ballpërball.
Të kërkoj ndjesë… sikundër pres prej teje të braktisësh ironinë e pabukê

O Pjeter,

bese ja ke kohën me kqyr nji shkrim fort të shkurtër qê kam pas nxjerr dikur për Shen Gjergjin

1 Like

Diku e kam lexu se drejt te vertetes shkohet me dyshim jo me bindje.
Ajo gjyshja ime murmeriste urate,“shetja Mri,nana e ten’Zot…” dhe une i struk ne gji qe i thosha se nuk kishte Zot. Rri biro,mo hy ne gjynaf,ma kthente.

A je i bindur se drejt te vertetes shkohet me dyshim jo me bindje? :stuck_out_tongue:

tash e prishe , hyn emocionet ne debat , dorzohet shqiptari … ky eshte shkaku qe skemi analist profesional .debati kerkon , argument , analize ,prove dhe fakt .
kuku xix , ishalla nuk je ai qe del ne tv , keshe ka lidhje me analize politike te tu ks ,e globale ,
taksirat qe spo me kujtohet emri , qishtu kur nuk i percjelle mediat bre dafne …

O Dafne, oj trimneshë…
S’kena ardh ktu me u zi… as me u kap prej leshit t’njani tjetrit.
Kur arrijm me fol, me u marr’vesh anipse gjysa-gjysa, boll mir osht’
Besa ma mir do t’ish me u marr vesh krejt.; po ça me i ba? mjaftona me gjysen…

po de , kena ardhe me fitu simpati profili , besa edhe pak kenaqsi sedre … mos harrova najsan me shtu ?
mire ja pate nis ,! pata kenaqesin ta percjelli pasimin , por u dorzove lehte …?
, sa per dafnen , satisfaksioni i pjesmarrjes eshte anonimiteti dhe nen kushte anonimiteti liria e te shprehurit pa primesa .

po , bile mencur e thene .mos ja ve ne dyshim .

xixe, kape kte, kjo eshte esenca e gjithe i dor muhabet per Jotin ne epoken ngambrapa me atdhetar me dhom e memedhetar pa dhom: