Ikën Llalla, betohet Marku dhe ndodhi të tjera në kuvend

une te sjell faktet, berisha dhe mediat e tij kane shpifur per gjithe ambasadoret e huaj njesoj si enveri dhe mediat e tij. Ti perpiqesh t’u besh bisht fakteve

Faktet!? solli pluralizmin, futi Shqp ne Nato, hoqi vizat me BE, nderkohe qe opozita e asaj kohe pozita sot bente çmos te mos realizoheshin, mbrojti institucionet e shtetit nga kokpalaret, ndaj dhe u quajt burre shteti nga ambasadori amerikan, etj etj.

Berisha eshte nje ish-kryeminister, qe nuk mund ti numerohen ““faktet”” per shpifje ndaj ambasadoreve te huaj sharlatane, per te justifikuar deshtimin spektakolar te PS-se, ne ekonomi, moral, integritet politik e njerezor dhe ne cdo aspekt te lidhjeve me publikun ku spikat propaganda e shfrenuar, qe eshte bere tashme qesharake, me gogolin Berisha dhe me afinitetin Perendimor te ish Partise se Punes dhe deleve te tyre.

nga 2005 deri ne 2010 kur u hoqen vizat dhe u pranua shqiperia ne NATO, opozita e rames nuk beri as edhe nje proteste te vetme te dhunshme. Vetem ne 2011 i bene te dhnshme pasi lejuan perparimin e shqiperise. Ndersa PD, qe kur shkoi Nano te kryente marreveshjet e para te stabilizim asocimit, Berisha dergoi horra ne Bruksel qe e qelluan me gure te dera e hotelit, duke thyer xhamat e hotelit ne bruksel teksa Nano dilte me zyrtaret e BE-se. Tamam terrorist. Sulmoi kryeministrine me muaj me radhe me shishe benzine e me gura ne vitin 2001. Beri grusht shteti de fakto ne vitin 1998. Sulmoi prape me shishe benzine kryeministrine ne vitin 2004, kur Nano perparoi me kushtet per marrveshjen e stabilizim asocimit. Edhe kur doli ne oppozite per here te dyte ne 2013, doli ne opozite ne shtator, dhe ne nentor beri protesten e pare, vune zjarre te bashkia, sulmuan dhunshem punonjesit te kendi i lojerave te liqeni, arriten deri aty sa bllokuan spitalet duke kercenuar se do te linin edhe grate shtatzena ne kembe, se do te vazhdonin te bllokonin qarkullimin ne rruget kryesore te tiranes si kurre ndonjehere, bene thirrje per gjakderdhje ndaj zyrtareve, kercenuan hapur se do te destabilizonin rendin dhe vazhduan rregullisht keshut, aq sa detyruan te huajt t’u vene ultimatume te turpshme, te komunikonin njesoj sikur po komunikonin me xhihadiste antiperendimore.

1 Like

Berisha eshte opozita dhe arsyeja qe perendimi vazhdon te shohe fryme antiperendimore ne Shqiperi qe perpiqet me dhune te panderprere te pengoje perparimin e shqiperise.

Perendimi nuk eshte Zoti, as per se largu. Politika nuk behet mbi bazen e preferencave te Perendimit, aq me teper te sillesh si opozite kur je ne pushtet. Nese Berisha na qenka opozita, ku eshte pozita dhe cfare po ben ajo per vendin, pervecse propagandes qe punet nuk vene mire edhe kur gogoli Berisha eshte ne opozite, per shkak te tij. Pastaj dhe njehere, punet nuk vene mire, kur “Perendimi” thote ashtu, ato vene mire kur cilesia e jetes rritet pothuajse per te gjithe dhe konfliktet sociale zvogelohen. Pozita teorikisht eshte per te sherbyer, jo per te mbjelle droge dhe akuzuar nje ish kryeminister per kontroll mediash dhe per gjithshka tjeter te keqe, qe ben vete me shumice.

27 vjet pas renies se komunizmit Aleatet e Shqiperise, Britania e Madhe, USA si edhe Italia e Gjermania perkrahin haptaz nje force politike si PS qe rrjedh nga PPSh.
Mendoni ne cfare haleje eshte kthyer Opozita e Djathte ne Shqiperi me ne krye Salih Qenefin qe i ngjall krupen Oksidentit. Te pakten ne kohe te Merhumit kishte ndonje BBC apo Voice of America qe ngjallte shprese. Braktisje totale Perendimore Morrave te Kuq qe pushtuan kauzen e djathte nga vila e Josif Pashkos.
TURP

Tani kemi Qim Peken dhe Sonila Meqon si zera te medias se pakapur. Perendimin nuk kemi pse e kerkojme ne perendim, ate e kemi mes nesh…diku aty te rruga qe kalon para RTSH dhe mbaron te shqupi.

1 Like

Fiks keshtu thoshte dhe enveri.

Isha duke nxjerre plehrat te rruga dhe fare rastesisht hapa paçavuren Tema. Pashe kete intervisten e kesaj amerikankës! Na ofendoi, na tha qe jemi parazite! E duam çdo gje gati nga te tjeret! Po kjo eshte e papranueshme more zoteri! Kjo eshte nje antishqiptare qe ka dale nga xhepat e brendshem te xhaketes se sorrosit !

Story of our times. Duket mentaliteti amerikan. Te njejten gje qe kam thene une para 15 vjetesh te libri im “Une dhe peshku” dhe te forumi CQT.

1 Like

E para njehere, ata nuk jane aleatet e tu ne pozita te barabarta me ty. Ti nuk ke opsion tjeter, vecse nje nenshtrim total politik, ekonomik dhe ushtarak. Interesi i tyre eshte, te mbajne larg ruset nga Ballkani. Persa i perket qeverise shqiptare, ata zgjedhin dhe perkrahin ata politikane dhe force politike, qe ju hap sa me pak pune dhe ps-ja eshte ideale per kete qellim. Ajo as per se largu nuk sheh ne favor te interesave te shqiptareve, qe per hir te se vertetes, nuk ju interesojne as “aleateve” tane me te mire. Pervec kesaj, diplomatet amerikane dhe europiane, ne vende si Shqiperia, kane terren te bejne cfare te duan, persa kohe, qe nuk cenojne interesat e oligarkeve te medhenj, qe qendrojne ne themel te shteteve te medha.

2 Likes

E more vesh i lebetitmo? Me nxori mallin e shokut komandant kur shkruante “Rreziku anglo-amerikan per Shqiperine” ! Po mire mo nje gje nuk kuptoj me keta antikomunsitet komuniste te sekretarit te pare! Keta jane anti komuniste dhe pro amerikane? Jane komuniste dhe anti amerikane? Apo si tu vije sinjali nga kulla prane RTSH-se? Kush e di çfare ankthi jetojne kur nuk kap antena asnje sinjal! Jane ne limbo hajdaret!

1 Like

Kryetari i opozitës Lulzim Basha informoi ambasadorët e 5 vendeve anëtare të Bashkimit Europian për qëndrimin e Partisë Demokratike kundër zgjedhjes antikushtetuese të një Prokurori të Përgjithshëm të Përkohshëm.

3 hapat e puçit kushtetues janë, vonesa e qëllimshme për mosngritjen e Këshillit të Lartë të Prokurorisë,
uzurpimi i kompetencave të KLP-së nga Parlamenti,
zgjedhja e një Prokurori të Përgjithshëm me shumicë të thjeshtë dhe pa kaluar vetingun.

Kush e vonoi krijimin e KLP?

Kur erdhi puna per te votuar ligjet, PD nisi protesten ne cader dhe bojkotin e parlamentit.
Nuk e votoi ligjin per vetingun, premtoi qe do ta coje ne kushtetuese, sigurisht qe per ta vonuar.

Pastaj beri te njejten gje dhe u perpoq te shtyje ne maksimum votimin e ligjit per prokurorine, duke e bojkotuar

Pasi e votoi shumica, PD e coi ne gjykate kushtetuese ligjin, sipas planit, keto duhej te ishin mbaruar qe ne prill, por vonesat ishin te pafundme. E votuan me pahir pastaj para zgjedhjeve pasi kishin premtuar se do t’i vinin flaken vendit.

O Vlonjat, leri keto ironira bajate. Jeni ju ata qe nga anti-amerikane te betuar, atehere kur vertete Amerika veconte ne bote per demokracine, u bete bythelepires te Amerikes, tani qe interesat amerikane, nuk jane ne favor te forcimit te demokracive ne vendet e vogla vasale te saj. Pse eshte e veshtire, per Ameriken te dalloj, qe ne Shqiperi po ngrihet nje shtet narko-trafikantesh, demagog-diktatoresh, qe eshte larg te qenit demokratik ne brazde?

Vlonjato, rrofsh per prurjen e intervistes se ekspertes amerikane, me pelqeu.

si tha jul cezari? - edhe ti o brut ! - dhe hodhi shpaten duke lan Kasin me te vetet ta thernin sa te mundnin.

tani i ka dal kundra amerikes edhe inglizi dhe ju rrini e diskutoni voten e edvin kristaqit ?!
me falni,po sa te mjere ngjani ne ket etjen tuj per te gjet pretkste me shfry gjith veremin e barkur kunder te madhit edvin kristaqi.

bravo edvin kristaqi !

Llalle ne Adriatik eshte e palejushme se ndotet ambienti publik dhe politik !Mire ne totalitarizem te akuzonin vrisnin per nje fjale te lire tani te vjedhesh vrasesh te shperdorosh taksat te thysh ligjin qe e bejne dhe e miratojne vet politikanet nuk denohet njeri ? Pse ligjet e shtetit jane vetem per fukarain ? Prandaj dhalla e prishur duhet derdhur ne kanal se helmohen te gjithe ! Kaq! Marku e denje per te bo detyren !