ISIS godet Barcelonën - 13 të vdekur


#21

Per nja 3 muaj nuk shef kembe turisti , pa merak


#22

Me keto gjera do perballet europa ne te ardhmen, kjo qe ndodhi eshte thjesht normale .


#23

Rreth ketyre parrullave, STALKER, " Turiste shkoni ne shtepi" , tv CANVASI dha para 1-2 muajsh, nje program interesant ku ne disa qytete turistike, si Barcelona, Venezia, Dubrovniku, e noi tjeter, ishin krijuar organizata qe sensibilizonin opinionin me te tilla parrulla qe flisnin kundra turisteve, dhe ata ankoheshin se; turisten e bejne qytetin pis, ngrejne çmimet, etj.
Para dy ditesh u kthye nga Barcelona nje shok i punes, ku ndejti nje jave, dhe thosh se pas ores 12-1 e nates, policia fillonte drurin ndaj turistave te dehur qe bridhnin kot me kot dhe bertisnin, e kjo gje per shkak te ankesave te qytetarve qe thonin se te nesermen iu duhej te iknin ne pune, e se nuk kishin mundesi te flinin nga zhurma e turisteve.


#24

O Pjer, po ti ditke anglisht, paske tall goglat me ne deri tani!


#25

Ca fjale i di ai sa per te komunikuar me ata te Brukselit. Per te tjerat kerkon ndihme.


#26

Ne Bruksel flitet frengjisht dhe hollandisht, keshtu qe mos e boj ate gafe kthupo. anglishtja flitet per hobi, sport, ose kur kane te bejne me noi britanik, bangladeshas, pakistanez e indjan .


#27

Une kam pershtypjen qe Pjer flet disa gjuhe, po se perse hiqet sikur nuk di kete nuk mund ta spjegoj dot, enigme si te thuash.


#28

Nuk besoj. Une isha ne Bruksel dhe Paris kete vere, madje ne Bruksel qendrova ne lagjen Molenbek ku jane marokenet. Shikoje prezence ushtrie dhe policie me shume, po persa ju perket turisteve prape aty ishin.


#29

aq mire e flas anglishten zeqo, sa kur me kerkojne te flas anglisht (emigrantet e punes) , emigrante qe fillojne e qeshin akoma pa filluar une;

  • ua for llajt xhu baj aaj xhufor uaaj xhej feej eej fakjuuu, - dhe kur them kete fjalen e fundit, ia plasin te qeshures :grin: sa shtrihen ne toke.

#30

Haha o Pjer, me shkrive se qeshuri, me keta marokenet, pakistanezet, sirianet e magazines, naten naten Pjer se vajti ora 12 e gjys aty.


#31

naten zeqo naten, se tani e vura re oren 12,35


#32

Sa kohe ka kaluar nga sulmi Brukselit ?

Por kujto qe as vitin e ri nuk e festuan si njerez , nga frika


#33

Prezence te policies kishte edhe ne Las Ramblas,bile te armatosur dhe me qen,por ketyre nuk ke cfare tju besh.

Une nuk e di se si do ta zgjidhe Europa kete problem,pasi me duket se nuk ka zgjidhje.


#34

urban tartakuti, e ke llafin per Brukselin, se per mua, une kam çdo nate vit te ri, tani sapo e mbylla ngllenken e fundit, po ti je i ri ketu, nga ata qe fluturojne me pras ne byth, siç ta tha dhe Tolia, se komentatoret e vjeter e dine shume mire se sa frike kam une.


#35

Ska zgjidhje. Le te shpresojme se nje dite do merziten keta vete nga keto vrasjet masive. Ne ndodh kjo shpetoi Europa. Se tjeter ska, i ka legalizu me gjenerata te tera dhe nuk i shkul dot me.


#36

Te paska kaluar keq o pjero gllenjka fundit, mos ke pire mushte per vere te 1900 ?
Une per Brukselin po flisja , kush tu drejtua ty , pastaj ti je i mbrojtur , a i ke kolege pune terroristet potenciale ?


#37

Ata merziten!? kete pune e kane hobby.


#38

Mos u nxitoni ne konkluzione peshq, ndoshta nuk ka qene besimi i paqes.


#39

Nuk e di kush e ben punen e trollit me mire, ti apo shkeraba. Meqe me permende emrin. Me fal tani se kam disa takime me lesbiket myslimane zezake.


#40

Irani “bektashi” s’ka lidhje me DAESH-sistet wahbaiste qe nxiten nga Arabia Saudite dhe vend te tjera te Gjirit. DAESH eshte suni, kundra sekteve te tjera myslimane.