Ja një shëmbëll i të qënurit "mbi", që sjell shëndet, rini të përjetshme dhe humor fantastik, real dhe pragmatik

:laughing:

Tiku,une hoqa dore qekur ne Dhjaten e Vjeter pata lexu, se Zoti me Luciferin kishin qan shoke te ngushte,po u prish shoqnia per arsye pushteti,ky legeni desh me i zan karrigen. Shume banale per te qan hyjnore. Nga ajo kohe,gjithcka zhvillohet mes dy feleve,meqe ra llafi;i miri & i keqi…

Ti ke thone shume budallalleqe ne Peshk, njekohesisht dhe gjera shume te zgjuta (prove qe je dyfelor). Kryesisht zgjuarsite e tua kane qene me origjine nga urtesia ne shekuj e farefisnise se katunit, ndersa budallalleqet kane qene nga te intelektualizmat e qyteteti, si ky kryebudallalleku sapo thene me siper. Nuk ke thene budallallek me te moth se ky, e nuk ke per te thene me t’modh, se nuk ka. (ndoshta ndonjehere do te shkruaj nje teme ku te tregoj se katuni eshte i Zotit, ndersa qyteti i Shejtonit).

Historia e pershkruar ne Dhjate eshte pak me e komplikuar, por rezultati final eshte ajo qe thu ti, çeshtje pushteti, dhe pushteti mbi njerezine e fitoi Shejtoni. Kjo e fundit gje me se e qarte, nese kerkon prova, prova eshte: hingellimat e Saturnit te kaleruar prej Marlonit ne dysheme te lyer me livando frenge zhardin sur le nil. Po te kish ndodhur ndryshe, edhe Saturni nuk do te hingellinte, dhe as nuk do t’i hante bijte e tij si shok Enver qe hengri tere Byrone Politike te tij me lug e me pirun, me pare se ta hante Mehmet Shehu me lug e me pirun.

Per ngjarje primordiale eshte idjotsi te kerkosh prova, ka vetem legjenda qe verifikohen nga evidenca e realitetit objektiv. Edhe shkenca e fizikes keshtu vepron, asnje shkencetar astrofizikan nuk behet kaq idjot te kerkoje video interneti te shperthimit real zanafillor te quajtur Big Bang, por studjon psh fenomenin e rrezatimit kozmik te thellesise qe eshte edhe sot i pranishem si jehona e ketij shperthimi, i cili eshte fenomen i kalkulueshem, e mbi kete baze behen eksperimente dhe kalkulime te tjera.

Tani terr terr terr vazhdimisht ne Peshk, te tera i keni thene per politiken, me thuaj cili eshte fenomeni me evident dhe me i qelbur ne politike dhe jasht saj, kudo ku ka marrdhenie midis njerzve?

Po nuk dite kete, asgje nuk di, i ke humb edhe piket e katunit.

Po dhe une nuk te kerkova video te aktit te krijimit te njekohshem te njeriut nga Zoti dhe te Zotit nga njeriu ne nje histori ritakimi (kur jane takuar perpara se ta krijonin njeri–tjetrin nje here,po nejse),po te kerkova “evidencat e realitetit objektiv”.Per shembull,as une nuk kam video qe Marloni ta ka shaluar,ama fakti qe nje e dy permend tullumin e Marlonit eshte nje evidence,a indicie sic thone tani keta te ligjit,qe ta ka ca qejfi kalerimin nga Marloni,meqe eshte edhe i parfumosur e i gjalposur.Mohimi yt nuk eshte as prove e as evidence e mosdeshires tende,po thjesht e turpit per ta pranuar.Nejse,kur shejtani paska dale me i forte se Zoti,kot na bie ne qafe ne te gjoreve qe jemi te pafuqishem para tyre.Le te stervitet ca me shume e te kerkoje revansh.Shpresoj te pranoje shejtani dhe Zoti te triumfoje perfundimisht,qe me ne fund te biem edhe ne ne nje rehat njefelor.

as une nuk kam video per ta vertetuar evidencen qe ti je Roland Bytha i dikurshem me llagap tjeter, por jane te gjitha indiciet e hakmarrjes tende ne komentin tend dhe nderhyrjen tende prej handikapati direkt me sharje.

Ja qe ia fute prape pordhes,cka tregon qe provat e indiciet ty te cojne ne perfundime te gabuara.

per vete natyren e fenomenit handikapat, provat dhe indicjet mund te çojne ne perfundime te gabuara, sepse tere handikapatet jane njesoj, dmth gabim ose saktesi, po e njejta gje eshte, handikapati eshte vete prova dhe indicia.

Mire Tiku mire,sic tha dhe shoku im Edvini ne nje takim me nxansit ekselent,qe edhe ky e kishte marr nga Nane Tereza, ti vazhdimisht perpiqesh te nezish nje qiri ne ket errsiren e peshkut,por paralelisht,nryshe nga Nane Tereza,ti mallkon edhe errsiren.Per qorrat njelloje eshte,terr,ndac ndize ndac mos. Apo je si ai greku i lashte me qiri ne dore t’u kontrollu nan e mbi Marlonin me gjet njeriun?

Nuk jam dakord,ka nevoje per prova dhe indicie qe ti je handikapat,si per cdo gje tjeter.Vecse ti i jep vete ato,nuk ka nevoje te kerkojne te tjeret.

Tiku e drejton driten e qiriut mu te ai i Marlonit,as siper e as poshte.Ate e ka fiksim.

Ç’pate mor bir, ç’te zuri sikur me the qe un kam fiksim felet e Marlonit, dmth “ajo e Marlonit”, “hajt t’majte ajo e Marlonit!”?

Femrore pra, jo mashkullore, dhe qe jerakia ishte: un siper Marlonit, e ti poshte tij. Pse levize vendit, apo levizi qiriun Marloni, dhe duhet te levizesh edhe ti sipas rregullave te lojes kaladibrançe?

Lere se e morem vesh qe te vjen turp ta pranosh,po ty te ngeli ne goje tullumi i Marlonit,jo felat e tij.Pastaj ka edhe stil “on top”,domethene edhe pse mund te jesh siper Marlonit,prape mund te jesh duke ngrene tullumin e tij.