Ja një shëmbëll i të qënurit "mbi", që sjell shëndet, rini të përjetshme dhe humor fantastik, real dhe pragmatik


#41

lek i modh

80.000 * 10 euro = ben revolucion brenda vetes e brenda top modeleve :slight_smile:


#42

nuk rri pa e tregu veten handikapat cilesor varikar, ti sikur i quan komunista ata qe llogarisin paret e te tjereve?


#43

po jo more rrenqebull, je ti handikapat nga truri, e nga shpirti, pasi vendos numra per te na impresionuar e me pas flet per bote te brendshme

me siguri do jesht tu pregatit terrenin per te perkthy librat e morrit ne shqip, e po pregatit terrenin me ca marketing te peshku


#44

pse o komunist handikapat pa breke n’byth kapitalist qe ha akullore 5 lekshe me kalamojt e shkalles pallatit, po edhe Nene Tereza ka pare, por kjo nuk e pengon te kete bote shpirterore.

Pasja e botes brendeshme shpirterore nuk varet nga pasja e pareve, por nga menyra dhe qellimi qe i perdor paret.


#45

Sikur nene tereza tu shiste libra kalamojve te lagjes qe hane akullore ne shkallet e pallatit, duke treguar sekretin e botes shpirterore, atehere do kishe te drejte.

Keta tipat qe bejne leke duhet te tregu suksesin e botes shpirterore me duket me varikarse sesa scientology


#46

Ti as kalamo i lagjes nuk je, je spermatozoid i lagjes qe endesh ne prezervative me leng Shkabe dhe peshtymat e kancerozeve te mallkuar prej Korrikses “te zente kanceri ne fyt!”. Po te ishe kalamo i lagjes do te dije qe Nane Tereza ka shkruar disa libra, bile edhe nje vellim me poezi. Pastaj Nane Tereza merr pare jo vetem nga librat, por nga mos, ku te mundet, eshte gati edhe te vjedhe, por nuk mundet.

Terzani nuk ka treguar asnje sekret te botes shpirterore, dhe as e pretendon kete o handikapat cilesor qe njifke edhe scientology. Keto gjera i thote vetem ne intervista.

O handikapat, Terzani ka shkruar vetem libra udhetimesh, te cilet jane vertet shume te mira, ai konsiderohet shkrimtari me i mire italian i shek. XX per libra udhetimesh, per te cilin zanat Italia ka shume tradite qe prej Marko Polos.


#47

E pashë më në fund këtë intervistën e paravdekjes. Një lloj trishtimi e përshkon, megjithëse ai duket se e pranon pa kushte më sëmundjen vdekjeprurëse që është jeta. Diku thotë që e ka të vështirë të besojë, që është skeptik pas gjithë rrugës shpirtërore që ka përshkuar. Të jetë vallë burimi i trishtimit?


#48

kjo eshte nje nga mufkat qe ai ka kput, per te cilat i thashe edhe Pjetermustakuqit me siper.


#49

per punen e Zotit “quel dio vendicativo che sta guardando” m’u duk se kishte te njejten pikpamje me ket ktu. i ngjan pak edhe ne aparence,biles edhe ne interpretim,pasi gjate intervistes kishte plot momente qe merte poza aktoreske.


#50

He mo handi. Te djeg? Shpirti yt binjak eshte shkaba. Ai eshte kalamai i lagjes tende, me te cikin ha nakullore duje lexu librat e tarzanit e nene terezes, se je shpirt e bythe plot.

Emrin e ke edhe me te ‘modh’ shenje qe do kesh tjera gjera te vogla, si truri, dhe bota shpirterore.

Evolimi yt shpirteror eshte te behesh me shentologjine si toma


#51

Pikpamja eshte shume e njohur, biles e bere boze, dhe e perdorur kryesisht nga ateiste si ky karagjozi pisanjos i Nju-Jorkut (prezantuar ne Peshk nga o çimo! si argument qe nuk ka Zot), qe duket qe atje tej qe ne jeten e perditeshme eshte nje person hakmarres, i mbushur gjithe vrer. Dmth si zakonisht humoristet.

Ideja eshte krejt e gabuar, pasoje e nje injorance totale, edhe nga besimtaret, ne lidhje me historine e Providences dhe menyren se si shfaqet Zoti ne histori.

Ne Testamentin e Vjeter (sy per sy e dhemb per dhemb), ndryshe nga si rendom besohet, nuk i shfaqet Zoti asnjerit, as Moisiut , sepse nuk ishin plotsuar kushtet per tu shfaq. Shfaqen vetem kryengjejt si te derguar te Zotit. Kjo eshte me se e qarte ne Kuran, i cili i diktohet Muhametit prej arkengjellit.

Pra eshte vetem nje keqkuptim, i keqperdorur me qellim nga lloj lloj pisanjose te vrerosur si ky plehra qe ben me qesh gjithe Nju Jorkun, perfshire edhe o çimo!, qe gjasme e di bytha e ketij dhe tere intelektualeve te shquar se si eshte Zoti, per te cilin nuk ju rref fare sepse e mohojne me fjale dhe vepra meqe tani i ke shumicen pederaste ose se si Marloni siper mbi dysheme, ose poshte Marlonit, ose duke ndrru vendet vazhdimisht me Marlonin.


#52

dakord,kto jane pikpamjet e tuja te shpallme me se nje here ktu. ky shoku yt,terzani,thoshte pak a shume te njejten gja. zoti nuk e krijoi njeriun sipas shembelltyres se vet,thoshte,po njeriu krijoi zotin sipas ksaj shembelltyre;hakmarres,ndeshkues qe te rrin roje mbi krye etj


#53

Po te kuptoje mire dhe te lexoje mire komentin tim do te vije re se, ndermjet gjerash te shpallme me se nje here ktu, kam shpall nje gje te re qe nuk e kam shpall me pare ktu. Por ti nuk e lexon dhe as nuk e kupton komentin tim dhe te ngjashem te ketij lloji, jo sepse nuk je i zgjut dhe nuk ke nivelin e duhur kulturor, por sepse te duket nje garrumull llafesh si te priftit te katundit tend, dmth e paragjykon, edhe sepse je felor i majte, dhe per kontrapedal neuronik e konsideron automatikisht koment prej felori te djathte.

Me tej do te kuptoje se Terzani, nje ish felor i majte i skajshem, eshte me teper shoku jot se i imi, edhe per faktin qe ti e quajte intervisten e tij te mrekullueshme, ndersa une nuk e mohova mrekulline, por vetem thashe se midis mrekullive, ka kput disa mufka te kushtezuara nga e kaluara e tij skajshem felore, per te cilat eshte penduar, biles edhe i ka mohuar, por e kaluara nuk mund te fshihet kaq kollaj, duke u distancuar, sipas shprehjes ne mode te viteve ngambrapa 90-te. Kancerozi varikaret e kuptoi kete, prandaj dhe reagimi i tij me hedhje gelboqesh intelektuale mbi te kaluaren komuniste te tij, ne mos te tij, te babes tij qe e ka hedhur si spermatozoid tek shkalles pallatit mbasi ka maru pune me pastruesen e shkalleve.

Merita e vertete e Terzanit eshte se, megjith peshen e te kaluares felore, nuk i bi kollaj si spermatozoidet e shkalles pallatit qe ngambrapa vitit fatidik 90-te u distancuan duke u bere felore te djathte, por qe synon seriozisht te jete “mbi”, pavarsisht se ca here arrin, e ca here nuk arrin, mbetet “nen”.

Mufka kryesore e tij eshte pikerisht fraza e kapur dhe cituar prej teje, ideja gjysem e vertete e famshme e Fojerbahut, lavderuar shume prej Marksit, por çuditerisht lavderuar njesoj edhe prej shumices te antimarksisteve antikomuniste qe nuk humbin asnjehere rastin te tregojne qe jane koqe, dhe si te tille nuk i bien fare ne te se pa kuptuar po kryejne vepren e pambaruar te komunizmit: çrrenjosjen me rrenje e dege te mbeturinave fetare qe na la komunizmi pa çrrenjos.

Siç e kam thene edhe here tjeter (ne diskutim me o çimo!), por ti nuk e ke fiksuar, shpresoj se kete radhe nuk do besh njesoj si me pare: ideja qe njeriu krijoi Zotin sipas shembelltyres tij eshte njera fele (e majta fele), ndersa e djathta fele eshte shprehja e Zanafilles: Zoti krijoi njeriun sipas shembelltyres se Tij. Dmth Fojerbahu ktheu mbrapsht, perveshi si çorape, shprehjen e priftit te katunit tij, dhe ne çastin qe e ktheu mbrapsht, i hyri ngambrapa muslluku dhe tullumi i Marlonit, atij dhe priftit katunit te tij, sepse e verteta eshte "mbi"felore: Zoti krijoi njeriun dhe njekohesisht njeriu krijon Zotin. Ky eshte thelbi i historise providenciale, e cila eshte histori takimi, ose, pare me holle dhe me sakte, histori ritakimi, perpjekja per takim eshte dhe behet e dyaneshme.


#54

E kush e tha qe edhe Zoti eshte njera fele e nje historie dyfelore ritakimi, o mbifelor (ti ne fakt nuk as mbi,as nenfelor si Terzani,ti je mesfelor,prandaj edhe jo rralle kuterbon)


Histori shqiptare
#55

Zakonisht handikapatet nuk e tregojne veten te tille qe ne fillim, bejne nje çike nxemje te foluri me edukate para se te tregojne visaret e ralla te tyre.

Ardhja jote si handikapat i parfumosur tregon se Marloni paska perdor ne takim historik providencjal livando frenge specjale ne dysheme te apartamentit ne Paris. Providenca shkon perpara ne menyre te pershpejtuar me teknologji te reja profumesh.


Histori shqiptare
#56

Pirdh pirdh se lirohesh,po mos u shtrengo shume,gjithcka me mase.Na sill ne mundsh nje prove te krijimit te njeriut nga Zoti,se me sofizma merremi gjithe diten.Ma hidh poshte ne mundsh qe njeriun e ka krijuar njebrireshi,dhe njeriu krijoi po ashtu njebrireshin ne nje “histori ritakimi”.Qe te hyfte briri jo mes atyre felave ku hyn ai i Marlonit qe te mbeti ne goje,po mes felave te trurit me keq se c’te ka hyre.


#57

Jo i dashur ti nuk mund te kuptosh asnje lloj prove sado te thjeshte dhe evidente, per vete natyren e pozites qe ke, ti je i takuar me Marlonin, je poshte Marlonit, siper te cilit qendroj une. Ti mban dy pesha, prandaj vetem mund te renkosh dhe mallkosh siç po ben. Ndrysho pozite, fol ndryshe me edukate dhe te vjen pergjigja si duhet.


#58

E mire,nuk te pelqeka briri i Marlonit,te pelqekan felat e tij,gjysma e se keqes.Se na bere merak,pse ke filluar tia mbash neper goje ne cdo koment.Fli tani se eshte vone dhe pafsh endrra te bukura me gjalpe.


#59

Jo nuk me pelqejne hiç fare felat e Marlonit, por s’kam ç’bej e kam nga halli, nuk di si t’ju çliroj ndryshe nga briri i tij o ju te munduar qe jeni poshte tij ne dysheme te nje apartamenti te shkrete te Parisit.


#60

U trete si qiriri,po ruaje veten se na duhesh.E cdo ishim ne pa ty,vetem ca fela e ca brire.