Jo vetem Pjatalaresit por edhe Llustraxhinjte na nderojne ne Perendim

o idjot, Uellebeku eshte idjot si ty. Perderisa e lavderon ti eshte idjot si ty.

Uellbeku shkuan te njejten gje si mu, por si idjot qe eshte, thote te kunderten e asaj qe kerkoj te them une.

Edhe ne rastin ne fjale.

kur ekomomia shkon per lesh (kashimiri), atehere njerzit vene re per here te pare qe kepucet i kane pis - i Modhi :smile:

Nga keto fotot e download nuk di te bej, po ja linku

http://mediaprint.al/uploads/books/gjuha_shqipe_dhe_letersia_111.pdf

Po ti e lexon ca kam shkruar une? Me siper jam shprehur per perceptimin e njerezve ne Shqiperi ndaj nje njeriu beqar 30 vjec. E shohin si te parealizuar dhe ‘te mbetur ne dere’. Tjeter muhabet ne evrope dhe kudo, ku edhe pse mund te mos jesh i martuar ne ate moshe nuk te shikon njeri me ate sy. Pastaj kollaj apo veshtire perte krijuar familje 30 vjec eshte teme tjeter. Dhe se dyti standardi i europes eshte tjeter, nuk eshte si ne Shqiperi ku shume te rinj hezitojne te krijojne familje se nuk kane kushte te pershtatshme. Dhe se treti, c’ka per t’u habitur me ato qe presin milionerin nderkaq qe merren me karrieren e vet? Pergjithesisht femrat ambicioze dhe karrieriste, burra te pasur duan…Ti ke thene ne peshk se e ke burrin jo-shqiptar dhe se martesat binacionale jane fallco, me rregull treshi shpresoj te mos jesh martuar per letra.

bera nje search aty, po sikur nuk figuron gje per pellazgjishten apo Uranin

ps: po mesazhi yt i melartem, nga u zhduk? :open_mouth:

ahahahah :laughing: s’jom vetem un maskara ne Peshk! ahahaha

Po, eshte e vertete…ne fillimet e saj inge komentonte kryesisht tek temat e pasaportave dhe letrave te huaja, ku me c’mbaj mend eshte shprehur se kishte marre burre danez dhe po bente letrat gjermane dicka e tille. Pastaj qe ca kohe u be mashkull, thoshte jam burre. Se fundmi na eshte shfaqur prape si grua dhe kur eshte shprehur se martesat binacionale jane deshtim me ka bere cudi dhe thashe me vete: “po a nuk ishte kjo qe pati marre burre te huaj atehere?” Nejse, s’na ben mire me i fiksu kaq mire gjerat :grin: por shpesh s’e kemi ne dore, talenti i fuksit mund te jete dicka e lindur :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Kerkova neper nja 5 libra ate dite, po jam i bindur qe eshte te ky, se me beri pershtypje prej Agronit. Megjithese nuk je Hazizi, nese e njeh Gonin mund ta pyesesh vete. Ose lexoje librin te rifreskosh letersine e gjimnazit, se besoj do ta gjesh neper te. Sigurisht jo te thene pellazgjishte, ajo ishte pjese e talljeb. Por qe Urani vjen nga Vrani.
Cili mesazh iku?

autori eshte pronari i pizzeri “era” dhe u bene dite qe shkruan ne faqen e fb-s se vet pershtypje nga londra,ku ndodhet per momentin. ka nje pene te mprehet dhe ne disa raste statues e tija ne fb,merren dhe shperndahen nga portale te ndryshme.
ja cfare shkrunate sot:


Mund të dhurosh duke u argëtuar

Kur ke…, do apo s’do, do t’iu nënshtrohesh ligjeve të zemrës dhe, veçanërisht, atij që thotë: dhuro! Këtë kanë bërë para disa ditësh shqiptarët e Anglisë në një darkë bamirësie. Janë gjashtë vajza (po tregohem bamirës me termin :wink:) që kanë ngritur një organizatë me emrin “Help them Grow”, qëllimi i të cilës është mbledhja e ndihmave si lodra, veshëmbathje apo libra të përdorur për fëmijët e Shqipërisë dhe Kosovës.
Plot 140 veta, midis tyre edhe disa anglezë, u mblodhën në një restorant shqiptar, një ndër më të njohurit e Londrës (Me pronarin jemi bërë miq. E quajnë Vali, është pukian dhe ka 7 të tilla më emrin Jak’s). Të veshur si në vitet ’20, përveç meje që isha turist, ata shkëlqenin të gjithë. Juristë, arkitektë, ekonomistë, inxhinierë, bankierë e menaxherë, këta shqiptarë, mund të thuhet pa frikë që kanë siguruar me punë karriera të shkëlqyera dhe, sigurisht, jetë të standarteve të larta. Vetëm në tavolinën time, 5 prej tyre punojnë për PWC-në. Mos flas për shokun tim të ngushtë dhe bashkëshorten e tij, që i njoh më mirë. Janë bërë aq të rëndësishëm, sa unë kam ca kohë nuk u drejtohem as me ti :tired_face::crazy_face:
Ah, se desh harrova. Në mbrëmje ftova edhe Romi Topin, llustraxhiun që u tregova para ca ditëve. Nuk dallonte nga asnjëri prej tyre, pavarësisht që s’është i arsimuar si ta. Më pëlqeu shumë reagimi i parë i atyre që e pyesnin: -Më falni, po ju ku punoni? Dhe ai që iu përgjigjej fare pa teklif: -Punoj llustraxhi. Nuk e keni idenë! E simpatizuan të gjithë.
U kënaqa, njoha njerëz të rinj dhe u ndjeva mirë që paratë e grumbulluara në një festë kaq të bukur do shkojnë për të gëzuar qindra fëmijë.

I dërguari juaj në Londër, Altin Bamllari :sunglasses:

2 Likes

ahahahaha :rofl: sa kam qesh, sa kam qesh

eshte trashegimi nga prindet, e ka thon Tomas Man :rofl:

1 Like

Mendo po te ishte aristokrati nga Ura Vajgurore aty, sa do rrudhte buzet kur te degjonte profesionin e tij.

1 Like

Ne shoqerine e konsumit kepucet pergjithesisht hidhen nuk mirembahen, pra as llustrohen. Por si me cdo gje, mund te gjesh nje niche klientele edhe per kete profesion. Duhet te jete klientele e vecante dhe besoj ne gjendje te mire ekonomike, sepse eshte sherbim, dhe ekonoma e perendimit sot eshte ekonomi e sherbimeve, dhe paguan jo pak per sherbime te personalizuara nga me kontroversalet. Kjo duket qe ne fotot nga puna e djalit.
Ajo cka debatoni ju ka te beje me stigmen e 30 vjeteve me pare mbi llustraxhiun lidhur fort me rrethanat tona prej nga vijme.

@Arban Postimi yt per Agron Tufen i cili ka futur ne librin e letersise kl.11te kete pohim per Uranin dhe Vrana Kontin, ai postim ku ishte, ketu a ne tjeter teme :o

Qyqa…Kete punen e burrit jo-shqiptar nuk e dija. Ti qenke me mire i informuar se une.
Per pjesen tjejer te komentit nuk me intereson se une shaka bera.

Jo mi goce se me ngaterron. Nuk jam une ajo qe jam martuar me danez. Mos ia fut kot. Shiko tek rubrika “Pyetje”, ishte nje grua tjeter.:joy::joy:

Une nuk po debatoj gje, megjithese nuk besoj se sot ka ndonje emer te lakmuar puna e lustraxhiut. Sic thuhet pak a shume ne nje poezi te Lindita Arapit, nuk i lustroj asnjehere kepucet, se nuk dua te shoh te tjeret te perulen nen kembet e mia.

P. S. Kont Uranin Vrana Kontin ketu e postova me duket.

Kete te prejardhjes se Vranes nga Urani e mbaj mend dhe une si ne tym nje cike. Jo detajet dhe etimologjine, por mbaj mend qe Vrana Kontin shpesh e lexonim si Kont Urani neper libra.

Colossians 3:23-24 New Living Translation (NLT)

23 Work willingly at whatever you do, as though you were working for the Lord rather than for people.

“If a man is called to be a street sweeper, he should sweep streets even as a Michaelangelo painted, or Beethoven composed music or Shakespeare wrote poetry. He should sweep streets so well that all the hosts of heaven and earth will pause to say, 'Here lived a great street sweeper who did his job well.
Martin Luther King Jr.

Jo nuk e kam per ate qe ka pyetur tek peshku i ri e kam per ty qe tek peshku i vjeter, ke thene kam bashkeshortin e huaj se gjerman se danez nuk e mbaj mend, por nje lidhje me danimarke ishte ndoshta je shprehur se jeton ne danimarke.

Nuk eshte e vertete, me ngaterron me dike tjeter.

Inge edhe kete na ke bere, na je perzjere me meshkuj Danezo-gjerman e shperbere prejardhjen Pellazge???

1 Like