Ka një ajër

image

Kjo këngë ja vlen të dëgjohet si këngë, si një kryevepër e muzikës italiane. Kuptimi i fjalëve të saj është pastaj vlerë e shtuar, sidomos për ata që i dinë të gjitha shkencat dhe urtësitë nga mediat (përfshirë edhe peshqit).

Nga ekranet e shtëpive një zotëri paksa i eksituar
ose një kuqalashe e vendosur (*) me bërryl mbështetur
ta lezetojnë darkën duke qeshur dhe komentuar
me intervista të filmuara që tregojnë me radhë
se ku ka mbërritur bota.

Dhe lajmi vjen në të gjitha kanalet
një atentat, një përdhunim e nëse për fat një fatkeqsi
që bëhet një mister me përmasa kolosale
kur kalon nga videoja në ato bordelo të mendimit
që i quajnë gazeta.

Ka një ajër, një ajër, por një ajër …

Dhe çdo ngjarje në fakt përkthehet
në shumë “me sa duket”, “thuhet”, “flitet”
me tituj shokues që i fut njerëzit
në një lojë spekulimi që arrin të thotë gjithçka
pa thënë asgjë.

Ka një ajër, një ajër, por një ajër që mungon ajri.
Ka një ajër, një ajër, por një ajër që mungon ajri.

Lërnani të hapim dritaret,
na lerni në gjërat që janë vërtetë tonat
dhe bëni që të shijojmë para lezetin e pazakontë
të rrimë të paktën dhjetë vjet pa lajme.

Në këtë treg të madh të opinioneve konkurruese
ju mund të peshkoni një ide midis shumë ekstravaganteve
dhe pastaj ka ndërhyrje, shumë mendime alternative
që të hidhen sipër si markat e prezervativëve.

Ka një ajër, një ajër, por një ajër …

Dhe ka një shije të sëmurë të zanatit të informimit,
një shfaqje të mendimeve pa kurrfarë hije dhimbjeje
dhe mjerimi njerëzor treguar si një film policor
janë tragjedi idiote që kënaqin urinë
e disa çakejve të pangopur.

Ka një ajër, një ajër, por një ajër që mungon ajri.
Ka një ajër, një ajër, por një ajër që mungon ajri.

Lini të paktën injorancën
që është shumë më mirë se ideja juaj e dijes
që pothuajse fatalisht kush do më tepër informacion
përveçse nuk di asgjë bëhet edhe më tepër koqe.

Programet e përditsuara dëshmojnë ngjarjet
Me filmime të guximshme, inkuadrime emocionuese
njerëzish të sëmurë që nuk mund të shërohen,
fëmijësh të kequshqyer aq mirë të fotografuar
venë në pozë për të vdekur.

Ka një ajër, një ajër, por një ajër …

Ndodh sepse jeni viktimë e një mekanizmi të çuditshëm:
“ndërhyrje nëse leverdis” është ndoshta një rregull i gazetarisë,
dhe kur ka një luftë atëherë kërkesa rritet
nuk keni pritur ndonjë gjë tjetër: argëtohuni me talk-show,
për ju bëhet një festë.

Ka një ajër, një ajër, por një ajër që mungon ajri.
Ka një ajër, një ajër, por një ajër që mungon ajri.

Na lini shijen e mungesës,
më lini vetëm me ekzistencën time
nëse më tregoni jetën time çdo ditë
përfundon që nuk besoj as në çfarë kam përreth meje.

Por televizioni që të përkund me embëlsi
marrë në doza të vogla do të thoja se është pothuaj si një qetësues
kështu duhet të trajtohet në të gjitha familjet
me të njëjtin respekt që duhet të kihet
për një pjatalarëse.

Ka një ajër, një ajër, por një ajër …

Dhe duke shikuar gazetat me një minimum ironie
duhet t’i shfletojmë si romane fantazie
pastaj të nesërmen - ose edhe të njëjtën ditë -
kanë shumë vlerë për të ndezur zjarrin
ose për tu përdorur në hale.

Ka një ajër, një ajër, por një ajër …
Ka një ajër, një ajër, por një ajër …
Ka një ajër, një ajër, por një ajër
që mungon, që mungon, që mungon ajri.


(*) Lili Gruber

3 Likes

Shume i spikatur figuracioni ka ajer ne te cilin mungon oksigjeni, pra nje ajer mbytes. Dhe vertet lajmet qe kumtohen vazhdimisht pa piken e ndjeshmerise, sidomos fatkeqesite, jane jo vetem mbytese, por edhe ushqejne fenomenin e sehirit tek njerezit ne vend qe te nxisin aktet humanitare. E keqja (qendrimi i pamoralshem kundrejt dickaje) fatkeqesisht ne shumicen e rasteve eshte ngjitese, pasi paraqitet lehtesisht e absorbueshme nga psiqika jone dhe sjell nje kenaqesi imediate e afatshkurter. Por le sherrin mbrapa, thote populli. E mira nuk eshte ngjitese, as asimilohet lehtesisht, ndaj injektimi i saj kerkon kohe dhe maturi. Sigurisht qe fitimet nxirren shume me lehte duke gjemuar pikat e dobeta te popullit e duke i ushqyer ato kurdohere me toksicitetin qe gelon ne media.

2 Likes

aqua, munohu ta analizosh kete foto:

Ne fakt foto po me kujton ate dialogun babe e bir tek skeci i sbkodres:

  • eh mer bab, sa m’kane lon mu, gjersa perfundova me tt’om.
  • jo po t’om, ia kthen biri.

fryn nje ere …

jo nuk e jep kuptimin e plote, c’è un’aria eshte italianizem i paperkthyeshem. Ne shqip eshte me prane kuptimi i ka nje atmosfere, ne kuptimim shpirteror te atmosferes, por edhe ky variant largohej formalisht nga origjinali, nuk e honepsja dot. Keshtu i dhash dum te perdor perkthimin literal.

Eshte nje fryme ndoshta

jo nuk shkon se megjithse e jep sakte kuptimin abstrakt, nuk e ka materialitetin e origjinalit aria qe i ka te dyja. Prandaj me afer ne shqip eshte atmosfere qe i ka te dyja njesoj si aria ne italisht.

nuk ka fjale ne shqip fukso sepse te dy fjalet duhet te jene ose atmosphere(e ngarkuar) ose ambjent (I ngarkuar)

Ashtu si Picasso me periudhën e tij blu
ti Inkuiz je mrena periudhës tënde Gaber!

Atmosphère, atmosphère …

https://youtu.be/O9KLHl47R04

P.S: mos harro se kemi edhe fjalën tjetër “frymë…”

ashtu kapo? Çer ka thon televizori per atmosferen politike te dites pallosh-malok?

Une remarque sur le tire de la traduction française : « Atmosphère »… IL s’agit tout simplement d’une réminiscence d’une des plus célèbres répliques du cinéma français : « Atmosphère ! Atmosphère !.. Est-ce que j’ai une gueule d’atmosphère ? », disait Arletty dans Hôtel du Nord.

http://www.antiwarsongs.org/canzone.php?id=7695&lang=en

P.S.
mos harro qe s’kemi fare fryme stratosferike, ose perkundrazi, jemi fry n’mythe!

Aqua fotoja e gaber me gruan e tij ne altar bashkeshortor ka nje ide te pastert mrena, dhe kuptim te veçante, permbledh mrena gjithe Italine, ose gjithe katoliçizmin.
Je nxitu me kte pornon shqiptare qe ke sjelle, qe perveç te tjerash nuk e po e kuptoj.

Aha sorry, nuk u perqendrova mjaftueshem per te kyptuar se ishte gaber burri i cili duket i paperqendruar ne lutje dhe sikur e ka mendjen diku tjeter. Me gaberin jam njohur vec ketu, me sakte me tekstet e tij, nuk e njoh si kengetar e si pamje.

per kuriozitet, po De Andre a e njef?

Gaber nuk e ka mendjen diku tjeter, por dyshon aty ku bashkeshortja e vet beson. Dhe kjo ndodh ne nje moment elektrizues per jeten e çiftit qe po bashkohet sipas ritit klasik, ne altar. Ne fakt kjo eshte gjendja standard, ose me mire ka qene deri dje: gruaja ne kishe, burri ne mejhane duke diskutu per politike. Qe ne origjinal duhet te jete e kunderta.

Foto me kujton edhe nje shprehje te nje shkrimtari francez:

Neqoftese do te njohesh shpirtin (brendesine) e nje burri, shiko gruan e tij.

e ke fjalën sigurisht për shokun tonë Fabrizio… Bocca di rosa

po, por me intereson njohuria e Aquas si brez i ri per te kuptu Shqiperine e sotme.

je tuj shku për gogla dushku… or’Inkuiz!