Ka Vdekur Qyteti!

Merre I modho , sapo Ka mberrit nje bombe…
E ke Tek admi’ t

poezi per qytetin e Hiroshimes?

Jo , per Trendafilat e vyshkur…

Nuk di pse my ka derdh nje det trishtimi kto net vjeshte , I modho. Ndihme !

xha tani cheer up me kete

Tpakten me sillni kengen " lere djellin te shkelqeje" te lutem korrikse

Pardon . Korriku !

korrikse, kape doren e Godard freng maoistit:

Pardon korrikse:

Se cu be e se cu tha asgje smora vesh vallaj

Kur Bee Gee te Lejohet ne KV koreanet e veriut kane per ta varur Kim il sung nga kembe si musolinin pasi te mesojne se kane humbur 70 vjet kot .

1 Like

Pol Verleni dhe Godard shkojne sa anej-knej si gjethe e thare vjeshte (si pordha neper breke), dhe kjo ju duket shume poetike. Korrikses nuk i duket, por kjo nuk do te thote se veten nuk shkon sa anej-knej neper trokellimat e marlonit qe eshte kryetari i “poeteve te mallkuar”:

KËNGË VJESHTE (Chanson d’automne)
Paul VERLAINE

Zvargie ngashërimash
Violinash
Të vjeshtës
Zemrën ma rëndon
Me një plogështim
Monoton.
Më zë një gulçimë
Zbehem meit
Kur ora trokëllin
Kohët e shkuara
Ndër mend më vinë
Filloj të qaj
Dhe udhët marr
Me erën e marrë
Që më merr zvarrë
Si t’i vijë mbarë
Njësoj si të jem
Gjethe e tharë.

perktheu Maks. Rakipaj

mbasi koreanet ta varin Kim Il Sungun nga kembet si Musolinin, do te mesojne qe jo vetem qe kane humbur kot 70 vjet, por kane humbur kot te vetmen gje qe ju kish mbetu: Kim Il Sungun.
Gje qe italianet nuk e kane kuptuar akoma per Musolinin.
Po shqiptaret, kur do e kuptojne?

s’e di kete kenge qe ta gjeja o xhatani

Faleminderit Korriku , per perpjekjen , dhe rroft Alba per prurjen. Rrrspekte.

Godardi, Sartri e me radhe kane qene versioni i shek. 20 te Albave me zamete e te ftohura ngambrapa te sotme.

Paska vdekur peshku , nje premtim tjeter i mbajtur i rilindjes.

Gezuar vitin e ri gjemo .

brado djali, nga ke humbur, 4 here isha ne shq, per 2019, doja te takoja, por si duket ke ndrruar numer,