Ka Vdekur Qyteti!

Ka vdek edhe peshku. Keni bere be per Vit te Ri qe te mos shkruani aq shume ne peshk? Mire beni, humbje kohe dhe energjie eshte.

Peshku jane peshqit, dmth nese Peshku ka vdek, shkaku eshte se kane nordh peshqit.

ose akoma me keq, kane qen te nordh para Peshkut, “vdekur, pa kallur” thote populli.

pastaj “Peshku vdiq, rrofte Fejsbuku!”.
Un kom fillu me shkrujte ne fejsbuk, mrome shava Enverin, dy kusherira dhe goca tezes me derguan lule dhe buze qe putheshin. Masnej shava t’gjithe politikanet: “dava legenash, pisa, hajdute!”, ose shkruajta pa pas frike fare: “kta duhen gri t’gjithe me kallash, jane t’gjithe komuniste!”, dhe e gjithe fisi dhe shoqnia, kush me dergonte lule, kush puthje, kush lavde “je i modh vallaj”, “ti je vlere evropiane” etj.

1 Like

Filmat e Herzogut i adhuroj, por në ndryshim nga Godard (meqe e permend), filmat e te cilit i adhuroj edhe me shume, Herzog eshte maskara (si njeri). Ose thene ndryshe : nese Godard-it do ti duhej te filmonte disa njerez qe po japin shpirt, se pari do vriste veten, pastaj do ti filmonte. Ndersa Herzog rrezik do vriste edhe disa te tjere, por kurrsesi te vriste veten!
:joy:
Qelbesire - me nje fjale (si njeri, gjithmone. Dhe jo si krijues)

Nuk e diskutoj qe Herzogu eshte qelbsine si njeri, por diskutoj arsyen pse eshte qelbsine, dhe nuk e diskutoj me ty, sepse arsyeja pse eshte maskara ti nuk e pranon se kriteri percaktimit te qelbsines te duket fashiste. Pra nuk pranon as ta diskutosh sepse eshte arsye Principi, ose Aksiome, qe ti e konsideron Dogme. Nuk eshte shum problem per mu, eshte koha e tille, nuk eshte problem pse eshte shumica e tille (ne te njejtin thes edhe Godardi, Kadareja dhe Palluqe Vrapi), jo sepse nuk perben problem. Biles ky eshte Problemi, por s’kemi ç’te bejme, durim se do te arrije dita te ndryshojne kohet. Ashtu si u fen komunizmi, do vije dita te fenet ene kjo kohe bashke me idhujt e adhuruar ne mode.
Pra nga sa me siper Herzogun une se adhuroj, me sakte s’mund ta adhuroj dot, kaq me del! (ekuacioni i qelbsines). Por nga ana tjeter Herzogun e konsideroj shume me lart se Godard, dhe çdo lloj krijuesi tjeter bashkekohor dhe historik, per disa arsye:

1- Si asnje artist tjeter ka treguar me vepra se midis jetes se autorit dhe vepres nuk ka dallim, jeta dhe vepra eshte e njejta gje. E ka treguar edhe me fjale shqeto, ka deklaruar: “Une jam filmat e mij”. (per rrjedhoje e papranueshme ndarja qe ben ti, dhe rendom demokratet e mdhenj, midis vepres dhe autorit. Konkretisht ti adhuron vepren e nje qelbesire).

2-Si asnje regjizor tjeter ka sakrifikuar per te realizuar filmat e tij, superioritet absolut mbi te tjeret. Zilia, eshte kjo arsyeja e shpifjeve qe ka vene ne rrezik jeten e te tjereve, shpifje qe perserit edhe ti me te degjuar, pa arsyetuar vete dhe pa ditur gjere e gjate kontekstin e ndodhive. Sigurisht te filmosh ne xhungel, ne shkretetire, ne akujt polar, ne maje te maleve patagoneze vihet jeta ne rrezik me teper se te filmosh rrugeve te Parisit ose ne skenat prej kartoni te Hollivudit. Herzogu nuk eshte gjeneral i llojit qe ve ne rrezik jeten e ushtareve, dhe vete pi shampanje ul ne kolltuk ne Shtabin e Pergjithshem, eshte vete ushtar ne vije te pare, me ushtar se ushtaret, “Jam atlet i filmit” ka thene.

3-Ka nje arsye perse e ben kete sakrifice, qe ta beje filmin me te besueshem, dhe ja ka arrit qellimit, Herzog eshte dokumentaristi me i mire ne menyre absolute. Por jo vetem kaq, sepse njekohesisht ka ambicjen e kundert per te bere fikshen, edhe kur ben dokumentare. Dokumentaret e tij jane fikshen, dhe fikshen e tij jane dokumentare, sepse ai beson se e verteta nuk eshte realiteti, por e verteta estatike (quajtur prej tij) qe eshte me siperane se dokumenti.

3 - trajton problemin delikat te pareve per te bere film si asnje tjeter. Ka thene. “Nuk jane paret qe levizin malet, por eshte besimi qe leviz malet, dhe filmi behet me besim”. “Lerini justifikimet qe s’kemi pare per te bere film, per ate zot vidhni nje banke qe te beni nje film”. Dmth Herzog meson regjizoret e rinj te behen hajdute :stuck_out_tongue:.

Per keto arsye, dhe ca te tjera, une me kopetencen e Inkuizitorit t’Modh e shlyej nga fajet Herzog, dhe e deklaroj se eshte me merite te plote Krijuesi me i Modh n’Bote.

From “I Am My Films - A Portrait of Werner Herzog”

me fjalet e fundit te Herzog, Godard e Kadare dhe kushdo tjeter qofte, nuk i vjen njeri as tek thoi i kembes. Veç ne qofte hipokrit, por nuk me duket i tille, ndjehet qe thote te verteten.

@Stalker, lexo ktu, kush eshte me i modh si qelbesire komuniste, Herzog apo Godard?

Herzog rrëfen jetën e tij shumë të thjeshtë për nga ana materiale, por shumë përmbajtjesore shpirtërisht. Regjisori gjerman tregon se janë bërë 25 vite që kur e ka blerë kostumin e fundit.

“Këtë kostum që e kam veshur e kam që 25 vite dhe ky është i vetmi kostum që kam blerë gjatë kësaj periudhe. Nuk kam pasur asnjëherë asnjë tjetër”, deklaron Herzog.

Nuk është vetëm kostumi. Janë edhe këpucët që autori gjerman i ka blerë para tri vitesh dhe vetura para 12 vitesh.

“Këpucët që i kam të mbathura, i kam blerë para tri viteve dhe nuk kam të tjera. Megjithatë, më duhet t’i ndërroj sepse kanë filluar të dëmtohen. Por nuk kam nevojë për 20 palë këpucë. E kam një veturë që 12 vite. Është e mirë. Unë e shijoj jetën me gjëra themelore. Nuk kam profile në rrjetet sociale. Madje nuk kam as celularë. Ndoshta jam i vetmi kundërshtar i kulturës komerciale”, deklaron Herzog.

Ai thotë se nuk dëshiron të jetë në dispozicion gjatë gjithë kohës. Atij i pëlqen që të jetë në kontakt me njerëzit por në mënyrë përmbajtjesore.

“Nuk shkoj kurrë nëpër ndeja, por i ftoj miqtë dhe gatuaj për ta. Ulemi në tavolinë, më së shumti 6 persona, sepse për më tepër nuk ka vend në tavolinë. Dhe kur flasim me njëri-tjetrin, të gjithë flasim për të njëjtën temë. Ndërkaq kur shkon në një ndejë, atje mund të jenë rreth 200 veta, muzikë me zë të lartë dhe në secilin kënd fliten tema të ndryshme dhe biseda të shkurtra”, ka thënë ndër të tjera Herzog.

xha tani, te kam gjetur disa syze per te lexuar, a t’ia jap njonit ketu, qe vjen javen tjeter aty ne tirane,

Pjer a je ne vete, syzet jane te personalizuara, nuk eshte vetem madhesia e lentes, ka edhe parametra te tjere. Çdo njeri ka syzet e tij te cilat percaktohen mbas nje vizite mjeksore. Te pakten duhet te kushtojne 100 euro. Apo e ke fjalen per syze kineze te blera ne rruge 5 euro, qe jane te mira vetem per te lexuar etiketen e shishes ne qilar?

ç’ne 5 euro mo, 1 euro mo, te dores se dyte (te perdorura) por dikur 100-200 euro :grin:

edhe sikur te kushtojne 2000 euro prap nuk vlejne sepse nuk jane te personalizuara. Apo jane syzet e vjetra te xhatanit qe ti po ja shet si ekonomist qe je? :smiley:

Pjer e mora mesazhin nga telefoni dhe te falenderoj nga zemra. Patjeter qe do kontakoj mikun tone , dhe do I shkruaj nga e Marta . I modho rri urte , se syzet duhen per te ckoqitur debatet e ashpra neset pasneser. Se pranvera jone e re do vij me ngasje gjigande. Ju perqafoj nga zemra e Cerrikut.

Zemra e Cerrikut regtinte me ritmin e pompave te naftes. Po tani me çfar ritmi regtin? Me ritmin e feshferimes se kartmonedhave tek tezgat qe shesin mall kinez ose mall te perdorur?

i modho, une ia dhuroj, sataka :grin:
xha tani eshte i varfer nga portofoli, por i pasur nga ana shpirterore :grin:

akoma keq, nje dhurate pa vlere eshte nje krim me i madh se matrapazllik me vlere leku. E ben tjetrin te ndihet keq, perveç se e detyron te beje hipokritin duke te falenderuar per nje dhurate pa vlere.

ti si ekonomist qe je, e di se vetem portofoli ka vlere, jo vjershat.

ruaju nga belgu kur te ben dhurata!

Une nuk e di ceshte , belg , rus apo jugosllav. Mua me mjafton dhurata, andaj e falenderoj nga zemra. Hipokrizia I perket te tjereve , sepse miqesia jone eshte tjeter. Ne rregull I modho.

Sic duken bathet Quteti po se po , por po i vjen rradha dhe fshatit , Corona po prek dhe pulat. Coronastalker ka prekur dhe peshkun .

O Bo Bo , po tani ? Mendoj qe te pregatis nje meze per raki , dhe ne dark ta Marr me vete Tek mehonja lagjes. Pak gjize , nje cop sallam dhe nje kokerr qepe. Dhe gati 3 dopio , sbesoj se afrohet gjermoni dhe Jo koronarja masnes.

xha tani, sa ka shku kilja e qepes aty, se une ketu i blej 5 kg = 2 euro, qe i thone 40 cent, apo 50 leke kg.