Kryeqyteti europian i kanabisit

Keshtu e konsideron BBC Shqipërinë në reportazhin e gazetares Linda Pressly e cila ka takuar prodhues të kanabisit në veri të Tiranës të cilët tregojnë sesi e mbjellin, thajnë dhe shesin, duke paguar 20% të fitimit tek policë të korruptuar që ofrojnë mbrojtje. “Të gjithë duhet të paguajnë [Policinë]. Po nuk pagove të fusin në burg.” - thotë nën anonimat i riu prodhues i marijuanës, që ka marrë në punë 15 bashkëfshatarë.

Gazetarja e BBC ka takuar edhe ministrin Tahiri, i cili ka pranuar korrupsionin në rradhët e Policisë, duke thënë se janë proceduar 3000 policë gjatë mandatit të tij, por gazetarja nënvizon se këto 3000 raste nuk janë të doemos të lidhur me kanabisin. Tahiri më tej tregon se nga 2013 në 2016 ka 30% më pak sipërfaqe të mbjella me kanabis. Por, shkruan më tej Pressly, midis 2015 dhe 2016 ka një pesëfishim të mbjelljeve (sipas Guardia di Finanza-s), dhe shumë fshatra i kanë hyrë për herë të parë sivjet kësaj pune.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

1 Like

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

me fjali kyce

Para se te akuzoj Shqiperin kjo baxhella te boj iher i rruge Groningen-Bremen ta shofi se cdo me thon Industri Kanabisi nen mbikqyrjen e Shtetit(Tatimores)

2 Likes

shkabe, mos qaj!

Hollanda kalkulon me Kanabisin ne Buxhetin shteteror. Pervec ksaj, e myten europen me perime artificiale qe i zot e di se ca smunjesh sjellin me vete.

Me domote e kastraveca s konkurrojm dot,kjo politik agrare qe bo evropa s osht kurrsesi ne t miren e fremerve shqiptar.

Millni Knabis e ca tju vij per mar.Zoti ju shtoft prodhimin. Robi do me honger iher, pastaj vje Morali(i dyfisht)

2 Likes

shkabe, nuk te kap dot asnjeri, speedy gonzales je, rrufe i shpejte e i padiskutueshem.
5 :star2:

Kjo eshte gazetari, jo si keta portalsat tane

1 Like

Jo mo se genjejne keta.
Qeveria Rama eshte me e pakorruptuara me historine e Shqiperise…

E paska hudh me spond ministri. Do u rriska taksa nga 20% ne 30%. Mire e ka, duhet qarkullu ai qerrata leku.

vdekshin ishalla.
E kthyn at ven nga borzilok e jasemin në hashash e hoshimin :frowning:
Poshte qeverija!

3 Likes

Pasi i vune kazmen shtetit prones publike kermat neoliberale salisto thacheriste nanoiste, mundesise se tij per te nderhyre ne ekonomi, punesim sot pretendojne qe fshataret mos te mbjellin…
Ps. Pardon my french

Gjithe jeta duke ia hedhur fajin saliut nuk shtyhet .po ndonje pune bindese e edukuese me kultivuesit e hashashit beni ju rinia socialiste apo jeni teper te zene me luften kondra emigranteve?

Fajin e ka Saliu iu iu iu.

Ore kujdesuni per shendetin e Saliut, se mosha do bej te veten, le qe ka dhe cunin, gocen ai, s’ka problem.

Baba vet , Todi i dergonte letra urimi per ditlindje nga burgu Dull Patates ( qe e kishte fut ne burg ). Gja nen preteksin : " Edhe po me denoi, Partia ime me denon ".:slight_smile::slight_smile::slight_smile:

Në mbrëmjen e së enjtes në emisionin "Të pa eskpozuarit"me moderator Ylli Rakipin ishte i ftuar Kreu i Kuvendit Ilir Meta. përballë një paneli anlistësh si Fatos Lubonja, Andi Bushati dhe Cim Peka.
( Fatos Lubonja shpesh herë në media thotë hapur se Meta është bandit, i korruptuar etj ).
-Ti ke thënë që Ilir Meta është i korruptuar dhe bandit, po tani që e ke përballë ke për t’i thënë dicka?!-pyeti Rakipi analistin.
Lubonja ndryshe nga sa pritej thotë:
Jo unë s’kam thënë ashtu, unë kam thënë që janë të gjithë ata. Por për të ditur një gjë unë e kam mbështetur lëvizjen e Metës (analistet ironizojnë duke murmuritur) Po, po e kam mbështetur-ka thënë Lubonja.

1 Like

Policet ja pane hajrin ksaj pune. 10 parcela nga 50 mije euro,500 mije euro sezoni. Nga mjellja deri te korrja s’te lun kush,mas ksaj kohe,po t’zuna ta vuna.

Po dihet o burr policet e Saliut jane. :stuck_out_tongue:

PS. Sa % majn per vete, apo varet.

Pjeter po u ktheka dashnia per rusin, si ne vaktit mo. Nga dy ruse per koke ka per t’ju pru partia. :stuck_out_tongue:

Bravo policia nese eshte keshtu si thua. Edvin Kristaqi nje moot do u jepte vetem rrogen.

1 Like