Ku janë barbarët?

-E shkëlqyeshme kjo supë me midhje, shumë e shijëshme, të falenderoj nga thellësia e stomakut.

Kur intelektuali i modh bën demokratin duke thënë “mos u merr me autorin por me veprën e tij” nuk e ka hallin tek liri-demokracia, por e ka hallin tek vetja, sepse në të vërtetë don të thotë që mos u merr me pisllëqet që bëj ose mund të bëj në të ardhmen (prandaj duhet liria). Herët a vonë vjen lajmi i pisllikut (sidomos në katundin shqiptar me vetëm një sallon Sinjore) që rregullisht, sikur me qenë ligj fizike, ka lidhje me noçkën e të bukurave sinjorina intelektuale.

Sot u kujtova që kam 3 vjet që nuk i jap dorën asnjeriu. Dhënia e dorës është një zakon mesjetar si akt besimi tek një i panjohur; shuplaka bosh “qe palla!” është prova që thika nuk fshihet mbas shpine. Tani jemi në një gjëndje besimi paramesjetar.

immagine

:joy: :joy: :joy:

ne fakt je ti qe ke humb ne pyll ka disa dite. Ndihet mungesa e jote.

Të kuptuarit është akt dashurie, prandaj kusht i gjithëdijes është “duaje armikun tënd”. Njeriu ndodhet në injorancë totale sepse e ka të vështirë të dojë deri të afërmin e tij, pale armikun; për të mos thënë që armiku është pikërisht i afërmi për shumicën e njerzve.

immagine

1 Like

Zhurmë e madhe për romanin Me asgjësue i Houellebecq, i cili, si me rëndom në librat e tij, e tregon edhe një herë tjetër në vazhdim se Evropa dhe Perëndimi kanë cof, janë asgjësuar. Në gjithë këtë zamallahi të paparë o burra kush ta lexojë më parë e të japë mendimin e tij më parë, nuk është vetëm punë mode dhe reklame bombarduese (botimi në origjinal në Francë dhe përkthimi në Itali dalin në shitje në të njëjtën ditë), por është edhe punë kënaqsie inkoshiente për ta parë veten të cof, qefi për tu vetvrarë me një fjalë. Ideja kryesore e romanit sipas melejezyshës, kësaj here melejezyshës perëndimore, është dukshëm seksi dhe vdekja, arketipi eros-thanatos.
Por Perëndimi nuk ka cof sepse ashtu thotë Houellebecq - që është i cofur për vete, por është i cofur sepse Houellebecq-un vendoset në qendër të vëmendjes, më saktë në qendër të vëmendjes vendoset kënaqësia perverse e Houellebecq për seks dhe vdekje.
Në fakt eros-thanatos është gjithmonë në qendër të vëmëndjes, deri edhe në formën e mosvëmendjes së shtirur mashtruese që bën sikur nuk sheh çfarë është më se evidente. Por ka më keq se fshehja mashtruese, është zbulimi pervers që e banalizon seksin dhe vdekjen. Krahas tyre ekziston shyqyr zotit edhe zbulimi i urtë që i sublimon.

Ka shkrime që kupton se ke të bësh me një autor budallë, ka të tjera që të bëjnë të duket vetja budallë sepse shkrimi endet në një zonë misterioze midis kuptimit dhe moskuptimit, diçit dhe hiçit. Ky autor i fundit, përveçse budallë, është edhe maskara.

Brrrr sa ftohtë bën! Kush ecën 1 orë rresht, trasformohet në Babo Natale.

19688_2
:joy: :joy: :joy:
mirjam,
e ke gjet imazhin perfekt, mos e ndrysho më, se më mirë e prish.

1 Like

Mos pushoni kurrë së protestuari; mos pushoni kurrë së kundërshtuari, së bëri pyetje duke vënë në dyshim autoritetin, klishetë, dogmat. Nuk ka asnjë të vërtetë absolute. Mos pushoni së menduari.
Bëhuni zëra jashtë kopesë. Bëhuni pesha që anon planin. Mos u pajtoni asnjëherë sepse mospajtimi është një armë. Jini gjithmonë të informuar dhe mos u mbyllni dyert dijes sepse edhe dituria është një armë. Ndoshta nuk ndryshoni botën, por keni ndihmuar të anoni planin drejt jush dhe e keni bërë jetën tuaj të denjë për t’u treguar.
Një njeri që nuk kundështon është një farë që nuk rritet kurrë.
Bertrand Russell (1872-1970)

-Mos e bëni vaksinën! - thotë Russell.

Ungjilli sipas Jezu Krishtit i Saramagos është një thriller providencial ku autori tregon për Jezuin sipas pikpamjes së autorit për Krishtin.

“Nuk ju mjafton që më kryqzuat, por shkruani edhe romane për mua sipas meje, por në fakt sipas jush” - apokrif

Gjuha është e kufizuar, nuk mund ta thotë kurrë të tërën, dhe është mirë që kështu, sepse tjetri duhet të plotësojë atë që ti mund ta thuash vetëm në paplotësi. Si nuk i bini në të që gjuha është e kufizuar dhe si e tillë nëse e hedh topin dhe nëse nuk ka njeri që e kap, kthehet vetëm jehona e fjalës së thënë? Hej, kush kalon atje? Kush po flet? Parmenidi? Hegeli? Hajdegeri? Lloqe kavaje!

Tirani është realizimi par excellence i individit si mishërimi i lirisë absolute sepse kulmi i lirisë është të jesh i lirë për të vrarë kë të teket pa pasur pasoja.

…Kojshi me mua- del qe jane barbaret !, ( a po doni shembuj konkret ) Idiotesia e mentalitetit albaner dhe ne kete forme manifestohet . Kojshia jam ,ish kryetar i metropolit ne rrjetet virale ma paska bo bllok , e gruja e vet qe i bjen shoqe e jemja me paska hjek prej listes friends virtual vetem pse disa here ne deklaratat e tij publike me situaten covid e kundeshtova duke ja perkujtuar qe qellimisht duke e keqperdorur mundesin e postit qe gezon saboton vendimet e qeverise duke krijuar konfuzitet ne mase …
Tash , jam tu bajt dert ,weekendin qe vjen si te dal prej deres i shof ne oborr a duhet me ju fol ,a mu kane idhnu pernima …? Taksirat, po ju fola mos po e marrin qe po nxis provokim - po sju fola , na vjen deka e mbesim te huaj , se kurrnjoni mu largu prej prones private , jo ?

Gjatë diskutimit është e pamundur të shprehet plotësisht një koncept ose ide edhe për arsyen se gjuha nuk mund të thotë të gjitha dhe nuk shpreh dot të gjithën. Dhe është mirë që është kështu, gjuha është e kufizuar dhe një e thënë është e paplotë si kuptim, sepse pret bashkëbiseduesin ta plotësojë kuptimin në mirbesim. Pra ose mirëkuptohet në mirëbesim dhe diskutimi mbyllet në paqë me dy tre batuta, ose keqkuptohet në keqbesim dhe diskutimi mund të vazhdojë në pafundësi si grindje që nuk i dihet shkaku përse është nisur. Dhe me shumë mundësi shkaku zanafillor është i kotë, njësoj si larja e gjaqeve ledukagjinase që nuk e di njeri shkakun e krimit zanafillor, e megjithatë batërdia e vrasjeve vazhdon në infinit.

Shkaku zanafillor i çdo grindje është i kotë - që nga grindjet banale kush je ti e kush jam unë e deri grindjet midis superfuqive -, nuk e gjen dot shkakun edhe sikur të jenë dokumentuar me imtësi të gjitha faktet, sepse i plotë është vetëm krimi primordial, alias Renia e njeriut, i cili prodhon në seri serial killer të kotë.

ky eshte taban qe une marr per baze si formesim intelektual , ne ate rrafsh shtri gjithmone biseden ,bisede rreth problemit , asgje personale , as ne jeten individuale ne raport me tjertin nuk e shof si cenim personal por si shkak i rrethanes , se lere ne konterst te se mires publike , Une obligim moral e ndjeva per rastin ne fjale te terhjeki nje vrejtje si pjestar i keti vendi karshi nje fenomeni verbar qe pa kriter eshte duke u shtrire ne fushat shqiptare ta shprehi si parandalim qe prit , qellimisht je duke e manipuluar postin e mendon qe e gjithe masa eshte injorante. , me befasoj kur e kuptova qe ata e shtrine ne aspekt privat. ?
Asgje nuk ndrroj , dielli sot prap lindi , prap fqiu im mbet , por une kuptova jo gjithe mund ti idealizosh qe jane te formesuar …

Intelektuali i shquar kërkon të zgjidhë me men dhe kalem ca gjëra që s’dun as men e as kalem me u zgjidh.