Kuba do ndihmojë popullin të bëjë dashuri


#21

Sevap do bejne lol


#22

Pjer, Sida ne Kube ka ardhur nga Trupat Ushtarake Kubaneze ne mision paqeruajtes per shume e shume vite ne Afrike, ne Angola. Por ke te drejte qe smund tja u mohosh seksualitetin Kubaneve vithekercyera…ato kan lindur vetem per Dashni.


#23

Nuk eshte se kane ndonje seksualitet kushedi. Isha ne Kube para ndonje viti, varfanjake dhe dava fshataresh si shqipot qemoti qe mbaheshin me buke misri. Por eshte si bicim sex haven per kanadezet, look-lloj burra te shkuar ne moshe qe shoqeroheshin me prostituta si dhe femra te shendosha qe gjenin prosti meshkuj dhe i mbanin me buke per nje jave dhe iknin.


#24

Mendjen ne mesim ti .kendo me siper se c’thote dr hamdi sulcebegu per kubanezkat .


#25

Me fal per shprehjen po kesaj i thone me e patur kurvllikun ne gjenetike. Ske cfare ben kur te bie per pjese.


#26

Nut te kuptova Ingerborg, a ka mundesi ta ndertosh edhe nje here fjaline.


#27

Nga i nxjerr keto shifra o Pjer? Kuba ka shifrat me te uleta ne Ameriken Latine, 0.2% te popullsise dhe statistikisht kane nje nga programet me te suksesshme ne bote per menaxhimin e AIDS.


#28

E di qe kane program te sukseshem, se sapo indentifikohet me AIDS, i/e çojne ne nje vend qe quhet; karantine, pra izolohen nga pjesa tjeter e shoqerise me qellim qe te mos infektojne te tjeret. Dhe ky proçes ka filluar qysh nga vitet 90.


#29

Nuk e solli Siden prostitucioni ne Kuba por ushtaret paqeruajtes ne Angola, nga Afrika e thelle… e sigurisht qe shumica e tyre sot kane vdekur pavaresisht programeve te suskseshme te manaxhimit te Aids…


#30

Ai eshte vetem nje aspekt, ka edhe faktore te tjere qe hyjne ne kete proces. Ka filluar ne mes te viteve 80 dhe kur rasti i pare me SIDA u shfaq ne Kube ne 1986 ata kishin plan veprimi gati, kishin ndertuar senatoriume per te semure me SIDA, etj. Keshtu mos ngaterro njerezine kot, le te vene te bejne seks ne Kube pa problem.


#31

Tironco, po pse i perserit dy here komentet :grin: e the i her kete gjo tek komenti me siper.


#32

Por jo me Kthup, une nuk i naloj njerzit te bojn seks ne Kube, biles nese duan bum-bum, ai eshte veni me i pershtashem per ate pune. As ne Brazil, nuk bum-bum, aq kollaj sa ne Kube.


#34

Nuk perserita komentin por ritheksova mungesen e lidhjes se Sides me Prostitucionin ne rastin E Kubes…se spo e kapni…
Kuba u prek nga AIDS prej ushtareve Kuban ne nje kohe kur nuk kishte Prostitucion Masiv ne Kube si Meksike pershembull…

Kush ngatarron Prostitucionin me Sensualitetin ka probleme mendore…ato vithet e medha por te ngritura Kubane …ato shale te plota qe rrotullonin Purot…ne Kube e me tej ne ato ishuj rreth e rrotull u kthyen ne terheqje seksuale per meshkujt e botes…sigurisht atyre qe ju punonte.

Kto femra kishin lindur per te hedhur vallen seksuale e te sfidonin boten me seksualitetin e tyre e jo te vishnin Kambalet e Kastros, rroba ushtarake e te hudhnin kallashnikovin ne qafe…
E tha Kthupi me siper …ene fshataret Kubanka …kishin Booooth hyjnore pavaresisht se nga fytyra mund te ishin cope cope… Mos ngatarroni Bordellin me Sensualitetin, pa Bordell jetohet por pa Sensualitet jo.


#35

Kuba qenka parajse voyeristesh .sapo e mesoi kete fakt I lebetitmi nga padurimi u nis drejt kubes me not pa pietur per peshkaqenet ne gjirin e kubes .


#37

Po mire me as dy metra katrore nuk paskan kto Kubanezt qe qenka bere kaq e modhe kjo pune ?
Biles po te thellohen pak me shume ne pozicionin e duhur as 1 meter katror nuk duhet.


#38

Erdhi nga erdhi SIDA, kjo nuk ka rendesi para asaj qe aty e ke shesh, me shkelqyeshem se Meksiko e Brazili. Une vete s’kam qene por me kane treguar, plus reportazhet.


#39

Na impresionon gjithnje e me teper me erudicionin e tij .nashi Po mesojme se u paska mbajtur kandilin kubanezeve .


#41

Une nuk di spanjisht mire, por ketyre kubanezeve duhet t’ju perkthejme ate kengen popullore me vargjet e saj kaq poetike “Dol’urdhri nga ministria/te na rritet popullsia/ne oren 12 te nates/t’ja hipi plaku plakes” qe ta marrin vesh se Dulla e kishte kete mejtimin per nderhyrjen e qeverise ne punet e seksit qysh atehere. Koncept komunist.


#57

Me fal qe po nderhyj, por s’besoj se shprehet ne ndonje menyre ne çfare shkruan pozitivisht apo negativisht kur tjetri te do vetem per seks. Duke njohur sensibilitetin tend Aquamarine, mbase nuk duhej te aludoje mbi virgjerine e Klares, fundja edhe pse çfare thote nuk eshte kushedi e tmerrshme, aq me pak qe hedh drite mbi seksualitetin e saj. Just saying. :v:


#58

Qiqra ne hell