Kush e helmoi peshkun?

s’ke pse ndihesh nen presion ta besh muhabetin te kendshem, se bie ne pasivitet-agresivitet duke u perpjek te besh si i zgjuar. ndihu i lire te komunikosh ne kete blog ne rast se ke dicka per te komunikuar (gjithmone duke ndjekur rregullat dhe udhezimet e ketij komuniteti) :slight_smile:

o katror haha me sens humori, ti mund te jesh çfar te dush, edhe njriu me i zgjut, me i ditur dhe me i urte ne bote, por perderisa nuk di te lidhesh dot dy llafe pa ju referuar me krahasime nje epoke 30 vjet me pare dhe nje kontesti krejt tjeter, ti rezulton nje koqe kanari qe se ke shokun.

Ne fakt e ke shokun, ke shok o gono haha qe pallohet me pagese si ty, jo ne menyre vullnetare si spijunat e Lidhjes se Shkrimtareve.

Prandaj sygjerohet ky vaji

Adash, hiqe kolltukun frojdian nga mendja, vecanerisht kur debaton virtualisht ne internet. Ajo pune do qindra ore pune balleperballe me pacientin, plus pak me shume studim se nje lexim me laps ne dore te ’Pese leksione per Psikanalizen’. Une jo vetem qe nuk po perpiqem ta bej te kendshem, por sic mund ta vesh re po te lexosh komentet e mia ne kete teme, po bej pikerisht te kunderten me shpresen qe dikush ketu ta kuptoje se sa e bezdisur eshte kur ben sikur ke monopolin e zgjuarsise dhe se drejtes dhe bile te gjesh edhe kohe e guxim te shkruash Libra per Miresjelljen. Nga ana tjeter, bazuar mbi reagimet nga me te cuditshmet emocionale apo cerebrale qe kam hasur ne kete blog po me duket sikur jam futur ne nje azil lunatikesh, ndaj dhe nuk shoh ndonje deshire te papermbajtur brenda vehtes qe te behem anetar i tij. Ne nje fare menyre keto komente ishin reagim ndaj atyre reagimeve aq te papritura dhe pse jo edhe ofenduese qe hasa kur u futa ketu nga administratoret, por tani mendoj se pak a shume I made my point, keshtuqe nuk kam me ndermend te humb me kohe ketu. Shendet (mendor dhe fizik) te gjitheve.

Katror, ik ce na cave K.

1 Like

mesazh për katrorin katërcepësh: (dhe pêr të gjithë ata të dorës me qoshe…)

Frojdi nuk ka përdorur kurrë kolltuk për seancat e tij psikoanalitike por një tjetër rrotaxhile.

Në Francë e quajnë “divan”,në Angli “couch”, në Itali “divano”, në Spanjë “sofà” - ma merr mendja në shqipen qytetëse i thonë “kanapé”, andaj nga fshati i thonë “minder” - që të dyja i kemi peshqesh nga vëllezërit turq, të cilËt e quajnë “kanèpe”. Pikërisht ata që na e quajnë Skënderbeun “hajdut dhensh” dhe “mosmirënjohês”.

P.S: pse nuk kcen andej nga Joti.1 apo Joti .2, të na japësh disi men’ për historinë?

xixe, vallaj ju jeni qe i duroni keto lloj koqesh qe kan lexu Frojdin. Ma fton edhe ne temen tende pa le. Nuk i bini ne te qe nuk kane gje tjeter veçse keqdashje. Nuk vjen asnje e mire prej tyre, duke ja zgjat jeni ju qe po shkatrroni blogun. Pa e kuptuar çdonjeri nga ne po militon ta fundose perfundimisht. Nuk bohet ndryshe pa eliminu maskarej qe ofendojne autoritetin e administratorit. Nuk ka demokraci per ke mban rregullin. Ksaj i thone qe ne futboll nje lojtar qe ka lexu Frojdin i teket palla dhe ofendon arbitrin, ose kalimtari frojdist shan policin.

Ne kete menyre jeni ju qe po e shkatrroni blogun.

shof qe po me pergjigjesh, por nuk pres se me duhet me dale, pergjigjen me vone, edhe tek tema e historise.

Sh e vërtetë, jemi vetë ne që e shkatërrojmë blogun.

Na i bëj kabull - dhe s’mund të fshihemi as pas asaj thënies “… nga padija zoti hetues…” se ata diversantat që dikur pushteti i ndiqte me qen kufiri nga përmbrapa, janë shpallur “heronj të demokracisë”.

Ja pra kush na e ka fajin: Demokracija zoti hetues, demokracija !.

Ne si “vullnetarë pa pagesë” s’bëjmë gjë tjetër veçse aplikojmë rregullin nr. 1 të saj “Liria e shprehjes, liria e opinionit”.
Ti e shef mo’ me sa terezi ju kthejm llaf’ - si me i pas ‘fryk.
Sa për dajakun, folju padronve t’vërtet të blogu, se besa, jon’ ata qi bojn Shtetin. Me ligje, me polic me qen dhe me hapsone.

Por ti e din mo’: s’ka Shtet… ( qysh prej Merhumit - futi mër bab’ diktaturën. çoje m’Spaç qat’ katrorin, me gjth’at’ Gonin…
Mei qeli’ me Lubonjen, n’mos’ me Arbnorin - dhe hajt turqeta!)

Ca me bo’ o vllai jon - ne veç gam-gam dim’ me bo’.

P.S: si i dorës vjetër qi je, a t’knoqi ajo thonmia:

se kta qurrsat kalamoj t’sotëm as e din ça don me thon, as kush e ka thon, as kur e ka thon… (shif: ene Guglla nuk e gjen dot - he, he… qemolo)

1 Like

shume mire, biem dakord. komunikimi duhet mbajtur i paster pra, kete po te them nga gjerat qe nje komunikim virtual nuk i permbush dot pervec se te fut ne ndertime fabulash imagjinare.

per mua je i mirepritur te jesh pjese e ketij komuniteti kur te duash dhe sa te duash.

Peshkun e mori lumi qe me perjashtimin e Shkabes

2 Likes

Nje shkabe bie, qindra ngrihen.

2 Likes

un i fola autoritetit, nuk ka rendesi ty apo padronit. Padroni mund ta lexoje çfar kam thene, ose mund t’ja shkruash ti qe s’ke gje ne dore dhe ta lexoje padroni, qe ka ne dore, si kerkese prej teje. Rendesi ka te kuptohet dhe aplikohet qe Rregulli nr.1 nuk eshte liria e fjales, por rregulli qe asnjeri nuk mund te fyeje arbitrin se del jashte me fishkellime i feshkellyer. Asnjeri nuk mund te prishe lojen e cila eshte e arbitrit. Nuk ka loje pa arbiter, pa arbiter ka qen demokrate qe vijne verdalle ne fushe duke u kafshuar demokratisht midis tyre.

shkaba, shkaba, shkaba, te vij shkaba se s’ben, me ka marre malli, sikunder edhe per te tjeret e larguar.

Pse s’e kontakton ne privat dhe takoheni kur te shkosh ne Shqiperi? Qerase me 1-2-3 qofte dhe 1-2 birra e beni muhabet te kenaqeni.

Se kam problem e dashur, une takohem me te gjithe, por ai s’me ka kerkuar ne takim.

Kerkoja ti, pse ke turp? Ti je ai qe te paska marre malli per te. Ose njehere kerkoja ti njehere te ta kerkoje ai. Pastaj te dy ne njejten kohe.

ouuu, qysh eshte kjo pune, pa ma shpjego pak e dashur, se une jam pa si i virgjer ne keto kerkesa.

Nuk di cfare te te shpjegoj. Qenke per muhabet sot, me goten e rakise me rozmari. Hidhi fjale ne privat shkabes e bej muhabet gjere e gjate, me dhe pa virgjeri.

per momentin e dashur, jam duke pire vere te 1999 dhe jo raki. Dje piva vere te bardhe me rozmarine.