Leter Presidentit Ilir Metaj

Kthupo, kur shkruaj direkt ne kompjuter, edhe ka noi gabim drejshkrimor, ndrysha nga ku shkruaj me dore, megjithate, ma sill noi gabim ketu.

Nuk e quaj une, e quanin ata.

Ik ore mashtrues. Ngele duke genjyer sy per sy. Sikur nuk te kemi lexuar ketu. Po na ben dhe si smart ass. Mashtrues.

Te t’i sjell une gabimet e tua ketu? S’di nga t’ia nis, por po e zeme qe nga fillimi, me emrin e president it. S’e ka Metaj, e ka Meta. Qyteti ku banon ti quhet Anverse ne shqip jo Antwerpen. Fjala “veshtersi” shkruhet “veshtiresi” e plot te tjera. Plus qe keto lloj letrash kane nje format si shkruhen, Presidentit psh duhet t’i drejtohesh si “Shkelqesise se Tij, Z.Ilir Meta. President i Republikes se Shqiperise” Kot ben sikur di nga keto gjera e sikur ke kontakte ne sferat e larta. Dukesh qe je pa eksperience. Edhe mire te thote vlonjati mashtrues. Nuk e di une me ke komunikon ti po asnje politikan apo diplomat karriere nuk do shprehej keshtu per kryeministrin e nje vendi tjeter. Mua me duket se keto jane mendimet e tua qe i paraqet sikur i ka thene dikush tjeter. Po Presidentit pse s’i drejtohesh me nofken qe i le vene te peshku?

4 Likes

Kjo nuk eshte e detyrueshme per mua. Mua me mjafton respekti per institucionin qe ai perfaqeson. Anvers eshte ne frengjisht, dhe leri budalliqet se le kokrren e nomit.

Do ta veme me bast dhe po humbe detyrimi eshte qe ate shishen e veres ta sjellesh vete me Amerike? Vetem per gjuhen shqipe mos u kruaj me mua se i kam patur te dy prinderit mesues per gjuhe-letersi. Alfabeti shqip nuk ka W keshtu qe sido ta sjellesh ti nuk eshte Antwerpen.
Ajo e titullit nuk eshte ceshtje pelqimi personal. Eshte protokoll si t’i drejtohesh, ashtu e tregon respektin per institucionin.

Vlonjato, si shum i emocionuar me dukesh, per te mos thene i acaruar.

1 Like

Per gjuhen shqipe (gramatiken) une nuk pretendoj te jem mjeshter, ti mund te jesh siper meje ne kete drejtim, por mos fol budalliqe, jo-po Anvers, kur keshtu i thone frengjisht- folesit, e mundet edhe anglisht-folesit. Sa per gabimet drejshkimore, ato ndodhin gjithnje, aty hahet nje germe e aty shtohet gabimisht nje tjeter, apo ndikon dhe dialektizmat.
Letra ime nuk ishte zyrtare, lexo fundin. Ndryshe nese do shkruaja nga nje pozicion zyrtar.
Ah se harrova, pyet Belulin se si quhet qyteti im.

Lexoje lexoje sa fodull dhe inatçor qe eshte. Ketej te thote gjysem politese “ma sill ndonje gabim” nga ana tjeter kur ti ia paraqet e gris masken e hipokritit dhe te thote mos u merr me budalliqe se le “kokrren e nomit”.

1 Like

Edhe kerkon te te sjellin gabimet, edhe justifikohesh kur t’i tregojne. Ti qofsh. Nejse, ke te drejte, s’mbushet ndonjehere koka jote, c’me duhet mua qe merrem me ty? Ti ke gjithmone te drejte edhe kur flet kodra pas bregut.

Per cfare ta pyes Belulin? Te me tregoje rregullat e shqipes? Si i thua ti apo Beluli, nuk domethene se ashtu eshte ne shqip. Ik vazhdo thashe, s’merrem me me ty, gabimi im qe futa hundet.

Vlonjato qetesohu se iku truni, mos u merr me cingerima si adoloshentet, por mirru me noi gjo konkrete te letres. Palloshi njihet tashme si kontravirsel, por mos u boj dhe ti te pakten.

Po mir mo, shqipja, emrat e qyteteve te huaja, si i citon, siç i thone vendasit, apo siç i thone afrikanet. Po ju pergjigja kesaj pyetje, meqe je çun mesuesish te shqipes, do te te jap ter qilarin e veres.

-mos ka ndodh ndonje gje andej nga magazina, mor aman…:stuck_out_tongue:

I dashur Belul, se ka plas debati ketu per gabimet drejtshkimore, a mund ti thuash Kthupit se si i thoni ju hollandezet qytetit tim ketu.

Po mire mor shejtan budalla, pse ti therrasim shqip hollandeze dhe jo dutch?
Ti letren ia ke drejtuar ndonje shqiptari apo hollondesi?

ne hollandisht i thone Antwerpen. e keshtu i thone edhe pjesa hollandezofone e belgeve .
por Pjero, nese letren e ke shkruar shqip, atehere duhet ti permbahesh rregullave gramatikore te shqipes persa i perket emrave te qyteteve dhe shteteve te Botes. pra duhet shqiptuar sic njihet ne shqip, Anverse.

:sunglasses: pse nuk eshte e njejta gje shejtan-budalla

Pse rregulli i shqipes nuk e permban siç i thone vendasit. Pse ne shqipe duhet ti citojme siç i citon francezi dhe afrikani, ama rregull te bukur qe paska shqipja.

Pjero, lere drejtshkrimin se s’ke per ta rregulluar ndonjehere. Idete e tua te drejtshkrimit i ke te ngulitura ne koke, s’eshte aq kollaj. Sugjerimi im per te ardhmen eshte te gjesh ndonje redaktor te ta shohe letren para se ta dergosh.

Kjo leter (meqe kerkove koment) eshte shume e dobet se i drejtohesh presidentit per nje hall personal sikur eshte kryetar bashkie. Dhe hallin personal e fsheh gjasme si problem kombetar, por ata qe kane pare ca gjera me sy dhe dine te lexojne midis rreshtave mund ta dallojne se per c’arsye e ke shkruar ti. Mos u anko pastaj pse s’te presin njeri e tjetri, e pse s’te japin mikrofonin, se ta kane marre erzin, e dine qe do t’ju qahesh gjoja per nje ceshtje madhore nderkohe qe perpiqesh te avancosh vetem axhenden tende. Edhe te thashe dhe nje here mos u kruaj kot me shqipen, s’eshte sport per ty ky.

Une hall personal ??? A mund ta dij se kush eshte ky halli im personal, qe une nuk e ditkam.
Sa shpejt qe i rregullove dhe ti ca gabime ortografike ketu, s’ma le mundesine ti kopjoj e ti nxjerr ketu, po nejse, une s’jam marr noi her me gjojna te vogla, ç’ne te mirrem tani, por si duket me ngjite semundjen.