Leter Presidentit Ilir Metaj


#41

Dmth ti Pjer thua pse mos themi London siç i thone vendasit e jo Londer, te themi Great Britain e jo Britani e Madhe, mire ti qe di po ata qe nuk dine anglisht si do ta kuptojne!?


#42

Prandaj dhe i korrigjova sepse une e kam problem. Kur shkruaj nga celulari ndodhin ndonjehere se s’kam tastjere shqip. Dhe jo, drejtshkrimi i sakte nuk eshte ceshtje e vogel, sidomos kur i drejtohesh Presidentit Metaj :smile: Une nuk ua ve re njerezve ne komente informale ketu ne blog, po kur jane letra formale, njoftime publike, natyrisht.Tregon shume drejtshkrimi i dobet ne nje artikull gazete apo leter zyrtare.


#43

London i thone kendej nga Europa veriore Zeqo. Mendimi im personal eshte qe qytetet duhet te thirren siç vendasit e therrasin, kuptohet jo dialektet, se dhe Tirona, nuk ka pse quhet Tirona, por Tirana, apo Vlora, duhet te quhet Vlora siç e quaj gjuha zyrtare shqipe dhe jo Vlona apo Valone, siç e quajne te huajt.


#44

Per mbiemrin e tij, media shqiptare tregoi se kish nje gabim ne mbiemrin e tij se, nuk e kishte Meta, por Metaj. Sa per ate jo-po Shkelqesi, jo-po pordh me rigon, ta thashe , une nuk jam i detyruar. Kush do e shkruan? Per mua edhe aq eshte respekt. Ti mund te jesh pedant, ne te shkruar, une jo, jam me i çliruar.


#45

mjeshtri i justifikimeve, vetem per te mos pranuar gabimin, kerkon te rishpike drejtshkrimin e shqipes. edhe do te behet ambasador i Shqiperise neper Evrope.


#46

Bukur e ke qendisur vetem se e vetmja kompetence qe I ka lene kushtetuta kryeministrit eshte vrasja e mizave.


#47

Vlonjato, une e dija qysh ne fillim reagimin tat, por mua me intereson mendimi i disave te pavarur, si Bredharaku, Beluli, Gjembi, etj. Ti edhe sikur te pellcasesh, te gjithe do qeshin :smiley:


#48

Mire o Pjer, mire, po o jemi ne qe s’dime ta lexojme letren ose je ti qe s’di ta shkruash se te gjithe po t’i nxjerrin ne pah difektet e letres dhe nuk i pranon, "he me thuaj ku e kam thene une kete " thua. Ta thashe me lart, dime edhe ne te lexojme mes rreshtave, jo vetem ti.


#49

E je me vonese square, se une po dal ne pension nga kjo “detyre”, qe do te thote se kam qene me kohe, por ti nuk e ke vene re.


#50

Ik o PtH ha ndonje qofte se nuk je per keto pune ti. Por mos u largo shume se na duhesh ne ndonje moment per te shplodhur goglat.


#51

Nuk e kuptoj kete kemenguljen tende, megjith pergjigjet qe te ktheva. Qe je gjuhetar me i madh se mua e morrem vesh, megjithse e kam pranuar me kohe se bej gabime ortografike, por mos uboj pedant, çlirohu.
S’ma the se çfar halli personal kisha, po me rreshqet si ngjale.


#52

Ketu jam une mos u merzit, sa here te te krruhet , ketu jam une, mos u merzit.


#53

Vlonjato, shiko kur te ike tani qe u nxeh debati, do shikoj filmin do thote tani.


#54

Jo-jo Zeqoooo, po ndjek muzike, jo film, keshtu qe jam ne forme sot, sa here ti krruhet Vlonjatit, une ketu jam.


#55

E mo Zeqo se sapo do fikja kompjuterin. Ky person ka nje kontiminacion toksik qe mund te leje pasoja kontreversile dhe sterrile te ujti.


#56

Oho, ç’me 10-ve tu qesh ti mua :laughing:
per 1 ore afro 60 komente, rekord i ri i Peshkut, e papare.


#57

Alba, do me falesh qe nuk te kushtova vemendje, mendoj se Presidenti ika ca kompentenca, ndonse shume te kufizuara.


#58

Kthupi, ku u meçefe mo, pse nuk pergjigjesh, ku ishte interesi im personal, pse rreshqet si ngjale mo.


#59

Patrioto, po ç’ndryshim ka 24ct nga politika, pjese e dy felorit, do thosh i Modhi :grin:


#62

Pjero, rregulli ne shqip eshte qe qytetet e Belgjikes shqiptohen ne variantin frankofon, e jo ate hollandezofon. -keshtu eshte rregulli, skemi ci bejme.
tashi, duke e shkruar ti Antwerpen e jo Anverse, eshte ndryshim i madh dhe nuk eshte puna qe nuk zbaton rregullin e shqipes, por ka rrezik qe edhe zoti Ilir Metaj, te mos e kuptoj se per cfare qyteti behet fjale, dhe me te drejte.
-e njejta vlen edhe per qytetet e tjera te Belgjikes… bie llafi, nese ti i thua dikujt ne Shqiperi , dje isha ne Luik , sdo te kuptoj per cfare qyteti behet fjale… por nese i thua, dje isha ne Liezh , do te kuptoj. apo Bryzh = Brugge , etj.