Leter Presidentit Ilir Metaj


#64

Ku e pe kete rregull Belulo, ishte e shkruar gjekundi.


#65

te ungjilli Pjero, testamenti i vjeter.
-do vazhdojme keshtu tashi te kapim 150 komente…:smiley:


#66

Po e sheh qe paskam patur te drejte. Po si t’ja boj atij Kthupit qe me iku si ngjale dhe nuk po i pergjigjet pyetjes time.


#67

E para , Ilir Metaj eahte korrekt , e dyta , ka harxhu letren kot sepse shume shpejt ky del para Drejtesise.


#68

Pjer
interesi yt per ceshtjen shqiptare e shqiptaret mosmirenjohes ndaj perpjekjeve te tua eshte frymezues e mallengjyes.por si ka thane Fishta;
vecse I qet ti zavall krese
vecse I lan ti kryet gomarit
tue u mundue per fis te shqyptarit.


#69

Shume mire e ke qendisur Pjero. Leri ca thone keta ziliqaret ( haters gonna hate ). Shpresoj ta lexoj Mr.president!


#70

Zoti Pjer, nje nga cilesite e njeriut te madh eshte pranimi i gabimit. Kthupi ka te drejte, qytetit ku banon ne shqip i thone Anverse, nuk ka rendesi ne i thone keshtu francezet apo barbaret angleze. Edhe Londres vete anglezet i thone London dhe italianet e francezet i thone Londra/Londres, po kjo nuk do te thote qe shqiptari ne Londer te thote si ju: Qyteti im quhet London.
Sidoqofte, me duhet t’i them Kthupit qe njerezve te medhenj si z. Pjer, u duhet pare puna dhe jo guna e parendesishme e ca gabimeve drejtshkrimore.


#71

Tani e pashe qe paska thene te njejten gje Zeqo, ndjese. Sa per letren, ajo qe me ben pershtypje, eshte qe ndryshme nga Palloshit dhe Buall Mavrise, z. Pjer nuk e ka goditur ndonjehere rendshem dhe nuk i ka vene ndonjehere nofke Kokelopes, megjithese ai ka po aq faj ne gatimin e kesaj corbes qe quhet politika shqiptare.


#72

Eshte lehtesisht e kuptueshme se kete nuk e ka shkruar Pjerini.
Pjero, e mbarove ate manualin mbi inventarizimin ne magazina?


#73

Pjer se tani u nxefa une, sapo piva nje shishe vere te vjeter, qe kostonte $ 17 e 97 cent, dhe po u nxefa une i thyej te tera pjata, filxhane, gota, ç’te me dale perpara. Ti kur u thua belgjve: Ik ga naar Albanië te kuptojne, po tu thuash: ik ga naar ne Shqiperi nuk te kuptojne.


#74

Ceco, nese nuk qenka Pjer autori i letres paskemi grire sallate kot ne.


#75

Pse, edhe ti Zeqo pjatat lan? Le qe kete pune bejme te gjithe ne ketej. Po para se ti thyesh, me duhet te them se great minds think alike, e me shkoi edhe mua perseri ne mendje kjo qe thua ti. Por pastaj vura re se z. Pjer e kishte fjalen per emrat e qyteteve, jo te vendeve. Nuk e di perse e kishte bere kete perjashtim. Nejse, me duhet te shtoj sidoqofte se z. Pjer ka te drejte per prirjen qe te shkruhen sa me prane origjinalit, nese mund te thuhet keshtu. Pra, ne kete rast, ndonese z, Pjer gabon koke e kembe kur shkruan “Antwerpen”, nese prirja qe eshte qe emri i ketij qyteti te shkruhet “Antverp”, sic e ka p. sh. nje mbrojtes i flakte i drejtshkrimit si prof. Memushaj ne Fjalorin e tij me Ali Dhrimon.


#76

Kjo qe thua ti zeqo tregon injorancen e belgve. Ne jemi popull me i zgjuar se belget, do te thote Pjerini.


#77

Me duket se peshkut i duhen shtrenguar vidad. Me sjell notifikime per tema e mesazhe qe nuk i kam hapur a shkruar une.


#78

Ktu me zhgenjeve ne mu,Pjer. S’e kam besu se do ta ulesh veten deri ne ket pike, t’u ju servilos hapun e ne menyre peshtirosese z President. T’u e dite mardhanien aspak te mire mes tyne,ti me fitu simpatine e z President,shan me fjalor rruge k/ministrin e venit tan,me perfitu simas parimit;“armiku i armikut tem asht miku jem”. Pevecse e ulet,asht ene e trashe,sepse nuk ma do menja qe zotit President,t’i perkdhelet sedra nga sharjet qe i ban ti rivalit te tij,sikur te ishte ni fmij 5 vjec.


#79

cudite nje web te tere
tocin si de bil, si de bil
si debiiiiil


#80

Piero, pjesa e dyte e shkrimit ku ju i kerkoni presidentit te republikes, ketij hajduti me bllok ne dore qe me njerzit e tij ne postet zyrtare qofte me PD-ne apo PS-ne lane kokrren e nomit duke vjedhur e duke marre para nen dore, eshte nje shqetesim normal dhe mire beni qe e sensibilizoni.
Por, akuzat qe i beni kreut te qeverise ne pjesen e pare si dhe vetperfshirja juaj edhe ne strukturat drejtuese te Brukselit lene shume per te deshiruar. Me ato qe ke shkruar juve anatemoni te verteten e 6 muajve perpara zgjedhjeve dhe per kete une nuk bie fare dakort me ju. E verteta zoti Pier, sic edhe ju e dini, eshte se PS-ja kerkoi te futej ne koalicion parazgjedhor me LSI-ne dhe Edi Rama kete e ka bere publikisht dhe jo vetem njehere. Ishte loja e ndyre e LSI-se e me pas krijimi artificial i cadres se republikes se re qe kerkonte mosbindje civile ne prag zgjedhjesh, qe e detyruan kryeministrin te lozi politikisht duke arritur nje rezultat spektakolar ne fitoren e zgjedhjeve i vetem. Dhe mos harro qe i gjithe perendimi dhe Amerika e kishin pranuar opsionin e kryerjes se zgjedhjeve pa pjesemarjen e PD-se dhe aleateve te saj. Fakti qe e kishin pranuar tregon se minimalisht kishin besim ne seriozitetin politik dhe menaxhues te PS-se dhe sigurisht edhe te liderit te saj z. Rama. Ndersa ju “biles edhe ne emer te Brukselit” thoni te kunderten. Epo kjo nuk ka bythe ku te rri o Pier.
Analiza e mesiperme me con ne konkluzionin se ju thjesht ne pjesen e pare te shkrimit donit ti benit qejfin hajdutit Meta per ti kerkuar apo per ti ngritur shqetesimet ne lidhje me dhenjes se nenshtetesise shtetasve perendimor. Dhe pyetja ime direkte per ty eshte:Mos valle kerkon te besh rolin e sekserit apo ndermjetesuesit per tu siguruar nenshtetesine shqipetare belgeve te interesuar por edhe me gjere?


#83

He o zoti Lam (Pjer)? E shikon qe s’jam vetem une qe mendoj se ti i drejtohesh Presidentit per qellime personale? Ja ku ta solli dhe berberi. Une e mendoja vetem qe ti doje ta beje per ata 1-2 miq belq qe ke ne Shqiperi e Bruksel, por ja qe ka edhe tahmaqarllek me te keq; te behesh sekser i te gjithe belqve qe investojne ne Shqiperi.


#84

Kam pershtypjen qe nuk e ben per belqit. Pjeri ca nenshtetesie ka?


#85

Pjerin po ti Letren e Vito Kapos, zv-Ministre e Industrise se lehte… drejtuar Enver Hoxhes ke kopjuar mo?
Po ti je qe je ndrysho KM a PR…dhe fillo …I Dashur Shoku Enver…bo vaki dhe e lexo AY se mos osht tu tpa dhe eshte penduar qe ste dha ndonje Post te respektuar gjate Regjimit.