Leter Presidentit Ilir Metaj


#86

I dashur shoku Perikli…


#87

Aha e paskeni bere fertele Pjerin!


#88

sa turp. A nuk ishte po i njejti person qe kur u zgjodh president, aludonte se po zgjidhej fale pazareve?

Pjeri


#89

bobo, sa turp!
te njejtit person para pak kohesh i drejtohej si “koketul”:

Pjeri2


#90

Shikoje fjaline e pare sa false eshte. I duket vetja se eshte person me rendesi, pecogros. Meten me siguri s’e ka zene gjumi duke menduar “po Pjerini pse s’me ka uruar ende per detyren e re?” Mos t’i futemi pastaj genjeshtrave qe gjoja sikur eshte pjese e “Brukselit”.


#91

#92

Sa me fat ca e ca, c’ka me shume ky qe intervistohet se sa Pjeri qe i doli goja prapa per nje cope interviste?!


#93

Arban, London i thote e gjithe Europa veriore, pastaj se si i thone nga Franca e poshte, eshte; merre me long se mishi maroi. Francezet, italianet, spanjollet, i thone si tu vije per mbare. Ketu ku jam une, kur ka noi lajm per Londren, lajmi fillon keshtu; Wandag in London … pra i thone siç e quajne vendasit, dhe jo siç e quajne francez-folsit apo polak-folsit, apo kinez-folsit.


#94

Zeqo, aman mos u nxeh, se tani kane ndryshuar rregullat, çdo vend duhet te thirret jo siç ua kane vene emrin koloniziatoret por siç e kane vendasit, eshte pranuar tashme edhe nga OKB/UNO. Mirpo shume vende te vogla (si dhe Shqiperia) nuk protestojne se iu vjen mire, bukur per emrin qe te huajt u kane vene. Shume vende si Birmania, Hindia, Kina, etj, po i ndryshojne disa emra qytetesh , zonash, krahinash, duke ua pershtatur siç i quajne vendasit, dhe kjo pranohet direkt nga OKB/UNO.
Dikur Shqiperine e quanin edhe Arnautistan, mos do te thote te quhemi keshtu. Ka harta te huaja ku vendi yne quhet Shqiperia dhe jo Albania.


#95

Pjeter, une nuk i servilosem Presidentit, perkundrazi po flas korrekt me te, pa i bere qejfin dhe pa e ofenduar. Qe Palloshi eshte ashtu, kjo s’ka pike dyshimi, shifi veprimet, lexoi dhe analistet e tjere. Bemat e tij kishin arritur deri ne Bruksel, se nga kush, nga PD, LSI, apo “miqte” rrotull Shqiperise, kjo nuk eshte puna ime.


#96

Per palloshin te jap te drejte Pjer.


#97

square, une kam nenshtetesi shqiptare dhe belge, me vjen keq qe nuk i paske lexuar seriozisht pershtypjet e mia te meparshme, kur flas edhe per udhetimin me karten e bardhe edhe kur morra nenshtetesine, biles episodet e aeroporteve une i sjell se ka ca gjojna pikante


#98

Bredharako, eshte e vertete se dhe Metes i kam ngjitur dikur nofken; KokTulja, por tani qe eshte bere President, e respektoj thjesht per detyren qe ka, unitetin e popullit. Tani, ai po te beje noi gafe politike, une nuk do ngurroj ta theras prap ashtu e ta kritikoj. Por le te shpresojm se do punoj mire, me paanshmeri.


#99

ka burra qe guxojne te flasin te verteten, ai vend. Dhe per fat te keq, nuk me rezulton qe keta burra te jetojne ne Antwerpen ose Anverse…


#100

Gjembo, lexoje ti dhe nje here fjaline e pare.

" … Do t’me falni per vonesen e urimit ne detyren e re, por disa shqetesime te Brukselit ne ngjarjet politike shqiptare, me kishin marre nje pjese te kohes, angazhim i se ciles me kishte shkeputur edhe nga puna rutine qe kam ne Antwerpen…"

Ku e sheh ti qe une po mburrem, perkundrazi une perpiqem te mos flas shume per kete gje, thjesht e kam permbledhur vetem ne dy rreshta, dhe biles s’duhej te kisha folur kaq shume, se kjo nuk eshte per ty gjembo, por per njerzit e superstruktures.
Kur u ktheva nga vakanci ne date 23 qershor, me 26 duhej te filloja punen rutine ne magazine, por … (kontrrollo peshkun nga data 26 qershor e deri ne mes korriku, se ne ç’ore i kam lene mesazhet, dhe ç’thoshja, ke per te gjetur komentet e mia te lena sa paradite, n’mengjez ashtu dhe pas dreke, jo si tani qe shkruaj vetem pas ores 18,00, kohe qe vij ne shtepi)


#101

I nderuar, tjeter te thuash dhe tjeter te sjellesh fakte apo argumenta te pakten. Dihet boterisht tashme lufta ndermjet E.B. dhe I.L.


#102

Ky eshte Pjerini?


#103

I.L.? kush eshte ky?
I nderuar, EB qendron ne kahun e te vertetes. Por juve akoma nuk ju ka ikur hidherimi se pse nuk begenisi t’u prese ne takim.


#104

Pjerin, lexoje dhe njehere komentin tim, vertikalisht, horizontalisht, diagonal, lart poshte e poshte lart dhe do ta gjesh ku e shoh une mburrjen.

Ja dhe nje shenje tjeter mburrje kur kujton se do te harxhojme kohen te gjurmojme kur ke qene ne vakanc e ne c’ore ke shkruar ne peshk. Na thuaj emrin e nje personi me pozite me te cilin paske diskutuar ne Stad Brussel per ceshtjen e gjirit persik - me fal, te Shqiperise.

P.S. Po arrin numri i komenteve ne 150. Kushedi sa po gezohesh! Cfare vere do t’i japesh atij apo asaj qe do beje komentin e 150?


#105

Mbi 100 komente dhe te gjitha kunder mesazhit te letres se Pierit drejtuar presidentit te ri, hajdutit Meta. Propozoj qe ky shkrim te fshihet nga PPU edhe per te mbrojtur deridiku Pierin tone qe mesiguri nuk i ka dalur akoma pija.